Téma: A nyomozó

mDante 2008 nov. 28. - 20:51:27
(60/200)
A fekete humor és a vérfagyasztó thriller mesteri elegyét az 1984-es Blood Simple (Véresen egyszerû) óta köztudottan a Coen-testvérek fõzik a legjobban. Filmjeiknek számos imitátora akadt, ám a stukker rendszerint visszafelé sült el, mikor is a rendezõpalánták sorra léptek bele abba a hibába, hogy eltévesztették a határt jóízlés és morbiditás között, míg Coenék mûvészi fokra tornászták az ezen való egyensúlyozást (lásd a darálóból kilógó lábat a Fargóban, amely minden bizonnyal a fekete humor egyik legjelentõsebb jelenete). Üdítõ meglepetés, hogy épp Magyarországról kerül ki az egyik legtehetségesebb követõje a testvérek mozistílusának.

Ám kérdéses, vajon tényleg Coenék követésérõl beszélhetünk-e. Gigor Attila ugyanis - bár a fekete humor tán nem is létezõ szabályait szépen betartja - rendkívül egyedi elbeszélésmódban tálalja Malkáv Tibor meglehetõsen kalandos történetét, holott tulajdonképpen pont azokat a már korábban is jól bevált fogásokat alkalmazza, mint bármely másik rendezõ. A helyszín Magyarország, de akár még Amerika egy lepukkantabb negyede is lehetne. Gigor szerencsére nem fektet túl nagy hangsúlyt az unalomig csépelt "nagy magyar valóság" ábrázolására, ezalatt pedig az általános butaságot és a beletörõdõ tehetetlenséget egyaránt értem. Filmjében a társadalomkritika és a környezetrajz csak díszítõ elemként funkcionál, a rendezõ elsõsorban magára a cselekményre koncentrál, mely a magyar filmektõl eltérõen szokatlanul a helyén van, nagyszerûen kigondolt és izgalmas - az utolsó percig!

A kritika maradéka:
http://videodrome.freeblog.hu/archives/2008/11/28/A_NYOMOZO_2008/
offtopic
szarvi 2008 nov. 25. - 11:29:28
(59/200)
Hogy lehet az, hogy valaki egy film-elõzetes megtekintése után nemcsak azt dönti el, hogy megnézi-e a filmet vagy sem, hanem azt is, hogy az a film jó-e...? Hát miért nem jönnek rá, hogy az nem azért van, hogy a filmet bemutassa, hanem hogy minimum egy belépõ árát kihúzza az ember zsebébõl? Manapság badarság hinni az efféle trükköknek. Csak egy hamis képet ültet el az emberben, minek következtében az lesz a végeredmény, hogy: ...hát én nem erre számítottam. És mellesleg a film elsõ felét nem is érdemes már megnézni egy elõzetes után. Itt is, többen is állítják, hogy az elsõ fele unalmas. Persze, mert benne van az elõzetesben. Miért is lenne érdekes...?

Én az elõbb néztem meg A nyomozó elõzetesét - miután már láttam magát a filmet. És nagyon örülök, hogy nem elõtte...
offtopic
kofej 2008 nov. 07. - 15:03:48 Előzmény Obránszky Ármin
(58/200)
Nem konkrétan a filmhez...(Még csak most készülök megnézni), de szemet szúrt, hogy végre valaki hasonló véleményen van mint én, azaz: miért nem tudnak a magyar színészek (na persze nem az igazi nagyok) élethûen beszélni. nekem erre mindig a Barátok közt a példa, de mikor ezt mondom kiderül, hogy azt mindenki szereti... Miért???
Obránszky Ármin 2008 okt. 20. - 00:14:49
(57/200)
Meglepõen egyben van a film. Abszolút lekötött, bár néhány szereplõ alakításától enyhén szólva nem voltam elragadtatva. Még mindig nem értem, h mi az, ami miatt egy sok esetben erõsebb jelenlétû, tehetségesebb magyar színész még egy silány amerikai produkció mellékszereplõjével sem tudja felvenni a harcot, ha arról van szó, h ki milyen életszerûen beszél (ameddig nem szólal meg abszolút versenyképes)... Nem tudom, h ez az erélytelen rendezõ vagy a túlságosan mélyen gyökerezõ megszokás eredménye-e, de az biztos, h sokszor illúzióromboló tud lenni.
A nyomozó nagy érdeme, h a végére errõl az irritáló tényezõrõl teljesen megfeledkeztem és bár elég egyértelmû volt, h ki áll a háttérben, ez semmit nem vont le a film értékébõl. Szellemes, jól sikerült darab!
8/10
F_E_B 2008 okt. 18. - 21:53:55 8/10 Előzmény sub_rosa
(56/200)
Melyik moziban lattad?
orn 2008 okt. 18. - 17:08:14
(55/200)
Kaurismäki : )
7/10
offtopic
efes 2008 okt. 14. - 23:21:07 7/10
(54/200)
ööö... lehetne Kaurismakié is.
7/10
efes 2008 okt. 14. - 23:20:03 7/10
(53/200)
Nyilván Aki Kaurismakira gondolsz, szerintem õ azért jóval stilizáltabb, artisztikusan minimalista hangot képvisel. A sztori viszont igen, lehet Kaurismakié is.
jamamura szadakó 2008 okt. 14. - 22:49:51
(52/200)
én feljebb és odébb mennék kicsit, egészen finnországig.
7/10
efes 2008 okt. 14. - 22:48:46 7/10 Előzmény montauk
(51/200)
Most, hogy mondod, tényleg volt benne valami a dán bizarrból... Jó trend, lehet követni.
onekate 2008 okt. 14. - 22:28:51
(50/200)
számomra is kellemes meglepetés volt a film. legfõképpen belsõ vívódásos és elõadóban vetített jelent/ek tetszettek.
ezen a vonalon kell haladni, továbbra is.
10/10
montauk 2008 okt. 12. - 09:52:50 10/10
(49/200)
Tegnap láttam a filmet és csatlakoznék a hozsánnázók táborához! Végre egy igazán karakteres, jó ritmusú filmet készített egy hazánk fia! Csak engem emlékeztetett hangulatában Anders Thomas Jensen filmjeire? Ez részemrõl bók :)
Ja, és a mozi TELE volt, ebbõl én arra merek következtetni, hogy az a szûk réteg, nem is olyan szûk! Remélem, majd a bevételek is azt fogják mutatni, hogy érdemes minõségi filmeket készíteni Magyarországon!
gyurmi2 2008 okt. 11. - 07:35:47
(48/200)
Igazad van, tökéletesen egyetértek. /Igaz, hogy a hárfás fiú nem hárfás, de mellékes :-))/ Szerintem nagyon eredetiek azok a képi megoldások is, ahogy Malkáv belsõ vívódásait megjelenítik.
u.i.: "Metált birod??"
8/10
F_E_B 2008 okt. 10. - 22:18:18 8/10 Előzmény janos.gy
(47/200)
Szerintem nem jobb a Kontroll...
10/10
haa7 2008 okt. 09. - 20:55:04 10/10
(46/200)
Kellemes csalódás volt. Magamtól nem vágytam rá, fõleg az elõzetes alapján, de szerencsére a barátaim elcipeltek és azt bántam volna meg, ha nem. Gyöngyszem a mostanában nyomott - agyzsibbasztó, lélekromboló, hang és fény, de felejthetõ kb. 5 percel a film vége után - filmek között
7/10
offtopic
efes 2008 okt. 09. - 14:11:43 7/10
(45/200)
Ja értem. Csak szimplán zsidózol. Az más. (Azt hittem, gondolsz is valamit...)
offtopic
janos.gy 2008 okt. 09. - 13:15:06
(44/200)
Pontosan azért tûnik fel, hogy kik kapják, mert én nem a rokonoknak osztanám. De "mások" igen lásd: Ben Hur, Spelberg Schindler listája, vagy miért pont a Sorstalanság kapott Nobel díjat... De ez offtopic. A Film tényleg nem rossza elsõfilmesnek. A KONTROLL azért jobb volt, ez is igaz.
keller 2008 okt. 09. - 02:10:37 Előzmény janos.gy
(43/200)
janos.gy: ebben az esetben nincs igazad, nem haveri alapon osztották a díjakat. éppen ezért lett ez a film a szemle meglepetése. azért "nyomták" az elsõfilmest, mert meglepõen jó, amit csinált.
movieking: legalább megnézted már azóta, vagy csak úgy hasraütve ismételgeted, hogy szar a film? kissé beszûkültnek és rosszindulatúnak érzem így a véleményed, amit egy szinopszisra alapozol.
Morren 2008 okt. 08. - 21:54:41
(42/200)
Ez a film zseniális. Nem baj,hogy lassú,unalmas már a sok túlpörgetett amerikai látvány szutyok,hogy mentsük meg az elnököt,stb. Jó történet jó arcokkal.Végre nem azok a megszokott mindenhol szereplõ elõretolt"celebek".
janos.gy 2008 okt. 07. - 20:27:34
(41/200)
Egyébként a film nem volt rossz. Fõleg a második felétõl. Olyan magyar film noir. És nem tûnik erõltetettnek a fordulat a végén.