Téma: A Passió

x-tro 2006 máj. 16. - 08:32:47
(52/1092)
Lenézõen írtál a Fülöp-szigeti megfeszítés-rítusról, ezt igazítottam ki.
Facing.the.Plastic 2006 máj. 15. - 20:05:36
(51/1092)
nekem tetszett is meg nem is a film..jaj..mindig ezt mondom , valami mást kéne :)))

eddig egy film sem tudta Jól ábrázolni Jézust, ebbõl következik, hogy ez Mel Gibsonnak sem sikerült...de legalább egy ponton elkapta.
1, Jézus a békés hippi :Jézus Kr. szupersztár. na itt inkább Júdás a fõszereplõ..jézus csak egy vérszegény hippi (make love not war :P virágot mindenkinek)
2, Zefirelli tett egy nagyon szép kísérletet a Názáreti Jézussal (nekem ez az egyik kedvencem a jézus-filmek között)...Robert Powel-bõl még ki is nézem a "Mestert" de törékeny a testalkata....figyi 30 évig ács volt..ÁCS...kemény fizikai munka....van egy ács ismerõsöm..olyan válla van...

mindenkiben egy törékeny kis vékony alak jelenik meg, ha Jézusról van szó....miért?

Ennek a filmnek az egyik erénye, hogy hûen követi bibliai eseményeket (Zefirelli ezt nem tette meg). A másik a látvány, a harmadik pedig bemutatja, hogy a megváltás mûve mennyi fájdalommal járt....eddig mindenki a lelki szenvedést látta, de azt SOHA nem lehet átérezni, megérteni, épp ezért ábrázolni is nehéz, személy szerint én bele sem gondoltam a testi fájdalmakba...nos eddig olyan könnyen vettük, ja igen kereszthalál...be le sem gondolva abba, hogy mennyire fájdalmas dolog....megfulladni, szögetvernek a csuklódba (nem a tenyérbe, mert a tenyér nem tudja megtartani a test súlyát és kiszakad a szög) és a lábadba....
ami még tetszett, hogy a moziban már rég lement a teljes stáblista,de még mindig döbben ten, csöndben ültek az emberek...SZENVEDÉS...ezt jól ábrázolta, néha már TÚL jól és átcsapott vmi nekem nem tetszõ önkényeskedésbe, nagyzolásba...

Ami nem tetszett a korbácsolós jelenet...az elsõ része még ok, és hû...nem simogattak a rómaiak senkit! de aztán Mr. Gibson Jézusa, miután jól elverték CSAKAZÉRTIS felkel..szemei tüzesek, hogy mitõl, fogalmam sincs, talán a dühtõl??? az adrenalintól??? örök rejtély....

Krisztus utolsó megkísértése...még egy elgondolkodtató film...csak úgy a végére, hogy ajánlak vmit :))))
Facing.the.Plastic 2006 máj. 15. - 19:41:43 Előzmény Szani
(50/1092)
"mindenki arámiul meg latinul beszél, akkor, amikor pedig az egész újszövetséget görögül írták. Ez senkinek nem szúr szemet? Még a rómaiak hagyján, de ha a zsidók beszéltek is idegen nyelveket az görög volt, nem a latin. Krisztus idejében az arámi mellett a görög volt a közvetítõ nyelv még a született rómaiaknál is."

a zsidók arámi nyelven beszéltek Jézus idejében...azé me az újszöv. görögül van miért kéne görörgül hangoznia a filmnek..épp így nem lenne hiteles...latin..a latint verték be mindenkibe..mint anno nálunk a németet :))
lacibaa 2006 máj. 15. - 19:27:47 Előzmény Petra1
(49/1092)
Szia!

"10 éve hívõ vagyok és sajna még gyerek l"

Ne sajnáááááld, ne sajnáááááld!!! hihihihii
Máris jók a meglátásaid, és nyitva a szemed az élet nagy gondolataira.
És rendkívül toleráns vagy.

Minden jót,
lacibá
lacibaa 2006 máj. 15. - 19:21:22 Előzmény x-tro
(48/1092)
Szia!

"bizonyságként tudni véled, mit gondolhatott Jézus, például. Ha viszont tényleg tudod, akkor te vagy Jézus. "

Ha jól látom ez egy fórum, aminek a cime A passió. Ez meg egy film,amit a mozikban vetítenek.
Egy film embereket, embersorsokat---- és gondolatokat is bemutat - sokszor TESTBESZÉD-del is. Sõõõõt!!!
Ha a rendezõ a szereplõk gondolatait megmutatja nekünk, - márpedig megmutatja, akkor az Jézus??
Én a filmrõl irtam, nem mások vallásáról.

Egyébként:
"Mindaz, amit mondasz- terólad szól.
kiváltképp, amikor másvalakirõl beszélsz.
(p. Valery)

üdv
lacibá

Üdv
lacibá
Petra1 2006 máj. 15. - 15:54:48
(47/1092)
Szia lacibaa!

Úgy látom te nagyon jól, sõt sokkal jobban látod ezeket a dolgokat. Én 15 éves fejjel 10 éve hívõ vagyok és sajna még gyerek létemre nem nagyon látok át mindent tisztán. Így utólag visszaolvasva, mit írtam, tényleg nem voltam se érthetõ, se semmilyen. Bocsásson meg mindenki, aki mindent elhitt, lacibaanak igaza van. Jézus akarta, Õ volt az egyetlen, aki fel merte vállalni és készen állt. (De azt be kell vallani, hogy emberileg félt, szerintem)
Na, de én itt abba is hagynám a vitát, meg véleménycserét, mert véletlen megint butaságot írnék. :$
Még1x: lacibaa igazad van. (pont)
x-tro 2006 máj. 15. - 09:52:55
(46/1092)
A legnagyobb ostobaság más hitét, vallását kritizálni, fõleg úgy, hogy te bizonyságként tudni véled, mit gondolhatott Jézus, például. Ha viszont tényleg tudod, akkor te vagy Jézus. Halleluja.

Amúgy Fülöp-szigeteki KATOLIKUS, KERESZTÉNY emberek végzik azokat a távol-keleti rítusokat.
lacibaa 2006 máj. 15. - 09:42:45
(45/1092)
Szia!

Bocsáss meg, had vitakozzam egy kicsit.

" szenved belül és annyira vágyik már arra, hogy túleseen ezen az egészen."

Biztos láttál már a tv-ben olyan távolkeleti ritusokat, melyben az emberek keresztrefeszíttetik magukat, a hátukba óriási kampókat rakatnak, - és ezek az emberek ezeket a cselekményeket nem szenvedésnek hanem DICSÕSÉGNEK élik meg - pedig nem is ISTENEMBEREK!! Csak olyan egyszerûek akár te, vagy én. És még õk sem akartak minél hamarabb túlesni ezeken a rituálékon, akkor miért akart volna JÉZUS???
ISTENEMBER lévén bármikor véget vethetett volna neki!!!
Célja volt ... - Te úgy írod: véghezvinnie tervét

"Sajnos nem sikerült minden egyes képkockán megmutatni a belsõ gyötrelmét Jézusnak, "

Hiszen nem is volt, amit mutattak, azt azért mutatták, mert a mai szappanoperákhoz szokott nézõkhöz így lehetett leghatásosabban szólni.

" hogy mennyire nem akarta ezt Jézus megcsinálni emberileg. "

DE! AKARTA!!!!

"Mivel Isten is egyben, illetve tudja, hogy fel fog támadni, meg tisztában van vele, hogy ez mekkora nagy ajándék az emberiségnek, így sikerül is véghezvinnie tervét."

Na, ugye hogy akarta! Ha már tervezte.

"ha nem lennék hívõ, "

Tudsz olyan embert mondani aki nem hívõ? Ugyanis a HIT-ünk határozza meg a valóságunkat. Úgyis mondhatnám, a HIT ûbereli a tudást.

"Remélem megválaszoltam az értetlenségedre a kérdést. "

Hááát, nem nagyon.

A film kapcsán egyébként a lényegen kellene elgondolkodni,
- Jézus megmutatta, mire képes az Istenember azaz AZ EMBER!!

- Milyen nemzetiségû volt Jézus?
"Jn 7.1
Jézus ezután bejárja Galileát, Júdeába nem akart menni, mert a zsidók az életére törtek."

stb, stb,
...
....
Egy idevágó kép:
Nézzétek a fényeket.
Hogy látta Munkácsy:
<a target="_blank" href="http://www.derimuz.hu/DeriMuzeum/triptichon/krisztuspilatuselott.html" title="http://www.derimuz.hu/DeriMuzeum/triptichon/krisztuspilatuselott.html">www.derimuz.hu</a>

üdv lacibá
Newcastle United 2006 máj. 15. - 09:19:25
(44/1092)
Evangélikus.
Petra1 2006 máj. 13. - 13:18:00
(43/1092)
Szia!
Kösz a kérdésed, de nem.
Azok voltunk egy darabig, ha jól tudom, de inkább nem írok semmi biztosat.
Én kérlekszépen Golgotás vagyok. (Erzsébet krt., volt Horizon mozi)
Te? Úgy olvastam te is komolyabban viszonyulsz ehhez a témához.
Newcastle United 2006 máj. 12. - 21:04:28
(42/1092)
Petra, te hitgyülis vagy?
Petra1 2006 máj. 12. - 19:30:41 Előzmény Thonuzaba
(41/1092)
Szia!

Ma este már jó sok mindenkinek írtam, most te következel. :)
"Ez a szenvedés pedig sokkal inkább lelki szenvedés, amely mellett a testi gyötrelmek csak jelképesek lehetnek."
Miután ezt elolvastam, beugrott az a jelenet, mikor Jézus vért izzad, annyira szenved belül és annyira vágyik már arra, hogy túleseen ezen az egészen.
Sajnos nem sikerült minden egyes képkockán megmutatni a belsõ gyötrelmét Jézusnak, de az elején az a könyörgése az Atyához, szerintem jól bevezette a filmet és jól elmagyarázta azt, hogy mennyire nem akarta ezt Jézus megcsinálni emberileg. Mivel Isten is egyben, illetve tudja, hogy fel fog támadni, meg tisztában van vele, hogy ez mekkora nagy ajándék az emberiségnek, így sikerül is véghezvinnie tervét. Halleluja! Bár semmi kedve emberileg. (És) ez velem is sokszor így van, ha az óemberemet és az új megváltott emberemet nézem. Sok mindent megtennék, ha nem lennék hívõ, így nehéz is ellenálni a kísértésnek, de Vele sikerül. :)
Remélem megválaszoltam az értetlenségedre a kérdést.
Petra1 2006 máj. 12. - 19:14:50 Előzmény szisz
(40/1092)
Kedves szisz!

Ha jól láttam az elõzõ véleményedben megírtad, hogy vallásos vagy, akkor mibõl gondolod, hogy a teremtés ugyanolyan példamutató, mint bármi más?
Akkor te a darvinizmus híve vagy? Az evolúcionistákkal tartasz? Akkor nem értem, miért állítod magadról, hogy vallásos vagy.
Bocs, ha félreértettem valamit, nem szeretném megutáltatni magam veled, csak puszta kíváncsiság, tod.
Petra1 2006 máj. 12. - 19:10:00 Előzmény Egon^
(39/1092)
Szia Egon! Olvastam a kis hozzászólásod és csak azt szeretném tudni, hogy te hívõ vagy? Elõre is köszi a bátorságod, ha közlöd, mert én igen. :)
Ha te is: szervusz testvér!
Petra1 2006 máj. 12. - 19:06:56 Előzmény szisz
(38/1092)
Szia szisz!
Úgy látom, nem ismered a Bibliát, ami tisztán és érthetõen leírja, hogy Jézus Isten Fia. Akkor hogyan ájult volna el, neki ez volt a küldetése? Ezért nem jött le a keresztrõl, ahogy a katonák kérték. Õ azért jött, hogy elvegye a Világ bûneit, a tiéd is. Remélem érted mostmár, hogy miért nem esett össze.
Szerintem Caviezel nagyon jól alakított egyébként.
Petra1 2006 máj. 12. - 19:03:05 Előzmény Thonuzaba
(37/1092)
Szia! teljesen egyetértek veled abban, hogy a visszaemlékezéseket gyakoribban vetíthettek volna. Az a film nézése közben egy lelki szünetet, kis nyugodtságot adott. Aztán vissza a horrorra. A Sátánnak tényleg szerepelnie kellett volna annál a mondatnál-ebben is egyetértek. :)
Azt tudtátok biztosan, hogy egy nõ alakította a gonoszt. Nagyon nagyon jól megcsinálták. Nekem a hollós rész nem volt annyira durva, mint amikor a démonok kikergették Júdást a temetõhöz. Mikor másodszor láttam, nem is néztem oda.
Röviden: tetszett.
Mel Gibson anyukám kedvenc színésze. Nagyon örülök neki, hogy belevágott a forgatásba, bár egy-két rész (holló, törölközõn Jézus arcképe, stb.) nagyon katolikusnak tûnt, hisz Gibson katolikus, de ettõl eltekintve tetszett.
x-tro 2006 ápr. 25. - 11:26:33
(36/1092)
Hát nem én vertem a mellem, hogy csak azért forog az egész film arámiul meg óhéberül, nem azért fordítottak gondot még a római katonák palástjának megfelelõ vörös árnyalatúra színezésével, sorolhatnám a végtelenségig, mert ezzel is a Jézus szenvedéseinek mennél hitelesebb bemutatásával akarjuk közelebb hozni a õt (és az általa képviselt vallást) a mai mozinézõkhöz...

Hanem a Mel Gibson... így számonkérhetem a hitelességet, mnden további nélkül.

Amúgy pedig a teljes hitelességhez meg kellett volna szólaltatni a másik fel(ek)et is, illetve az õ nézõpontjukból is meg kellett volna mutatni a dolgokat. Ez sincs meg, itt csak Jézus szenved (meg a nézõ), arról szó sincs, hogy akkoriban például szinte naponta tûnt fel egy-egy magát felkentnek hirdetõ prédikátor, köszönhetõen a zsidó vallás hagyományos messiavárásának, az akkori jeruzsálemiek ezért eléggé félvállról vették például Jézust is, egy szimpla õrültnek tartották, csakúgy mint a többi hozzá hasonlót. De Mel Gibson hitelesnek szánt ábrázolása ebben is egyoldalú, így ez a film számomra csupán még egy keresztény propagandafilm, majdnem reklámfilmet mondtam. Bár annak hatásos...
10/10
Zolkó 2006 ápr. 24. - 21:20:17 10/10
(35/1092)
Azt gondolom, a Jézusban hívõknek sem kell kész tényként elfogadniuk azt, amit egy Jézusról szóló filmben láttak. Pl. hiába tudom én azt, hogy Dobó István valós személy volt, és az egri csata akkor és ott megtörtént, mégsem gondolom azt, hogy minden pontosan úgy történt, ahogy Gárdonyi leírta, vagy ahogy a filmben láttam... Számonkérni csak akkor lehetne, ha dokumentumfilm lenne. De nem az.
Thonuzaba 2006 ápr. 24. - 19:52:10 Előzmény Egon^
(34/1092)
Kedves Egon!

Amikor azt írtam, hogy "szerintem az emberi szenvedést kevesebb brutalitással is meg lehetett volna mutatni..." arra kívántam utalni, hogy Jézus kereszthalálának és szenvedésének tudtommal az volt a célja, hogy az emberiséget megváltsa az eredendõ bûntõl. Azért jött el közénk, hogy a "Világ Bûnét" magára vegye és helyettünk bûnhödjön. Ez a szenvedés pedig sokkal inkább lelki szenvedés, amely mellett a testi gyötrelmek csak jelképesek lehetnek. A Golgotáig vezetõ úton Jézust érõ fizikális bántalmazások ugyanis azért fájóak, mert az emberi bûnöket, a szellemi vakságot jelképezik. Én emiatt tartom eltúlzottnak a szadista római katonák által képviselt brutalitás szerepeltetését, hiszen az nem képes érzékeltetni azt a nemes célt, melynek érdekében Jézus az életét adta. Ezt a naturalisztikus ábrázolást sokkal inkább el tudnám képzelni egy olyan filmben, ami például római arénák gladiátorküzdelmeit mutatja be.

És kérlek ne ítélj elhamarkodottan, ha nem akarod, hogy téged is ily módon ítéljenek meg!
x-tro 2006 ápr. 24. - 15:37:05
(33/1092)
A történelmi, vallási, filozófiai, kultúr- és mûvelõdéstörténeti hitelesség igenis számonkérhetõ egy FIKCIÓS filmtõl is, nemcsak dokumentumfilmtõl. Fõleg, ha ezirányú maximumra törekvés hangsúlyozott és kinyilvánított szándéka volt Mel Gibsonnnak.

ráadaásul a Jézusban hívõk az egész történetet VALÓSÁGKÉNT fogják fel, így a különbözõ félreértések és hiányosságok és hiteltelenségek csak még bosszantóbbak. Persze a hívõk ezzel azt hiszem nem foglalkoznak. Ettõl viszont azok még megtalálhatóak, léteznek.