6/10
eIemes 2014 jún. 09. - 14:28:23 6/10
(137/417)
[...] Az elsõ lövedék a combomat tépte fel, a második tátongó nyílást szakított ki a hátamból.
Miközben szétszakadt belsõ szerveimet öklendeztem fel, a harmadikat észre sem vettem. A világ elsötétült.

***

A könyvem a párna mellett feküdt. Yonabaru felém fordult.
- Keiji, írd alá ezt.
- Õrmester, ugye önnek van kézifegyvere?
- Igen.
- Ideadná egy percre?
- Mióta érdekelnek téged a fegyverek?
- Nem errõl van szó.
A párnája alá nyúlt, amikor kivette a kezét, fekete fém csillogott a kezében.
- Vigyázz, meg van töltve.
- Ja, értem.
- Tudod, ha eljutsz az õrmesteri rangig, már az ágyadban tarthatod a játékaidat és senki nem szól érte. Egy ilyen pisztoly úgysem ér semmit egy mimic ellen. Nekünk páncélosoknak 20 mm-es gépágyú kell, meg három rakéta. Aláírnád végre?
Nem figyeltem rá, épp azzal voltam elfoglalva, hogy kibiztosítsam a pisztolyt. A csövet a számba vettem és elképzeltem amint a 9 mm-es lövedék arra vár, hogy kirepüljön a csõbõl. Meghúztam a ravaszt.

***

A könyvem a párna mellett feküdt. Yonabaru felém fordult.
- Keiji, írd alá ezt.
- Igen, uram.
- Figyelj, semmi különös nincs a holnapi mûveletben. Ha túl sokat aggódsz miatta, megbuggyansz, és elveszted a fejed mielõtt szétlõnék.
- Nem aggódok.
- Nem kell ezt szégyellni. Mindenki ideges az elsõ ütközet elõtt. Ez olyan, mint a szüzesség elvesztése. Amíg túl nem vagy rajta, nem bírod kiverni a fejedbõl. Csak annyit tehetsz, hogy elütöd az idõd valamivel addig.
- Szerintem nem.
- Hé, fiú, olyan emberrel beszélsz, aki már járt csatában.
- És mi lenne, ha az elsõ csatád ismétlõdne újra és újra?
- Honnan szedted ezt a hülyeséget?
- Csak elméletben kérdezem. Mint ... visszarakni a sakktáblán a bábukat a kezdõ sorba. És utána megint.
- Hát, attól függ - válaszolt, még mindig az emeletes ágyról lógva, az arca lassan elvörösödött. - A szexrõl beszélsz vagy az ütközetrõl? [...]
6/10
eIemes 2014 jún. 09. - 13:22:32 6/10
(136/417)
ez az "irányítani az idõt" nagyon lazán kezeli a jó scifiktõl elvárt belsõ koherenciát. a könyvben még megvan, a 113-ban összefoglaltam.
6/10
eIemes 2014 jún. 09. - 13:19:50 6/10
(135/417)
ha elmész egy fizetõvendéglátó hölgyhöz, hátradobod magad az ágyon és azt várod, hogy kényeztessen téged, akkor esetleg azt kapod, amiért fizetsz, de az semmivel nem lesz több egy percnyi élménynél.

egy filmmel kapcsolatban is lehetnek ilyen elvárásaink, vagyishogy hátradõlök, adják meg az élményt, amiért fizetek. néha erre van szükség. az a könyv, ami alapján a filmet készítették, NEM ezt kínálja. elolvasod, gondolkodsz, érzések ébrednek, még másnap is, és szükségét érzed, hogy valakivel megbeszéld ezeket a gondolataidat. és végül talán még nyomot is hagy benned.

a film NEM TELJESEN tudja átadni ezt, sajnos; már írtam: sokat markolt a producer, keveset fogott. de nem is kínál olyan könnyû szórakozást, mint mondjuk egy die hard 9.
torkild 2014 jún. 09. - 13:08:37 Előzmény eIemes
(134/417)
másként nehezen unhattam volna...
6/10
eIemes 2014 jún. 09. - 12:26:38 6/10
(133/417)
a könyvben nincs omega. azzal, ahogy a filmet befejezték, a történet még az idõparadoxonok logikájából is kisiklott, ráadásul a pénzsóvár producerek is luftot rúgtak.
6/10
eIemes 2014 jún. 09. - 12:24:36 6/10
(132/417)
nem, a 135-ben írtam le, de már bánom.

a könyv _JÓ_. a filmesek túl nagyot akartak harapni, ezért üressé vált, amit nagyon sajnálok, mert elrontották a lehetõséget, amit a könyv kínált. a (12)-es karikáért kihagyták a háború lényegét, a borzalmakat, a halált, amely minden egyes alkalommal fájdalmas. a könyvben ez megjelenik.

Let me tell you what happens when your lungs are crushed. You drown, not in water, but in air.
Gasp as hard as you like, crushed lungs can’t pass the oxygen your body needs to your bloodstream.
All around you, your friends are breathing in and out without a second thought while you drown alone
in a sea of air. I never knew this until it happened to me. I’d never even heard about it. I definitely
hadn’t made that up. It really happened.

Hadd meséljem el, milyen az, amikor összeroskad a tüdõd. Fuldokolsz, de vízben vagy, hanem a levegõben. Kapkodsz lélegzetért, ahogy csak bírsz, de a tüdõd lapos, nem képes oxigént juttatni a véredbe. Körülötted mindenki, a bajtársaid lélegeznek, beszív, kifúj, beszív, kifúj, nem is gondolnak rá, te pedig lassan megfulladsz a tiszta levegõn. Errõl semmit nem tudtam, amíg át nem éltem. Soha nem is hallottam róla. Ez több volt mint álom. Nem éltem túl a csatát. Tehát mindez valóban megtörtént.
9/10
offtopic
_Freddy_ 2014 jún. 09. - 10:30:16 9/10
(131/417)
A 135. hozzászólásában leírta. Amúgy én úgy láttam, hogy csak az alfa vérével keveredett.
9/10
offtopic
_Freddy_ 2014 jún. 09. - 07:11:24 9/10
(130/417)
Én másodszori megnézés után is azt mondom, hogy ez egy kiemelkedõen jó sci-fi. Most másodszorra több dolgot megértettem, és azt kell mondanom, hogy tényleg egy nyári tökéletes popcornmozi. Csak a vége méginkább nem tetszett mint legutóbb.
6/10
eIemes 2014 jún. 08. - 23:03:33 6/10
(129/417)
remélem nem lesz folytatása. ezt nincs hova folytatni :-) esetleg egy prequel, a mimicek támadásáról és Rita Vrataski 212 ébredésérõl?

háromszor néztem (kétszer moziban :-), elolvastam a könyvet másfélszer, és egyre inkább úgy gondolom, hogy a hülye producerek eltolták a végét, a könyvbeli befejezés szép, harmonikus, gondolkodtató, és leginkább: a történet logikájába illik.
daneee 2014 jún. 08. - 21:35:34
(128/417)
SPOILER

Nem ugyanabba az idõpontba érkezett, hanem ahogy a film is kezdõdik. Utána gondolom már magától belement, hogy megy katonának, mivel tudta a következményt.

Én csak azt nem értem, miért ment vissza? :)
rob83 2014 jún. 07. - 19:40:49
(127/417)
Látvány mozi,nekem tetszett!10/8

A trailerben halott zene egyszer sem halottam a film alatt,pedig pont ez fogott meg leginkább.

3D-ben kell megnézni,habár a Békéscsabai centermozi nagyon silány és homályos minõségben vetítette ennek az okát nem tudom.
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 16:28:39 6/10
(126/417)
Megnézted?
torkild 2014 jún. 07. - 14:47:44
(125/417)
Tipikus agyonreklámozott hálivúdi szupermozi (értsd: magas hozamú rövidtávú befektetés) az eredetiség és igényesség leghalványabb jele nélkül...bosszantóan unalmas.
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 14:14:11 6/10
(124/417)
Kiriya Keiji közlegény
9/10
offtopic
_Freddy_ 2014 jún. 07. - 10:07:08 9/10
(123/417)
Köszönöm a linket. Amúgy nekem nincs különösebb problémám magával a filmmel, mert tényleg tetszett és nem volt sztem semmi baj vele, egészen a végéig, mikor jött az a Cage-Omega-Alfa jelenet és ezt a jelenetet meg az azután történteket nem így kellett volna szerintem csinálni. Különben ha Cage elpusztítja az Omegát + meghal de nem keveredik alfával akkor is felébredt volna ugyanott csak ugyanúgy lenne mint Rita, viszont az Omegának akkor ott abban az idõben el kellett volna pusztulnia és háború se lett volna már (itt meg megint háborúzni mentek), és mondhatta volna Cage Ritának, hogy "Igen megcsináltuk!" Nem lett volna jobb befejezés? :D
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 09:58:06 6/10
(122/417)
*** SPOILER *** a könyvbõl

I readied my battle axe. Caution to the wind, I charged. Static crackled in my headphones. Someone was talking to me. A woman. It was our savior, the Full Metal Bitch, Valkyrie reborn, Mad Wargarita: Rita Vrataski.
- How many loops is this for you?

***

- Get on with it, soldier. I’m a patient girl, but there’s a battle tomorrow, and I have things to do.
- I, uh, have an answer to your question. - he hesitated like a high school drama student reading from a bad script. - Japanese restaurants don’t charge for green tea.
Rita Vrataski, the savior of humanity, the Valkyrie, the nineteen-year-old girl, let her mask slip. The Full Metal Bitch began to cry.

- Beszélni akart velem. Mirõl van szó?
- Igen...
- Tehát? Türelmes lány vagyok, de holnap ütközet lesz, van még tennivaló.
- Öööö.... szóval a válasz a kérdésére - habozott, mint egy lámpalázas gimnazista. - A japán éttermek nem számolják fel külön a zöld teát.
Rita Vrataski, az emberiség megmentõje, Verdun Angyala, az alig húszéves lány arcáról lehullott az acélkemény nõ álarca és könnyek csorogtak végig az arcán.

(na ez nem túl irodalmi fordítás, de másokat fikázni én is jobban tudok, mint jól csinálni)
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 09:41:54 6/10
(121/417)
naszóval... a film elég jó.
de hiányzik belõle az, hogy a filmbeli képeket, helyzeteket IGAZÁN JÓ rendezõ komponálja, hogy a mondatokat IGAZÁN JÓ forgatókönyvíró fogalmazza, és a fontos pillanatokat, fontos üzeneteket körbevegye egy keret, amely kiemeli az egyébként pörgõs környezetbõl.

*** SPOILER *** bár ez talán a trélerben is benne volt
Bill rákiált Ritára: menjen onnan, a hajó fel fog robbanni
Rita: ha felébredt, keressen meg
Bill: micsoda?
Rita: ha felébredt, keressen meg

namost ez valóban életszerû, hogy a csatazajban nem hallják egymást, de egy másik rendezõ esetleg úgy csinálta volna meg, hogy Rita arca premier plánban kitölti az 500 m2-es imax képernyõt, látjuk rajta a megdöbbenést, a felismerést, aztán a megkönnyebbülést, aztán lassítva látjuk, ahogy kiesik a kezébõl a pallos, és elmondja, hogy "ha felébred keressen meg", utána premir plánban Bill arca, rajta a megdöbbenés és a felismerés, közben az eltompult csatazaj mellett visszhangzik a fejében, "ha felébred, keressen meg" - és utána (akár a szemében tükrözõdve) látjuk meghalni Ritát. tudom, hogy ez ócska hatásvadászat, de ha már a film 99%-a az, akkor miért pont a kulcsrészlet ne legyen? szóval egy ilyen kompozíció szerintem jobban átadta volna azt, amit (a film megnézése után) a könyv olvasása közben éreztem, és megtaláltam azt a részt, ami ennek a megfelelõje.
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 09:20:16 6/10
(120/417)
http://szorakoztato.hu/online-filmek/a-holnap-hatara-online-2014_565426

itt az alsó play link mûködik, ha megelégszel ezzel a (hm) gyenge minõséggel.
de a MEGÉRTÉSBEN a film nem segít, inkább a logikátlanságok fognak szaporodni :)
a könyv nekem jobban tetszett.
9/10
offtopic
_Freddy_ 2014 jún. 07. - 09:15:00 9/10
(119/417)
Az úgy érdekes...akkor szerintem megnézem a filmet mégegyszer amint lehet de nem moziban, és megpróbálok egy-két magyarázatot adni magamnak, elsõ nézésre túl sok mindenre kellett figyelni. :D
6/10
eIemes 2014 jún. 07. - 09:06:44 6/10
(118/417)
a (117)-ben idéztem pár mondatot a könyvbõl, ami segít megérteni a kerettörténetet.

idõutazás a könyvben nincsen, valójában a filmben sem lenne, ha a végét nem rontják el.