Trantor2 2009 máj. 19. - 09:04:46
(50/190)
Emlékszem mikor ez az esemény még anno történt, s amikor szóbakerült a megfilmesítése, és végül meg is csinálták. A korábbi rossz tapasztalataim alapján én biztosra vettem, hogy ezt a filmet sem lesz érdemes megnéznem, mert nyilván tele lesz csöpögõs amerikai hazafisággal és elcsépelt helikopteres-kommandós-háborúsfilm közhelyekkel. De nagyon kellemesen csalódtam, ez egy nagyon jól megcsinált film. És spec ebben az esetben az USA külpolt sem lehet annyira bírálni, mert csak egy segélyszállítmányokat dézsmáló, és a lakosságot terrorizáló helyi banditát akart elfogni, s nem olajért, vagy más hasonlóért lépett közbe. Egyébként, ha jól tudom, a nem eléggé csöpögõs és egyoldalú hazafisága miatt nem is volt olyan sikeres ez a film az USA-ban. De ha mégis, akkor megérdemelten.
Ezt a Ridley Scott-ot meg egyre jobban megkedvelem, egyre-másra készíti a jó filmeket, mint a Szárnyas fejvadász, a 8. utas a halál (az elsõ Alien film), a Gladiátor, és most ez is. Remélem még fog egy pár jó filmet készíteni ez a már 71 éves rendezõ. Túl sok ideje sajnos már nincsen rá.
8/10
Nathan Petrelli 2009 máj. 18. - 10:19:55 8/10
(49/190)
Ó, és 7szünyü-nek meg a többieknek, akik vele hasonló véleményen vannak: a filmnek nem az igazi mondanivalóját találtátok meg. Persze, természetesen rendesen ki volt hangsúlyozva, hogy milyen szegények ezek a drága amerikaiak, 18 katona hõsi halált halt, mert megölték õket a gonosz szomáliaiak, stb, stb...
DE: ha végignézed a filmet akkor talán nem rögtön fröcsögni kéne róla, hogy így meg úgy a g*ci amerikaiak...az is eszedbe juthat például, hogy milyen kár, hogy - többek között - azért kellett feláldozni ennyi embert mindkét oldalon az akció során, mert nem az ottani katonák dönthettek a bevetés menetérõl, hanem a Washingtonban, a bõrszékükben üldögélõ nagyokos fejesek. Ezért nem engedélyezték pl. a vadászgépek bevetését, ezért kellett ennyit szerencsétlenkedni annak a pár embernek a kimentésével és ezért kellett 45 perc helyett 16 órán át ott dekkolniuk és közben szétlõni az egész várost.
Vagy megfordulhat a fejedben az is, hogy micsoda szörnyûség egy ilyen háború...mennyi ember hal meg feleslegesen azért, hogy néhányan jól érezhessék magukat (és ezek között van pl. a szomáliai hadúr is, nemcsak a mindenbe-beleszólunk-és-odatoljuk-a-pofánkat-amerikaiak.
És ezzel most nem az amerikaiakat akarom védeni, messze nem, megvan róluk is a véleményem. Csak azt akartam mondani, hogy talán rossz oldalról közelítetted meg a filmet.
8/10
Nathan Petrelli 2009 máj. 18. - 10:08:55 8/10
(48/190)
Akárki akármit mond, jó film volt. Még akkor is, ha ez is egy a sok önajnározó Amerika-a-legnagyobb-hõsök-hazája-filmekbõl. Ezért igazán nem kell fikázni, bárki más ezt tenné, ha az oroszoknak lenne pénze ilyen filmeket forgatni, õk is úgy mutatnák be magukat, mint a világ megmentõi...
Mindenki elfogult egy kicsit saját magával és az országával szemben, de ha ezen felül tudsz emelkedni, igenis egy nagyon izgalmas, élvezhetõ, elgondolkodtató filmet fogsz látni.

10/8
Wolfskin 2009 máj. 18. - 00:14:31
(47/190)
A két katona, akik vállalták a helikopter védelmét:
Master sergeant Gary Ivan Gordon (August 30, 1960 – October 3, 1993)
http://en.wikipedia.org/wiki/Gary_Gordon
Sgt. First Class Randall 'Randy' David Shughart (August 13, 1958–October 3, 1993)
http://en.wikipedia.org/wiki/Randy_Shughart

Medal of Honor
http://www.homeofheroes.com/photos/index_2.html
és a többiek:
http://www4.localaccess.com/dixon/somalia/
Z 2009 máj. 17. - 23:27:27
(46/190)
ez nem egy akciofilm, hanem egy haborus filmdrama!
10/10
georgia57 2009 máj. 17. - 23:26:32 10/10
(45/190)
tényleg teljesen odaszögezett a képernyõ elé pedig nem annyira kedvelem a háborúkat,végig pörgõs nincs üresjárat na és persze realista
offtopic
Z 2009 máj. 17. - 23:22:08
(44/190)
egyetertek veled! A haboru nagy uzlet! Akik ezt a bizniszt csinaljak, azoknak nem szamit, hogy katona vagy civil. Mar epulnek a robotrepulok, az onjaro szerkezetek es a tavolrol iranyithato harcaszati eszkozok, mert az emberkatona tul ingatag es rontja az uzlet hatasfokat.

Szerintem megrazo ez a film. Az ujsag ez csak 10 sor, a moziban 144 perc, a valosagban 16h ora tobb ezer embernek pedig utolso orainak egyike, amely eroszakos halallal ert veget.
Zoli0001 2009 máj. 17. - 21:37:03
(43/190)
Újabb remek film az amerikaiak hõsiességérõl, akik harcolnak a helyi szomáliai törzs gonosz vezetése ellen. (A törzs vezetõje Aidid az eseményeket követõen 2 évvel Szomália elnöke lett egy rövid idõre.)
Milyen tragikus az, hogy 19 dicsõ amerikai hõs meghal és 84 megsebesül. Ám nem adják olcsón a bõrüket, frankon kiirtanak saját becslésük szerint 1000-1500 szomáliai gonosztevõt és 3000-4000-et megsebesítenek. Ez kb. stimmelhet is, szomáliai SNA szerint 133 milicistájuk és 700-nál több civil halt meg, plusz ezernél többen megsebesültek. A filmbeli ok, hogy a törzsvezetés lefoglalta a nemzetközi segélyszállítmányokat, hogy aztán abból fegyvereket vegyen. (Hát igen Afrikában a legjobb befektetés AK-47-est venni, akkor sikeresebben kérhetsz embertársadtól élelmet és egyebet.)
Minden esetre lényegesen rosszabb hõseink teljesítmény aránya, mint amilyen a 3 hónappal azelõtti USA bevetésé volt. Akkor 17 perc alatt 16 TOW rakétával és párezer 20 mm gépágyú lõszerrel sikerült a helyi törzs vének tanácsának mind a 73 tagját kinyírni, saját veszteség nélkül (nem számítva a 4 helyszínre érkezõ nyugati újságírót halt meg a helyi tömeg lelkesedésének köszönhetõen).
Hát igen, néha 20 mm gépágyúval és rakétákkal kell tanítani a nehézfejû embereknek a demokráciát.

10/10 ...mert én sem szeretem a négereket:)
10/10
Veterano 2009 máj. 17. - 21:24:11 10/10
(42/190)
Nagyon nagy film! Eredeti nyelven sokkal jobb mint szinkronizáltan. 10/10!
Tévémoly 2009 máj. 17. - 21:22:00
(41/190)
Észre vettétek, hogy a Vietnámi háborúról készült filmekben is mindig az amerikaiak gyõznek? :) A valóságban persze nem így történt...
Mit is kerestek az amcsik Vietnámban? Szomáliában? Afganisztánban? Irakban?
Kinek érdeke, hogy háború legyen? Kinek üzlet a háború?
A Farkasok Völgye (Kurtlar Vadisi) c. filmet a világ több országában miért nem játszák a mozik és a tv csatornák? Mert abban nem az amcsik a jó fiúk és más gondolatokat ébreszthet a közvéleményben mint amit "egyes" érdekcsoportok szeretnének? Kik ezek az érdekcsoportok? hmmm...
lewie 2009 máj. 17. - 21:04:11
(40/190)
egyik legjobb háborús akciófilm! mindenkinek ajánlom!
mamo33 2009 máj. 17. - 21:03:24
(39/190)
A szinkronról csak annyit, hogy kb 10-szer láttam a filmet, de szinkronosan még nem sikerült végignéznem! Egyszerûen nem adja vissza, ugyan azt az élményt, mint az eredeti!
9/10
Cseroki 2009 máj. 17. - 20:31:45 9/10
(38/190)
Én értékeltem a filmet, vagy jobban mondva respektáltam. Egyedül csak a vége... avértócsát törölgetõ tábornokkal ... kissé hállivúdos lett, szokás szerint.
kovrob 2009 máj. 17. - 08:33:16 Előzmény 7szünyü
(37/190)
Olvasgatom itt az elõttem lévõ komenteket.
Én a magam részérõl szeretem olvasni és megnézni az ilyen és ehez hasonló megtörtént eseményeken alapuló történeteket.
Én szeretem elolvasni az esetekrõl szóló könyveket mert sok olyan dolog van azokban amit egy film nem tud vissza adni. számtalan ilyen és ehez fogható dokumentum könyvem van és a borzalmaktól eltekintve kiolvasható belõlük az emberi hozzá állás a hõsiesség és néha a vezetés részérõl a szervezetlenség!
Részemrõl a filmet jónak tartom. De vannak hiányosságai, mert a könyvben a politikai hátteret is bemutatja illetve ott vannak olyan komentek, kiegészítõ dolgok amik jobban meg világitják a dolgokat!
Azért örülök, hogy van egy csatorna amely tud adni egy élvezhetõ mûsort estére amit meg is lehet nézni!
Tudom ajánlani mindenkinek a könyvet mert az sokkal részletesebben írja az eseményeket és abban vannak dolgok amik a filmbe nem kerültek bele.
A könyv címe: Black Hawk veszélyben (Black Hawk down)
7szünyü 2009 máj. 16. - 11:38:34
(36/190)
Aaaarrrgh, utolsó próbálkozás:
>>>
Lt. Gen. Anthony Zinni, who commanded the operation, declared: "I'm not counting bodies... I'm not interested." (Chomsky, op. cit)
<<<

Tudom, hogy nemcsak amerikai, hanem etióp haderõk is részt vettek a hadmûveletben, az amerikaiak *szövetségeseiként*. És feltételezem, hogy az áldozatok egy része sajnálatos módon "öngólként" keletkezett. Szóval legyünk "nagyvonalúak", mondjuk, hogy az USA-erõk áldozatainak száma mindössze 2000. Vs 18. Ez az arány már elfogadható? :[

Hogy távlatilag mi is volt az USA és az UN szerepe az egész sztoriban, azt most itt nem ecsetelném, akit érdekel az olvasson utána.
7szünyü 2009 máj. 16. - 11:29:49
(35/190)
Elnézést, mégegyszer, szóval a konkrét idézetek:

>>>
Charles Maynes, the editor of Foreign Policy, wrote in 1995: "CIA officials privately conceded that the US military may have killed from 7,000 to 10,000 Somalis." (Maynes, Foreign Policy, Spring 1995)
<<<

>>>
Noam Chomsky has reported the body count from US fire in Somalia in 1993: "The official estimate was 6-10,000 Somali casualties in the summer of 1993 alone, two-thirds women and children." (Chomsky, The New Military Humanism - Lessons From Kosovo, Pluto Press, 1999, p.68)
<<<

+1 kis gyöngyszem :/
>>>
Lt. Gen. Anthony Zinni, who commanded the operation, declared:
7szünyü 2009 máj. 16. - 11:20:04
(34/190)
Nem, nem hiszem. Viszont utánanéztem, hogy mi is volt Szomáliában a '60-as évektõl kezdve.
Az általam jelölt források szerintem egyértelmûen jelzik, hogy ez a 6-10000 halott a '93-as katonai mûveletek áldozata.
>>>
Charles Maynes, the editor of Foreign Policy, wrote in 1995:
Wolfskin 2009 máj. 16. - 09:11:59
(33/190)
Hogy mennyire propagandafilm a Sólyom? A legjobb pacifista filmek azok, amelyek a háború borzalmait, embertelenségét, vagy nyers valóságát mutatják be. Ez után fölálhat úgy az ember, hogy igen, ott a helyem, a háború kemény, férfias sport, és én megvédem a hazámat, meg elgondolkodhat az ellenkezõjén is, mint itt a fórumon is tették páran. És akkor már ennyivel is több ez a klasszikus american heros PR filmeknél.

Hogy mennyire voltak hódítók az amerikaiak ott Szomáliában? A legtöbb diktatúra történelmi szükségszerûség volt, az szolgálta a faj, vagy a nemzet, kisebb közösség túlélést. Közösségi válasz a környezet kihívásaira. Nem hinném, hogy egy csapat õsember túlélte volna, ha csak úgy kószálnak a vadonban erõs vezetõs és (a diktatúrában is szükségszerû) szabályok nélkül. Nem az egyén, hanem a közösség alkot egységet.

Ha jól tudom Szomáliában, és általában Afrika több területén kialakult kisebb-nagyobb diktatúrák ezzel szemben egyéni érdekeket szolgálnak. Erõs, felfegyverzett csoport élõsködik a fegyvertelen kisebbségen. A cél a pénzszerzés (segélyek lenyúlása, kábítószer, fegyver). Még csak nem is az, hogy a közösség mûködését és túlélését biztosítsa egy, a miénktõl eltérõ értékrend és eszmerendszer mentén (lásd más vallási alapú rendszerek).

Hogy ezek jobbak, vagy az amerikaiak által terjesztett „mekdonáldsz demokrácia”, azt döntse el ki-ki maga.
7szünyü 2009 máj. 15. - 17:24:29
(31/190)
Nos. "Humanitárius" akció, USA vs Szomália:
USA: sebesültek kb 140, halottak 18.
Szomália: halottak: kb 6000-10000 (CIA szerint 7000-10000), kétharmaduk nõ és gyerek. Sebesültekrõl nincs adatom. (Ezen adatok birtokában azt már nem is nagyon találgatom, kik voltak alulfegyverezve.)
Másrészrõl nem vagyok amerika-ellenes, semmi bajom az ameriakiak túlnyomó részével. Amit bevállalok, hogy erõszak-, hadsereg-, háború-, hazugság- és eufemisztikus propagandaellenes vagyok. Ez a film pedig bûzlik a hazafias propagandától. És persze történelemhamisítás, még ha nem is annak szánták. (A mûvészi szabadságnak is lehet határokat szabni, bár nem kötelezõ.) Nem a dokumentaritást kérem számon a filmen, hanem a józan objektivitást. Amit más háborús filmekben azért meg lehetett tartani. Lehet hazafias és humánus filmet csinálni úgy is, hogy nem adunk ilyen torz képet az embereknek, pláne, hogy a fenti adatok hozzáférhetõek bárki számára.
Mellesleg amerikai szerzõk kritikái alapján jutottam a konkrét adatokhoz, akik szintén nemtetszésüknek adtak hangot.
Ridley Scott jobban jöhetett volna ebbõl ki, ha inkább egy fiktív történetet filmesít meg.