offtopic
guess.who 2023 jún. 11. - 10:31:20
(1214/1394)
Különben nagy kár, hogy Kapitányék úgy gondolják (és ki is mondatják a püspökkel!), hogy a foci, a verekedés és a piálás a megoldás mindenre. Nyilván azért forgatnak ilyen töltelékszálakat (amióta nincs az edző Gyuri, több meccs volt, mint a korábbi évadokban összesen!), mert érzik ők is, hogy leült a mozi, elfáradtak a karakterek, laposak a poénok. És ez lehet az oka annak is, hogy eszeveszetten próbálnak új figurákat behozni, de valahogy ez már közel sem az az önfeledten röhögős sztori, mint az első évadokban volt.
offtopic
guess.who 2023 jún. 11. - 10:19:05 Előzmény Rainwalker
(1213/1394)
Szerintem egyáltalán nem egymást kizáró tulajdonságok ezek: simán lehet naiv és jóindulatú Lacika (ahogy az is), de közben -hm- az élet és a világ dolgaiban nem túl járatos, illetve egyes (nem annyira ritka) esetekben kifejezetten ostoba is.
Mármint ha ilyenre írják a karakterét azok, akik elfelejtik, hogy korábban milyenre volt írva...
offtopic
guess.who 2023 jún. 11. - 10:16:51 Előzmény napraforgó
(1212/1394)
Főleg, hogy egyébként egy mondattal korábban kiderül, hogy ő mindennek utánanéz az interneten. És azt hallottam, hogy ott olyanok is megtalálhatóak, mint hogy hogyan kell egy terhességi tesztet használni és mit jelentenek a vonalkák... Meg aztán picit fura is a logika, hogy pár résszel korábban még a bogyószedésről értekeznek Sackóval, most meg azon agyal, hogy egy vagy két gyerek lesz-e.

Amúgy Bánki Gergely szerintem zseniális színész, bár tény, hogy az arcberendezése azért eléggé beszűkíti az általa eljátszható szerepek körét, de Kovács Lehelhez (DÖ Kristóf :) ) hasonlóan a pici szerepeket is simán képes iszonyú jól eljátszani.
offtopic
guess.who 2023 jún. 11. - 10:10:36
(1211/1394)
Mérnök Berkics a tanult, intelligens ember? :) Nemár!

Saci "terhességére" egyébként fogadni mertem volna, mert mostanában nagyon rámentek Kapitányék is a szándékosan megtévesztő előzetesekre...

Amúgy nagyon hiányzik Viki: Erika után el sem tudtam képzelni, hogy jöhet valami jobb. Aztán valamelyik karakterfelelősnek eszébe jutott az utóbbi évek toronymagasan legjobb húzása, amikor az igen jelentős mértékben egzaltált, rikácsoló Vikiből egy lépésben pont a még élvezhető mértékben cinikus, tudálékos és flegma Vikit kreáltak, aki folyamatosan beszólogat az egyébként arrogáns és teljesen antiszociális polginak.
És ugyan Döbrösi Laurát bármikor, bármennyit elnézegetem és bírom a karaktere gyagyásságát is, de valahogy őt (még?) nem sikerült hiteles Erikapótlék-Vikipótléknak megírni.
8/10
napraforgó 2023 jún. 11. - 10:09:03 8/10
(1210/1394)
Sőt, azt hiszem, hogy ilyen bugyuta férfi a valóságban nincs is.

(na persze, a fogamzásgátló tablettát is ő vette be és azt hitte, ettől majd megnőnek a mellei)
Jajjj.
8/10
napraforgó 2023 jún. 11. - 10:07:13 8/10 Előzmény Rainwalker
(1209/1394)
Hát tudod, ha Lacika azt hiszi, hogy ha ő pisil a terhességi tesztre, akkor kiderül, hogy a barátnője terhes-e, akkor nem naív, hanem ostoba.
10/10
Rainwalker 2023 jún. 10. - 18:40:17 10/10 Előzmény napraforgó
(1208/1394)
Te valamit keversz... Naív és jóindulatú. De ez a te szeszögedből "ostoba"??? De. lehet, hogy igazad van. A mai világban... :(
8/10
napraforgó 2023 jún. 10. - 18:36:43 8/10
(1207/1394)
Saci terhességére kiváncsi vagyok. Vajon milyen gyereke lesz a lüke Lacikának, meg a bugyuta Sacinak?

Mert azt láttuk, hogy két intelligens, tanult embernek, a tanárnő Katinak és a mérnök Berkicsnek eléggé ostoba fiacskája született.
5/10
luci87 2023 jún. 04. - 13:38:42 5/10
(1206/1394)
Ez a rész most nem jött be nekem,kezd unalmas lenni a Pali bá,meg a libája ...sztorik.
10/10
Rainwalker 2023 máj. 31. - 20:04:03 10/10
(1205/1394)
Az egyik legjobb rész! Arkadaş... Stoki, mint egy janicsár... :P
8/10
napraforgó 2023 máj. 25. - 09:41:58 8/10 Előzmény Rojita
(1204/1394)
Józsinál annyi volt az újdonság, hogy sok tetoválása volt. És Bazsónak is volt egy-kettő. Ezért is mondta Józsi a századosnőnek (még nem tudva, ki is ő) olyan büszkén, hogy nélkülem nem festene ilyen jól. Mire a századosnő azt hitte, hogy Bazsó fest, és azt Józsitól tanulja.... Ezért el is mentek festeni, amihez Bazsó és Józsi is kisgatyára vetkőztek, sőt a századosnőt is bugyi-melltartóra vetkőztették.... Sőt ehhez még Zsolt is asszisztált... És amikor Nelli számonkérte volna, őt kinevezték modellnek...
10/10
Rojita 2023 máj. 24. - 23:41:30 10/10 Előzmény napraforgó
(1203/1394)
Így jobb is, talán nem hozzák vissza a játékba, vagy nem egyhamar.
Rokon, vagy csak ismerős, mindenképpen Bazsóhoz kapcsolódik, - ezért kaphatta meg Ő is Bazsó tulajdonságát, - a hadarást. Nem találtak ki rá egy új, eddig még nem játszott jellegzetességet. Azt csak a törzsszereplők kapnak.
8/10
offtopic
napraforgó 2023 máj. 24. - 18:37:10 8/10 Előzmény Rojita
(1202/1394)
" A most felbukkant Józsi" nem rokona Bazsónak, hanem a volt zárkatársa.
Épp tegnap láttam a Cool-on (amúgy épp most ismétlik) a 7. évad 2. részében - címe: A tabletta- amikor felbukkant Bazsónál, aki megkérdezte tőle, "mi újság Londonban?" Bazsó pechjére épp akkor ismét megjelent a nevelőtisztje is és Bazsónak lavírozni kellett a haver, meg a századosnő között.
offtopic
guess.who 2023 máj. 22. - 20:38:23 Előzmény nikato
(1201/1394)
Ráadásul mindezt elvileg valamilyen szóbeli(!) megegyezés alapján. Ami eleve nonszensz, ha az összedőlt fészekrakós házuk helyett az önkormányzat fizeti ezt a házat nekik, mint arról pár hozzászólással korábban volt szó.
offtopic
guess.who 2023 máj. 22. - 20:37:07 Előzmény napraforgó
(1200/1394)

Nyilván az a jelenet ÚGY azért elég erős túlzás (ilyen mennyiségű adat megismerése és fejben tartása azért fizikai képtelenség :) ), de az tény, hogy az amerikai filmek visszatérő jelenete, amikor az új munkahelyen/egyetemi kollégiumban/könyvtárban/bárhol először találkozó emberek két szó után tudják a másikról, hogy melyik államból jött. És ezt mi, magyar nézők rendszerint értetlenkedve figyeljük, hiszen még eredeti nyelven sem érezzük olyan jelentősnek a különbséget - szinkronnal meg lehetetlen átadni ezt, mert a magyar nyelvben egyszerűen hiányoznak az ilyen erősen elkülönülő dialektusok. Szinkronosok mondogatják, hogy néhányszor megpróbálkoztak magyarul tájszólást adni egy-egy figurának, de az eredmény inkább volt katasztrofális és nevetséges, úgyhogy mára lényegében felhagytak ezzel a kísérletezéssel.
Volt egy A nyámnyila (Pagafantas) c. 2009-es spanyol film, ott a főhős szerelme Argentínából érkezett, ahol egyébként szintén a spanyol a hivatalos nyelv. Az egyik jelenetben mond valami indulatszót, ami a spanyol spanyolok számára nevetségesen vagy ostobán hangzik - ezt úgy sikerült lefordítani, hogy "A csudába!", amin magyarul nemigen hiszem, hogy bárki megakadna - holott a jelenet fő humorforrása éppen ez lenne. :) De sorolhatnám a brit és amerikai angol különbözőségére építő filmeket: Hugh Grantnek van pár ilyen műve, illetve az Igazából szerelem egyik szála is arra épül, hogy Kris Marshall kiutazik az Egyesült Államokba, ahol a lányok természetesen imádják a viccesen cuki brit "akcentusát" :) - amit mi, magyarul szintén nem nagyon értünk.

Az általad említett speciális eset meg valóban nagyon speciális: a kisebbségi nyelv szavai vegyítve az illető kulturálatlanságából fakadó, erősen degradált többséginyelv-használatával, és ez az egész leöntve jókora adag palóc tájszólás-szósszal... Ami ebben inkább érdekes és/vagy fura, hogy Palócföld jóformán szomszédja a fővárosnak, mégis egy budapestnek sokkal idegenebbnek tűnik a palócos ë hang, mint a földrajzilag jóval távolabbi nyírségi vagy akár békési beszéd.


7/10
nikato 2023 máj. 22. - 13:24:50 7/10
(1199/1394)
Eszméletlen idegesítő lett a sorozat.... már nem tudnak mit kitalálni értelmes dolgot. Ildikó miből tartja el magát? Ilyen nincs, hogy valaki házat bérel és odaköltöztetnek még valakit. Ha van szerződés bíróságra lehet menni. Megint a féltékenység vonalat viszik, mint anno Vikivel több részen keresztül.
Bazsó barátjának a beszédét szerintem a poén kedvéért csinálták ilyenre, hogy ne lehessen érteni amit mond.
8/10
offtopic
napraforgó 2023 máj. 22. - 09:16:48 8/10 Előzmény guess.who
(1198/1394)
Az USA nagy ország, sok tagállammal, ott valóban lehetnek tájegységi nyelvjárások. De számomra sokkal érdekesebb a Pygmalion, illetve az abból készült My Fair Lady jelenete, amikor Higgins professzor a Covent Gardenbeli előadás után az eső elől az oszlopok alá menekülő személyek születési helyét, illetve lakhelyét mondja meg pontosan a beszédük alapján. Illetve még azt is, hogy honnan hová költöztek, ha mozogtak az országon belül.
Vagyis nemcsak az országrészek között, hanem egy városon belül a kerületek között is más a kiejtés.

Ezért mondom, hogy mi örülhetünk, hogy azért úgy nagyjából megértjük egymást Zalaegerszegtől Nyíregyházáig. Csak néhány speciális eset van, amikor nem. Én pl. Gáspár Győző beszédét nem értem, nekem azt feliratozni kellene.
offtopic
guess.who 2023 máj. 22. - 07:32:08 Előzmény napraforgó
(1197/1394)
Józsi egyszer már volt egy epizód erejéig, a beszéde akkor is Bazsó a köbön volt, szerintem most is csak epizódszereplő marad. Legalábbis öngól lenne Kapitányék részéről állandóra meghagyni.


Dany Boon jó ötletekből készít filmeket, de a sötömikről szólóval megküzdöttek a szinkronizálók, pont azért, amiért írod: nálunk nincsenek igazán dialektusok, és az irodalmi nyelvtől ennyire erősen eltérő tájszólások sem. Így maradt az s-sz és a z-zs cseréje. De a reggeli eligazításos jelenet "elmondom, hogy mi az ábra" mondatát és az azon való problémázást nem értjük, hiszen számunkra érthető a kifejezés. Ahogy a "haver" is.

Egyébként a dramaturgok, a szinkronrendezők és maguk a szinkronszínészek is rendszeresen elmondják pl. az amerikai filmekkel kapcsolatban, hogy rengeteg plusz információ elsikkad a fordítás során, hiszen lehetetlen lefordítani az egyes államokra jellemző tájszavakat és nyelvjárásokat, pedig egy amerikai filmben ha egy szereplő csak megszólal, arról már szinte biztosan tudni lehet, hogy melyik államból jött.


8/10
offtopic
napraforgó 2023 máj. 21. - 17:13:54 8/10
(1196/1394)
Igazad van, valóban az egyes karakterek így érdekesek és így mulatságosak, ahogy kitalálták őket.

És bár bosszant, ha az egyes figurák beszédét nem értem (Rusznák András szerencsére sokat finomított a hadarós szlengjén), de alapjában örülhetünk, hogy Kazinczy és a nyelvújítók egységesítették a magyar nyelvet, a kiejtést, a hangzást is. Erről néha beszélnek az Édes anyanyelvünk műsorban is. Habár megmaradt néhány tájszólás is (pl. a palóc, vagy a szegedi ő-zés), de alapvetően minden magyar megérti a másikat, az ország más tájain, vagy akár az országhatáron kívül élők beszédét is.

Más országokban az egyes tájegységek nyelvjárása olyannyira különbözik egymástól, hogy gondot jelenthet egymás megértése is. (pl. a német nyelvterületen)
Korábban láttam egy mulatságos francia filmet, a címe: Isten hozta az Isten háta mögött!, amelyben az jelentette az egyik humorforrást, hogy a Dél-Franciaországból Észak-Franciaországba áthelyezett postamester nem igazán értette a beosztottjai beszédét.

Azért, ha ez a Józsi tartósabban ittragad Pajkaszegen, jó lenne, ha ő is igazítana egy kicsit a beszédén.
Bekapcsoltam a TV-n a feliratozást, de sajnos az sem tudta felismerni, hogy miket zagyvál össze.
10/10
Rojita 2023 máj. 21. - 16:04:45 10/10
(1195/1394)
A sorozat minden egyes karakterének van egy csak Rá jellemző tulajdonsága, amivel tudjuk megkülönböztetni a többiektől. Ha ezt a tulajdonságát elhagyják, (és nem kap egy másik különleges tulajdonságot), akkor már is megszűnik a különlegessége és hétköznapian unalmas lesz.
Az alkoholista, lusta közmunkások, ha a jövő héttől megundorodnának az italtól, az életben többé a lábukat se tennék be a kocsmába, mi lenne? El tudjuk képzelni, h amint lejárt a munkaidejük, hazamennek és egy bögre tea mellett az egyikük elkezdené falni mondjuk a sci-fi könyveket, a másik pedig éjfélig fel se állna a tv elől. Jó lenne az nekünk?
Vagy a kedvesen bolondos Saci hirtelen "kitisztulna", elfelejtene minden eddigi téveszméjét és kristálytiszta logikával helyretenne mindenkit a faluban. Egyébként pedig esti iskolában töltené minden szabadidejét. Összeillenének akkor Lacival és tudnánk Rajtuk nevetni?
Vagy ha a két csökkent értelmi képességű rendőr hirtelen felsőbbségesen és lekezelően kezdenének viselkedni a falusiakkal, viccesek lennének?
A most felbukkant Józsi bizonyára rokona Bazsónak, azért kapta meg az utóbbira jellemző hadarós beszédet. Egyébként, a 2-3 jelenetében egy szavát sem értettem. Bazsóval is így voltunk az elején, aztán reklamálásunkra, a következő évadtól már érthetően hadar ez a rossz-múltú szélhámos.
Sztem, ez a Józsi nem lesz állandó szereplő, csak erre az epizódra látogatott ide.
Aki ráunt a kis falu változásra képtelen szereplőire, az ne nézze. Van csomó más csatorna és rengeteg más sorozat. Talál jobbat?
Én megemelem egyetlen (féltve őrzött és sosem hordott) kalapomat az alkotók előtt. Annyi könnyed humort és mégis felismerhetően magyar karaktert ábrázolnak, hogy nem hagyok ki egyetlen epizódod se. Sőt, akárhányadik ismétlésben is tudok Rajtuk nevetni.
Mindezek mellé vegyük észre a fk-író színészbarát igyekezetét is. Minél több szereplőt bevonni a képtelen kalandokba. (Gondolok most pld. a magamutogató Ildikó körül kavart performance-ra. Azt hiszem, mindegyik nő, hozzám hasonlóan, - nagyon rövid időn belül megszabadulnánk az ilyen erőszakos albérlőtől, úgy, hogy közben megváltoztatnánk a lány frizuráját és a szomszédok is hallhatnák a fejleményeket. Az egyértelmű konfliktust a forgatókönyv elegánsan és frappánsan megoldotta a szomszédság csoportos táncbemutatójával. Nyilvánvalóan túlzás, a való életben nem így oldjuk meg a családi perpatvart, de ez a könnyedség most is elismerésre méltó.)
Kívánok az alkotóknak és magunknak is soha véget nem érő falusi idillt ezzel a sorozattal.