Téma: A nagy Gatsby

6/10
Rojita febr. 24. 19:00:40 6/10
(10/10)
Az útmutató szerint „zenés előadást” láttunk. Közelebbről én „drámai revü-operának” nevezném a műfaját, (mivel némiképp hajazott a hajdani Cherbourgi esernyőkre.
Az előadás ötvözte mindhárom műfajt. Volt itt folyamatos tánc és akrobatika, mégpedig mindenki a revü világában honos csillogó-villogó flitteres ruhában táncolt és énekelt. A szövegkönyv 90 %-ban dalban hangzott el. Olykor még a párbeszédek is, ahogy ez az operákban is szokás. Kellemes, lágy, andalító dallamokban, bár nem hangzott el egyetlen fülben megmaradó, „sláger-gyanús” ének sem. A drámai helyzeteket hangerővel fokozták, olyan hangerővel, h az előttem ülő két 70 éven túli, bérlettel érkezett néni, mindkét kezük a fejük mellett volt és időnként 1-1 ujjukkal eldugaszoltak hallójárataikat. A dráma pedig lassan bontakozott ki a híres Gatsby élettörténetével. Mellette egy kis kostolót kaptunk az I. Világháború lövészárkaiból visszatért fiatalok életérzéséből, az 1920-as évekből. (Mint egy Hemingway-regényben).
A dráma prózai részében két magvas gondolatot is beágyaztak a szerzők. Egy Miskin hercegre emlékeztető idézetet, (emlékezve, az elmúlt évadban Dosztojevszkij Félkegyelmű c. regényét vitte színre a Víg e két szerző-színésze.) A másik korunk fiataljait korholó mondata: „A mai diákok elfogadják a kormány (nem állam, kormány) pénzét, aztán 18 évesen elhúznak Nyugatra.” (Ezt vajon ifj. Vidnyánszky, vagy Vecsei Miklós írta?)
Egy hatalmas kavalkád volt a 3 órás este, nyilvánvalóan azzal a szándékkal, h megszólítsák a legfiatalabb korosztályt. Sztem, nem lehetett volna jobban fokozni a színpadi látványt, ez időnként erősen zsúfolttá tette a színpadot. Egyidőben a színpadon ropta húsz fő táncos, 2 akrobata, kb. 15 színész énekelt, mellettük a teljes zenekar tízegynéhány taggal, karmesterrel, - sok volt. A színészek állandóan a nézőtéren keresztül futottak be és ki, sőt egyesek fel is másztak az első emeleti páholysorba, közben marékszámra szórták a konfettit a közönségre. A csillogó konfetti beborította az egész Vígszínház padlózatát, a nézőteret, ruhatárakat, a lépcsőket, az alagsori büfét és wc-ket. (Vajon, 2 mázsa konfetti elég lesz a produkciónak az évadra?)
A látványt betetőzte a színpadi technika egész estés munkája. Forgott itt kérem minden, mint a körhinta, süllyedt és emelkedett a zenekar, szálltak a ballonok. A látvány legérdekesebb része volt a két irányítható, óriás hal-lufi, mely a szünetben a nézőtér felett úszkált, mint egy hatalmas akváriumban. Mindenki veszettül fényképészkedett.
A formabontó előadásban keményen megdolgozott minden résztvevő. A zenei feladatokban, olykor operaénekesként is helyt álltak a Víg színészei. Különösen: Wunderlich József, Wascovics Andrea, Ember Márk, Szilágyi Csenge, Ertl Zsombor.
A „slágerek” hiánya miatt nem gondolom, h hosszú évekig repertoáron fog maradni az előadás, ahogy hajdanában a Vígből induló musicalek, de 1, esetleg még 1 évig sok fiatal fogja még megnézni.
10/10
Ádám S. 2019 dec. 09. - 13:05:56 10/10
(9/10)
Totális színház: a zene, a tánc, a látvány...10/10
2/10
oedipa 2019 nov. 29. - 12:28:24 2/10
(8/10)
Aki kicsit is kedvelte a konyvet, az ne nezze meg a darabot. Olcso, ripacs, indokolatlan eneklessel, kozepes szineszekkel es borzaszto szovegekkel.
4/10
tompili 2019 nov. 06. - 10:19:10 4/10
(7/10)
A színészek, a táncosok mind jók, de a rendezés... lényegében csak a szünet végén megjelenített party tetszett. Az utolsó órában csak arra vártam, hogy mikor lesz már vége. Csalódás.
zorad 2019 nov. 05. - 16:36:19 Előzmény Pheochromocytoma
(6/10)
Akkor miért egyet tetszett adni rá, drága?
10/10
B. T. László 2019 okt. 29. - 20:30:26 10/10
(5/10)
Ifj. Vidnyászky Attila most egy olyan előadást csinált, mely kiemelkedő, emlékezetes. Irtózatosan megdolgoztatja, megmozgatja a Vígszínház színészeit, táncosait. Szinte az előadás végéig lendületes mozgás, folyamatos zene és éneklés van a színpadon. A művészek táncban is, hangban is egyaránt bírják a tempót; komoly teljesítményt nyújtanak. Különösen tetszett Szilágyi Csenge, Ertl Zsombor (eh.), Waskovics Andrea, Gyöngyösi Zoltán, Márkus Luca (eh.) alakítása. Nem utoljára kellene említenem a példás csapatmunkát, a koreográfiát, azt, hogy Kovács Adrián nem szokásszerű musicalzenéje elképesztően jó és kitűnő a zenekar! Gratulálok az alkotóközösség minden tagjának.
6/10
TimeaEniko 2019 szept. 30. - 20:56:54 6/10
(4/10)
Az alkotók célja az lehetett, hogy próbáljon valami mást és újat mutatni a néhány évvel ezelőtti filmhez képest. Aki azonban ennek a filmnek a hangulatát, a karaktereket szerette, annak nem hiszem, hogy a színházi darab igazán tetszeni fog. Eleve kérdés számomra, hogy aki nem ismeri a történetet, annak mennyire áll össze pusztán a darab alapján. A játékidő elég hosszú, ennek ellenére a karakterek szerintem nincsenek igazán kibontva, nem jön át mélységében, hogy milyenek, csak egy külső máz. A látvány, a show, a party túl hangsúlyos a karakterábrázolásokhoz képest, ennek aránya lehetett volna jobb. A díszletek egyébként látványosak és tetszetősek voltak, a zeneszámokban is voltak jól eltalált darabok, részleteiben voltak jó pillanatok, de összességében nem volt átütő.
1/10
MD1997 2019 szept. 29. - 22:04:14 1/10
(3/10)
Teljesen egyetértek az első hozzászólóval. Én csak azoknak ajánlom a darab megnézését, akik szívéhez nem áll közel az eredeti történet és a 2013as film. Különben keserédes élményben lesz részük. Nagyon csalódottan jöttem el a Vígből a végén. Egyáltalán nem voltam víg. Pedig annyira akartam, de mégsem tudtam közel kerülni ehhez az egész katyvaszhoz. Sajnos egyáltalán nem tetszett. Csak a pénzemet és az időmet(majdnem 3 órás!) pazaroltam el rá.
1/10
Pheochromocytoma 2019 szept. 21. - 14:53:00 1/10
(2/10)
Nagyon jó!
Abszolút megérdemli a 10 pontot
5/10
Siendor 2019 szept. 05. - 22:30:22 5/10
(1/10)
Kaotikus, zavaros darab. Ez még nem is lenne baj, mert némileg átadja a 20as évek hangulatát...
De. Gatsby nem ilyen. A színész is rossz választás, de a szerepe sincs jól megírva. Kicsit olyan érzésem volt mintha Csonka Andrást próbálnák eljátszani Gatsby helyett.
A másik baj, hogy ha kicserélném a neveket vagy el sem hangzanának, sohasem jönnék rá hogy épp a Nagy Gatsbyt nézem. (Esetleg talán a baleset után)
Ettől függetlenül kellemes szórakozás volt, kaotikus, érthetetlen szövegű dalokkal, amiket, bár soha senki nem fog utána dúdolni, az atmoszférát megteremtették.
Szóval ez amolyan "kis Gatsby"...
Darabnak 10/6.5, Gatsbynek 10/3, összesen jó indulattal 10/5.