10/10
LCsajszi 2011 márc. 20. - 00:28:45 10/10
(30/50)
Teljesen igazat adok kekasszonynak. A mai magyar politikának semmi köze a mûhöz, hogy egyik párt hazudott, a másik meg ígérget, ettõl még az emberek nem fognak úgy viselkedni.

Ha már szeretnénk magyarországi példát felhozni, akkor annyit mondanék, hogy AVO. Abban az idõszakban nem csak a szomszédodban, de még rokonodban sem bízhattál. Nem szeretnénk errõl részletes leírást, mert ez a fórum nem róla szól, a tanult és mûvelt emberek meg úgyis értik a példámat. Az egyszerû emberek pedig kénytelenek utána nézni.

Azon gondolkoztam, hogy mennyire fordított a világ. Akkoriban, ha azt mondaná valaki, hogy boszorkányi erõ vette rá a gyilkosságra, akkor megmenekült volna. Viszont, ha ma ezt mondaná az ember, akkor a bíróság hülyének nézné és hiteltelennek.

Szerintem a vallás a legveszélyesebb fegyver, de ezzel egy mély hívõt se szeretnék megbántani, nem azokra értem, akik hûségesen és szeretettel gyakorolják. Úgy értem, hogy sokan felhasználják a vallást hatalmi eszközként, mint például keresztes hadjárat, iszlámi háború, inkvizíció, különbözõ bõrszínû emberek házasságának tiltására, gazdag és szegény szerelmespár egybekelésének megakadályozására, arab nõk kihasználására...
10/10
LCsajszi 2011 márc. 19. - 23:41:24 10/10
(29/50)
Nagyszerû film, a végén kicsit elsírtam magam, hogy mennyire szörnyûek az emberek. Winona Rydert végre az ártatlan arca mellett más szerepben is lehetett látni:), de a többi színész is nagyon jól játszott.

Sajnos az a helyzet, hogy szörnyeteg emberek jelenleg is vannak. Persze más és új módszert találnak az elavult boszorkányüldözés helyett, hogy néhányan hatalmaskodjanak a többi ember felett.

Ami a politikát illeti, hogy õszinte legyek, én eddig Magyarországon egyetlen olyan párttal sem találkoztam, amely tisztességes lenne és nem hazudott volna. Nem általánosítani kell. Ha már ennyire általánosítani szeretnétek a pártokat, akkor tudom fáj az igazság, de a Fidesz mellett az MSZP is néphülyítõ, egyik se jó. Ez van. Amúgy a magyar politikának semmi köze a salemi boszorkány eseményeihez fûzõdõ hasonlításhoz és nem tartozik ebbe a fórumba. Amit elõzõ hozzászóló mondott az amerikai esetekrõl, na annak több köze van a filmmel kapcsolatban és azzal össze lehet hasonlítani.
10/10
Bornbela 2011 márc. 19. - 20:57:07 10/10
(28/50)
Ez egy nagyszerû film hihetetlen színészi alakításokkal - Daniel Day-Lewis-t nem látjuk túl gyakran filmekben, de ahol szerepel, arra mindig érdemes odafigyelni.
Ajánlom a könyvet is, ami alapján a film készült (Arthur Miller zseniális írása nyomán)!
Ahhoz, hogy kicsit jobban tisztában legyünk azzal, Miller miért is írta meg ezt a (remek)mûvet, tudnunk kell azt, hogy mi is az az úgynevezett "mccarthyzmus", mely magát az írót is érintette (egy kis idézet a Wikipédiáról):

A mccarthyzmus Joseph McCarthy szenátor nevéhez fûzõdik, aki az 1950-es évek elején az Egyesült Államokban valóságos boszorkányüldözést indított.
Közalkalmazottakról, neves értelmiségiekrõl, mûvészekrõl állította, hogy kommunisták. Szinte minden esetben bizonyítékok nélkül idéztette az érintetteket az Amerika-ellenes Tevékenységet Vizsgáló Bizottság elé, ha valaki alkotmányos jogaira hivatkozva nem volt hajlandó megjelenni és esküt tenni a bizottság elõtt, hogy nem tagja a kommunista pártnak, rendszerint elvesztette állását, és állandó zaklatásnak volt kitéve. Az 1950-es évek közepére a mccarthyzmus egyre nagyobb ellenállást váltott ki, ami a szenátor politikai pályafutásának is véget vetett.

És hogy mindez Millert hogyan is érintette személyesen? Íme a válasz (szintén Wikipédia részlet):

A politikai üldözések idején (McCarthy korszak, 1950-es évek) meg kellett jelennie az Amerikaellenes tevékenységet vizsgáló bizottság elõtt (House Un-American Activities Committee) Elia Kazan amerikai író és filmrendezõ feljelentése miatt, mely szerint Miller kommunista gyûlésekre járt. Ezt a korszakot hívják ma politikai boszorkányüldözésnek, melynek alapja akkoriban a kommunizmustól való irracionális félelem volt, technikája pedig a liberálisan gondolkodó értelmiségiek és mûvészek beárulása. Miller azonban megtagadta a McCarthy-féle bizottság követeléseit: nem volt hajlandó liberális kortársait beárulni. 1957 májusa végén Millert bûnösnek találták törvénysértés címén („Contempt of Congress”). Harminc napi börtönre, hollywoodi feketelistára és $500 pénzbüntetésre ítélték, azonkívül megtiltották útlevele használatát. 1958 augusztusában felmentették a vád alól.

Bocsánat a terjengõs hozzászólásért, de mivel ez az egyik kedvenc filmem és a szakdolgozatomat is anno a salemi boszorkányságból írtam, gondoltam, van még, akit esetleg szintén érdekelnek a miértek. :)
anybody 2011 márc. 19. - 04:03:31 Előzmény csanaklára
(27/50)
Biztos, hogy nem politikai vitafórum. De sajna ez egy Miller remekmû feldolgozása, minek azért van politikai töltete. Mondjuk randa dolog embereket sütögetni, meg egyebek bármi, vagy bárki nevében. Nem ajánlom megtekintésre pl. a Vasember címû filmet sem, vagy a....
offtopic
robicsek2 2011 márc. 12. - 13:43:05
(26/50)
A film a tudatlanságról emberi hülyeségrõl,az emberi lélek bugyrairól és a kereszténység sötét korszakáról szól. Mellesleg nem szívesen éltem volna abban a kórban. Na meg jobb ma a házi koszt, mint holnap egy bosszúvágytól éhes nõ :)
Kis morbid humor, õk akkoriban így oldották meg a nagy számú népesség növekedést :P Bocsi.
drabál 2011 febr. 05. - 22:14:57
(25/50)
"Mindent és mindenkit lehülyézõ" ? Miközben én kifejezetten a Salemi boszorkányok kapcsán mondtam véleményt az emberi hülyeségrõl.És ez a darab errõl szól meg a szentfazék képmutatásról.Dehát látom neked ez nem esik le.Ráadásul talán nincs EZO TV? Cáfolni kéne ,amit nem tudsz ,ehelyett elkezdesz személyeskedni és ezáltal bevontad magad a sértettek körébe ,akik találva érzik magukat ,amikor a hülyeségrõl van szó:D Naugye, ha hallgattál volna ...
csanaklára 2011 febr. 05. - 16:12:30 Előzmény drabál
(24/50)
Ahogy olvasom mindent és mindenkit lehülyézõ, indulatos hozzászólásodat.Tényleg.Egyébként ez nem politikai vitafórum.De nem véletlen a mondás: Nomen est omen.
chyga 2011 febr. 04. - 11:23:12 Előzmény drabál
(23/50)
Off topic.
Egy nagy ember (A. E.) véleménye szerint: "A világon két dolog határtalan: a világegyetem és az emberi hülyeség. Ebbõl a világegyetem nem biztos."
chyga 2011 febr. 04. - 11:22:55 Előzmény drabál
(22/50)
Off topic.
Egy nagy ember (A. E.) véleménye szerint: "A világon két dolog határtalan: a világegyetem és az emberi hülyeség. Ebbõl a világegyetem nem biztos."
drabál 2011 jan. 31. - 23:51:35 Előzmény ariskerase
(21/50)
Te vagy gyenge .Ez ugyanis egy világhírû dráma filmes feldolgozása(A.Miller ha mond valamit a név)Remekül ábrázolja a képmutatást és az emberi sötétséget,ami napjainkban is tetten érhetõ.
drabál 2011 jan. 31. - 23:49:13 Előzmény sofi 72
(20/50)
Mit gondolsz miért van akkora sikere az az EZO TV-nek ,ahol mindennap küldik a delejt és a karizmát a nézõknek .Mert az emberi hülyeség végtelen és kiirthatatlan.Ezért áll ilyen jól a Fidesz is:)
offtopic
sofi 72 2011 jan. 31. - 20:10:33 Előzmény Bob19
(19/50)
Pedig, de!!:)) Egyébként jól tetted, hogy nem tetted!!
9/10
Bob19 2011 jan. 31. - 15:17:24 9/10
(18/50)
Azért ez nem ugyanaz.
Mellesleg én sem oltattam be magam. hapci:-)
9/10
Bob19 2011 jan. 31. - 15:06:24 9/10
(17/50)
Akkor nem boszorkány, hanem sátán cinkosa vagy valami, amivel Proctort is vádolták. Mert ahogy láttuk nem csak nõket kötöttek fel.
4/10
ariskerase 2011 jan. 31. - 15:06:21 4/10
(16/50)
Elég gyenge egy film.
sofi 72 2011 jan. 31. - 14:00:08 Előzmény Bob19
(15/50)
Szerintem rosszul gondolod... Az emberek manapság sokkal hülyébbek, mint akkor voltak, mert most már sokkal tájékozottabb/tanultabb (elvileg) mindenki, és mégis inkább a mendemondákban, pletykákban hisznek, mint a tényekben. Nem is kell túl messzire menni. Gondolj csak pl. a tavalyi H1N1 oltóanyag körüli hisztériára. Nagyobb szava volt a "szomszéd Mariska néninek", vagy a médiának, mint a szakembereknek....
Úgyhogy, ha úgy tetszik ma is tart a "boszorkányüldözés", csak XXI. századi mintára...:)))))
Ha holnap azt mondaná a tv, hogy kenjen mindenki szart a fejére, mert akkor nem lesz rákos, stb. nagy részük megtenné!!!! Ez tuti!!!
drabál 2011 jan. 30. - 22:16:47 Előzmény Bob19
(14/50)
Csak nõ lehetett boszi,ezért nem lehetett a fõbíra sem az.Max. ördög.És egyébként az inkvizició így mûködött egész Európában pl.Akinek nem tetszett apofája azt kicsinálták, miközben a fenekük kiesett a nagy szentfazékságban.Egyház és butaság kézenfogva járt .Pl a híres majomper az arról szól ,hogy perbe fogták azt aki a Darwin féle evolucióban hitt ,és nem szó szerint vette a Bibliát ,hogy 5 nap alatt teremtõdött aviág stb.
Ma is láthatunk rengeteg szentfazekat ,vezérük a hírneves Semjén és társai.(Smitt stb stb) Ráadásul ezek akkor világosodnak meg ,amikor anyagi hasznuk van belõle.
10/10
Macika5 2011 jan. 30. - 20:50:58 10/10
(13/50)
Rettenetes kor volt..., jó hogy nem abba születtünk. Az ember élete nem ért egy pipa bagót sem.
9/10
Bob19 2011 jan. 30. - 11:55:03 9/10
(12/50)
Ennyi sok ribancot is ritkán látni egyetlen filmben.
Én csak azt nem értem, hogy miért nem kérdezte meg senki a fõbírát, hogy õ boszorkány-e. Mert ha azt válaszolta volna, hogy nem akkor õ is mehetett volna a bitófára.
Én nagyon csodálkoztam ezen a filmen, hogy ennyire hülyék voltak az emberek (tudom, most is azok, de azért ennyire nem. xD).


***SPOILER***
A lányokat nem tudom miért nem vádolta meg senki. Meg John Proctor-t is mi a fenének kellett megvádolnia annak a lánynak a végén? Én Proctor helyében inkább kicsináltam volna a lányokat, akkor legalább okkal kerültem volna a bitófára. Inkább a halált választotta a neve miatt, elég hülye felfogás. 1 év múlva úgyis elfelejtették volna az emberek. Ha meg nem, el lehetett volna költözni, mivel a vagyonukat úgyis elkobozták a "boszorkányoknak". Tehát veszteni valójuk nem sok volt.
***SPOILER***


Kíváncsi lettem volna még Abigail sorsára, hogy mi történt vele a boszorkány perek után. Gondolom nem lehetett egy nyugodt élete ezek után.
10/10
Macika5 2011 jan. 29. - 23:42:57 10/10
(11/50)
Remek film és remek alakítások! Fiatal koromban láttam ezt a filmet Marina Vladival. Az se volt rossz, de ez talán még azt is felülmúlta.