10/10
Commodus 2010 júl. 28. - 18:49:38 10/10
(70/190)
Kemény, kicsit dokumentarista film, persze némi amcsi heroizmussal fûszerezve, és leszámítva a két idióta, kodórgását a film közepén, fõleg azzal terhelve hogy az egyik átmenetileg süket a füle mellett eldörrenõ lövésektõl, nagyon pontos, erõs film.Betekintést ad az afrikai helyzetbe, a kilátástalanság, másnaptalanság, jövõkép nélküliség vergõdésébe, ahol az emberélet, annyit sem számít, mint amikor mi lecsapunk a falon egy legyet!Felhívja a figyelmet arra, hogy ha egy nemzetnek pláne ha egy egész kontinensnek, nincs semmi vesztinavalója, az milyen veszélyeket hordozhat magában, nem mintha ha ez néhány idealistát Pl.Bono U2 leszámítva a világ döntéshozóit egy jottányit is érdekelné!
Jó film, de a két lökött miatt, és az amcsi önajnározás bújtatott felvillanásai miatt csak 9/10
10/10
mark0915 2010 júl. 26. - 09:54:03 10/10
(69/190)
ja és igen is bemutatja nagyon is bemutatja a történet lényegét és az események miértjét. a történet lényege hogy az amerikaiak próbáltak segítséget nyújtani egy olyan országnak ahol mint a filmben is mondta Eversmann ahol az embereknek nincs jövõjük de ezek a gyökér szomik meg nem hogy elfogadták volna a segélyeket inkább harcot indítottak ellenük persze h õk a rosszak és az amcsik a jók.
10/10
mark0915 2010 júl. 26. - 09:46:25 10/10 Előzmény hmt88
(68/190)
ti ezt nem értitek meg a szereplõk egyáltalán nem egyformák csak az egyenruhájuk egyforma bocs. ennek a filmnek nem a forgatókönyv a lényege ám, kit érdekel a forgatókönyv? itt csak egy remekül megcsinált nagyszerû filmrõl van szó aminek az lett a vége hogy egy nagyszerûen elképzelt akció mégis kudarcba fullad és ez a film 10-bõl 10-es!!
2/10
hmt88 2010 jún. 16. - 19:32:47 2/10 Előzmény fredi60
(67/190)
Bocs, de Te azt szereted, ha nézed a lövöldözést, mintha híradó lenne kommentár nélkül, vagy nézel egy jól felépített történetet, ami adott esetben nem kell eltérjen a valóságtól, és tudsz izgulni a szereplõkért, átérezni a motivációikat... Ez azon múlik, hogyan van megírva, és ilyen szempontból ez a film nullás. Inkább videójátékra hasonlít... Úgyszólván fölösleges filmélményt nyújtott számomra, mert nem mondott semmit. Nem mutatta be a történet lényegét, az események miértjét, a politikai összefüggéseit, a morális vetületét, és nem tett fel kérdéseket sem. Láthattunk egy akcióorgiát, de mit kezdjünk vele? Ilyen minden nap van valahol.
hecsedli 2010 jún. 09. - 01:46:49
(66/190)
teljesen szokványos és unalomig ismert recept alapján készült film. nagyon közepes, sekélyes forgatókönyv szemben a valóban látványos és izgalmas akciókkal.

egy fantázián ill. valóságon alapuló történet közötti jelentõs eltérés a rendezõ állásfoglalása. dokumentum ide vagy oda, a rendezõ, Ridley Scott vállalta, hogy elkészíti a 'valóságon alapuló' filmet melyben amerikai katonák és a mögöttük álló hadi gépezet hajtanak végre egy leszámolást a szomáliai arc nélküli terrorista banda ellen.
jóformán az összes elesett 18 amerikai katona halála és sok más bajtársuk sebesülése precízen van dokumentálva, míg a szomáliaik hullanak mint a legyek; számolatlanul és többnyire alig láthatóan. igazi amerikai fikció, amerikaiaknak. pillanatnyi események percrõl-percre, mint a mai híradókban. a lényeg soha nem fog kiderülni mindebbõl. ebben aztán tényleg nincs semmi újdonság.

természetesen, egyszer a szomáli filmgyártás is eljuthat oda, hogy látványos játék-doku filmen mutassa be, mi is történt valójában Mogadishuban és hogyan hallhatott meg 1000 szomáli a tizenhatórás vérfürdõben. látványos, közönségcsalogató mozi lenne, kommunikálásra képes hús-vér szomáli emberekkel és alig látható, maszkos amerikai kommandósokkal a háttérben. nos, az a film is a valóságon alapulna, de annak megrendezését aligha vállalná el a neves Ridley Scott.

a lényeg: egy elég alaposan megtervezett egy órás villámakció egy idegen ország fõvárosában a 'senkit nem hagyunk magára a mieink közül' elv alapján. egyetlen megsebesült US pilóta kimentéséért végrehajtott akcióban mennyi ellenséges katona (jobban mondva civil) áldozat lenne túl sok: 100, 200 vagy 1000? óránként úgy 60 szomáli halála volt az ár. ezt az árat már eddig is sok helyütt megfizették, és még fogják is, amikor amerikai érdekek sérülnek. ez a valóság, amihez az ilyen amcsi filmeknek nem sok közük van. látványt és borzongást kínálnak mesterien úgy, hogy józan mérlegelésre, a nézõ elgondolkodtatására még csak kísérletet sem tesznek.

ettõl még nyugodtan lehet szeretni ezt és a többi hasonló amerikai háborús akciófilmet, csak éppen mondanivalót fölösleges bennük keresni.
fredi60 2010 jún. 07. - 20:09:43 Előzmény hmt88
(65/190)
Egy megtörtént eseményen mit lehetne jobban megírni, mint bemutatni lehetõség szerint legpontosabban a történteket?
2/10
hmt88 2010 jún. 07. - 15:06:52 2/10
(64/190)
Közepes lövöldözõs film. Látványban jó, az akciók életszerûek, de megírva gyakorlatilag sehogy sincs. Elvileg jó színészek játszanak benne, de én talán csak kettõt ismertem fel, a karakterek semmilyenek, egyformák. A cselekmény 15 percbe belefért volna, mondanivalója nincs, vagy erõltetett, elcsépelt, sablonos. A szomáliai helyzetet nem is törekszik bemutatni, árnyalni, azon túl, hogy bedob egy nevet fõgonosznak (Aididot). Az amerikaiak megint a jófiúk, a feketék meg a rosszak. Számomra ez a film unalmas volt, és semmi újat nem nyújtott.
Temptress 2010 jún. 07. - 01:11:29
(63/190)
Nagyon jó film. Ritkán van az, hogy egy háborús film végig odaszegez a képernyõre. 10/10
brekuli 2010 jún. 06. - 23:49:21
(62/190)
Így van,amikor az amerikaiak próbálnak segíteni,akár békefentartóként ,akár a szerbek népirtását megállítani a Nato keretein belül,akkor az a baj,ha meg nem jönnek segíteni nekünk 56-ban pl ,akkor az.
Némelyek leragadtak a komcsik Amerika ellenes dumájánál sajnos.
brekuli 2010 jún. 06. - 23:45:30
(61/190)
Nyilván csemegének számít ,desszertnek a vacsora mellé.
sategi 2010 jún. 06. - 23:44:20
(60/190)
A film azt a napot mutatja be nekünk, ami 1993. október 3-án, Szomália fõvárosában, Mogadishu-ban történt, miközben egy egyszerûnek tûnõ túszejtõ akcióból a szerencsétlen véletlenek folytán egy több, mint 15 órás véres harc kerekedett, amiben 18 amerikai, és több, mint ezer szomáliai halt meg. Szomáliában az amerikai hadtestek mint ENSZ békefenntartók voltak jelen, õk gondoskodtak többek között a segélyszállítmányok eljuttatásáról az éhezõ lakossághoz, ami már csak azért is volt nagyon fontos, mert míg a helyi diktátor klán kifosztotta a segélycsomagokat, addig ezzel egy idõben 300 ezer ember halt éhen.
fkefir 2010 jún. 06. - 22:42:59
(59/190)
Az al kaida meg bin laden akit a cia képzett ki...
9/10
0531 2010 jún. 06. - 21:46:41 9/10
(58/190)
Azt, amit mondjuk az Al-Kaida. Okosok.
huolinta 2010 jún. 06. - 21:26:27
(57/190)
mit keres általában akárhol az usa?
10/10
sixtin 2010 jún. 06. - 21:19:08 10/10
(56/190)
de mit keresett az USA Szomáliában??! :S
Folgore 2010 jún. 06. - 15:41:21
(55/190)
A háborúban az igazság hal meg elsõként. De az igazság már a háború elõtt is halott, ha a politika mondja, nem beszélve a háború után a gyõztes igazságáról. Aki háborús filmet néz, jobb, ha tisztában van ezzel. Ha ezek után még képes "élvezni" a valósághoz közeli háborús jeleneteket, akkor ez a film egy jó alkalom erre.
9/10
Rahar 2010 jún. 06. - 07:55:31 9/10 Előzmény Nathan Petrelli
(54/190)
Számukra a film elsõdleges mondanivalója az általuk leírt amerikai önajnározó dolog, számodra meg nem. Szerintem nem jó más emberekre ráerõltetni a nézõpontodat, legalábbis ilyen esetekben. A filmben nekem sem tetszik, hogy az amerikaiak már megint jó fiúként vannak bemutatva. Viszont én értékelem a történetet, a cselekményvezetést, a képi megvalósítást, sõt még a szinkront is, méghozzá 10 pontból 9 pontra, már késõ de 8 pont jobb lett volna :) Mivel nem vettem részt valós háborús helyzetben ezért nem tudom megítélni, hogy a film mennyire valós, de én ilyennek képzelem el.
10/10
vzdaniel 2010 jún. 05. - 15:02:35 10/10
(53/190)
Jó film ,bár ezt már többen leírták.Nem nyálas ,reális.Én többször is megnéztem anno,csak ajánlani tudom.Nekem nagy filmélmény volt .Katonai filmek közül az egyik legjobb !
babrafax 2010 jún. 04. - 19:19:59 Előzmény Tévémoly
(52/190)
Tévémoly,te egy nagyon hülye gyerek vagy!Téged felbérelt valami amerika ellenes liga?Az amcsik olyanok amilyenek,de a szomáliai "hõseid" tízezer számra irtották ki a saját fajtájukat és a katonai tudásuk abból áll hogy hogyan kell ordibálva lövöldözni egy kínai gyártmányú AK-47-essel.Az orosz túl drága és túl jó nekik.Látszik hogy nem voltál katona ,vagy nem kaptál normális kiképzést.Ez a vietnám és társai lerágott kutyacsont.A film jó és kész.
10/10
digitalisnomad 2010 máj. 30. - 15:57:52 10/10
(51/190)
Sajnos valós hátere van a filmnek.Nagyon jó,10p.