Téma: A szakasz

10/10
Ivymike 2012 febr. 07. - 23:00:06 10/10
(163/263)
én most láttam elõször, nagy film.
10/10
dantonb 2012 febr. 07. - 20:46:07 10/10
(162/263)
Ezzel együtt én is már háromszor láttam ,de az elsõ nézés volt a lenyûgözõ hatású.Ez természetes szerintem.
9/10
Keló Scofield 2012 febr. 07. - 19:06:30 9/10
(161/263)
Én is sokszor láttam, DVD-n is meg van, de meg szoktam nézni.
Sok jó szereplõ van, de hogy Tom Berenger mekkora ebben a filmben, hihetetlen.
10/10
dantonb 2012 febr. 07. - 18:21:53 10/10
(160/263)
Mit nem értesz vazze? Kár hogy már láttam ,mert elõször látni egy jó filmet nagy élmény ,nagyobb mint másodszor pl.
10/10
technokrata 2012 febr. 07. - 14:39:11 10/10
(159/263)
:)))
10/10
HáziSárki 2012 febr. 07. - 09:52:46 10/10 Előzmény smasszer
(158/263)
...akárcsak én. :))
10/10
smasszer 2012 febr. 07. - 08:07:22 10/10 Előzmény technokrata
(157/263)
...szavaiddal egyetértek! :)
10/10
technokrata 2012 febr. 06. - 15:28:32 10/10
(156/263)
Hatalmas, zseniális, kitûnõ, eszméletlenül jó! Úgy ahogy van, minden tökéletes. A szereplõkkel együtt.
oldbone 2011 dec. 20. - 20:56:48
(155/263)
"Na ja" (ahogy a magyarok mondják németül), én is úgy gondoltam, hogy Közép-Európában vagyunk. ;) :)
10/10
dantonb 2011 dec. 20. - 20:40:22 10/10
(154/263)
A film talán a legjobb háborús film,kár hogy már láttam.
10/10
offtopic
pozsizsuzsi 2011 okt. 18. - 12:10:27 10/10
(153/263)
Már csak egy lépés, és azt találod mondani, hogy ez egy propagandafilm.
10/10
dantonb 2011 okt. 17. - 20:43:50 10/10 Előzmény Beregovo
(152/263)
Én untam a Ryan-t viszont ez emlékezetesen jó volt talán a legjobb a kategóriájában.
mellesleg közvetlenül ez után adja a csatorna a Most és mindörökké-t,ami szintén remek.
10/10
Ford Mustang 2011 okt. 12. - 01:52:08 10/10
(151/263)
Azt a nagy horderejû lépést amit Sheen tett a filmben, Stone majdnem két évtizeddel a film fõhõse elõtt, '67-ben tette meg. A módos családból származó fiatal értelmiségi ugyanis olyannyira nem találta a helyét a '60-as évek amerikai társadalmában, hogy miután másodszor is kicsapatta magát az egyetemrõl – melyet az „üres intellektuális locsogás melegágyának” tartott – belépett a seregbe, és önkéntesként lehúzott másfél évet Vietnamban. Ez az idõszak kitörölhetetlen nyomot hagyott Stone világlátásán, állítólag magával a filmezéssel is azért kezdett el foglalkozni, mert úgy érezte, hogy a csatatéren szerzett tapasztalatait csakis a legintenzívebb médium, vagyis a film képes adekvátan kifejezni. A háborúból hazatérve rögtön papírra is vetette Break címû forgatókönyvét, mely késõbb a Platoon (A szakasz) nevet kapta, azonban még 20 évet kellett várnia arra, hogy valaki megfilmesítésre érdemesnek találja a történetet. Ezalatt Stone önreflektív horrorfilmek rendezésével próbált betörni a filmvilágba (Seizure, The Hand), de ezek az alkotások nagyot hasaltak a mozipénztáraknál. A forgatókönyvírás már több sikert hozott a számára, és az Éjféli expressz, A sebhelyesarcú vagy a Conan, a barbár szkriptje által kivívott szakmai reputáció, valamint a vietnami tematika hollywoodi legitimizációja végül meghozta számára a nagy lehetõséget, '86 elején nekiláthatott A szakasz forgatásának. Tehát Stone a saját képmására alkotta Chris Taylor karakterét, és hatalmas sikert aratott a filmtörténelem egyik legjobb és legemlékezetesebb alkotásával.
leopard26 2011 okt. 11. - 19:49:02
(150/263)
iszonyatosan ravezet a vietnami haboru hangulatara.az egyik legjobb haborus film
10/10
Matthew89 2011 szept. 23. - 10:12:18 10/10
(149/263)
Szerintem is hatalmas film, a harcok és az az emberi lélek változásának hû ötvözete...Charlie Sheen bemutatja, hogy "apja fia" és õ is tehetséges. Fõleg, hogy az apjának is volt hasonló filmje az apokalipszis most, ezt is idevenném meg a jó reggelt Vietnámot, jó, vietnámot bemutató filmnek, még ha kicsit másképp mutatják be az ottani dolgokat, mégis ugyanúgy hûen.
Jase Mina 2011 szept. 19. - 19:41:54
(148/263)
K*va jó film - bocsi a fogalmazásért, de nem tudok mást mondani. *-* 17 éves lány vagyok és nagyon szeretem. (L) Fõleg a végét.^^
Csonger 2011 szept. 19. - 19:25:35 Előzmény fzoltan
(147/263)
Egyetértek. Szerintem háborús filmben az a csúcs.
SteelDog 2011 szept. 19. - 09:29:34
(146/263)
Tegnap este néztem végig elõször. Régrõl megmaradt belõle néhány jelenet, és már akkor is sokkoló volt. Mai szemmel nézve helyenként unalmasnak hat, ugyanakkor díjazom, mikor egy filmben hosszú, látszólag semmitmondó jelenetek is vannak, nem csupán akció (mozgás), mert épp ettõl lehetnek fajsúlyosak. Itt errõl van szó, hisz az utolsó összecsapásig az alapvetõ feszültséget növelõ belsõ ellentét a téma, a végére pedig mindenki egyenrangúan gyilkossá illetve áldozattá válik a mészárlásban. Talán a manapság kötelezõen véresebb amerikai akció- és háborús filmek után gondolom úgy, hogy lehetett volna véresebb is (nem a szadizmus, hanem az életszerûség kedvéért), de így is kifejezõ volt, meg aztán egy háború borzalmait úgysem lehet 100 %-osan akár egy hektónyi vérrel sem bemutatni.

Sam Fuller "A Nagy Vörös Egyes" c. regénye óta másként vélekedem a háború bemutatásáról, ezt talán írtam másutt is. Õ végigharcolta a második világháború mindhárom partraszállását (Észak-Afrika, Szicília és Normandia), élményeit könyvben majd filmben örökítette meg. Részben az is fikció, mégis elsõ kézbõl, megrázó tárgyilagossággal ír a pusztításról, az emberek darabokra hullásáról és elhullásáról, és csak keveset az érzelmekrõl.

Oliver Stone a fõszereplõ tömör narrációjából mutatja be az eseményeket. Ha a film mai szemmel nem is tûnik izgalmasnak, szerintem mégis hiteles karakterrajzokat ad. A fõszereplõ önkéntes, aki motivációja számára ez a háború nem csupán hazaszeretet, hanem a valami letétele az asztalra, tanulás, személyiségfejlõdés, amit a végén más formában ugyan, de el is ér. Ugyanakkor mégis a besorozott társaitól eltérõ társadalmi közegbõl jött. Akit besoroztak, vagy kényszerû kötelességét teljesíti vagy alapvetõen torzult személyiségét éli ki a mocskos háborúban. Háttérül szolgál a politika, a fekete-fehér ellentét, de a hangsúly igazán a szakasz ellentétein van. Szerintem a két õrmester az amerikai harcmodor két véglete, középút nincs a történetben. Az egyiknek a harcban és azon kívül egyaránt tanúsított erõszak a drogja, a másiknak a szer. Senki nem tiszta. Ami számomra igazán reálissá tette a karaktereket, hogy mindkét "pártban" inganak az érzések, egyszerre becsülik és utálják is egymást, minden szereplõ legalább két oldalról bemutatásra kerül, nem kimondottan egy-egy jellemrajzot. Vagyis senki nem csak fekete vagy fehér, hanem ez is, az is, és a háború mindennapi átélése rendkívüli körülmények között változtat az embereken.

A falu-jelenetnél durvul be, bontakozik ki az addig lassú film, mint egy fordulópont, ott ébrednek rá igazán az emberek, még a tapasztaltabbak is a háború mocskára, ahol a fegyver igazán az erõszak, a civilek pedig annak kiélésének eszköze lesz. Azt hiszem, még elõtte mondja a fõszereplõ, hogy "Már nem tudom, mi a helyes és mi nem", ami ennél a pontnál nyilvánul meg saját élményében is.

A végsõ összecsapásban mintegy igazságszolgáltatásként mindenki jelleme szerint megmérettetik. Ha a háború nem is volt ilyen igazságos, az élet szerintem mindenképpen ilyen. Aki végül életben marad, számot vet magával. A történet igazi gonosza a másik õrmester, akit még a saját sérülései sem érdekelnek, bár a végén éppen õ akar orvost, aki azelõtt inkább letolta a katonáit, hogy "nyafognak" egy sérülésen. Ahogy összerándul, mikor embere sokatmondóan egy ellenséges fegyverrel és ugyanannyi lövéssel teríti le, amennyivel õ is végzett a társával, számomra azt fejezte ki, hogy nem hitte, hogy ez meg fog történni vele. Ez az igazságszolgáltatás a legélesebb mind közül, mert nem a sors, hanem egy ember keze vitte végbe, de mintha a háborúban testet öltene a civilizált társadalmunkban megvetett "fogat fogért".

Nagyon tetszik a film záró gondolata, "mintha ezt a háborút nem is az ellenséggel vívtuk volna, hanem inkább saját magunkkal", egy másik megközelítés és valamelyik háborús katonánál talán tényleg így is volt/van. Az pedig, hogy "építeni kell, megtalálni a Jót az életben" valahol az igazságos, mégsem könnyû önbíráskodó gyilkosság terhe is lehet.

Szerintem jól megszerkesztett, kiváló karakterábrázoló film, még ha a színészek "katona" létükre talán kicsit "lazák" - de ez csupán szubjektum. És ezt a filmet ezért, a jellem, és nem a háború ábrázolása miatt lehet szeretni.
10/10
Ford Mustang 2011 szept. 18. - 23:27:47 10/10
(145/263)
Hát még Sheen milyen fiatal volt. És már ekkor megmutatkozott színészi tehetsége, zseniálisan alakított - természetesen Berenger és Dafoe is, és persze a mellékszereplõk is. Filmzene hátborzongató és nagyszerû volt, szinte végig lehetett hallani a film alatt, még akkor is csengett a fülemben, mikor nem ment (még most is hallom). Óriási, zseniális alkotás, témájában fantasztikus, amely kíméletlenül szembesíti a társadalmat a vietnami háborúban elkövetett bûnökkel, és persze magával a háborúval. Szóval megérdemelte a sok díjat amit kapott, bár ne ez legyen a mérce a megtekintésével kapcsolatban.
far vik 2011 szept. 18. - 23:04:59
(144/263)
jó ez a film. de rég láttam... kemény volt. én meg öregszem...