Téma: A két pápa

offtopic
nick név 2020 jan. 08. - 20:20:42 Előzmény zetevar
(25/65)
A film nem bagatellizálja el a bűnöket, egyszerűen nem erről szól. Hiábavaló és alaptalan azt várni, hogy minden katolikus egyházat érintő filmnek erről kell szólnia. Ez olyan, mintha a németekről szóló filmeknek mindig csak a nácizmusról volna szabad szólnia - mintha a németek csak abból állnának -, az oroszoknak a bolsevizmusról, az angoloknak India, vagy a búrok elnyomásáról, az USA-nak az indiánok irtásáról és a többi. Vannak ilyen filmek is, ez nem ilyen.
Az, hogy neked milyen a kapcsolatod a katolikus egyházzal, vagy bármelyik másik vallás egyházával, szerintem megint csak nem a film tartalmához, mondanivalójához tartozik hozzá, ha csápos bűnszervezetként tekintesz a katolikus egyházra, akkor valószínűleg nem fog neked tetszeni A két pápa.
9/10
Ledina 2020 jan. 08. - 20:18:38 9/10
(24/65)
Nagyon érdekes film, soha egyébként nem látható világba kalauzol, két fantasztikus ember, értékes gondolatai, egyénisége bontakozik ki. Humorral és mély ,szép gondolatokkal átszőtt remek alkotás.
5/10
zetevar 2020 jan. 08. - 19:46:41 5/10 Előzmény nick név
(23/65)
Jaj, nem az egyház problémamegoldásairól szeretnék filmet, és alapvetõen nincs bajom ezzel sem. Ez egy ilyen film. Szép, de maradt hiányêrzetem és ennyi. Fõleg Benedek oldaláról. De sztem ne bagatelizáljuk el az egyházat érintõ súlyos bűneseteket, amik évszázadok óta benne vannak a rendszerben, eddig többnyire bűntetlenűl. Számomra a katolikus már nem sokkal több egy igen hatékonyan műkôdõ bűnszervezettõl, aminek a csápjai elérnek mindenhová.
offtopic
nick név 2020 jan. 08. - 19:22:30 Előzmény zetevar
(22/65)
Minden időtálló szervezet alapvetően és természetszerűen konzervatív beállítottságú, az egyház is jellemzően ilyen. Ferenc pápa nyitottsága persze kivételesnek mondható, bár az ő nézetei is a libertáriusok számára például túlzottan konzervatívak lehetnek.
Zaklatási ügyek, botrányok szórványosan, de sajnos nagyon régóta vannak a katolikus egyházban - is -, Benedek ezeket tény és való, hogy nem kezelte elég szigorúan - mondjuk Lenny is "csak" Alaszkába küldte a zaklató Kurtwell érseket, itt jön be a felelősségvállalás, a megelőzés, a megbocsájtás, a cölibátus lényegének, érvényének kérdése, de a film és a sorozat sem erről szólt. Én ezt a kérdést a film egyik elemének tekinteném és nem a filmet fajlagosan meghatározó elemnek, mert egyszerűen nem erről szólt A két pápa, nem ez volt a szándéka. Engem egyébként Benedekhez is közelebb hozott a film.
Ha az egyház problémafeltárásairól akarsz filmet megnézni, akkor rossz helyen keresed, ennek nem az volt a célja, hogy problémákat elemezzen, itt az irányválasztás, a filozófiai megközelítés volt a központi téma két személyen keresztül bemutatva.
5/10
zetevar 2020 jan. 08. - 17:25:36 5/10 Előzmény nick név
(21/65)
Az ifjú pápa tényleg teljesen más volt, azért szerettem, mert elgondolkoztatott. Alternatívákat festett fel és sokszor el tudtam fogadni olyan álláspontot is, amellyel amúgy nem értettem egyet, mert kellően alá volt támasztva.
A két pápa sokkal egyoldalúbb film. Láttam a nézetbeli különbséget a két ember között, de azt nem érthettem meg, hogy miért volt annyira népszerű Benedek konzervatív egyházképe, hogy még pápává is megválasztották (jó, tudom: sokaknak elege volt az újító II. János Pálból).A film csak Ferenchez hozott bennünket közelebb.
Nem tudok sajnos elvonatkoztatni az elmúlt években napfényre került zaklatási botrányoktól. Ratzinger úgy lett pápa, hogy minderről tudott, ahogyan mindenki más is az egyházon belül. Isten szavát akkor még nyilván hallotta. Furcsa mód akkor vesztette el a kapcsolatot Istennel, amikor letartóztatták az inasát, aki szivárogtatni kezdett a vatikáni pénzügyekről.
A film maga tele volt szép képekkel, a szerplők is jók természetesen, de megmondom őszintén, hogy maga a téma inkább tűnik amolyan figyelemelterelésnek az egyház valódi problémáiról (úgy értem, hogy a film megnézése után sokan elégedetten állnak fel, hogy ím, mégis jó kezekben van a kormányrúd, meg fog oldódni minden), mint valós problémák boncolgatásának.
nick név 2020 jan. 08. - 15:51:29 Előzmény zetevar
(20/65)
Az ifjú pápa - 1. évada - egy teljesen másfajta, más hangvételű sorozat volt - bizonyos szempontból pont fordítva közelítette meg a témát -, egyébként nekem is jobban tetszett, de a témájukon kívül sok minden nem köti össze őket. - spojleres rész következik -
Benedek már a találkozást megelőzően elbizonytalanodik a saját szerepében - saját bevallása szerint elvesztette isten hangját -, már korábban fontolgatja a lemondását, viszont a Bergoglio-ról alkotott előzetes képe miatt tartja magát hivatalban. Mikor találkoznak egymással döbben rá, hogy bár sok tekintetben mást gondolnak a világról, mégsem egy komplett világ választja el őket egymástól, hogy Bergoglio nem egy megalkudott, a tömegtársadalmakhoz idomult katolikus, hanem egy a saját meggyőződéséből adódóan nyitott személyiség, aki nem korrupt lelki értelemben. Ekkor oszlik el a félelme afelől, hogy a későbbi Ferenc pápa kapja meg a megüresedő széket - mint legnagyobb esélyes - és ekkor határozza el, hogy végre lemond egy olyan személy javára, aki még ,,hallja isten hangját". Nem gondolom, hogy világnézeti szempontból meggyőznék egymást, vagy csak egyik a másikat. - spojleres rész vége -
Mivel nem dokumentumfilm, én nem rónám fel neki, hogy lehet nem fedte le tökéletesen a valóságban történeteket - lemondatás, önként lemondás kérdése -, másfelől pedig szerintem a film bár nem centire kimért egyenlő arányban, de jól bemutatta mindkét fél felfogását a világot illetően.
5/10
zetevar 2020 jan. 08. - 13:45:25 5/10
(19/65)
Hát, nem is tudom... Én többet vártam. Az ifjú pápa jobban megmozgatta a fantáziámat. Ahelyett, hogy Ferenc pápát fényezik engem sokkal jobban érdekelt volna a folyamat, ami Benedeket lemondásra kényszerítette. Vhogy elég nehezen képzelem el, hogy az az idős és nyílván tapasztalt ember, aki küzd a pápává válásért, aki igen komolyan és nyíltan más álláspontot képvisel, mint Bergolio, 2 nap együttlét után gyökeres szemléletváltást hajt végre (vajon mi, vagy ki motíválta ebben a háttérben??). Sokkal jobban szerettem volna - ha már liberalizmus -, hogy mindkét fél szemléletét megfelelően érthető módon mutassák be.
Szóval, nem tudom... egyenlőre nem pontoznám...
10/10
fosszilia 2020 jan. 06. - 23:56:40 10/10 Előzmény ardian
(18/65)
Tökéletesen egyetértek!

Ezen kívül többször nézhető film, és a színészek zseniálisak benne!
szilvi0000 2020 jan. 05. - 14:55:39
(17/65)
Sokáig nem akartam megnézni a filmet, miről beszélgethet két pápa 2 óra hosszás filmben? De végül nagyon tetszett, végig érdekes, itt-ott humoros, itt-ott megrázó, nem tudom, mennyire valóságon alapuló a forgatókönyv és igen, hollywoodi befejezés... De összességében ajánlom.
Edmond Dantes 2020 jan. 05. - 09:32:09 Előzmény nick név
(16/65)
Ez a különbség filmkészítők/producerek és nézők közt és ez a különbség játékfilm és dokumentumfilm közt. Én sem ragaszkodnék a focis fináléhoz és még sokan mások sem, sokaknak meg bejött és úgy látszik azoknak is, akik a végleges forgatókönyvet ezzel a jelenettel hagyták jóvá. Semmit nem von le a film élvezhetőségéből, sőt egyfajta szimbolikus utalást is fölfedezni vélek benne: ha sok mindenben nem is, de foci-vonalon "összejöttek". (Nem vagyok focirajongó!)
nick név 2020 jan. 04. - 20:50:56
(15/65)
Azért, mert 14-ben argentin-német döntő volt? Ahogyan ábrázolva volt én biztosan.
Benedek elmondja a film során, hogy őt sosem érdekelte a láblabda, az utolsó közös meccsnézős jelenetet a végén pedig ezen felül bugyuta stílusban is tálalták. A véleményem szerint ez kifejezetten méltatlan volt a film addigi hangulatához, hangvételéhez képest, nem csak következetlen a történetéhez. Olyan volt, mintha focilabdát csaptak volna le egy röplabdameccsen, csak mert valaki kívülről berúgott egyet.
De a film ettől még kivételesen jó lett, csak részemről kár a lezárásért.
Edmond Dantes 2020 jan. 04. - 15:59:46
(14/65)
A film egyszeri, szerencsés történelmi pillanatban készült: két pápa él és járkál, ha nem is köztünk, de a Vatikán falai közt. Ők ketten jól szimbolizálják s testesítik meg a pápaság 2000 évét: két "párt", két tábor, a reformer haladás és az intranzigens konzervativizmus pápái váltogatják egymást, nem mindig időben, nem mindig jókor. A dialógusok jók, a két színész lubickol. A zárójelenet ziccerét pedig ki hagyta volna ki akkor, amikor pont német-argentin vb-döntő van és a két pápa is német és argentin?
10/10
Attila1616 2020 jan. 04. - 11:45:15 10/10
(13/65)
Király film!
nick név 2020 jan. 02. - 02:21:58
(12/65)
Meglepően jó film lett végül, nem gondoltam volna előzetesen. Azt, hogy a történetben mennyi a valóság és mennyi a fikció nem tudom, de - mivel nem dokumentumfilm - tetszett a felépített világ, a karakterek, a kifejezetten erős pillanatok, az egész történet íve, nem egy szokványos vaskalapos A és üdvliberális B karakterekkel operáló film A két pápa. A legvégén a jópofáskodó stílus mondjuk számomra már kicsit túlzás volt - olyan tipikus rossz értelemben "amerikai" (USA) hatást keltett -, a nem sokkal korábbi, drámai vonalnak - és alapjában véve az életszerűségnek - nem volt kifejezetten méltó folytatása, lezárása, engem konkrétan kirángatott abból az atmoszférából, amit előtte annyira remekül felépített, de még így is egy igazán jó film volt összességében. Még a fel nem iratozott külföldiül megszólaló, viszonylag hosszú jeleneteket nem értettem - majdnem semmilyen értelemben, pont ellentétes hatást keltett, mint ami a célja lehetett -, ha a teljes hitelesség volt a koncepció, akkor elvileg a szinkron is mind hiába... De ha ettől elvonatkoztatok, akkor tényleg kifejezetten be tudott vonni a világába és a bohókás - miért kimondottan valamiféle elvárás szülte, kötelező elem (protokoll) ez manapság?... - legvégétől eltekintve igen erős darab volt.
Ha lesz valami - minőségileg, formailag - ilyesmi új, nem csak elvétve megjelenő alternatíva az USA filmek világában a profitmaximalizálást prioritásként maga elé kitűző popcornmozival szemben, akkor derűlátóbb leszek, mint amilyen az elmúlt években voltam.
Sz. Péter 2019 dec. 27. - 22:46:23 Előzmény kareshu@citromail.hu
(11/65)
Tudod, kétféle egyházi vezető létezik.
Az egyik azt mondja, hogy segítsünk azokon akik rászorulnak (Feri pápa), míg a másik fajta azt, hogy:
"Az egyház nem segélyszolgálat" - (Erdő Péter).
Döntsd el, hogy melyik a nagyobb tetű.
8/10
PlasZeb 2019 dec. 24. - 15:09:20 8/10
(10/65)
Nehéz filmet értékelni ha sok szempontból más számokat adnék. Önmagában a tény, hogy végre nem a rossz katolikus egyház közhelyet tolja az ember arcába frissítőleg hat. Hopkins éppen azért tetszett a filmben, mert nem akarta túljátszani a szerepét. A film egészében egy beszélgetős film, egy-két drámaibb helyzettel, de az sem a Bosszúállók c. film kedvelőinek. Kevesen tudják, de Jálics atya a filmben egy magyar jezsuita, érdemes ilyen szemmel nézni.
Összességében hiánypótló film, ami picit emberközelivé teszi azt a 2000 éve fennálló szervezet vezetőinek világát, amiről sokan vagy elnagyoltan jókat vagy elnagyoltan rosszakat feltételez.
Jobb lett volna egy Ifjú pápa féle sorozatban jobban kifejteni a részleteket, de így is egy élvezhető, dokumentumszerű, de azért mégis egy egyszerűbb drámafilm született, amit a tömegfilmek kedvelőinek kevésbé, de másoknak nyugodt szívvel ajánlani tudok.
10/10
ardian 2019 dec. 23. - 07:48:05 10/10 Előzmény kareshu@citromail.hu
(9/65)
Bizony, és a liberalizmus szó is többször elhangzott, igaz, nem fordították le magyarra.
5/10
kareshu@citromail.hu 2019 dec. 22. - 23:04:52 5/10
(8/65)
Nem rossz, de nem is különösebben jó film. Reméltem, hogy több bepillantást nyerünk vatikáni pillanatokba, de inkább csak teológiai beszélgetéseket ülünk végig. A régi dél-amerikai háttér történések nem különösebben kötöttek le engem. Viszont a mai olasz táj gyönyörűen lett fotózva. Haj, ott kellene mindenkinek élnie! Feltölti az embert a fák és a paloták szépsége..
A két színész pazarul játszik. Viszont másodszor is lelohadt az érdeklődésem a film iránt, amikor a migránsokat tolták az arcomba. Néha úgy érzem, a bolondabb fele Európának minden témát és módot megragad, hogy nyomást gyakoroljon ránk: jaj öleljétek má' magatokhoz azt a sok bevándorlót, különben nagyon izék vagytok!
10/10
Arama123 2019 dec. 22. - 20:08:04 10/10
(7/65)
Többször megnézendő! :)
10/10
ardian 2019 dec. 22. - 08:54:32 10/10
(6/65)
Nagyon rég láttam ennyire jó filmet. Bár két öregúr beszélget, mégis izgalmas, elgondolkodtató, humoros, ahol kell. Nekem tetszett a mondanivalója is. Ferenc pont azért lett az, aki, mert neki is voltak tévedései.