Téma: A másik én

10/10
myatom 2008 febr. 26. - 14:33:45 10/10
(30/190)
Erõsen feszegetjük az itteni site/fórum kereteit. Lássuk be pár sorban nem hiszem, hogy megváltanánk a világot.

"Más kérdés, hogy az emberiség legnagyobb gaztettei közül jónéhányat éppen a kereszténység nevében követtek el..." - konkluzió-zanzáról elismerem, hogy manapság divatos vélemény, de nem tudok és nem is akarok vele foglalkozni egy 5x10 cm-es ablakban.

Nem hinném, hogy a moralitást el lehetne szakítani az istenhittõl/vallástól, általános globális értelemben, 'ökölszabályként', pl.: a hívõ keresztények ezt biztos másképp gondolják.

"Ezt mindannyian tudjuk, ám hajlamosak vagyunk abba a hibába esni, hogy elhiggyük: a filmek -fõleg egy ennyire jól összerakott- tévedhetetlenek.Elfogadjuk álláspontját és differenciálási képességünktõl úgy szabadulunk meg, hogy észre sem vettük. Aztán szép lassan áttörjük gátjainkat, és szilárd meggyõzõdésbõl, önmagunkat becsapva követjük el a legnagyobb bûnöket, hibákat, kinek mi tetszik." - Errõl a gondolatkörrõl meg azt gondolom (nem biztos, hogy nem tévesen), hogy a mai sok esetben 'õrjöngõ' világban, kicsit sokat tételez fel egy x+1-dik, alapvetõen 'nehéz-' tehát(?) nem tömegfilmrõl. Vagy másik oldalról közelítve hány meg hány sokkal nagyobb hatású média-produktumon tudhatnánk akár sokkal-sokkal jobban felháborodni. És ez a lánc a beleõrülésen kívül máshová nem nagyon vezet.

"Ha Erica Bain megszabadítja a világot a rossztól" - Névtõl függetlenül, a hálivudi filmipar nem errõl szól nagyon sokszor?

És akkor azt kérdést - szintén állásfoglalás nélkül - alig merem feltenni (ismételten): mi van, ha a nézõ eleve Erica Bain (kialakult) állásponját osztja, filmtõl függetlenül is.

Összefoglalva, úgy érzem, én erõsen máshová helyezem a fókuszt az egész problematikában, egyszerûen, a tényezõk súlyait érzékelem másképp.
hipnotic 2008 febr. 26. - 13:06:00
(29/190)
Kedves myatom!
Az alant olvasott szösszenetem talán rosszul írtam, talán rosszul értelmezted. Természetesen beszélni kell a témáról!
A film társadalmi keresztmetszetet és egyéni pszichés kórképet ábrázol groteszk és tökéletes módon. Zseniálisan pártatlanul.
Ám a végén (és most spoilermentes akarok maradni) állást foglal, amivel a film egyik legnagyobb erényét, a pártatlan ábrázolást lecseréli egy olyan megnyilvánulásra, amire nincs morális alapja. Teszi ezt azért, mert több millióan vélekedünk így, mert ezt szeretnénk látni és ezáltal eladható a film. Nekem pusztán ezzel volt bajom, de ezzel nagyon.
A "fogat-fogért" gondolatisága az Ótestamentumra volt jellemzõ, ennek anakronisztikus voltát, már az Újtestamentum is felismerte. Más kérdés, hogy az emberiség legnagyobb gaztettei közül jónéhányat éppen a kereszténység nevében követtek el... Megfogalmazott morális alapjai viszont nagyrészt megegyeznek a többi világvallás morális alapjaival.
A moralitás vallástól független, pillérei nem épülhetnek sem Istentõl, sem a felelõsségrevonástól való félelemre. Eredendõen bennünk van, csakúgy, mint a busszúvágy, így lettünk összerakva. Érzelmeinket azonban nem elfojtani kell, hanem meg kell tanulnunk õket irányítani, adott esetben felülbírálni.
Az emberi érzelmek szövevényes hálóját tudatosan, vagy logikával képtelenség feltérképezni, így bizonyos cselekedetek jogi megítélése erõsen korlátolt, vagy téves lehet.
Ezt mindannyian tudjuk, ám hajlamosak vagyunk abba a hibába esni, hogy elhiggyük: a filmek -fõleg egy ennyire jól összerakott- tévedhetetlenek. Elfogadjuk álláspontját és differenciálási képességünktõl úgy szabadulunk meg, hogy észre sem vettük. Aztán szép lassan áttörjük gátjainkat, és szilárd meggyõzõdésbõl, önmagunkat becsapva követjük el a legnagyobb bûnöket, hibákat, kinek mi tetszik.
A moralitás nélküli szabadság pedig nagyon veszélyes!
Amerikában készült egy felmérés, hogy ha nem büntetnék, ölne-e embert. Félelmetes számban "igen" volt a válasz... Ezek után jogunk van-e eldönteni, hogy mik azok az esetek, amikor büntetjük, és mik azok, amikor nem.
Ha Erica Bain megszabadítja a világot a rossztól, vajon ki szabadít meg minket az Erica Bain-ektõl?
10/10
myatom 2008 febr. 26. - 10:02:27 10/10
(28/190)
Azt gondolom nem kell különösebben hívõ bibliaolvasónak lenni ahhoz, hogy szöget üssön az ember fejében a Biblia két nagy ismert része:
"Szemet szemért, fogat fogért, kezet kézért, lábat lábért." 2Mózes 21,24
"Én pedig azt mondom nektek, hogy ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem annak aki arcul üt jobb felöl, tartsd oda a másik arcodat is." Máté 5,39
Talán nem érdektelen elgondolkozni magunkban afelöl, ki melyik állítást és fõleg mennyire érzi magához közelebb. Nem hinném, hogy triviális lenne a feladvány, és nem hinném, hogy gondolkodó embernek legalább egyszer ne kéne szembenéznie a témával. Mégha ez utóbbihoz épp egy - megengedem vitatható - film is segít hozzá....
10/10
myatom 2008 febr. 26. - 09:45:01 10/10
(27/190)
Végiggondoltad, hogy hová vezetne élesben, ha mindenki végrehajtható ítéletet hirdetne a média-paletta napvilágra került végtermékeirõl? Milyen "bosszúhadjárat" tudhatna kerekedni az egészbõl?
A "bosszú" gondalatvilága sajnos nem távoli az emberi gondolkozástól, illetve az egész nem egy mondvacsinált álmüvész probléma. BTW: én hosszabb távon kevésbé esélyesnek tartom a "nincs is, ha nincs mirõl beszélni" álláspontot, a "megtanulni kezelni - egyénileg és kollektive - a témát" álláspontnál.
hipnotic 2008 febr. 25. - 10:19:16
(26/190)
Mindannyian felelõsek vagyunk tetteinkért, az alkotó ember pedig különösen...
Cynthia Mort, Bruce A. Taylor és Roderick Taylor forgatókönyvíró vádlottakat elõre megfontolt szándékból elkövetett, különösen nagy erkölcsi kárt okozó cselekedetért, három nap szobafogságra ítélem, amelyet nézõként Hollywood egyik szigorúan örzött stúdiójában kell letölteniük.
Az ügyet súlyosbítja, hogy Susan Downey és Joel Silver producer másodrendû vádlottak az eseményeket hátulról irányították, menedzselték.
A vádlottak Neil Jordan rendezõ tehetségével, navigációs képességeivel visszaélve, megtévesztették hiszékeny áldozataikat, és az Erica Bain fedõnevû, valójában a Jodie Foster névre hallgató, férfiasan tökéletes személy bevonásával érzelmi manipulációt követtek el, azért, hogy bizonyos esetekben morális feloldozást adjanak gyilkosságok elkövetésére.
Tettüket némiképp jóvátehetik, ha záros határidõn belül elkészítik a film egy olyan verzióját is, amelynek záróakkordja másképp történik.
Az ítélet jogerõs, fellebbezésnek helye nincs!
Alternat 2008 febr. 25. - 08:03:52
(25/190)
Sikerült megnéznem ezt is. Nekem tetszett, ebben a filmben minden rendben volt és megvolt. Nem éreztem kapkodósnak, de vontatottnak sem. Könnyen követhetõ, nem szájbarágós, mondjuk nincs is szükség rá. Tényleg végig leköti az ember figyelmét. A szereplõ válogatást is jónak tartom, ehhez a filmhez teljesen jó volt. Az akció film mûfajjal én se értek egyet.

Mindenkinek ajánlom!
10/10
myatom 2008 febr. 23. - 09:46:54 10/10
(24/190)
Szerintem, a film témája meg maga a film, az két külön dolog: úgy is lehet mondani kétszer kétféle sarkos vélemény fogalmazható meg velük kapcsolatban. ;) És akkor arról a vízválasztóról még nem is beszéltünk, hogy más, ha valaki megérti egy másik ember cselekedetét, vagy õ maga elköveti (el tudja-e ugyanezt követni) avagy sem.

A film maga, kellemesen lassú, de azért figyelmet fenntartó. Bár akciófilmként van meghirdetve, azért bõven alkalmas a témáról való elgondolkozásra (bõven kerülve a sematizmust és szájbarágást). Remek a forgatókönyv, a rendezés, a részletek kidolgozása, a hatásvadászan hangulatkeltõ filmzene, a fényképezés, és persze a színészek. Még a szinkron is kivételesen jóra sikerült. A vége meg kellõen nem kiszámítható, noha nyílván nem tartogat világraszóló meglepetést. A Síró játéknál talán jobb film, azt gondolom... ;)

Ami meg magát a témát illeti és anélkül, hogy állást foglalnék. Elképesztõ extremitásokig tudnak menni az emberi élettel kapcsolatos sarkalatos trendi vélemények (és elsõ nekifutásra ki lehet indulni a itthoni gyakorlatból is).
Van a végletekig tiszteletbentartó típusú (halálbüntetés teljeskörû eltörlése, eutanáziának szinte még a gondolatának is tiltása), és van bõven példa a másik végletrõl is: abortusz meg különösen tragikus érvrendszerei, a kábítószer-legalizálás, a halálba is torkolló társadalmi nyomorral szembeni nagyfokú érzéketlenség.
A kisebb-nagyobb bosszú(k)ról - mint emberi cselekvésrõl - is igen szélsõségesen különféleképpen vélekedünk mi magunk is, génjeinktõl, kulturális beállítódásunktól stb. egyebektõl függõen (lásd pl.: Gandhitól az olasz maffiákig a skálát). Akár a legkisebb konszenzusra jutási esély nélkül...
10/10
de Niro 2008 jan. 19. - 22:58:13 10/10
(23/190)
Na.Végre egy film, amibõl kihoztak egy maximum-féllét!Ajánlom mindenkinek, aki egy kicsit gondolkodni is akar....:)
8/10
Csacsa88 2008 jan. 15. - 03:10:04 8/10 Előzmény Suz
(22/190)
SPOILER is lesz...

Egyértelmûen 'nem' a válasz? Ha feltételezzük, hogy a jogrendszer és az igazságszolgáltatás tökéletes, akkor ez a válasz, de errõl lehetne vitatkozni. Amúgy tényleg mindenki eldönti saját értékrendjével, h mit gondol. Attól függ mennyire tudjuk beleélni magunkat a helyzetébe. És ez, ami történt vele, gondolhatjuk h rémes, de hát ez amerika, ott bizony elõfordul ilyesmi... Hát sajnos elég ha belenézünk manapság a hírekbe, és látjuk h itthon is történnek dolgok...
Valóban nagyon hitelesen alakul át a személyisége. Elõször csak azért vesz fegyvert, mert tényleg fél, alig mer kimenni az utcára. Az szerencsétlen véletlen, hogy belekerül egy helyzetbe, amikor használnia is kell. Ezután rájön, hogy ha már átlépte a határt, ha már megvan az ereje, akkor tehetne valami "jót". Én a vége elõtt elgondolkodtam, hogy milyen befejezésnek örülnék, és azt gondoltam, jó lenne ha leültetnék, mert hát mindenkinek vállalnia kell a felelõsséget a tetteiért. Azért így se volt rossz. Legalább felvet egy érdekes kérdést, hogy vajon megáll-e, meg tud-e állni ezek után?
Huko 2007 nov. 21. - 15:06:22 Előzmény Tomcsi_
(21/190)
Láttam azt a hozzászólásodat is,mielõtt még a filmet láttam volna...
és már akkor is megértettem,amit írtál.
zibi 2007 nov. 19. - 23:13:38 Előzmény Suz
(20/190)
Érdekes, sehol sem említették ,de szerintem ez egy remake.
Charles Bronson második legjobb filmje a Bosszúvágy.Nagyjából ugyanez a story csak a 70-es évek Amerikája.A problémák nem nagyon változtak.
Nekem is tetszett a film,bár volt néhány dramaturgiai és logikai baki.Idõként zavaróan férfias volt Foster játéka(menése)
10/10
Suz 2007 nov. 14. - 00:28:47 10/10
(19/190)
A film uzenete elgondolkodtato... Megteheti mindezt Erica Bain? Igaza van? Joga van ily modon bosszut allni? A valasz egyertelmuen 'nem' az osszes kerdesre. Megis, ahogy ott ulsz a moziban, szimpatizalsz Erica-val, es mindennel, amit tesz. Szerintem nem ugy kell folfogni a filmet, mintha helyeselne az effele igazsagosztast. Szerintem pontosan azert zsenialis a film, mert arra kesztet, hogy foladd az elvediet. Meggyoz egy olyan dologrol, amit a valo eletben teljesen ellenzel, es meg sem fordul a fejedben, hogy a masik oldalra allj. De persze csak ott, a moziban. Ehhez vizsont egy jo tortenet kell, es jo szineszi teljesitmeny. Itt mindketto adott volt, szerintem.
Es azoknak, akiknek tetszett a film: nyitottam egy fanlistinget. :) Lehet csatlakozni. ;)

http://braveone.extra.hu
8/10
Tomcsi_ 2007 nov. 10. - 22:29:48 8/10 Előzmény Huko
(18/190)
Ööööö.. felhívnám figyelmed korábbi hozzászólásomra.....
...szval Neil Jordan szándéka nem az volt h erkölcsi útmutatást adjon arról, h mi a helyes magatartás és cselekvés és mi nem az (agitprop) hanem az h bemutasson egy (izgalmas és nézhetõ) történetet, aztán mindenki a maga (erkölcsi) mércéje szerint eldöntheti h mi a véleménye a történetrõl, miután kijött a moziból.....
8/10
Csiki Gábor 2007 nov. 08. - 11:58:06 8/10
(17/190)
Jó film: izgalmas, de ijesztget feleslegesen, és lehet rajta utána gondolkodni.
De egyetértek Hukóval (meg sok mindenki mással is): azért az nem ilyen egyértelmû, hogy a rossz embereket le lehet lõni, mert úgyis megérdemlik.
Külön értékelendõ viszont, hogy az erõszakos jelenetek nem voltak öncélúan hosszúak vagy naturálisak. Aki szereti egy filmben nézegetni a hullákat, a szétlõtt arcokat, kiloccsant agyakat, az szerintem kicsit csalódott jött ki a moziból. (Ami nem is baj.)

Ja, és Jodie Fosternek jól áll, hogy már nem olyan fiatal. :))))
Huko 2007 nov. 07. - 13:46:29
(16/190)
Nekem is tetszett a film, de ugyanakkor kicsit olyan érzésem is volt, mintha valóban ez lenne a világ legtermészetesebb dolga, hogy embereket ölünk meg az utcán, vagy éppen ahol úgy esik...
A film második felétõl,pedig egyenesen õ ment a gyilkolás "elé", kereste a lehetõséget,a helyzetet.
Ez volt az a pont,ami nekem nem tetszett a filmben.
7/10
Bodza 2007 nov. 05. - 19:52:15 7/10 Előzmény Meadow
(15/190)
A színészi teljesítménnyel egyetértek, de a történet maga szerintem gyenge. Egyszer nézhetõ.
Meadow 2007 nov. 04. - 01:54:55
(14/190)
számomra jodie foster ismét brillírozott)nagyon tetszett ahogy eljátszotta ezt a szerepet.a zene is hatásos ésa kedvenc jelenetem az amikor a kajárdában beszélnek a mercer nyomozóval arról amit mindketten tudnak.olyan sejtelmes az egész
9/10
Manda 2007 okt. 28. - 18:51:49 9/10
(13/190)
Nekem nagyon tetszett a film. Nagyszerû történet, remek rendezés és kiváló színészek.(JODIEFOSTERJODIEFOSTER!) pont az volt a jó benne, hogy a karakterek emberszerûen viselkedtek; a fõszereplõ nõci nem vált 2 perc alatt lelketlen gyilkológéppé csak azért, mert az a trendi. Végig megvolt a maga folyamata az "átváltozásnak"; teljesen át lehetett érezni mindent. Nem voltak a filmben idegesítõ túlzások, végig megmaradt a realitás. Az meg szintén pluszpontot érdemel, hogy Erica nem jön össze a nyomozóval, vagy legalábbis nem kezdenek rögtön smárolni meg "I love you"-áradatot zúdítani egymásra a film végén.
Csak gratulálni tudok.
8/10
Tomcsi_ 2007 okt. 27. - 21:41:53 8/10 Előzmény Hugo86
(12/190)
Hi!

Szval a film "fordulatmentes" befejezése abból adódik, h Neil Jordan nem akar "igazságot szolgáltatni" rád bízza, ill. minden nézõjére rábízza, h mit gondol a történetrõl, Erica Bainrõl, Mercer nyomozóról......

Más "múvészfilmesbõl" lett "akciófilmes" is így tesz, - többek között - ettõl naon jók a filmjeik, ezzel emelkednek ki a tömegtermelésbõl és ezért dolgoznak velük szívesen oan nagyszerû szinészek mint pl. Jodie Foster...
jusys 2007 okt. 24. - 15:12:47
(11/190)
Amúgy is nagyon szeretem Jody Fostert,szerintem az egyik legjobb színésznõ,de maga a film is bevallom õszintén,sokkal többet adott mint amit vártam!!!!
Nagyon elgondolkodtató!Szerintem szuper jó kis film,én bizto megnézem mégegyszer.Csak a vége...hát igen.