10/10
zee944 2007 dec. 18. - 14:29:25 10/10
(34/354)
Ez egy kitûnõ film.

Nem emlékszem, mikor volt utoljára ilyen székbe szögezõ moziélményem. A legtöbb filmet sietettem, ennél szinte imádkoztam néhány kritikus ponton, hogy "ne legyen még vége, ne legyen még vége". Nagyon emberi, nagyon szép, nagyon izgalmas, mindhárom együtt anélkül, hogy az egész giccsbe, drámába, vagy mûvészieskedésbe fulladna. A befejezés is úgy tökéletes, ahogy van.

Az eszköztelenséget még kiemelném. Ez tipikusan a "beszélõ fejek" filmje, nincs CGI, nincs dübörgõ hang, nincs lövöldözés, nincs dögös verda, nincs hero-shot, mégis mûködik. Nem tipikusan nézõcsalogató cucc, de aki beül rá, az aligha bánja meg. Több ilyen film kéne.
efes 2007 nov. 14. - 14:41:03 Előzmény tghooker
(33/354)
szabó már régen megcsinálta az ilyen filmjét, az a címe: mephisto. sõt, az ügynök-téma motívuma gyakorlatilag egész életmûvén végigkövethetõ.
efes 2007 nov. 14. - 14:38:27 Előzmény tghooker
(32/354)
szerintem nem csak kicsiben ment ez, és ha valaki, hát csoóri tudna mesélni a hogyansmikéntrõl.... de valamiért mindenféle "kollektív felelõsségrõl" papol ehelyett.
10/10
Mila69 2007 nov. 14. - 14:35:13 10/10
(31/354)
Az év egyik legjobb filmje!
10/10
Obránszky Ármin 2007 szept. 17. - 00:29:34 10/10
(30/354)
Florian Henckel von Donnersmarcknak sikerült az, amihez temérdek rendezõnek egy élet is kevés rögtön a legelsõ nagyjátékfilmjével: igazi kortalan remekmûvet alkotott. Kiváncsi vagyok, h képes lesz-e ezt a csodát megismételni. Én biztosan váltok egy jegyet a következõ filmre, amit õ rendez.
Volt szerencsém egy moziban megtekinteni ezt a kivételes alkotást. Azt hiszem sokat elmond a film varázsáról, h a végén mindenki döbbent csendben, a székhez szegezve bámulta a terjedelmes stáblistát és csak nagy nehezen tápászkodott fel a székbõl. Sajnos elég kevesen voltunk az elõadáson.
Nekem abszolút kedvenc részem, amikor az ügynök odacsapódik a színésznõhöz egy sorsfordító pillanatban és váltanak egymással néhány szót. Hihetetlen feszültség és elképesztõen megható percek. Minden idõk legfelemelõbb filmes jeleneteinek egyike.
A minden porcikájából áradó hitelesség és humanizmus a film legnagyobb erénye, ami tökéletes színészi játékkal párosulva felejthetetlen élménnyel ajándékozza meg azon keveseket, akik ezt a remekmûvet láthatják. Az idegennyelvû filmnek járó Oscar mellett igencsak dukált volna a legjobb rendezésnek és a legjobb férfi fõszereplõnek járó arany szobrocska is.
Ha az értesüléseim helytállóak, akkor hamarosan kézhez kaphatjuk a DVD-t is. Azt hiszem magára valamit is adó filmõrült gyüjteményébõl ez a darab nem hiányozhat.
Ulrich Mühe nyugodjék békében! Örökké hálásak leszünk!
fehersolyom 2007 szept. 16. - 23:11:52 Előzmény nutram
(29/354)
Eszméletlenül jó film!
Ilyenkor gondolkodik el az ember azon, hogy a félresiklatott "rendszerváltásunknak" köszönhetõen fog-e végre Magyarországon is tisztázódni a helyzet. Egyáltalán várhatjuk-e még, hogy megszabadulunk majd a ránk erõszakolt "elittõl", mert a cselekvéshez nem úgy tûnik, hogy lenne már ereje a kivéreztetett magyarságnak. Jelzem, Lengyelországban is megnyitották az aktákat - bár, itt talán már nincs is mit megnyitni, mert széthordták õket.
A filmet lehetne folytatni azzal, hogy az akkori gengszterek, akik ma is köztünk vannak, hogyan lettek az "imperializmus" milliárdos prófétái.
nutram 2007 aug. 27. - 20:41:14 Előzmény tghooker
(28/354)
Ma láttam a filmet. Rendkívül hiteles film sztem, mondom én, aki ebbõl semmit sem fogtam, mivel alig éltem abban az idõben. Hihetetlen az ábrázolásmód, hûen tükrözi sztem a német precizitást, kimértséget, rendet. Annak ellenére h komoly film, becsempésztek olyan poénokat is, ami miatt úgy érezzük ez egyfajta játék volt, de bizony komoly játék. Nagyszerû film, kítûnõ alakítások, természetesen a fõszereplõvel az élen, nyugodjon békében. RIP, RESPECT
tghooker 2007 aug. 02. - 23:09:45
(27/354)
Az a szörnyû az egészben, hogy Magyarországon is ez ment "kicsiben". Csoóri Sándor írt egy levelet, amin egyes politikai körök bõszen felháborodtak. A lényege az volt, hogy a magyar értelmiség kollektíve felelõs - oldaltól, politikai identitástól függetlenül - a módszer/rendszerváltás torz beteljesüléséért. Nem hiszem el, hogy ne lenne ebben az országban olyan filmrendezõ, producer aki ne látna fantáziát egy hasonló gondolatvilágú alkotásnak. Ott van mindjárt Szabó István. Mint utóbb róla is kiderült, hogy a rendszer egy apró fogaskerekét képviselte. Nem érzi úgy, hogy megtisztulása érdekében rukkoljon elõ egy ilyen filmmel? Ehelyett mindenki a másikra mutogat, hogy õ-meg-õ-meg-õ-meg-õ benne voltak, és a megtisztulás helyett, mindenki a fejét a homokba dugja és azt hiszi ezzel el van intézve. Mennyivel felnõttebbek Németországban az emberek, mert ott igenis szembe tudtak nézni a múltjukkal. Itt meg alkalomadtán kidobnak a "piacra" egy-egy aktát, amin persze a sajtó néhány hétig csámcsogni tud. Teljes múltfeltárás azonban nem teljesülhet be, lévén az eltûntetett/megsemmisített iratok már nem fognak elõkerülni. Elnézést, hogy ezeket leírtam, de a film nézése közben - ami katartikus élményt váltott ki belõlem - azon járt az eszem, hogy itt miért nincs ez a fajta szemléletmód. Persze a rendszer emlõin nevelkedettek és annak haszonélvezõi miért is tennék meg (azok akik a mostani nemzedéket tanítják, okítják). Õk már régen eladták a lelküket a sátánnak.
A film amúgy sokkoló. Erõsnek éreztem az idegen nyelvû filmek jelöltjeit az oszkáron, de ez a film egyértelmûen vitte a pálmát. A színészi alakítások a legutolsó mellékszereplõik teljességgel hitelesek és zseniálisak. Az elsõ perctõl az utolsóig magához láncolja a nézõt és még utána sem engedi.
10/10
Lisa111 2007 júl. 25. - 22:43:32 10/10
(26/354)
Nyugodjon békében.
Még nem fogtam fel teljesen, hogy ez igaz...de sajna igaz..
coff 2007 júl. 22. - 19:13:59
(25/354)
Lett ma egy napon teljesen egyedül a család nélkül. Kerestem filmeket, olvastam kritikákat, és ezt a filmet választottam. Nagyon tetszett, hatása alá kerültem, a vége után még 10 percig járt az agyam. Egyetértek az elõttem szólókkal, mindenképpen érdemes megnézni mindenkinek, aki egy kicsit is érdeklõdõ, és nyitott.
Ziggy Stardust 2007 ápr. 26. - 00:02:12 Előzmény Emmajuly
(24/354)
Csatlakozom minden elõttem szólóhoz! Leírhatatlan, milyen jó film, nem lehet mibe belekötni: színészek, forgatókönyv, rendezés, dramaturgia (no meg a piros arany) :).
Aki még nem látta, azonnal szaladjon a moziba!
Emmajuly 2007 ápr. 08. - 08:49:23 Előzmény Seemann
(23/354)
Nekem is nagyon tetszett a film és igazán örülök , hogy végre egy olyan filmet is láthattam , ami komoly mondanivalót hordoz. Teljesen a hatása alá kerültem és többször el is sirtam magam a film alatt. Szerintem mind Ulrich Mühe, mind a Dreymant alakitó színész remekül játszik. Különösen a végigkövethetõ jellemfejlõdés és a véletlenek szerepe a nagyon érdekes. Ez tetszett a Napolában is , ami nekem is nagyon tetszett. Csak ajánlani tudom a filmet . Úgy ahogy , A Godd bye ,Lenint! és Napolát is.
Ja és nem felejtem el megköszönni az elõttem hozzászóloknak , a kritikákat ( amik csak jók) , mivel ezek alapján éreztem úgy , hogy ezt a filmet látnom kell.köszi
Seemann 2007 ápr. 06. - 11:40:55
(22/354)
No, hát ilyen jó filmélményem, ehhez hasonló mikor volt. Talán soha. A németek úgy látszik nagyon kezdenek magukra találni, ami a filmkészítét illeti, a rangos, nívós filmek készítését. Kezdõdött ez a folyamat a Bukással majd a Sophie Schollal folytatódott, aztán ott volt a Napola, most meg ez!! De egyértelmûen ez viszi a pálmát, minden tekintetben. A németeknél jobban senki nem tudja feldolgozni saját történelmük visszásságait, különbözõ periódusait. Ebben a tekintetben mindegy hogy nácizmusról vagy kommunizmusról van szó. Annak külön örülök hogy elég erõs magyar vonatkozásai is vannak. Végre kiderül, azok számára is, akik még ma is tolják Rákosi emlékének, meg a hitlerizmushoz képest fellélegzés és egy jó világ hamis ideájának szekerét, nem beszélve Kádár végre egye több léket kapó és lassan süllyedõben lévõ lábszagú kempingágyas-nisztalgiázós kõbányai restiidill álomvilágát.

Ismeretterjesztõ filmnek sem utolsó, hiszen teljesen pontosan bemutatja mit hogy történt akkoriban, a színes játszóterek és a muskátlis panellakások kellemes látványán túl, ill. mögött. Egyébként Kiszely Gábor ÁVH és Állambiztonság címû könyvében ez mind megtalálható. Végre képekben is látjuk.

A fõszereplõ játéka fenomenális, de a többi színész is úgy jó ahogy van. Egy felesleges jelenet nincs a filmben. Meisterwerk! A vége egyenesen szívszorító. Elsimerésem!
Maia 2007 márc. 29. - 20:01:02 Előzmény frame
(21/354)
Igy van,,,azonbam ugy gondolom, hogy nem feltetlenul a gyerekek hibaja, hanem a kornyezet amelyikben felnonek. A TV, a Jatekok, a szorakozasi lehetosegek a telefonok es a fejlett technologia inkabb kozelebb al hozzujuk, mint egy konyv...
Csak gondoljuk bele amig mi a Faustrol beszelunk, vagy Byron Kainjarol vagy akar a Kis Hercegrol es amberi ertekekrol...egyesek egyszeruen fel sem fogjak mirol van szo... az emberi ertekekrol dehogy gondolkoznak el...ezert nem csoda, hogy fimek teren is "valogatosak"...
frame 2007 márc. 29. - 14:58:28
(20/354)
szerintem pusztán a kényszernek a tudata az, ami sokakat visszarijaszt..de azért ne túlozzunk, a mai "ifjúság"(?) nem szokott olvasni..ez tény nincs mit szépíteni
Maia 2007 márc. 28. - 21:40:06
(19/354)

Neha az az erzesem, hogy az irodalomtanarok nem is szeretik az irodalmat! Ha valoban igy lenne, akkor tobb ember olvasna... tisztelet a kivetel!
frame 2007 márc. 28. - 20:59:08 Előzmény Maia
(18/354)
erre egy frappáns idézet: "A kötelezõ olvasmány érdekes dolog. Senki sem akarja elolvasni, mégis szeretné, ha már elolvasta volna." (Mark Twain) nem ide tartozik de a legjobban én azt gyûlölöm mikor határidõre kell olvasnunk..bûn és bûnhõdés..1 hét .. puff neki ..
Maia 2007 márc. 22. - 17:05:49
(17/354)
Igy van, ahogy mondod!

A kotelezoket mindig visszautasitja az ambert, lehet, ha ugy hoztak fel volna annak idejen a filmeket, vagy az olvasmanyokat, hogy nem kotelezo...hanem helyette inkabb bevezettek volna diakokat a temaba ugy, hogy a diak szivesen olvasott vagy filmet nezett volna...
zszoltan 2007 márc. 22. - 16:27:28
(16/354)
Közben én is rájöttem, hogy a 'korhatár' szó nem az igazi.

Abban egyetértünk, hogy meg kell mutatni azt is, amit amúgy az ember nem él át, de sokat tanulhat belõle. 'Hogy amikor hasonló szituációba kerül már felkészült legyen'. És erre szerintem nagyon jó eszköz egy jó film. Amelyik szórakoztat és mond is valamit. Az egyik önmagában kevés...
Maia 2007 márc. 22. - 16:09:14
(15/354)
Igazad van ami abban, hogy nem minden tini kepes ertelmezni a film valodi uzenetet, de neha meg a felnottek sem... akkor arra kulon korhatar szukseges? Szerintem mindenki maskepp fogja fel. A tortenelemnek nincs korhatara...vagy a koncentracios taborokat abrazolo kepek, amik az altalanos tankonyvunkben benne vannak, azok talan kulonbek a tortenelmet feldolgozo filmeknel?
Egyes tinik a vilag masik reszen mar harcolnak!
Ezzel persze nem mondom, hogy ez a helyes vagy normalis, csupan arra akartam ravilagitani, hogy a korhatar egy nagyon is felesleges dolog. Ha mar tanitjuk, hat mutassuk is... vagy akkor ne beszeljunk rola...
A Masik pedig, hogy en a kotelezot nem gyrekekre ertettem, hanem sok olyan felnottre, akinek nem feltetlenul van fogalma arrol, hogy azok az emberek akkor mit eltek meg vagy eppenseggel min mentek keresztul.