9/10
Vadrenalin 2014 jún. 12. - 17:00:05 9/10
(157/417)
Szerintem nincs itt idõparadoxon, belefér ez a 157-ben leírt magyarázatomba, csak ott nem fejtettem ki bõvebben, hogy miként passzol ide az alternatív jövõk elmélete, de mindjárt pótolom. De elõbb még én bólintok egyet virtuálisan a 160-ban általad írt tényre, hogy valóban igazad van, nem volt itt se nagyobb az idõkülönbség, arra én kerestem feleslegesen magyarázatot, hisz maga a halál történt itt korábban.

*** Spoiler ***

Szóval az alternatív jövõket használó rendszerben bármilyen változás történik a múltban, az nem a már ismert jövõt változtatja meg, hanem egy elágazással új jövõszálat indít el, amely párhuzamosan létezik a másik jövõ-verzióval (klasszikus példaként a Vissza a jövõbe filmeket említeném, ahol ezt általában jól kezelték, de egy helyen látványosan felrúgták: a jövõben készült fotónak nem kellett volna elhalványulnia a múltbeli változástól, mert attól, hogy a fõhõs olyan változást okozott a múltban, amitõl nem jönnek össze a szülei, az már egy másik jövõben lesz csak így, az eredetiben, ahonnan õ jött, ott maradnak házasok).

Ebben a rendszerben minden jövõbõl érkezõ emlék (vagy bármi, ami változást okozhat) új idõelágazást hoz létre, így végtelen számú alternatív idõvonal keletkezhet, és ez feloldja az összes paradoxont. Rengeteg alternatív jövõ (sõt, jelen) létezik párhuzamosan, hisz korábban is sokszor halhattak meg alfák, és sokszor halt meg Rita is. Nevezzük ezek közül a film alapját képezõ idõvonalat F-nek, azt, amiben a film elején Cage bemegy a tábornokhoz. Az F-en belül, amikor a sokkolás után jönnek vissza az emlékek elágazásokat okozva, az F alternatív jövõi legyenek F1, F2 ... F967 (mondjuk, hogy 967. alkalommal jutnak el az omegához). Mivel utolsó alkalommal a tábornoknál történt látogatás elõttre érkeztek az emlékek, ezért korábban jön létre az elágazás, nevezzük ezt az idõvonalat G-nek. Amikor az utolsó emlékcsomag megjön, az hozza létre a G idõvonal leágazását F-rõl, ez terheli túl rögtön a leágazás után az omegát, ami ezért a G idõvonalon pillanatok alatt fel is robban, ezért van a film végén látott G idõvonalon Happy End, miközben az F alternatív jövõben - amit a film nagy részében láttunk - megvan a 967 elágazás, 967 olyan idõvonallal, amelyek mindegyikében 1-2 nappal az elágazás után meghal Cage.

*** Spoiler vége ***
offtopic
Irgum76 2014 jún. 12. - 16:34:03 Előzmény Mayer Ferenc
(156/417)
nálatok most vezették be a netet?
ha hússzor bemásolod a hsz-ed akkor sem fog a kutyát sem érdekelni
és ha hússzor rákérdezel hogy "olvastad a kommentem?, mit gondolsz róla? reagálná rá?" stb azzal is csak az offot gyarapítod és magadat járatod le
ha valaki reagálni akart volna rá már megtette volna
egyszer leírod, hogy nem tetszett aszt kész
ha esetleg valakivel nem egyezik a véleményed válaszolsz rá de nem úgy, hogy bemásolod az elõzõ hsz-ed hanem érdemben az aktuális kérdéssel kapcsolatban
remélem segítettem és remélem ennek ellenére még egyszer bemásolod
6/10
eIemes 2014 jún. 11. - 21:57:04 6/10
(155/417)
Ezt már egyszer leírtad, és akkor is felszínes volt...
1/10
Mayer Ferenc 2014 jún. 11. - 21:09:08 1/10
(154/417)
Láttuk asszonnyal múlt héten..hát mit mondjak, az Oblivon sokkal jobb volt, az Amerika kapitány 2 és az új X-men is lekõrözi. Semmi új nincs benne! Polipok a Mátrixból.., Neo és Triniti mennek a szétlõtt roncs hajóval, a fõ gonosz felé, Triniti meghal...de Neo eljut a célig. Idõhurok még a Csillagkapuban is volt, tök ugyanez, amikor csak O'neil meg Tealc emlékezett, de végigélték ugyanazt a napot jó párszor.
Az idegenek...tiszta Csata Los Angelesben. Ugyanúgy egy központi kretén irányítja õket, aki volt olyan hülye, hogy lejött Párizsba egy mélygarázsba. Háááát, ez a film messze nem érte meg az árát. Az Oblivion tényleg ezerszer jobb volt, meg az idei Xmen is!
District 9, A föld inváziója, Csata: Los Angeles, és a mátrix ötvözete, semmi újjat nem hozott. Nem volt miért izgulni, nem láttam a film értelmét, csak annyit, hogy majd elpusztítják az omegát meg az alfát..de olyan fura volt a film, hogy sokszor inkább nevettem mint izgultam volna.10/5 A vége meg egyszerûen nevetséges volt, ahogy befejezték.
medjai 2014 jún. 11. - 11:54:11
(153/417)
Nekem tetszett, kikapcsolt arra a két órára. Sokan kritizálják a befejezését, szerintem semmi gond nincs vele. Tom Cruise és Emily Blunt játéka (és karaktere) is tetszett. Szerintem mindenképpen a jobb sci-fi filmek közé tartozik.
6/10
eIemes 2014 jún. 11. - 08:06:02 6/10 Előzmény Kpeab
(152/417)
A történetnek ez a szála (összeszedi a csapatot stb) egyáltalán nem szerepel, Keiji (Cage) csak Rita Vrataskival beszél arról, ami történt vele.

Egyébként ahogy beszólogattak egymásnak a körletben és edzés közben, abból elég sok kiderülhetett, fõleg ha Bill Cage reklámszakemberként pszichológiát is tanult.

*** SPOILER ***

Az omegás részt a forgatókönyvíró elbaltázta. Idõutazás, idõhurok nincsen, nem "a mai napot" indítja újra az omega, hanem az alfa pusztulásának pillanatában az addig átélt emlékeket küldi vissza önmagának egy "tachyon" (fénysebességnél gyorsabb) rádióadás formájában 30 órával korábbi idõpontra. Így elõre láthatja, hogy konkrét helyzetekben a tettei pontosan milyen következményekkel jár(ná)nak, így módja van ennek ismeretében másként cselekedni: például elõre látja az UDF támadását, és felkészül rá. A könyvben mint írtam omega nincsen, csak alfa, amelyet "szerver" névvel illet a szerzõ.

Az omega pusztulása - Tom visszakerül a helikopterbe - ez a szál az emlék-visszaküldést megkavarja, magyarázat nélkül idõutazássá és idõparadoxonná válik a helyzet, az omega egy olyan támadás következtében pusztul el, ami így meg sem történik, tehát az omega nem pusztul el, tehát mégsem állnak le a mimicek stb stb. A fejbe plántált emlék ennél eggyel kevésbé paradox, mert az tekinthetõ a következmények elõrelátása mindannyiunkban meglevõ, csak precízebb változatának.
Kpeab 2014 jún. 10. - 22:34:45 Előzmény eIemes
(151/417)
Köszönöm a választ!

Elolvastam 2-vel lentebbit ahogyan írtad (erõsen elgondolkodtató, meglepõen érdekes gondolatmenet) azonban egyik kérdésemre sem találtam benne a választ, továbbra is szívesen olvasnám ha vkinek van infója.
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 12:11:10 6/10
(150/417)
(117) - az ellenségrõl.
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 12:09:42 6/10
(149/417)
A könyv más szálon halad (igazából csak az alapgondolatát használja fel a film), fõszereplõje önként jelentkezett, újonc az UDF-ben, és a szállásán, az emeleteságy alsó szintjén tér magához, párnáján nyitott könyv.

A kérdésedre: szerintem a filmbeli tábornoknak tele lett a hócipõje az õrnagy arcával.
10/10
jooasszony 2014 jún. 10. - 11:59:13 10/10
(148/417)
Nagyon jó film, ritka érett logikával és következetességgel végigvitt cselekmény. Pörgõs és izgalmas , egy percig nem lankadt a figyelmem a moziban. Végig oda kell figyelni, hogy megérts a történetet. A könyvet nem olvastam, egy, számomra fontos kérdés viszont nem derült ki. Tapasztalatlanként, miért küldik pont õt "partraszállni"? Van erre a könyvben valami okosság?
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 09:41:42 6/10
(147/417)
igen, de pont a 212 (vagy több) csata után a harci tapasztalata is több kell legyen...

különösen, hogy (ami a filmben nem igazán jön át), nem csak harcolt, de meg is halt minden alkalommal. és meghalni nem finom (alább idéztem egy részt a könyvbõl, bár ez csak az elemes féle nyersfordítás).
Irgum76 2014 jún. 10. - 09:29:20
(146/417)
Rita nagyrészt annak köszönhette a sikereit, hogy neki is volt idõugró képessége
elõre tudta ki mikor honnan fog támadni
mikor találkozik Cruise-al már nincs meg neki így csak a harci tapasztalata számít ami nem sokat ér ha az ellen a föld alól bújik ki
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 08:09:25 6/10
(145/417)
***SPOILER***
1nem, ez mégsem jó, a film befejezése agyoncsapja az egészet.
***SPOILER VÉGE***
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 04:31:27 6/10
(144/417)
Ami kifejezetten nem tetszik a filmben, hogy Rita Vrataski, a profi harcos, az acélamazon (ügyes fordítás a full metal bitch-re), a verdun-i angyal, akivel a Heathrow ki van plakátolva, szóval a szuperharcos egy pillanat alatt a hollywoodi nõi sztereotípiák megtestesítõje lesz (ügyetlen és makacs), mihelyst Thöm Crûz a képbe kerül...
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 04:25:11 6/10
(143/417)
***SPOILER***

Most kaptam egy "aha" érzést, mert az omega így beilleszthetõ a történetbe.

Cage emlékei szerintem kb ugyanannyit utaztak vissza az idõben az omega felrobbantásakor is, csak ez a meghalás nem a harcmezõn történt, hanem még a csatába indulás elõtti hajnalban. Tehát nem a lesokkolás után egy órával tér magához, hanem a lesokkolás elõtt fél órával. Kb.

***SPOILER VÉGE***

Az imdb oldalon a review rovatban, ha valamit spoilernek jelölök, az nem is látható az óvatlan olvasó szemeinek.
6/10
eIemes 2014 jún. 10. - 04:15:39 6/10
(142/417)
Azt mondod, a valóság érdekel? A valóság az, hogy gyarló emberek vagyunk, és mély vágy él bennünk arra, hogy ha valamit teljesen elrontottunk, akkor is lehessen újrakezdeni, abban reményben, hogy másodjára már nem követjük el ugyanazokat a hibákat. Ezt a vágyat fogalmazza meg a buddhizmus, ezért volt népszerû az Groundhog day, ezért lehet ezer filmet csinálni az idõutazásról (Paycheck) stb. De a következmények elõl nem lehet elfutni, vannak döntések, amelyek visszavonhatatlanok és véglegesek, és egyetlen életünk van.

Értem, persze, hogy a film gondolatmenete érdekel :)
Azt itt kettõvel lejjebb megfogalmazta Vadrenalin.
Kpeab 2014 jún. 10. - 01:21:49
(141/417)
Sziasztok!

!!!Spoiler!!!

Aki olvasta a könyvet mondja már meg nekem honnan tudott ennyit a többiekrõl (pl bepisált suliban, más helyett harcol...stb)? Értem én hogy mindig újra kezdte a napot de akkor igen hatékonyan használta ki ha ezeket vhogy kiszedte a többiekbõl.

A legvégén ez az Omegás megölöm, megint ébredek de kicsivel korábban nem teljesen tiszta nekem, vhol nyilatkozott errõl a rendezõ hogyan képzelte el (ha jól látom könyvben nem volt ilyen)? Persze tudok rá gyártani én is elméleteket hogy igaz hogy késõbb ölték meg (csata elõtti reggelen) de akkor már a múltban sem létezhet ezért jelentik be már akkor amikor Õ felébred de akkor miért éppen aznap hajnalban történt a bejelentés szerint? Ha végigviszem ezt a logikát akkor egyáltalán nem is kellene megjelennie a támadóknak mivel ez az Omegavirágpolipvulkán nem is létezhetett soha. Vagy majd vki leírja a valóságot és megértem.

Köszönöm!
9/10
Vadrenalin 2014 jún. 09. - 22:47:40 9/10 Előzmény eIemes
(140/417)
Alapvetõen tetszett a film, ezért is bosszantott, hogy nem logikus a lezárás. Ezért aztán addig törtem a fejem, amíg nem sikerült egy lehetséges magyarázatot kreálnom ehhez a befejezéshez, így már csak az hiányzik, hogy ezt nem támasztották alá valamivel a filmben (gyanítom, hogy az eredeti befejezés nem ennyire happy end lett volna, csak a próbavetítésen az nem tetszett a nézõknek, ezért csapták hozzá ezt az átgondolatlan véget). De íme, erre is van egy szerintem koherens magyarázat:

*** Spoiler ***

Elõször is érteni kell, hogy ami ebben a filmben történik, az nem idõutazás, annak ellenére, hogy az idõutazások logikájában szereplõ idõelágazásokat és alternatív jövõket használja. Egy rendes idõutazós filmben, ha meghal egy pillanatban az idõutazó, akkor õ már nem tud visszamenni az idõben, legfeljebb egy alternatív jövõbõl jövõ énje bukkanhat fel újra, aki viszont nincs tudatában a halállal végzõdõ verziónak. Elemes kollégának hála, a 113-as hozzászólásból megtudhattuk, hogy a könyv megfogalmazott erre egy átgondolt rendszert: csak az emlékek mennek vissza a személy korábbi énjének tudatába, aki ennek birtokában már másképp cselekedhet, elindítva egy alternatív jövõt (és mivel így az õ emlékeiben már szerepel az is, amit korábban megkapott, ezért érzi úgy, mintha mindegyik verziót megélte volna). A filmben ezt az emlékvisszaküldést végzi az omega, amelynek elpusztulása után már semmi nem megy vissza, tehát az, hogy e sajátos befejezésben történt bármi visszaugrás, az annak köszönhetõ, hogy az omega agóniája közben még beindultak automatizmusok, amik azonban nem a megszokott módon mûködtek, de hát nem is várhatjuk egy berendezéstõl, hogy szétesése utolsó pillanataiban is a szabályos sztenderdek szerint mûködjön.

Amit a dolog eredményérõl tudunk, az egyrészt az, hogy az emlékvisszaküldés a szokottnál nagyobb idõtávlatú volt (ez önmagában nem meglepõ, ld. rövidzárlat-nagy áramerõsség példáját), másrészt az, hogy az emlékvisszaküldés következtében egy robbanás kíséretében elpusztult a múltban az omega. Ennek több magyarázata is lehet, amit nem fejtett ki a film (nem is volt szó korábban arról, hogy az omega halála mit okozhat, csak az alfák emlékeinek halál esetén történõ visszaküldésérõl). Nekem leginkább az a szimpatikus magyarázat, hogy amikor Cage kinyírta, akkor azzal valamennyi alfa halálát okozta, ezért egyszerre küldõdött vissza az összes alfa emléke, ami valamiféle túlterhelést okozott a fogadó oldalon (mert persze azt az omegának kell fogadnia és szétosztania), és ez vezetett a robbanáshoz.

De mindehhez hozzátenném, hogy szerintem a rendezõ nem gondolta végig mindezt, mert nem igazán értette a történetet, ami onnan is látszik, hogy már korábban is megválaszolatlanul hagyott egy könnyen tisztázható kérdést:
Honnan is tudta a csaj, hogy neki már nincs meg a képessége? Mivel nem emlékezhetett olyanra, hogy a vérátömlesztés óta meghalt volna, és már nem támadt volna fel, tehát maximum feltételezhette ezt, és csak akkor jöhetett volna rá, hogy tényleg így van, amikor Cage-tõl megtudta, hogy holnap meg fog halni, de ennek õ már nincs tudatában. Ez könnyen kezelhetõ probléma lett volna – csak annyi kellene, hogy a csaj ne úgy mondja el, hogy õ elvesztette a képességét, mint aki már rég tudja ezt, hanem mint aki most jön rá – ezért ezt nem is tekintem a sztori hibájának, csak bizonyítéknak arra, hogy a rendezõ nem igazán értette a sztorit. :-)
6/10
offtopic
eIemes 2014 jún. 09. - 15:14:33 6/10
(139/417)
hõgutát.
Yodamest 2014 jún. 09. - 14:59:11
(138/417)
SPOILER

A film vége:
A végén felrobban az alfa és az omega, de õ még éppen életben van, amikor a vérük ráfolyik, így amikor meghal még egy utolsó visszaugrásra van lehetõsége.
Azért kerül vissza korábbi idõpontra, mert A: korábban is halt meg jóval, mivel még a nagy harc elõtt elmentek megölni a dögöt vagy B: az omegának a vére folyt rá ezáltal nagyobb löketet adott neki pár órával.
Amikor a végén mondják, hogy ellenállás nélkül haladnak elõre a csapatok, és energiakitörés történt azért van, mert tényleg megtörtént, tehát az omega már nem létezik az új múltban, mivel az idõn kívül állt. A robbanás valóban megtörtént hajnalban és az nem válik nem megtörténtté. A mimikek meg az agy nélkül már halottak szóval semmi ellenállást ekkor már nincs.
Az a kulcs részlet szerintem, hogy az omega csak a jelenben képes létezni, ezáltal, hogy meghalt neki már nincs új múltja. Gondoljatok bele, ha mindig újraéledne a saját múltjában, akkor tényleg legyõzhetetlen lenne.