8/10
edimir ápr. 07. 18:55:29 8/10 Előzmény edimir
(239045/239045)
Han Zheming - teahab-festő

Itt láthatjátok a művész alkotásait - az Song-dinasztia kori eredeti festmények és ezek teahab inspirálta alkotások :
https://www.facebook.com/spoxwangwenbin/videos/tea-art-dates-back-to-chinas-song-dynasty-960-1279-ad-han-zheming-a-graphic-desi/344705010928262/?locale=ms_MY

Itt pedig az a folyamat, ahogy egy ilyen teahab-kép elkészül:
https://www.youtube.com/watch?v=_wShO5Ccbmw

8/10
offtopic
edimir ápr. 07. 17:26:34 8/10 Előzmény edimir
(239044/239045)
A Dream of Splendor – kínai kosztümös sorozat – 2022

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Dream_of_Splendor

A sorozat főhősnője egy teaházat vezet. Ahogy a főzésnél, úgy a tea készítésénél is fontos a víz. Tökéletes megoldásnak a hegyi forrás vizét tartják, de ő képes esővízből is csodálatos teát készíteni.

SPOILER
A történet egy pontján teakészítő versenyben kell bizonyítania. Az elbírálásnál az egyik kritérium a tea habja. Bevallom kicsit barista fogásnak éreztem, amikor rajzolt a tea habjába, hiszen ezt manapság a kávéknál láthatjuk-. Pedig ez a történelmi valóság. Igenis rajzoltak a Song dinasztia idején a tea habjába.

Itt olvashattok róla, ill nézhetitek meg ahogy egy mai kínai festőművész igyekszik kikísérletezni az egykori technikát:
https://en-people-cn.translate.goog/n3/2022/0310/c90000-9969220.html?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc

Lehet próbálkozni!:)
10/10
kimbin01 2022 szept. 16. - 08:41:06 10/10
(239043/239045)
Isten éltesse az Editeket!
10/10
kimbin01 2022 júl. 22. - 14:38:44 10/10
(239042/239045)
Isten éltesse a Magdolnákat!
9/10
dorombka 2022 júl. 05. - 15:52:30 9/10 Előzmény kimbin01
(239041/239045)
nagyon szépen köszönöm
10/10
kimbin01 2022 jún. 28. - 10:40:11 10/10
(239040/239045)
Sziasztok! Dorombkának boldog névnapot kívánok!
10/10
kimbin01 2022 jún. 10. - 13:25:58 10/10
(239039/239045)
Sziasztok! A múlt héten néztem meg ezt a filmet.
A Góbi legendája (Gobi: birth of a legend) mongol film.
https://www.dailymotion.com/video/x7twe48
Egy király megtiltja a zenét a királyságának, és jogosan átkozott érte. Amikor a király jobb keze kitalálja, hogyan lehet megdönteni a királyt és átvenni a királyságot, a bal-halott királynak támogatást kell kapnia korábbi alattvalóitól, akik titokban gyakorolták a zene művészetét. Segítségükkel a király felkészül a végső csatára, hogy visszaszerezze királyságát rossz szívű jobb kezéből.
Sajnos mindenhol angol szinkronnal van fent egyedül ebben a trailerben hallhatjuk az eredeti nyelven. A youtubon, viszont van automatikus fordítási lehetőség is.
kymara 2022 máj. 05. - 15:06:38
(239038/239045)
Sziasztok! Koreai napra megy valaki 21-én?
Illiona 2022 márc. 28. - 14:15:47
(239037/239045)
Sziasztok!
A Vezess egyedül - Drive my Car cimű japán film elkapta a legjobb külföldi filmnek járó oscart.
Azt már irtam korábban, hogy ez nem a régi oscar már, vagyis a dij értéke is kisebb (számomra semmi) .
Volt némi verekedés, trágárság is, mint velejáró történés. A Drive my Car 4 jelölést is kapott, ebből ez jött be, de tudjuk, akár ki is dobhatták volna az amerikaiak (USA) orosz irodalmi érdekeltség miatt - nos nem tették, ezért kapnak egy piros pontot (a sok sok fekete mellé).
8/10
edimir 2022 márc. 24. - 14:02:51 8/10 Előzmény Illiona
(239036/239045)

Vezess helyettem japán mozifilm

Nem láttam még a filmet. Szívesen lettem volna tegnap a hetedik veletek.:)

A tegnapi beszélgetésünk után ezt az ismertetőt olvastam a filmről, sok gondolatod köszönt vissza belőle:
https://port.hu/cikk/mozi/amit-az-eletunk-vegeig-banni-fogunk/article-82156

A hétvégén kiderül a felvetésedről, hogy a film Oscar esélyét mennyiben befolyásolja a Ványa bácsi szerepeltetése?

Hmm, halkan jegyzem meg, hogy az a bizonyos furcsa-kényes megítélés, ami az élet különböző területeire már begyűrűzött (lásd sport), nem szabadna, hogy a legigazibb kulturális értékeket is érintse.



Illiona 2022 márc. 23. - 15:23:48
(239035/239045)
Vezess helyettem japán mozifilm
ez a film, mint a vetités előtt kiderült, 3 órás. Nem volt könnyű végigülni, mivel egy lassú folyású filmről volt szó.
1.Először is a cím: nem azt jelenti, mint amit a film előtt , és az ajánló alapján gondoltam!
Saját elcseszett életünkben vezessen már más!!!!
2. az irjon filmajánlást, aki meg is nézte a filmet.
3. ez egy tökéletes film. persze hemzseg az apró hibáktól, de hát melyik nem? Azokkal együtt, vagy azoktól, de egy nagy mozi.
Egy leg leg leg szinházi darab köré fonódik az a kevés történet. Csehov: Ványa bácsi.
...
Faludy György írta: A jövő század lesz a végső c versében:
Hol van a szerelem s a szépség?
Hol hagytátok az irodalmat,
társalgást, könyvtárt és lugast?
Mind haldokolnak vagy meghaltak.

A Ványa bácsi című darab szinpadra állitása nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk.
A japán egy bezárkózó nép, és mégis a szinpadon nemzetközi szereplőgárda gyűlik össze, hogy megmutassák, a másságot olyan természetesnek fogadják el, igy van pl. tajvani szinésznő aki nem beszél japánul, egy Dél-Koreai néma nő.
Ebben a filmben minden benne van ami az életben lehetséges: a házaspár először idillikusnak látszó, de valójában nem is annyira idillikus, sőt…, a feleség állandó félrelépése, a néma szenvedés, az önmarcangolás, és a jövöbe vetett hittelenség.
Illiona 2022 márc. 20. - 18:38:35
(239034/239045)
Vezess Helyettem - Japán film

Ezt a japán filmet most vetitik a művészmozik, számos helyen az országban. Nekem már van jegyem kedd estére, csak magatokról kell gondoskodnotok!
itt az ismertető hozzá:
"VEZESS HELYETTEM (16)
Murakami hazánkban is megjelent, azonos című novellája nyomán készült Vezess helyettem az év filmszenzációja. A kimagaslóan pozitív kritikai fogadtatásban részesült alkotás a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon három díjat nyert, idén pedig Oscarra jelölték – méghozzá nem csak a legjobb nemzetközi film, hanem egyenesen a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb forgatókönyv kategóriákban.
Tartalom:
A Vezess helyettem főhőse, a színész-rendező Kafuku Juszuke két éve veszítette el feleségét, de még mindig nem volt képes feldolgozni a tragédiát. Egy színházi fesztivál felkérésére Hirosimába utazik, hogy színpadra állítsa a Ványa bácsi többnyelvű változatát. Ellenkezése dacára, a fesztiváltól egy női sofőrt kap, a visszahúzódó Miszaki személyében. Egyre több időt töltenek egymással, a beszélgetéseiknek köszönhetően pedig mindketten végre szembe nézhetnek saját traumáikkal, hogy továbbléphessenek az életben.
A filmet holnaptól vetítő mozik:
Budapest - Cirko-Gejzír
Budapest - Művész mozi
Budapest - Puskin mozi
Budapest - Tabán mozi
Budapest - Toldi mozi
Balassagyarmat - Madách mozi
Balatonfüred - Balaton mozi
Békéscsaba - Center mozi
Debrecen - Apolló mozi
Kaposvár - Szivárvány Kultúrpalota
Kecskemét - Otthon mozi
Miskolc - Uránia-Béke mozi
Pécs - Apolló mozi
Szeged - Belvárosi mozi
Székesfehérvár - Barátság mozi
Szentendre - P'art mozi
Szolnok - Tiszapart mozi
Szombathely - AGORA-Savaria Filmszínház
Zalaegerszeg - Art mozi"
A filmet eredeti nyelven vetitik, magyar felirattal.
Engem személy szerint az oscár dij (szándékos kis betű) jelölése hidegen hagy, tudjuk milyen uj feltételei vannak a jelölésnek, de mint japán film igy érdekel, kiváncsi vagyok rá!
Majd szerdán irok róla....
Illiona 2022 márc. 06. - 18:00:52
(239033/239045)
Itt egy beszélgetés az Arisztokraták rendezőjével.
nézzétek meg, ilyen amikor intelligens emberek csinálják a riportot..
A rendezőnő öltözéke, beszéde választékossága, a kérdező finomsága, lényegre törekvése mindkét félnek... Ugye? Ez a riport mindenképp hozzájárul a jobb megértéshez.
https://www.youtube.com/watch?v=GQONZLqmI-Q&t=87s
Illiona 2022 márc. 05. - 19:28:47
(239032/239045)
Sziasztok!
Aristocrats Japán film

Először is mi is a cím? Arisztokraták. Vagyis egy szűk társadalmi réteget próbál bemutatni.
Hanako és a férje szerintem ide közéjük tartozott.
Japánban nagy hatalommal rendelkező arisztokrata családok vannak, nagynénik, nagybácsik, unokatestvérek, feleségek, és azok közvetlen rokonaik. Kiterjedt családi kapcsolatokkal, amelyekkel kapcsolatosan a hatalom minden ágában van képviselőjük. Nem biztos, hogy minden családtag kőgazdag, sokan dolgoznak közülük, de a családhoz tartozás attól megvan.
Hanako egy ilyen nagy családba házasodott be. Semmi középosztály itt nem volt.
És hogy a válás után várhat-e rájuk bármiféle boldogság?
A japán társadalom is átalakulóban van. Ma már köttetnek szabadon, szerelemből házasságot, és nem dől össze a világ. És ők már megmutatták, hogy az elrendezett házasság számukra zsákutca. Ők már köthetnek akármilyen módon házasságot. Ha nem igy lenne a férj már másik felesége lenne, de nem igy van.
Miko , japán hercegnő is egy közemberhez ment hozzá, elveszitette a rangját, mindenről lemondott, és együtt él férjével , átköltözve az USA-ba.
Engedték nekik.
https://hu.euronews.com/2021/10/26/ferjhez-ment-a-japan-hercegno
8/10
edimir 2022 márc. 04. - 13:46:18 8/10 Előzmény Illiona
(239031/239045)
Aristocrats Japán mozi

Spoiler

Hanako. Ő nem arisztokrata, inkább középosztálybeli, a saját orvosi rendelővel rendelkező apával.

Összemosolygás a volt férjjel. Hmm, talán tényleg lehet oldottabb, fesztelenebb a kapcsolatuk. De ez sem válhat "kerek"-ké. Mert a férfi továbbra is arisztokrata családja által determinált, az élete forgatókönyve eleve adott volt már a születésekor. A szűk mozgásterébe egy-egy kalandocska esetleg belefér, de olyan nagy, komolyabb elköteleződés már nem, amit a család nem hagy jóvá.

Az pedig garantálható, hogy a férfi családja nem adná áldását Hanako újbóli felbukkanására a férfi életében semmilyen minőségben sem. Újra nem vehetné feleségül. Élettárs, felvállalt szerető sem lehetne a nyilvánosság előtt, mivel a férfi politikusi karrierjét ez kikezdené.

Hogy a férfi szakítana egyszer a családjával Hanako kedvéért? Erre nagyon kicsi esélyt látok. Ama bizonyos mosoly mögött talán kevés lesz a tűz, hogy felégesse a nagyon szabályozott és védett világát, hogy annak hamvaiból szenvedélyek által vezért férfiként szülessen újjá.
8/10
edimir 2022 márc. 04. - 13:26:50 8/10 Előzmény Illiona
(239030/239045)
Aristocrats Japán mozi

Spoiler

Miki. Szerintem ő nem egyszerűen megalkuvó, sokkal inkább túlélő. Mögüle elfogy a támogató család az egyetem megkezdése során. Magát eltartva kell egy olyan kőkemény helyen, mint Tokió, egzisztenciát teremteni, megkapaszkodni, hogy ne kerüljön a süllyesztőbe, ami bizonyára a szegény vidéki lányok többségét el is nyeli. Szorgalmas és tehetséges. Igen, abban talán megalkuvónak tűnhet, hogy konzumnőséget bevállalja, de nem ragad meg ezen a szinten. Képes ebből kapcsolati tőkét kovácsolni szeretőként, majd egy saját vállalkozást beindítani.
Szerelem? Miért nem keresi? Mert egyelőre a megélhetésért küzd. Hogy sohasem talál párra? Ezt nem zárnám ki teljesen. Még találkozhat egy modern felfogású japán férfival, aki képes elfogadni a dolgozó, önálló nőt. Mondjuk ilyet nem láttunk a filmben. Lehet, hogy (még) nem létezik? :))))))))))))))))))))))
8/10
edimir 2022 márc. 04. - 13:11:53 8/10 Előzmény edimir
(239029/239045)
Mio Szakácskönyve Mio's Cookbook 2020 japán történelmi film
Spoiler

Még egy gondolat Mio szerepéhez…
Mio különleges helyzetben van.

A japán nőt a giri gúzsba köti. (Giri lásd: https://en.wikipedia.org/wiki/Giri_(Japanese) Míg férjhez nem megy, addig a családjának engedelmeskedik, házasság után a férjének, anyává válva a fiának…. Csak egyetlen esetben lesz vki felett, anyósként a menyén basáskodhat. A japán nő csendben, alázattal teljesíti a többiek parancsát, beszéd csak válaszként hagyhatja el a száját, tűrés és feltétlen engedelmesség az egész élete. Teljes önfeladás, szolgai alázat elismerés nélkül, gyakran fizikailag és lelkileg bántalmazva.

Ehhez képes ugyebár Mio elveszíti a szüleit. Szerencsére az a két ember, aki a családja helyébe lép „felső hatalom”-ként, azok nem terrorizálják, hanem kedvesen segítik, ők a Kisasszony és az étterem tulajdonosa. Ahhoz, hogy Mio kiválthassa barátnőjét, nem szabad férjhez menni és gyermeket szülnie. Hiszen a házassággal elveszítené azt a furcsa szabad állapotot, amiben maga dönthet magáról, a tetteiről, a keresete felhasználásáról.

Van egy pont a filmben, amikor Mio-nak választania kell a szerelem és barátság között, nem lehet egyszerre boldog feleség-anya és barátnő.
8/10
edimir 2022 márc. 03. - 15:30:35 8/10 Előzmény edimir
(239028/239045)
Mio Szakácskönyve Mio's Cookbook 2020 japán történelmi film
Spoiler

1801-ben indul a film Osakában, a barátnők ekkor 8 évesek. Mio egyszerű család gyermeke, de Noe szülei tehetősek. A nagy árvíz mindkettőjük családját elragadja. De míg Mio-t egy egykori étteremtulajdonos „Kisasszony” veszi a szárnyai alá, addig a szép kis Noe-t lelketlen alakok egy bordélynak adják el, a teljes kiszolgáltatottságba taszítják és a legalacsonyabb társadalmi státusra kárhoztatják.

Kitörésre kettejük közül csak Mio-nak van esélye. Noe saját erejéből nem tud, valakinek ki kell váltania a bordélyból. Mivel a legkeresettebb, leghíresebb kurtizán, így az ára is ennek megfelelően magas: 4000 ryo.

Ténylegesen mennyi is ez a pénz? Lehet-e Mio-nak esélye arra, hogy ekkora summát összegyűjtsön barátnőjét kiváltani?

A rio egy hosszúkás a lakú aranypénz.
Itt láthatjátok és olvashattok róla:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ry%C5%8D

A rio először a filmben akkor tűnik fel, amikor a szándékos gyújtogatás következtében Mio étterme leég és Noe küld neki egy riot az újjáépítéshez.

Később látjuk, hogy Mio egy idő után képes nem csak visszaadni, de egy rioval megfejelve megköszönni a segítséget.

De 4000 rio-t összegyűjteni, erre Mio csak akkor lehet képes, ha Edo elsőszámú szakácsává válik.
1 rio kb. annyi rizsmennyiséget jelent, amennyi egy ember egy évre történő táplálásához szükséges.

Kurtizán ára, szakács keresménye… hmm… nem semmi, ha belegondolunk!



8/10
edimir 2022 márc. 03. - 09:30:16 8/10 Előzmény edimir
(239027/239045)
Mio Szakácskönyve Mio's Cookbook 2020 japán történelmi film
Spoiler

Elhangzik többször is a filmben: „Az étel táplál, mint a mennyország”.

Gondoljuk csak végig! Hogyan és mit táplál a mennyország? Tehát az étel ezek szerint nem egyszerűen csak puszta energiaforrás a testnek? És az étkezés nem csak táplálékfelvétel?

Hmm. A filmben valóban másként tekintenek az ételre és az étkezésre azok, akik elkötelezett szakácsok. Mio az. És a vendégein is látjuk, ahogy felvidulnak, belelkesednek Mio ételeitől.

Hol kezdődik a főzés? A víznél. Mi megnyitjuk a konyhában a vízcsapot és számunkra ennyi a víz. Egy egyszerű, természetes mozdulat. Bele sem gondolunk, legfeljebb bosszankodunk, ha kicsit klórosabb, esetleg kemény a víz.

De talán nem csak a főzés kezdődik a víznél. Emlékszünk még Hur Jun (1546 – 1615) koreai sorozatra? A híres orvos a sorozat elején a gyógyítás alapjait elsajátítandó vizet hord, mert a gyógyszerek alapja is a megfelelő víz.

Illiona 2022 márc. 01. - 12:29:40
(239026/239045)
Aristocrats Japán mozi
Azért a szegény lány, Miki nagyon megalkuvó volt, amikor a szeretője volt a főszereplőnek. Utána amikor Tokioba jön, nem is keresi, igy nem is talája meg a szerelmet. Az alacsony igényűség miatt őt sem találja meg egy jó pasi sem. Marad a vidám életigenlés egy barátnővel!(nem teszek megjegyzést). Úgy épiti fel a tokioi életét, hogy abból eleve kimarad a férfi. Ez azért egy fél élet.
A másik nő, a gyönyörű Hanako, az arisztokrata, nyitva hagyja a kiskaput, és a vége azért sugallja, hogy talán ők összejönnek a volt férjjel, és a tanulságokat figyelembe is veszik, egyedül nekik van lehetőségük egy teljes életre.