10/10
Gollam24 2019 ápr. 20. - 17:00:11 10/10 Előzmény Biró Richárd
(334/354)
Egész jól megfogalmaztad a film lényegét.
Voltaképpen HGW XX/7 az értelmiségi pár folyamatos megfigyelése során (köszönhetően például az általa eltulajdonított Brecht könyvnek) arra ébred rá, hogy az ő élete és ez az egész STASI-besúgórendszer mennyire kisstílű és embertelen, és igen a művészet nagyobb erő, mint a politika.
Ezért kapott Oscar-t többek között.
offtopic
KeMa 2019 febr. 16. - 23:08:05 Előzmény kgyuri0
(333/354)
Ez a sztori Bereményi Géza - Eldorádó filmjében is megjelenik, de ott a főszereplő simán megeszi az egydollárost.

Remélem, az elmúlt 10 évben senki se válaszolta meg ezt :D
Blindmouse 2018 dec. 28. - 20:30:26 Előzmény sexykex
(332/354)
Miért ne lehetne? Épp erről szól a film, nyilván ott kezdődik el ahol először veszi észre a jelenséget.
sexykex 2018 dec. 27. - 17:17:52 Előzmény Blindmouse
(331/354)
A film elején látjuk, hogy a százados egy igazi kopó, jelentős tapasztalattal és pszichológiai ismeretekkel. Nem valószínű, hogy kreált ügyekkel ne találkoztak volna korábban. Ennek ellenére van abban valami, amit mondtál csak nehéz elhinni. Ha az ő családjával, barátjával, ismerősével szemben történt volna hasonló, könnyebben elfogadom, hogy meginog a szakmájába és a szocializmusba vetett, helyenként túlcsorduló hite.
Azt én is egy mosollyal nyugtáztam, hogy a vicces kedvű fiú is a levélbontogatóba került. Itthon 1965 után nem volt ennyire kiélezve a besúgós játék, de az biztos, hogy ha valakinek a múltjában vagy a jelenében találtak kivetni valót, arra rászálltak. Megfigyelték, nem hagyták érvényesülni, elnyomták. A politikai bűn a legsúlyosabbak közé tartozott, de lehet, hogy ez ma sem lenne másképp.
Blindmouse 2018 dec. 27. - 01:38:22 Előzmény sexykex
(330/354)
Nincs?
Az emberben a színházas "a miniszterúr kérésére nyomozni kezdünk hogy találjunk valamit" az első dolog ahol meginogni látszik az ő szemében mindaddig hibátlan, és igazságos kis rendszer amiben eddig hitt.. ott találkozott azzal hogy felsővezetők kényükre kedvükre packáznak bárkivel. a második pont ahol végképp elkezd megváltozni benne az ahogy azt látja.. izé.. hallja, hogy ezek a művészek nem megkeseredett szürke savanyú népek mint az átlagpóógár, majd jön a többi. ahogy minden szarság ellenére képesek szeretni egymást, elkezd felébredni benne az hogy így is lehet élni.. legalábbis SZERINTEM.

Más,bár kapcsolódik a fentihez is lévén szemmel láthatóan ennél a jelenetnél is elgondolkozik HGX XX/7 egy pillanatra.
Az megvan hogy a menzán Stiegler alezredes aki viccet kezdett volna mesélni, és Grubitz végigmondatta vele majd "megviccelte" azzal hogy "mit is tett ez a karrierjének" hogy frászt kapjon a szerencsétlen majd mindenki kacagott hogy mennyire beparázott, végül mégiscsak egy földalatti levélbontogatóként végezte? Wiesler mögött ül a végén, ő mondja hogy kinyitották a falat..
sexykex 2018 dec. 26. - 14:10:48
(329/354)
Most rá kellene jönnöm, hogy miért ennyire jó ez a film (9,4/8,4), holott nem az.

A százados pálfordulására a filmben nincs értelmes magyarázat – megvilágosult és kész. Azt hittem le akarja fektetni a színésznőt, de nem. Hozzá korábban bekopogtatott Gorbacsov és a peresztrojka?

Ezt leszámítva történelmi tablónak kiváló, mindenképpen érdemes megnézni. (Ha pontoznék: 7-8 között vacillálnék. Másokkal ellentétben én beleszülettem a szocializmusba, tudtam, láttam hogyan működik.)
Querelle82 2018 júl. 08. - 21:27:58
(328/354)
Nem annyira a filmről szól, de egy rövidke észrevétel : Amikor a film elején Wiesler haza megy, Piros Arany XXL tubusból nyom ízesítőt az ételre.Szerintem 1984-ben még XXL tubus a Piros Aranyból nem létezett.
10/10
Zsomika 2018 ápr. 07. - 22:34:31 10/10
(327/354)
Hátborzongató történet. Az élet írta. Sajnos.
10/10
szepipiktor 2017 jan. 08. - 01:10:22 10/10 Előzmény m3246
(326/354)
Kellemes film? KELLEMES????
Te megértetted?
Tudod, akik abban a korban már felnõttek voltak és nem Kádár hívei, azoknak EZ a film nem KELLEMES!
Gyomorgörcsöket okozó és könnyeket fakasztó.
Ez a film nekünk a valóságot eleveníti fel, a keserûséget és a sok mocskos szemét besúgót, akik a mai napig békésen éldegélnek köztünk, ahlyett, hogy a fákon lógnának!
Nem tudom átélted-e, hogy rendszeridegenként felnõtt korodig szoba-konyhában rohadtál, hogy soha normális beosztást, fizetést nem kaptál, nem volt telefonod sem útleveled. Csak mert nagyapád Szibériában volt hat évig hadifogoly, mert csak ócska örvezetõként fogták el a ruszkik, így haslövéssel, többször megúszott halálraítélssel hazakerülvén a mindenki parkolópályára tett az a szemét rendszer. A családunk egyharmada elmenekült, a többiek a maszekvilágban dolgozhattak, ami meg ismét ezeket gyûjtörrék körénk. A gang végén lakott egy ilyen tartótiszt, ma is ismerek egy alezredest, aki a rendszerváltáskor a Lapkiadónál volt telepítve, lehet, hogy rólam is jelentett.
1983-ban, amikor ez a film játszódik, akkor nekem a seregben tönkretették az életemet! Lenulláztak a pártitkár, kisztitkár tisztek. Tönkrement a magánéletem, az addig elért életem. Csak mert a rajparancsnokom a város kisztitkára volt és pártbizottsági tag. Én meg 7 hónapot húztam le anáélkül, hogy a kapunk kimehettem volna. Csak hogy azt a szemetet védjék, hogy mindennap a parancsnoki dzsip vihesse haza...
Szóval ez a film annyira kellemes, hogy kedvem lenne egyenként elvagdosni az ilyen aljas mocskok torkát!
Nira1900 2016 júl. 31. - 16:05:55 Előzmény Biró Richárd
(325/354)
Igen, jó lenne hinni abban, hogy efféle valóban megtörténhet.

Alapvetõen én is idealista vagyok. :-) (És az egyik kedvenc egypercesem az általad említett.)
Biró Richárd 2016 jún. 23. - 01:57:31 Előzmény Nira1900
(324/354)
SPOILER SPOILER !!!!!!!!!!!!!!!



Szerintem az általad írt pálfordulásnak az oka egyrészt a költészet, a mûvészet hatalma volt, hasonló, mint amirõl Örkény írt a Ballada a költészet hatalmáról c egypercesében. Másrészrõl pedig mindez, ha jól emlékszem, azután játszódott le, hogy a hamis csengetésekkel fény derült a miniszter és a nõ viszonyára, ám az író nem úgy reagált, ahogy azt korábban, az emberektõl tapasztalta, és utána rájött, mi ez az erõ, ami képes lehet legyõzni ezt az embertelenséget. Valahogy így látom én.
A mûvészet és a hatalom harcának a metaforája (is) a film, és nagyon tetszett az benne, hogy a politikai rendszerváltás után sem volt képes íróként funkcionálni, csakis akkor, mikor szembenézett a múltjával, és felfedezte, hogy a legnagyobb aljas tettek közepette a tiszt és az õ lelke is egy erõ hatására egyszerre rezonált, ami túl van a világ gonoszságán, és amit nem gyõzhet le egy politikai rendszer sem, sõt, egy kis sugarával is képes felkelteni az emberség jó oldalát.
8/10
m3246 2015 dec. 13. - 20:32:34 8/10
(323/354)
Kellemes film, elég hitelesre sikerült megcsinálni. Érdekes, izgalmas de ahogy egy filmnek lenni kell, igen vontatott. Persze itt kifejezetten nem baj, csak ha vmi pörgõs filmre vágyik az ember akkor ne ennek üljön neki, tegye el olyan alkalomra, amikor van hozzá hangulata. Megítélésem szerint egyszer nézõs, másodjára már túl vontatott lenne és unalmas, de egyszer mindenképp megnézõs :) 8/10
Nira1900 2015 okt. 08. - 22:34:20
(322/354)
Megható volt, a végén összeszorult a gyomrom.

***SPOILER lehet benne****
A kiváló részletek ellenére nekem sem volt teljesen meggyõzõ a fõhõs pozitív pálfordulása. Adott valaki, aki évekig, kiváló érzékkel, rutinszerûen kínozza az embereket, majd szinte egyik napról a másikra megváltozik; hirtelen ellop egy Brecht-kötetet, elábrándozik a felhõcskéken és meghatódik egy zongorajátékon, aztán, félig szinte öntudatlanul, egyre inkább az érzelmei által vezetve, az életét is kockáztatja valamiért, amit nem is ismer. Valószerûbb, hogy egy ilyen típusú ember inkább gyûlöli vagy megveti a mûvészeket, hiszen nagyon nem az õ sajátja ez a szemléletmód. Ha mégis behatol érzelmileg ebbe a másik világba, inkább fellángolás lehet, mint tartós meggyõzõdés.

Igaz lehet, hogy ha valakit jónak gondolnak, akkor van esély, hogy ezt elhiggye önmagáról, és jóvá váljon. De ez itt kicsit naivra sikeredett, mindamellett, hogy igen élvezhetõ volt a film minden perce.
A színész is nagyon rokonszenves, sajnálom, hogy ilyen korán meghalt. :(

Off, Orgyennek: Jó Neked, hogy a 70-es évek elején Levi's farmerod lehetett. Mi noname és
Trapper farmerban jártunk, Levi's-e csak egyetlen osztálytársamnak volt (budai iskolában),
akinek külkereskedõ volt az apja és nyugatról hozott mindenféle, itthon sosem látott
csemegét és ruhát. Mi még a nyolcvanas évek elején is csak az Ecserin kaptunk márkás farmert, és tiniként alig tudtam venni valamit, ami nem vitorlavászon-szerû anyagból volt, vagy ami nem a 60 éveseknek készült, de biztosan volt valahol egy másik világ is.
10/10
fantyoyo 2015 júl. 30. - 20:40:06 10/10
(321/354)
piszokjó film!
nagyon nehéz megmondani, mi is a titka. talán az, hogy egyik oldalon sem tisztán fekete-fehér a képlet.
breeder 2014 aug. 22. - 18:13:43
(320/354)
Remek ez a film.

Kb 2-3 éve láttam, de még mindig tisztán emlékszem a jelenetekre!

10/10
10/10
sikiboy 2014 jan. 06. - 16:50:10 10/10
(319/354)
Tömören csak annyit hogy a legjobb drámai alkotás amit valaha láttam!
10/10
Szissssz 2013 dec. 28. - 00:21:08 10/10
(318/354)
Nagyon szép, elgondolkodtató, torokszorító és szívfacsaró film volt nagyon egyedi hangulattal s gyönyörû zenével!
Blindmouse 2013 aug. 26. - 01:37:47 Előzmény Csonger
(317/354)
Asszem csak a hátfala volt 4 ütemû (az orrára nem emlékszem).. a hang, és a pufogás üteme is 2ütemûre utalt, de bosszantó baki.. ahogy az is hogy a hosszított kocka Volvo belül vadiúj mercedes(?) teljesen más az ajtókeret vonala belül..

De még mindig kisebb, mint valami másik NDK történetû filmben ahol az ifa csapatszállítónak turbodiesel hangja van, a Zuknak meg Barkas hangja :D
Gina424 2013 aug. 24. - 20:47:24 Előzmény Zempy
(316/354)
"ilyeneket merészelt tenni a vezetõ réteg az emberekkel, ez ma elképzelhetetlen lenne." Biztos vagy benne?
Gina424 2013 aug. 24. - 16:49:14
(315/354)
Hát nem semmi ez a film! Nagyon tetszett!