Coleman 2010 jún. 29. - 16:30:16
(7/27)
Ragyogó film! Fenomenális, hogy milyen jól összesûrítették Mikszáth terjedelmes regényét, kicsit talán gyors is a tempó, de tény, hogy azt a regényt egy filmben amúgy sem lehet feldolgozni, ez sokkal kreatívabb megoldás.
orgyen 2009 dec. 12. - 20:13:10
(6/27)
Hi!

Én csak 2 változatról tudok, és az IMDB szerint is csak 2 készült:
- Jávoral (1938)
- Mécs Károllyal (1960)

A Ráday fõszereplésével mikor készült film ebbõl a regénybõl?

Az 1960-as változat a moziban is fekete-fehérben ment, a Film-Színház-Muzsika meg is írta hogy: "kár hogy fekete-fehérben készült mert a gyönyörû kosztümök és környezet színes filmre kívánkozott volna".

Az 1960-as nagyon jó, közvetlenül elõtte olvastam a könyvet:
- hibátlanul vitték filmre!
- ragyogó színészek, még a mellékszereplõk is (pld. Csala Zsuzsa),
- kitûnõ rendezés, jól visszaadja a regény és a kor hangulatát.
- Most sokkal jobban megértem, mivel tudom mihez kötni, mintha a mai Mo.-ról írta volna Mikszáth: ahogy Tóth Mihály szájába adta: "ez az egész ország egy nagy kártyapari, ahol a játékosnak és a banknak is üres a zsebe"
Vagy amikor az új fõispán oktatja ki az új szolgabírót (a sógorát):
* "egyhangú volt a megválasztásod, az az egy hang az enyém volt"
* tudnivaló a környék egyik birtokosáról: "vallásos és antiszemita, vagyis légy nála ájtatos és szidd a zsidókat".

Az 1938-as meg sem közelíti:
- Mikszáth regényét teljesen átírták: a dzsenri világ kritikájából egy dzsentriket dicsõítõ filmet készítettek, happy-enddel a végén. Mint egy rossz amerikai remake.
- Akkoriban minden olyan regényt amelyik kritizálta a dzsentriket (Noszty fiú...), az egyházat (Különös házasság), a tõzsdelovagokat (Fekete gyémántok) stb. mindegyiket átírták mert nem fért össze a korszellemmel és a cenzúra sem engedte.
- sokkal gyengébb a fõszereplõ és a rendezés (Jávor Pál egy klasszissal gyengébb mint Mécs Károly).
10/10
georgia57 2009 dec. 12. - 19:20:12 10/10 Előzmény augustus
(5/27)
3 változatban láttam ezt a filmet,mind a 3 jól sikerült,Rádayval,Jávorral és ezt.
10/10
offtopic
meszag 2009 nov. 08. - 10:54:11 10/10
(4/27)
Ez a változat fekete fehér, de nekem így is jobban tetszik, mint a másik eldolgozás.
augustus 2009 nov. 08. - 09:31:46 Előzmény meszag
(3/27)
Lehet, hogy rossz az emlékezetem, de mintha annak idején ezt szinesben láttam volna.
10/10
offtopic
meszag 2009 okt. 17. - 21:11:48 10/10
(2/27)
Nagyon régen olvastam. Ezt a filmet láttam többször, és nem tudom megunni, mert ma is aktuális . Csatlakozva az elõttem szólóhoz, valóban csak ajánlani tudom mindenkinek.
A történet a dzsentrivilág kíméletlen kritikája. A dolgozni nem, csak jó élni akaró, és e célért mindent felhasználó családok, az uram-bátyám Magyarország, az erkölcsi érzék teljes hiánya. Akiket még a kudarc sem érint meg, csak élik tovább a cinikus, kártékony életüket.
10/10
manna 2008 júl. 08. - 15:03:11 10/10
(1/27)
Egy zseniális könyvbõl nagyon nehéz zseniális filmet csinálni. Itt sikerült: elkapták a könyv lényegét, hangulatát. Kítûnõ színészi karakterek, alakítások, kosztümök.