Téma: A hullám

9/10
tommasi 2013 aug. 20. - 13:41:53 9/10
(159/199)
Szeretem ezt a filmet.Elgondolkodtat.
pinkaqua19 2013 júl. 12. - 23:54:17
(158/199)
Aztamindenit! És hogy még igaz is! Oké, nem minden sor. De így is. Áll leesve... 10/10
Kötelezõ darab.

Köszönet lentebb egy kollegának, aki írt egy kis történelmet a filmhez.
8/10
fess86 2013 ápr. 10. - 21:36:00 8/10
(157/199)
Jó film, tetszett,bár a
SPOILER
a tanár tárgyalására kíváncsi lettem volna, nekem õ nem tûnt bûnösnek, a fegyverrõl õ nem tudott
SPOILER
10/10
_mason_ 2013 ápr. 04. - 20:42:12 10/10
(156/199)
Megrázó és mindenképpen tanúlságos film. A vége filmrendezés szempontjából talán kissé logikátlan, de ha valóban igaz történeten alapul, meg tudom érteni.
8/10
sanderb 2013 márc. 19. - 21:07:16 8/10
(155/199)
Az egy hét alatt végbement változásokat még jelen korunkban is sokallom ebben a filmben, amúgy döbbenetes.10/8
Skanoja 2013 jan. 18. - 23:29:03
(154/199)
Német nyelvgyakorlás céljából néztem meg ezt a filmet (valaki ajánlotta), fogalmam sem volt mirõl szól, de egy idõ után az érdekes történet miatt egyáltalán nem tudtam figyelni a nyelvre.:D
SPOILER
Kicsit kiszámítható volt, bár azért a vége így is brutálisabb lett, mint gondoltam. Nekem egészében sokkal jobban tetszett volna ez a film, hogyha nem ez a vége, mert így teljesen más üzenetet közvetít, mint amit vártam, szerettem volna... így az lett belõle, hogy a tanár felelõtlenül kísérletezett a gyerekekkel, holott szerintem nem kísérletezett, hanem tök jó pedagógiai módszert alkalmazott, csakhogy volt egy õrült az osztályban, ami valljuk be, azért ritkán fordul elõ. (Bár a tanárnak észre kellett volna vennie a jeleket). Nem tetszett, hogy a végén mindenki csúnyán nézett rá, mint valami gonosztevõre. El tudtam volna képzelni egy halál és tragédia nélküli befejezést, ahol a diákok egyszerûen rájönnek, hogy igen, ilyen módszerekkel tényleg bármikor behülyíthet egy diktátor egy közösséget, de azért jó dolog volt megtapasztalni az összetartozás élményét is (nem véletlenül ragaszkodtak annyira a Hullámhoz akkor is, mikor a tanár elmondta, hogy vége).
Páran írtátok, és szerintem is így van: nem tudom elképzelni, hogy a mai diákok ennyire tudnának lelkesedni egy ilyesféle kezdeményezésért. Azt is említette valaki, és ez nekem is feltûnt, hogy a Hullám mögött amúgy semmilyen eszme, cél nem volt, csak arról szólt hogy legyen egy jelük, és hordjanak fehér inget.
8/10
Sadenal 2012 dec. 10. - 16:25:18 8/10
(153/199)
Végig lekötött és érdekes mondanivalója volt a filmnek. Sajnáltam a tanárt a végén..:(

8/10
delfinoraptor 2012 dec. 06. - 16:57:55
(152/199)
Az autokrácia és az agymosás nem feltétlenül ugyanaz. Elõbbi esetében van némi kényszer, utóbbinál viszont mindenki önként, örömmel tart a mozgalommal. A filmben az utóbbit láthattuk, és szerintem nagyon jól mutatta be.
Victor-y 2012 nov. 29. - 23:00:38
(151/199)
Sajnos helytelen a politikai mondandója. A rend mindig elõrébb van, mint a káosz. Ez a német baloldalnak remélhetõleg az utolsó szenny filmje. Már-már szánalmas ez az erõltetett anti-gyûlölet kampány. Csak a swastikát hiányoltam ebbõl a libsi agymosásból. Psychologia elõadáson ilyet nézetni a hallgatókkal? A rend jó. A rendet valamiképp meg kell valósítani; ha nem is diktatúrával, mint anno; egy erõs központi figura szükségeltetik hozzá mindenképp és egy életképes ideológia.
És ne higgyétek, hogy most nem engedelmeskedtek senkinek, semminek. A fogyasztói társadalomstuktúrának és mindazoknak, kik ezt fenntartják, mivel érdeküket szolgálja...
kokutya 2012 nov. 10. - 14:47:33 Előzmény szinhazimado
(150/199)
A Bárka színdarabot csinált belõle. Magyarította is. Az is nagyon jó lett.
8/10
pirosubi 2012 nov. 01. - 21:36:37 8/10
(149/199)
Nagyon jó film, pszichológia kurzuson néztük, az elejétõl a végéig lekötött. Valaki megemlítette a Gyûlöletet, az azért egy picit jobban tetszett.
10/10
csuku 2012 okt. 23. - 23:37:26 10/10
(148/199)
Ez a film óriási, én kötelezõvé tenném.
webulon 2012 okt. 02. - 22:09:24
(147/199)
Engem nagyon megrázott.....mesze visz ez a film - mint a La Haine
a tömeg és közösség ereje....

vitán felül 10/10
szinhazimado 2012 szept. 01. - 10:45:26
(146/199)
Ez most nagyon aktuális. Meg is nézem. Értékelés: 10/10
Rutra 2012 júl. 30. - 09:24:21
(145/199)
A film remek. Nálam 10/9. Tetszett a dinamikája és a pszichológiai háttér. Én csak ajánlani tudom!!
9/10
Segítõ Béka 2012 máj. 26. - 18:22:55 9/10
(144/199)
gyerekek a fasizmus rossz, mert mindig jön vmi õrült, aki lövöldözni kezd a végén!
ne fasizálódjatok, értem?

A Hullám elõször is egy film, tehát nem is igazán a tanmese-filmmel, hanem a valós eseménnyel kell foglalkozni. Márpedig a valós eseményekben nem volt labilis, õrült diák, aki fejbe lõtte magát, de elõtte még az egyik társát, csak annyi, hogy az utolsó alkalomkor a tanár, Ron Jones (1967-ben a Kalifornia államban, egy Palo Alto nevû városban, a Cubberley High Schoolban) egy filmet mutatott a diákjainak Hitlerrõl a végsõ percekben, ezáltal szembesítette õket azzal, mennyire befolyásolható is az ember, hiszen a diákok kezdetben nem hitték el, hogy lehet diktatúrát létrehozni. Azt hiszem a vér és halál elég a tanmeséhez. A héberül beszélõ Angela Merkel országában nem lehet olyan filmet készíteni, amelyben a végsõ konklúzió nem az lenne, hogy „a fasizmus (diktatúra) rossz, mert a végén mindig meghal benne valaki”.
Bár az eredeti, valós esemény sem kevésbé hatásosabb, csak kevesebb benne a vér, sikoltás és halál. Mikor Jones tanár úr mutatja Hitlert az összeomlott diákoknak, akkor mondja ki a tanulságot: „A fasizmus nem olyan valami, amit más emberek csináltak! A fasizmus itt van köztünk, mindnyájunkban benne szunnyad… A történelem gyakran ismétli önmagát… Semmilyen vezetõt nem szabad vakon követni.”
Ron Jones 1972-ben A harmadik hullám (The Third Wave) címmel könyvet írt tapasztalataiból. Kérdéses, hogy õ is úgy dolgozta-e fel e történetet, mint ahogy a Hullám, a Napola, és a Csajok a csúcson címû filmek rendezõje, a német Dennis Ganzel.

1981-ben már csináltak egy 45 perces tévéfilmet The Wave címmel az esetbõl Alexander Grasshoff rendezésében

Remélhetõleg tényleg meg is történt belõle valami, és nem csak egymásra mutogatnak a feldolgozók, mikor kiírják, hogy „megtörtént események alapján” (ahogy egymásra mutogatás folyik például a díjakkal való legitimizálás esetében egy-egy hangadó „értelmiségi” közéleti eseményre való reagálásánál).

A tanárnak nagy felelõssége van, de nem mondanám, hogy hibázott volna, hiszen a film végén szembesítette õ is a diákokat a diktatúra rossz tulajdonságával. Arról már nem tehet, hogy volt egy gyenge fogaskerék a gépezetben. Persze felfigyelhetett volna rá. A dolgok a tanár kezébõl akkor kezdtek kicsúszni, amikor hagyta, hogy vandálkodjanak a városban a Hullám-tagok. A bûnösöket meg kellett volna nevezni, és átadni a rendõrségnek. Persze nagyon nehéz ezt megtenni, a betyárbecsület (ami a pártokban is egész biztosan megvan), és az érzelmek rossz tanácsot adhatnak. De ha ott meg tudta volna fogni az õrült Timet a diktátor, akkor tán az rájöhetett volna, hogy a rendszer mégsem annyira jó. Tim tudta volna, ha eljárás indul ellene rongálás miatt, hogy a fegyelmezett közösség nem csak jó dolgokat von maga után. Ez a diktátor személyén múlik, nem pedig a diktatúra rendszerének hibájában. „A jó király jól uralkodik” - Arisztotelész.
Emellett nem szabad elfeledkezni, ha már tényleg mindenre figyelni szeretnénk, hogy az õrült fiú, nem a számára jó rendszerben õrült meg. Az autokráciáért õrült meg, de a globalizált világ tette olyanná (ha a szülõket most nem vesszük tényezõnek, csupán a rendszert), ha autokráciában, diktatúrában nõtt volna fel, akkor is õrült lett volna? Úgy hiszem nem, hiszen kezdettõl fogva megkapta volna a számára oly szükséges közösséget és nem is próbálta volna elvenni tõle senki.
Elhangzik a filmben, hogy az egyenruha egyéniséget szüntet meg. Én máshogy látom: ha mindenkin egyenruha van, akkor miben különböznek egymástól a diákok? Az egyéniségtõl. Ilyenkor sokkal szembetûnõbb lesz az emberi viselkedés különbözõsége, és tényleg egy csoporthoz tartoznak.

A filmben a fõszereplõk ábrázolása, motivációjuk enyhén torz: ne gondoljuk azt, hogy mindenki, aki fegyelmezett közösség tagja szeretne lenni, sérült személyiség és csonka, eltört családból származik.

„Németország helyzete évek óta egyre csak romlik. Noha vesztesei vagyunk a globalizációnak, el akarják hitetni velünk, hogy az egyedüli kiút a krízisbõl a még nagyobb teljesítmény. De a politikusok is csak a gazdaság bábjai! A munkanélküliek számának csökkennie kellene! Export világhatalom vagyunk! De a kemény valóság az, hogy a gazdag még gazdagabb, a szegény még szegényebb lesz. Rettegünk a terrortól, noha mi magunk hívtuk életre az igazságtalanságokkal, amelyek ellen világszerte semmit sem teszünk. És miközben mi lassan, de biztosan kisemmizzük bolygónkat, mindennek a haszonélvezõi csak hátradõlve dörzsölik a tenyerüket. Ûrhajókat építenek és föntrõl röhögnek az egészen!”
8/10
crapgame 2012 ápr. 17. - 02:09:53 8/10
(143/199)
Na ez egy nagyon jó film. Betölt egy ûrt ami idáig üres volt a filmkészítésben és csak szakkönyvekbõl ismerhettek olyanok akik a téma iránt érdeklõdnek.
egy jó erõs 8-as
10/10
bognár22 2012 febr. 19. - 11:34:53 10/10
(142/199)
a fórum nem is arról szól, hanem a filmrõl.
10/10
bognár22 2012 febr. 19. - 11:27:00 10/10
(141/199)
nem vagyok suicid tipus, csak átéltem az enyhíthetetlen magány fájdalmát.

az ember - saját bõrömön tapasztaltam meg - közösségi lény. egyedül "csonkák" vagyunk. nem érezheted magad jól egyedül, max kis ideig.

minden elporlad ha senkit nem érdekel. ha senki nem lát, senki nem ért, ha senki nem érez, nem ölelhetsz, és téged sem ölelnek.
10/10
bognár22 2012 febr. 19. - 11:19:55 10/10
(140/199)
Félreértettél: többesszámban írtam, mert ÉN IS része vagyok ennek a dolognak, nem kívülálló. Az én felelõsségem is.

Amit írtál, az túl leegyszerûsíti az élet bonyolultságát, aminek aspektusai számát még megbecsülni sem tudjuk, nemhogy felismerni mindet.