Vinogradov 2008 nov. 25. - 16:18:24 Előzmény critixx
(10/30)
Egészen pontos és megdöbbentõ leszek, mert utánanéztem: az Ének a búzamezõkrõl-t 1992-ben tûzte mûsorára egy fiatal magyar kábeltévé - Duna televíziónak hívták.

Pár évvel ezelõtt, ezen a csatornán láttam én is elõször a filmet, és akkor leadták a Szõts-csel ez alkalommal készült beszélgetést is.
Nagyon tanulságos volt...
critixx 2008 nov. 25. - 10:47:42 Előzmény Vinogradov
(9/30)
A Keserû igazságban biztos vagyok (1956-1986), de szerintem az Eltüsszentett birodalmat csak 1989-ben mutatták be. Az Ének a búzamezõkrõl annyi ideig be volt tiltva??? Pedig tényleg nagyon jó film. Rákosira vall, hogy az elsõ jelenet után kiviharzott a moziból és rögtön betiltatta. Jó, persze ennek politikai okai is voltak, a kommunisták nem akarták, hogy a Kisgazda Párt által szponzorált Szõts-film a nagyközönség elé kerüljön. (De ezek szerint mégsem a Nagyrozsdási eset a legtovább betiltott film.)
7/10
StJust 2008 nov. 16. - 13:56:38 7/10
(8/30)
Na itt egészen egyetértünk ;-)
Vinogradov 2008 nov. 16. - 13:24:41
(7/30)
"Ez arra akart vonatkozni,hogy mai szereposztásban, mai környezetben korunkbeli eszközöket alkalmazva, nagyon béna film lenne."

Ez sok 1991-1992 elõtti magyar filmre igaz, 1978 után a filmek egy jelentõs részére, elõtte a filmek túlnyomó többségére.



"Ennek ellenére-kora miatt legfõképpen- van nosztalgikus hangulata és nem utolsó sorban diszkrét bája. Egyébként egyetértek azokkal,amiket írtál, tényleg nem kihagyhatatlan."

Ez az, ezt a kifejezést kerestem. Ennek a filmnek nem sármja, hanem diszkrét bája van.



"Egyébként lehet, hogy azért nem vetítették sokáig ezt a filmet, mert szimplán megfeledkeztek róla."

Igen, egyébként tényleg ez a legkézenfekvõbb magyarázat...
7/10
StJust 2008 nov. 16. - 12:45:24 7/10 Előzmény Vinogradov
(6/30)
Ez arra akart vonatkozni,hogy mai szereposztásban, mai környezetben korunkbeli eszközöket alkalmazva, nagyon béna film lenne.Ennek ellenére-kora miatt legfõképpen- van nosztalgikus hangulata és nem utolsó sorban diszkrét bája. Egyébként egyetértek azokkal,amiket írtál, tényleg nem kihagyhatatlan.
Egyébként lehet, hogy azért nem vetítették sokáig ezt a filmet, mert szimplán megfeledkeztek róla.
Vinogradov 2008 nov. 15. - 21:56:22
(5/30)
"Szerintem az Eltüsszentett birodalom viszi a pálmát, ugyanis egy évvel korábban készült, mint a Nagyrozsdási eset és szintén 1989-ig nem mutatták be.
Hasonló még a Keserû igazság, az "csak" 30 évig (1956-1986) maradt dobozban."


Legjobb tudomásom szerint Az eltüsszentett birodalom az a film, amit pont 1984-ben vagy 1985-ben mutattak be.

Különben más filmek is késtek, be sem mutattattak vagy egyes jelenetei újra forgattattak 1956 után, de ezek a leghíresebb példák.

Egyébként a leghosszabb ideig betiltott magyar film Szõts István 1948-as Ének a búzamezõkrõl c. opus magnuma, a magyar filmtörténet egyik legkiemelkedõbb alkotójának remekmûve, amelyet egészen '91-ig vagy '92-ig, vagyis kb. 45 évig nem láthatott a nagyérdemû.
critixx 2008 nov. 15. - 21:43:17
(4/30)
Jók, amiket írsz. Ha másért nem, történelmi érdekessége miatt érdemes volt megnézni. Egyébként szerintem elég középszerû film.

"A Nagyrozsdási eset büszkélkedhet a "leghosszabb ideig dobozban maradt 1956 utáni film" megtisztelõ címével, ugyanis, a port.hu-n hibásan feltüntetett dátummal ellentétben valójában 1989-ig nem mutatták be, tehát 32 esztendõig nem kerülhetett a nagyérdemû elé."

Szerintem az Eltüsszentett birodalom viszi a pálmát, ugyanis egy évvel korábban készült, mint a Nagyrozsdási eset és szintén 1989-ig nem mutatták be.
Hasonló még a Keserû igazság, az "csak" 30 évig (1956-1986) maradt dobozban.
Vinogradov 2008 nov. 15. - 21:39:16 Előzmény StJust
(3/30)
"Igen, kicsit Revizoros, ha ma forgatnák le, meg se' nézném, az biztos."

Ezt hogy érted pontosan?



"A film sárm-ját annak kora adja és régi kedvelt színészeink. Egyik saját kedvencem, Tompa Sándor."

Hát, ennek a filmnek az esetében azért nem használnám ezt a kifejezést.
Tompa Pufi viszont nekem is nagy kedvencem...


A Nagyrozsdási eset büszkélkedhet a "leghosszabb ideig dobozban maradt 1956 utáni film" megtisztelõ címével, ugyanis, a port.hu-n hibásan feltüntetett dátummal ellentétben valójában 1989-ig nem mutatták be, tehát 32 esztendõig nem kerülhetett a nagyérdemû elé.

Érdekes, hogy ez a cím mégsem a rendszert leginkább bíráló filmek valamelyikének járhat ki.

Az elsõdleges oka, hogy ez az alkotás dobozban maradt, az 1956 után alkalmazott furcsa filmes megtorlás volt.

Ugyanis, bár, mint tudjuk, voltak nagy íróperek, s még zenészek is eltûntek a rendszer börtöneinek útvesztõjében, ám filmes szakembert nem börtönöztek be, még pedig azért, mert kevés ilyennel rendelkezhetett szabadon a kultúrpolitika, s ezekre most mindennél nagyobb szûksége volt (színészeken (Mensáros, Darvas stb.) annál inkább alkalmazták a megtorlást - de ez már más kérdés).

Így az elsõdleges büntetés nem a filmeseknek, hanem a filmeknek járt ki. Dobozban hagytak vagy újraforgattak jó pár alkotást, melyeknek munkálatai a forradalom idejére is estek.

Ilyen film volt a Nagyrozsdási eset.

Részben szatirikus, de sokkal inkább tréfásan ironikus darabunk rosszabbkor nem is kerülhetett volna bemutatásra, mint 1957-ben.

Ugyan 1956-ban még zöld utat kapott, mégpedig azért, mert a Hegedûs-Gerõ-féle új vezetés ön-újradefiniálási kísérleteinek egyik termékeny terepe éppen a film volt, s a Nagyrozsdási eset szinopszisa éppen azért készült el, hogy a "korábbi struktúrákból ránk maradt, destruktív társadalmi jelenségeket kiküszöböljük".

A film persze, rendezõje, a háború elõtti és alatti évek neves komédiagyárosa volt, szórakoztatóbbra sikeredett a "kelleténél", ráadásul egy kicsit élesebb lett a rendszert bíráló hangja, mint amilyet valójában akartak.

Ilyen körülmények között persze szó sem lehetett róla, hogy az alkotás bemutatásra kerüljön.

Arról viszont, hogy miért csak a rendszerváltás esztendejében láthatta a közönség, mikor más, sokkal erõteljesebben bíráló hangú filmek már elõbb elõ lettek véve, rejtély számomra.

Érdemes lenne utánanézni...

Amúgy a történet szórakoztató, kicsit a háború elõtti vígjáték örökségére is épül, de azért nem köti le annyira nézõjét mint a korszak más, izgalmasabb darabjai (Fûre lépni szabad, Rangon alul stb.)

Viszont a színészek névsora kárpótol mindenért, s különösen Páger, Tompa Pufi, Sinkocics Imre és Fónay Márta alakítása feledhetetlen, de a többiek (Rajz János, Sulyok Mária stb.) is jól szerepelnek.

Kissé túlideologizált, ugyanakkor bíráló hangú, kicsit fárasztó, mégis szórakoztató darab.

Egyszer megtekinthetõ, de nem kihagyhatatlan.

Nálam ez 10/5.55-re volt elég.
7/10
StJust 2008 nov. 15. - 18:02:41 7/10
(2/30)
Igen, kicsit Revizoros, ha ma forgatnák le, meg se' nézném, az biztos.A film sárm-ját annak kora adja és régi kedvelt színészeink. Egyik saját kedvencem, Tompa Sándor.
Lyanos 2008 nov. 15. - 17:26:50
(1/30)
Valamelyest tényleg a Revizorra hajaz: a fõszereplõt valaki másnak hiszik és ettõl megjavulnak a dolgok a településen.
Egyébként meg bárhol és bármikor történhetne. Pld. ma Magyarországon is. Bizonyára nem véletlen, hogy betiltották.