Téma: A sziget

5/10
gionnepedro 2016 júl. 21. - 10:38:20 5/10
(78/98)
SPOILEReket tartalmaz, csak az olvassa, aki már látta a filmet:

Régen is meg akartam nézni ezt a filmet, de valahogy mindig elfelejtõdött, pedig az alaptörténet kifejezetten felkeltette az érdeklõdésemet. Most végre sikerült sort kerítenem rá, de összességében csalódott vagyok.

Az elején felépít egy nagyon jó setupot, ezzel a posztapokaliptikus világgal, ahol érezni lehet, hogy valami nincs rendben. Mindenki pedáns, precíz, befeszül, mint a horgászdamil, de olyan szürreális az egész. Ahogy kezelik õket, ahogy megszervezik ezt a kis mikrotársadalmat... ott bujkál a háttérben a feszültség, is itt nagyon ügyesen adagolják a suspenset is, ahogy a fõszereplõ felfedezi, hogy mi is van a rejtélyes sziget hazugsága mögött. Aztán ez a lendület (vagy inkább a feszültség), ami az elsõ 45 percben megvolt szépen elfogy mikor kiderül a rejtély és az, hogy az egész csak egy átverés. Innentõl kezdve átcsap egy egyszerû akciófilmbe, ami magán viseli a tipikus Michael Bay elemeket (az elején nem is akartam elhinni, hogy tényleg õ nyúlt ehhez a témához). Vannak itt nagy robbanások, üldözések, lövöldözések, túlzások és giccs is, ami még annyira nem is lenne baj (így is számomra ez volt Bay egyik legélvezhetõbb filmje), ha nem lenne sokkal több potenciál ebben a történetben.

A genetika, a klónozás és az ezzel kapcsolatos etikai kérdések egyrészt akár aktuálisak is lehetnek, másrészt egy nagyon érdekes eleméül szolgálhatnak egy ilyen alkotásnak. Csak az a baj, hogy itt ezzel nem kezdtek semmit. Ez csak hátteréül szolgált az eseményeknek és emögött egy szimpla kiszámítható akciófilm volt az egész. Amit a Steve Buscemi karaktere mondott nekik, hogy az embereket nem érdeklik a klónok és ne bízzanak senkiben... pont így alakult az utána lévõ történet. Az a dilemma, hogy klónokat hoznak létre, azért, hogy tovább éljenek az emberek, már önmagában az, hogy az egyediség, az unikalitás megszûnik egy klónnal és ez hogyan hat a társadalomra, mit jelent valójában embernek, vagy másolatnak lenni... mit fognak a végén kiszabadult klónok tenni ebben a világban és még megannyi érdekes téma merül fel, de hiába. Ez egy óriási kihagyott ziccer volt, pedig az után a csavar után, hogy nincs sziget még el lehetett volna vinni egy ilyen irányba, ami fenntartja a feszültséget. Az is érdekes lett volna, hogy a többi szponzor, vagy akár egy átlagos ember hogyan reagál erre az egész bizniszre, vagy akár csak önmagában a klónozásra.

A film egyébként önmagában véve nem feltétlenül rossz, legalábbis égbekiáltó hibák nincsenek benne, bár a forgatókönyv azért hagyott némi kívánnivalót maga után. A színészek nem túl kiemelkedõek, de nem is rosszak, a karakterek viszont rém egyszerûek és kiszámíthatóak. Pl. a Steve Buscemi karaktere is igazából egy olyan plot machine volt mindössze, aki elõreviszi a cselekményt. Láthatóan nem volt büszke arra, hogy ezen a helyen dolgozik, de annak sem adta tanújelét, hogy mennyire bántaná a lelkiismeretét az, hogy mit csinálnak ott a klónokkal. Mintha azért segített volna nekik, mert a barátjának tekintette volna õket... bár, hogy honnan ez a nagy barátság az nem derült ki (itt gyakorlatilag pénzt, bankkártyát ad nekik, kockáztatja az egzisztenciáját és az életét értük, tehát olyan dolgokat tesz meg amit az ember mondjuk a gyerekért vállalna be kb). A végén a pálforduláson átesett zsoldosvezért mintha azért kellett volna átállítani, mert ketten nem elegek a feladatra, bár hozzáteszem olyan nagy segítséget nem nyújtott, úgyhogy akár ezt az elemet ki is hagyhatták volna. A pálfordulásának az oka, meg ugyan alá volt támasztva, de kb. olyan gyenge lábakon állt, mint a Batman vs. Suparmanben az, hogy Batman miért gondolja meg magát.

Akkor egy kicsit a science részérõl, mert ez eléggé szúrta a szemem, tekintve, hogy érdekel a téma. Az egész bonyodalom oka az volt, hogy ezek a klónok öntudattal rendelkeznek, mert ugye egy öntudatlan "szervzsák" klón nem tudott volna megszökni és kiborítani a bilit. Persze az mindenféle tudományos alapot nélkülözött, hogy csak akkor életképesek a szervek, ha a klónnak tudata is van. Ez kifejezetten a forgatókönyv miatt kellett bele, mert különben nem lett volna film... attól még baromság. Azt szintén nem igazán értettem, hogy miért nem pusztán szerveket hoznak létre, miért kell egy sokkal bonyolultabb organizmust létrehozni (egy egész embert). Ehhez pedig egy bürokráciával, õrzõ-védõ szolgálattal megtámogatott telepet is fenntartani, ahol évekig ellátják, nevelgetik õket és beleölnek egy csomó pénzt... így pláne nem túl logikus. Ott volt az a nõ, akit arra tenyésztettek ki, hogy kihordja a csecsemõt (Lima One Alpha), hogyha nem lehet gyerekük erre sokkal költséghatékonyabb (egyébként ma is létezõ) megoldást is választhattak volna, mint leklónozni az asszonyt, majd beültetni a klónba a férj spermáját és egy évig eltartani a klónt a katonai létesítményben... ez is inkább azt szolgálta csak, hogy vigye elõre a cselekményt, hogy majd amikor a Ewan McGregor meglátja, hogy mit tesznek a nõvel utána rájön, hogy kamu az egész sziget (mondjuk erre a célra elég lett volna Michael Clarke Duncan karaktere is).

A pozitívumok közé tenném a film képi világát és vizuális megvalósítását. Az a jövõ, amit egy szûk másfél évtizeddel elõre elképzeltek 2005-ben, egész jól nézett ki. Nem volt túl elrugaszkodott, de azért érezni lehetett, hogy már a jövõben járunk (talán az a futurisztikus magasvasút Los Angeles belvárosában kicsit túlzás volt, de nem gáz). A díszletek, a dizájn, a formatervezés mind baromi jól sikerült és leszámítva azt a kinyitható Nokia telefont azt kell mondjam, hogy nem öregedett rosszul a film. Összességében azért ez egy abszolút nézhetõ, helyenként pedig kifejezetten szórakoztató mozi. Látványosak az akciójelenetek és a dialógusok sincsenek nagyon elfuserálva, a két fõszereplõ között van némi kémia és a szerelmi szál sem túl nyál. Az elején nagyon ígéretesen indult, de aztán egy átlag közepes akciófilm lett, egyszer nézhetõ, könnyed nyáresti szórakozásnak megteszi, de annál többet a film nálam nem tudott elérni, így ez egy 5-ös osztályzatra elég a 10-bõl.
offtopic
cellasto 2016 ápr. 15. - 21:44:57
(77/98)
ez találó volt :)
de nézd meg a hozzászólásait..minden szar neki,csak ilyen véleményt tud alkotni :D

ostoba troll,nem kell foglalkozni vele :P
offtopic
Killbox 2016 ápr. 15. - 21:31:51 Előzmény DrAgy
(76/98)
Nagyon irritálhat ez a film,hogy másfél év után megint írtál ide.
Sajnálom,hogy ennyire unatkozol.
Pedig sok jó film van.
Csak Te még egyet sem láttál.
DrAgy 2016 jan. 23. - 17:00:33
(75/98)
Bugyuta ostobaság,és egy már ezerszer lerágott,alapból értelmetlen témával :)
7/10
doktormacko1 2015 okt. 31. - 23:59:49 7/10
(74/98)
7 / 10 Ennyi , se nem több , se nem kevesebb.
3/10
nnnn4444 2015 okt. 19. - 03:14:47 3/10
(73/98)
Nyálas, gagyi.
Az a megeoldás, hogy szétcsapnak valami nagy kereket, de hogy az mi és, hogy azt miért kell szétcsapni az nincs kitalálva.
8/10
pihes 2015 jan. 21. - 15:33:11 8/10
(72/98)
Tetszett, mintha, már korábban láttam volna, tömörítve, ami, nem volt ennyire élvezhetõ, mint a DVD.

8/10
10/10
pb69 2014 szept. 20. - 22:25:05 10/10 Előzmény Meklód fia
(71/98)
Talán ha inkább leírtad volna, hogy konkrétan mi bajod volt a filmmel, akkor érdemi reakciók is érkeztek volna rá. Az, hogy semmit nem értettél belõle, az inkább rólad árul el valamit, mintsem a filmrõl.
Meklód fia 2014 szept. 02. - 09:20:48
(70/98)
õ inkább csak vallásos témájú filmeket tölt le, mert nem akar kalózkodni.
Úgy látom mindegy mennyire béna a film, elég ha a közönség kedvenc színészeket szerzõdtetik és akkor úgyis tetszeni fog mindenkinek a végeredmény.
offtopic
cellasto 2014 szept. 01. - 17:27:02
(69/98)
kérd meg zoli atyát,töltsön le valami jobbat neked torrentrõl :D
Meklód fia 2014 szept. 01. - 17:20:42
(68/98)
nekem ez nagyon elvont volt. Fogalmam sem volt, hogy mi a franc az amit nézek. Az a baj, hogy a forgatókönyv nélkül készült filmek mindig ilyen értelmetlenek :(
9/10
mudibarát 2014 jún. 27. - 22:52:23 9/10 Előzmény Keló Scofield
(67/98)
Azért csak igen kellemes megoldás volt a rendezõnek :D
9/10
Keló Scofield 2014 jún. 24. - 11:31:07 9/10
(66/98)
SPOILER

A néger fejvadász rájött, hogy gyakorlatilag mészárolják a klónokat és ezt az elnyomást, vagyis megkülönböztetést, megbélyegzést élte át a családja is. Így vont párhuzamot a kettõ között.
9/10
mudibarát 2014 jún. 24. - 08:42:54 9/10
(65/98)
Nekem is tetszett. Jó alaptörténet, jó történetvezetés(az elsõ felében fõleg). Ami egyedül nekem sem tetszett, az az, hogy a végén átcsapott kissé bugyuta akciójelenetekbe. De hát mit várhattunk mégis ettõl a rendezõtõl? Ez a "specialitása".
Szerintem még meg fogom nézni egyszer-kétszer. Csak eltekerem az akciót.
E miatt a kis hiba miatt 10/9.

Abszolút tanulság: önmagadban sem bízhatsz :D

SPOILER

Amit még nem értettem, hihetetlennek és csupán kényelmes megoldásként érzékeltem: a néger "fejvadász" pálfordulása. Mi indíttatta erre? Miért tette? Valamit motyogott Sean Beannak valamiféle megbélyegzésrõl, de most ez hogy jött hirtelen ide? Azért addig lazán lelövögetett mindenkit.
DrAgy 2014 jún. 24. - 00:16:54
(64/98)
Nyálas közhelyes marhaság.
10/10
-NOMAD- 2014 jún. 24. - 00:11:52 10/10 Előzmény pb69
(63/98)
+1

Hozzáteszem, hogy számomra különösen kedves ez a film. ZS-kategóriásként írták le nekem így ehhez mérten voltak elvárásaim. Ezeket, akármennyire is kicsik voltak bõven túlteljesítette ... ÉS még a többi számos filmhez képest -amiket láttam- is bõven 10/10-re értékelném.

Szerintem meglepõen fordulatos, izgalmas és akciódús, de nem az igénytelen fajtából. Szépen megtalálja az összhangot a látványos és az értelmes között.

Mindenkinek ajánlom ,akár többszöri megtekintésre is. :)
10/10
filmimádóó 2014 jún. 23. - 23:29:44 10/10
(62/98)
Szerintem jó film, nekem tetszett. Jól megcsinálták. 10/10
8/10
breeder 2014 jún. 05. - 01:15:39 8/10
(61/98)
Jó film, egy nyolcast bõven megér!

8/10
8/10
breeder 2014 jún. 05. - 01:14:15 8/10 Előzmény pb69
(60/98)
"Szerintem ez a film méltatlanul alulértékelt és nem igazán értem a "hivatalos" bukásának az okát sem."

Igazából a kritikusoknak nem tetszett ez a film! Õk húzták le. Nézõi oldalról viszont nem volt gáz. A többségnek tetszett! :)
10/10
pb69 2014 máj. 19. - 15:45:31 10/10
(59/98)
Szerintem ez a film méltatlanul alulértékelt és nem igazán értem a "hivatalos" bukásának az okát sem. Pár éve csak épp nem volt jobb dolgom, leültem elé, érdekesnek tûnt a téma, hátha nem kényszerülök alvásra vagy elkapcsolásra már az elsõ néhány perc után. Ehhez képest hatalmas pozitív csalódás volt.

Mondjuk az biztos, hogy a film nagy fordulata egyben csalódás is lehet annak, aki a felvázolt alapötlet teljes kifejtését várta, illetve hogy tényleg errõl fog szólni az egész film. Én annyira nem éltem bele ebbe magam, így jól sült el a dolog. Az amúgy jó kiindulási alap egy még jobb alapötletet fed el, így ugyanis jóval kevésbé lett sablonos az egész, mint amilyennek ígérkezett. Végül olyan problémát dolgozott fel és olyan jellegû tanulságokat szolgáltatott, amirõl nem szól már másik 4000 alkotás.

A fõbb szereplõk (Ewan, Scarlett, Sean és Steve) szerintem remekül játszanak. Noha sok kritika érte õket, de azt adják, amit kell.
SPOILER!
Lincoln az ügyes, okos, kiemelkedõ zseni a fajtájából, aki eleinte még csak kíváncsi, aztán gyanakvó, majd pedig fel is göngyölíti az igazságot, a sztori egyértelmûen köré épül. Jordan sokkal naivabb, aki nagyjából tényleg megrekedt a klón szinten és így elég bamba és sótlan. Emiatt Scarlett kapta a legtöbb kritikát, pedig a játéka illik a karakterhez. Merrick a klasszikus jégszívû számító üzletember, akinek csak a pénz és a hírneve számít, átgázol mindenen és mindenkin. McCord pedig a kisstílû munkásember, aki a mindennapok átlagosságát és humort csempész a történetbe.

Úgy gondolom, hogy sem az akció, sem pedig a romantikus szál nem volt annyira zavaró. Onnantól, hogy megvolt a nagy fordulat és a sztori csúcspontja, már nem igazán lehetett ezt a témát szépen lassan nyújtani és építkezni, mint addig. A lényeg megtörtént és elkerülhetetlen módon más elemeké lett a fõszerep: az akcióé és kicsit a humoré.
A romantikus szálat is elég korrekten vezették fel és valósították meg. Azt az elsõ pillanattól lehetett tudni, hogy a két fõszereplõ úgyis összejön, de finoman adagolták a dolgot. Azért hosszú perceken átívelõ nyálas-ömlengõs romantikázást nem kellett elviselni.
A happy-end is borítékolható volt, de nekem pl. sokkal rosszabbul esett volna, ha az erkélyes jelenet után rögtön a hajóba pattannak és elhúznak ketten. A telepre való visszatérés, a felszabadítás és az a néhány kisebb fordulat még nagyon kellett.

A korábban említett logikai bukfencekrõl annyit, hogy a klónok nem voltak olyan primitívek, mint a góré gondolta. Pont ez volt az egész lényege. Konkrétan Lincoln esetében a memória is ugyanúgy klónozódott, kifejlõdött és idõvel aktiválódtak is bizonyos részei. Eleve õ volt a titok kulcsa. Ezek után nem olyan meglepõ, hogy átlátta a helyzeteket és sikerrel vette a kihívásokat. Fizikálisan pedig tökéletes állapotban voltak, hiszen olyannyira odafigyeltek rájuk, hogy még a kajájukat is precízen kimérték. Emellett sportoltak is, szóval makkegészségesek voltak.

Én igazából csak azt hiányoltam az egészbõl, hogy nem aknázták ki kellõképp a szponzor-klón viszonyt. Mondjuk ha nem volt jó ötletük hozzá, akkor jobb is, mert könnyen egy klisés és érdektelen szálhoz vezethetett volna, de amúgy jó érzékkel remek motívumokat lehetett volna még kicsikarni belõle. Na meg ez a klónos filmekbõl kihagyhatatlan bugyuta "melyik az igazi?" dolog már elég erõltetett és méltatlan volt, az kimaradhatott volna.
SPOILER VÉGE!

Összességében csak ajánlani tudom a filmet, a Sci-Fi és akciófilm rajongóinak meg pláne. Nem egy világrengetõ, korszakos alkotás, de az elmúlt 10 évben a mûfajában bõven a jobbak között van. Az itteni átlaga közelebb állhat az igazsághoz, mint a szakma lesújtó véleménye és a pénzügyi bukás.