tinodialfred 2010 jún. 25. - 19:07:31
(234/354)
Csodálatosan szép film.
matuschkapista 2010 jún. 23. - 09:13:36
(233/354)
Hozzá kell még tennem, hogy a "nép államában" elég feudalisztikus viszonyok uralkodtak. Gondoljatok csak a "Jó estét nyár, jó estét szerelem" címû regényre. Harmadik gimnáziumban iskolát váltottam és az új osztályban csodálkozva láttam, hogy van egy szemüveges, nyizge, nem túl okos, kissé dadogós és alapjában véve meglehetõsen nyomott osztálytársam, akit valamilyen érthetetlen okból nagyon respektálnak a többiek, ha megszólal, tisztelettel elhallgatnak és hagyják türelmesen, hogy eldadogja a mondandóját. Nos, ne gondolja senki, hogy az osztály csupa empatikus, toleráns szentbõl állt. A magyarázat: a fiú mamája egy neves kerámikus volt és luxusvillában laktak a Rózsadombon. Kedvenc szavajárása volt: "mi a rózsadombi kakaón felnõtt gyerekek".
Más részrõl megtapasztaltam, hogy a nagynénéméknél Svájcban a takarítónõ együtt ebédelt velünk, ez itthon nem volt igazán jellemzõ.
offtopic
matuschkapista 2010 jún. 23. - 08:37:31 Előzmény orgyen
(232/354)
Kedves Orgyen!

Nem tagadom bennem is van némi nosztalgia, már csak azért is mert akkor voltam fiatal. Az is tagadhatatlan, hogy a fürdõvízzel együtt kiöntöttük a gyereket is. Az ú.n. szocializmust építõ országból vadkapitalista ország lett, az ipari forradalom korabeli Angliát idézve. Az akkori paternalista kultúrpolitika helyett ma a gagyi ömlik minden csapból, ez is tény.
Mégis el kell mondanom: létezett akkoriban az ú.n. államellenes izgatás címû bûntett, amit az égvilágon mindenre rá lehetett húzni. Jómagam egy karikatúra miatt lettem elkapva. Nyomoztak egy hónapig a Tolnai Lajos utcai Vizsgálati Osztályon, majd átadták az ügyet az illetékes ügyésznek vádemelési javaslattal. Az ügyész nagy ívben elhajtotta õket, hogy ne szórakozzanak vele, ez nem ügy. Happy end? Nem, még nincs vége a történetnek. A sok idióta rendõr be volt sz.rva, hogy mit kapnak azért, hogy egy hónapot elszórakoztak egy hülyeséggel, megkeresték a VIII. ker. pártbizottság vezetõjét és elsírták neki a bánatukat. Ö pedig jó elvtárs módjára átszólt az ügyészségre és kerestek egy buzgómócsing ügyészt, aki hajlandó volt vádat emelni. Lett is belõle 1976-ban 8 hónap, három évre felfüggesztve. Nem panaszkodhatom, mert 53-ban esetleg én lettem volna felfüggesztve.
Szóval, akárhogy is nézzük, alapjában véve az egy aljas diktatúra volt. Az is igaz, hogy ma pedig a pénz diktatúrája van és az sem rokonszenves. Van ÁVH is IN KAL SECURITY-nek, vagy Õrmester-nek hívják.
offtopic
orgyen 2010 jún. 22. - 20:13:00 Előzmény csabo51
(231/354)
OFFTOPIC
Kedves Csabo51!
Csak a pontosítás kedvéért, mivel Te is ide írtál "üzenni a többieknek" és mielõtt sokan félreértenének:
- nem rózsadombi hanem vidéki kisvárosi születésû vagyok.
- ennyire voltak káderek a rokonaim: apám háború elõtt szerzett diplomát a háborúban katonatiszt volt, egyik nagyapám kuláklistára került a másik kis gyárát államosították, a rokonságban sem jó káder sem párttag nem volt, viszont voltak papok, apácák. Ezért merem írni hogy nem volt semmi probléma, mert én ilyen környezettel írhatom.
- nem olvastad el figyelmesen amit írtam:
*azok a dolgok igenis kaphatóak voltak, nem azt írtam hogy hány embernek volt rá pénze,
*túrista útra bármikor mehettél ha volt rá pénzed és mégcsak nem is került sokba,
*meghívó levél akkor kellet ha magánemberként utaztál, de nem a BM miatt, hanem mert igazolnod kellett (a külföldi megkötések miatt) hogy van rokonod aki vállalja a kinti eltartásodat és nem rontod "keletiként" az Õ bûnözési statisztikáikat.
- 1972-ben az albérletet kiadó szállásadónõm (egyedülálló, pártonkívüli özvegyasszony) 1 hónapig a húgánál nyaralt Los Angeles-ben, az õ esetében ha akartak volna akkor sem tudtak volna "túszt" itt tartani,
*1970-ben az elsõ munkahelyemen egy 20 év körüli technikus lány USA-ba ment 1 hónapra a bátyjához. A rokona miatt irígy üzemvezetõje a 2 hét szabadsága mellé nem adott még két fizetésnélkülit. Kintrõl küldöt egy kamu, de szabályos orvosi igazolást és maradt még 2 hétig. A fõnöke felmondott neki. Az üzemi egyeztetõ bizottsághoz fordult ahol igazat adtak neki és a hatalmával visszaélõ fõnöke fegyelmit kapott, még a pártból is kirúgták.
Hát EZT nevezem én demokráciának amikor a kisember nincs kiszolgáltatva a fõnök kénye-kedvének.
offtopic
csabo51 2010 jún. 21. - 23:43:04
(230/354)
Egyébként ezek a rohadt csatornák miért nem adnak ilyen filmeket normális idõpontokban, láttam a hozzászólásoknál,hogy már máskor is vetítették ezt a filmet szintén éjszakai idõben.Tudom a nézettség,de kellõ beharangozással sokan megnéznének ilyen típusú alkotást is,hisz mint írtam,ez maga a történelem,még ha a közelmúlt is,de hát sokaknak errõl sincsenek információik.
És egyáltalán hányan tévéznek éjjeli egy -két órakor? Normálisan az emberek többsége ágyban készûl a másnapra,hiszen 5-6 órakor ébrednie kell és irány a "munka világa".Vagy gondoljak arra,hogy a médiákban,mûvészvilágban honos életvitel -lébecolunk egész éjjel,majd alszunk délig -szemlélet mindenkire érvényes?
offtopic
csabo51 2010 jún. 21. - 23:17:27 Előzmény orgyen
(229/354)
Kedves Orgyen,Te valószínû afféle RÓZSAdombi gyerek vagy és azért látod olyan RÓZSAszínben azt az idõszakot.Szüleid biztosan nem -mondjuk -Angyalföldön laktak és nem a hajógyárba mentek dolgozni.Esetleg jó káderek voltak és Te is részesedtél ennek elõnyeibõl.Nos mivel nagyjából egyidõsek vagyunk,elmondhatom,hogy állításaid csak részben igazak,mégpedig nagyon kis részben.Az emberek zöme nem nagyon válogathatott a földi javakban,mint márkás farmer,vagy Max Factor mint írod,bár logarlécet,körzõt valóban lehetett kapni és hozzá lehetett inni cólát,de a többség boldog volt egy ócska esõkabáttól (Orkán),vagy egy egyszerû müanyag gázöngyújtótól.És valóban pénzkérdés is volt egy nyugati utazás,fõleg ha arra gondolok,hogy max 50 dollárt vehettél az államtól egy akárhánynapos útra,már amennyiben kiengedett a belügyminisztérium.Aztán meghívólevelet kellett bemutatni pl. az ausztriai rokonoktól,hogy kapjál útlevelet és akkor esetleg kiengedtek családlátogatásra,mint szegény rokon,no persze nem mehetett az egész itthoni család,csak az egyik szülõd mehetett,a másikat itthon tartották mintegy túsznak.És még sorolhatnám,de ez nem egy olyan fórum,de szerettem volna üzenni a többieknek,hogy egyáltalán nem hiteles amit állítasz arról a korról.
A filmrõl már minden jót megírtak,sajnos a felénél elaludtam minden igyekezetem ellenére,köszönhetõen a kereskedelmi tévéknek,holott ez a film egyben történelem is,és ha lehetne kötelezõvé is tenném a mai fiatalok számára,akik el sem tudják képzelni,hogy ilyen is volt nem is oly régen Európa keleti felében.
offtopic
dmajer700 2010 jún. 21. - 22:32:03
(228/354)
"Nem az a bosszantó ha olyanok nyilatkoznak azokról az idõkrõl akik még kisgyermekek voltak vagy nem is éltek, hanem inkább ha azok mondanak valótlant akik nagyon jól tudják mi az igazság." - inkább az, hogy olyanok oktatnak errõl másokat, akiknél - az írásból ítélve - kolbászból volt még a kerítés is...
offtopic
matuschkapista 2010 jún. 21. - 21:42:23
(227/354)
Jézus Mária! Aki 80-ban született, már 30 éves. Úgy elsuhan az életünk, hogy észre sem vesszük.
10/10
magnacts 2010 jún. 21. - 21:31:09 10/10
(226/354)
én 80ban kinn születtem, igazi "Ossi" vagyok mondhatni :), és mélyen megérintett a film története. Nem is gondoltam volna, hogy tényleg enniyre kemény volt az élet ekkoriban odakinn. Csaktörténeteket hallottam német barátainktól, akik nekem, mikor már értettem vmit nem csak a nyelvükbõl, de az életbõl is, hogy mennyire hálásak voltak apámnak, aki mint kereskedelmi attasé dolgozott kinn, s segítette õket. Sokat jöttek hozzánk, s meséltek a nélkülözésrõl, az elnyomásról. Nálunk nem hiába volt a kádár korszak "gulyás kommunizmus", ezeket, amiket a film bemutat, már nem nagyon merték megteni '56 után. Sztem remek film, ajánlom mindenkinek, hiteles ábrázolása a keleti blokknak.
10/10
BladesOrsi 2010 jún. 21. - 13:24:10 10/10
(225/354)
Tavaly németórán néztük meg ezt a filmet elõször (ugyanis projektet kellett készíteni a fal leomlásának 20. évfordulójára).
Mivel németül volt a film, ezért volt pár rész, amit nem értettem, de már akkor megfogott a film. Ma hajnalban megnéztem magyarul is, és szerintem szinkronosan is jó volt. Valaki meg tudná mondani, hogy ki volt a Georg Dreyman magyar hangja?

10/10 nálam :)
orgyen 2010 jún. 21. - 03:07:25
(224/354)
Még valamit:

- Nem szabad általánosítani:
egészen másképpen mûködtek a dolgok Mo.-on, az NDK-ban és a Szu.-ban.
- Hírszerzés és megfigyelés mindíg is volt és lesz amíg létezik valamilyen államforma.
- a lehallgatás 1945-65 között az USA-ban volt a legelterjedtebb.
- a munkahelyi megfigyeléssel 1999-ben találkoztam elõszõr.
- Totális (mindenkire kiterjedõ) lehellgatás csak az utóbbi néhány év terméke. Pld. két éve vezették be az EU több országában (Franciaországban, Németországban, Svédországban Nagybritanniában) a bírói határozat nélküli korlátlan, online lehallgatás, megfigyelés, bekamerázás lehetõségét. Ennek egyik lehetséges technikai eszköze a digitális kábel TV. Azóta eröltetik ennyire amíóta a fenti törvény megszületett.
offtopic
orgyen 2010 jún. 21. - 02:57:49 Előzmény trillárom
(223/354)
Idézet:
"Én ugyan csak 3 éves voltam a Berlini fal leomlásakor, de a szüleim sokat meséltek arról, hogy milyen volt akkor élni. A farmert sokáig csak hírbõl ismerték, colát is csak az amerikai rokonok által ihattak. A boltokban alig volt választék."

Nem tudom hogy a szüleid melyik idõszakról beszéltek Neked.

Amire én emlékszem:
- 57-tõl az általános iskolában folyt a hittantanítás, amit fakultatív tárgyként felvettem és rendszeresen jártam. Ministráltam is.
- 65-ben érettségiztem és kerültem budapesti egyetemre. Akkor már mindent lehetett kapni az üzletekben. Pld. rögtön az elején az osztálytársaimmal bementünk az elsõ papírüzletbe és bevásároltunk logarlécet, körzõt, prizma vonalzót, tuskihúzót, írószereket: csupa márkás holmit, Rotring, Steadler, Parker stb.
- A 60-as évek második felében az évfolyamtársaim többsége farmerben járt, 67-tõl már csak a fehér farmer számított menõnek.
- 75 után a Lewis itt Mo.-on gyártott eredeti farmereket, amiket 950 Ft-ért lehetett kapni majd az oroszoknál 2000-2500 Ft-nak megfelelõ árért eladni és az összeget a moszkvai reptéren feladni amelynek Ft ellenértékét néhány nap múlva itt át lehetett venni.
- Coca ill. Pepsi colát 68-tól gyártottak Magyarországon eredeti licensz alapján.
- Pepsi colát 74-tõl gyártottak eredeti licensz alapján a Szovjetunióban is.
- 66-ban vettem az elsõ villanyborotvámat az egyik Nagykörúti boltban, Braun márkájút mert szimpatikusabb volt mint a Philips vagy a Remmington.
- a 60-as évek második felében az évfolyamtársnõim Max Factor, Dior, Chanel, Yves SanLoren, Casarel stb. kozmetikai termékeket használtak kiki izlése szerint amelyeket a Bp.-i illatszer boltokban vásároltak.
- Ugyanebben az idõben már tele voltak az üzletek olasz, nyugatnémet cipõkkel, angol ruhaszövetekkel. Amikor a 70-es években elárasztottak bennünket a Pierre Cardin ingek, onnantól kezdve csak azt vettem.

Igaz narancsot elõszõr csak 57-ben ettem, addig csak hírbõl ismertem, de ezután minden megváltozott.

Hát valahogy így nézett ki a farmer, a cola és a választék kérdése az 50-e, a 60-as és a 70-es években.

86-tól volt világútlevél, addig kettõ volt, egy a keleti és egy a nyugati utazásokra.
73-tól jártam rendszeresen külföldre, az elsõ utam Párizsba vezetett.
EZ már akkor is CSAK pénzkérdés volt.

A berlini fal leomlásáról Peruban értesültem egy túrista úton, a busz rádióján keresztül.

Nem az a bosszantó ha olyanok nyilatkoznak azokról az idõkrõl akik még kisgyermekek voltak vagy nem is éltek, hanem inkább ha azok mondanak valótlant akik nagyon jól tudják mi az igazság.
10/10
acidphase 2010 jún. 20. - 22:46:12 10/10
(222/354)
na mások megfogalmazták amit akartam enis sugallani, thx.
matuschkapista 2010 jún. 20. - 22:35:08
(221/354)
Ulrich Mühe zseniális színész volt. Ahogyan ezt a kissé robotszerû belügyest eljátszotta, azokban a merev, katonás civil ruhákban és ezen a gépemberi külsõn átütött az emberi jóság az fantasztikus volt. Gondolkozzon el rajta mindenki, hogy ennek a rendszernek az utódpártja szavazók akaratából még mindig ott pöffeszkedik a magyar Parlamentben is. És ezek magyaráznak nekünk demokráciáról, ezek féltik a demokráciát.
matuschkapista 2010 jún. 20. - 21:15:12
(220/354)
A finneknél a tévében sem szinkronizálják a filmeket, egyrészt az élvezhetõség miatt, másrészt, hogy elõsegítsék a fiatalok nyelvtanulását.
A film tényleg zseniális volt, nem tudnám elképzelni magyar színészek hangján. Értek németül, gondolom ez is befolyásol.
Kikirikí 2010 jún. 20. - 19:19:19
(219/354)
Aki még töpreng rajta, hogy megnézze e vagy sem, mindenképp az elõbbi mellett döntsön! Ez a film érték. Aki pedig nem érti mi az érték benne, az nem nézte figyelmesen vagy nem érezte, nem kapta meg a film üzenetét. Nekem mindenesetre egyik legmaradandóbb filmélményeim közé tartozik, és akkor így a lehetõ legpontosabban fejeztem ki magam...persze pozitív értelemben.
Laiannon 2010 jún. 20. - 18:26:42 Előzmény ReignMan
(218/354)
Egyetèrtek!
Morcheechen 2010 jún. 20. - 08:24:35
(217/354)
A német filmek manapság nagyon magas színvonalúak. Ez a film megdöbbentõ hitelességgel mutat be egy olyan kort, amiben mi is éltünk, vagy szüleink, de mindenesetre félelmetes belegondolni, hogy milyen terhek nyomhatják egyes emberek lelkét. A fõszereplõ Ulrich Mühe már nem él, 50 pár évesen meghalt rákban, Németországban becsült színész. Alapmû.
ReignMan 2010 jún. 20. - 07:10:42 Előzmény gawi0413
(216/354)
A film szuper, a TV2 pedig ismét csak rohadjon el, hogy sportot ûz abból, hogy vasárnap éjfél után kezdi el mindig vetíteni a heti egy normális mozit, amit leadnak. Szemét hulladék banda...
10/10
gawi0413 2010 jún. 01. - 14:40:17 10/10
(215/354)
Szuper film. Mindenkinek ajánlom!