Téma: A tulajok

5/10
Trap 416 2020 okt. 27. - 10:53:33 5/10
(4/24)
Ambivalens érzéseim vannak, egyrészt rosszabbra számítottam, másrészt jobbra.
Ahhoz képest, milyen lesújtó értékeléseket kapott a film, valami igazi hulladékra készültem, de szerintem a technikai megvalósítással, és a dramaturgiával nem volt semmi probléma. Jól építkezik a film, kb. a kétharmadáig kifejezetten feszült, a színészek szerintem abszolút nem rosszak, és egy jó ideig nem is tudtam, hogy mi fog történni, az első fele teljesen kiszámíthatatlan volt.
Ami nekem fura volt, hogy egy laza, kis gagyi horrorra számítottam, ehhez képest folyamatosan ment a nyomasztás, és a megmártózás a betegebbnél betegebb szereplők lelki világában, merthogy itt több a mentálisan sérült, vagy kattant karakter, mint az olyan, aki nagyjából egészséges. Szóval ennél egy könnyedebb horrorra készültem, és nem is lett volna baj a nyomasztással, meg az elvárásokhoz képest komolyabb hangvétellel (egyébként a film eleje is azt az érzést keltette, hogy szinte már-már horror-vígjátékkal lesz dolgunk, ehhez képest szó nincs róla), ha nem így fejezik be ezt a sztorit. És akkor innentől SPOILER következik:
Ugyebár elsőként a gengszter faszi hal meg, ami egy kötelező horror húzás, hogy majdnem mindig az a szereplő dől ki a sorból leghamarabb, akiből kinézné az ember, hogy képes felvenni a harcot a főgonosszal/főgonoszokkal. Nem szeretem ezt a húzást, és amikor itt megtörtént, ráadásul a másik főszereplő srác is elég szar állapotba volt, már éreztem, hogy innentől csak lefelé fog menni a Tulajok szórakoztató faktora. Merthogy maradt ugye a csaj, meg a nagydarab srác, akin látszott, hogy bőven nem százas, és bármikor elgurulhat nála a gyógyszer, illetve a házaspár, akik nem sokkal a start után már pszichopatáknak tűntek. Egyébként még ezt követően is voltak baromi hatásos jelenetek, például a teás rész, de itt már nyilvánvalóvá vált, hogy ebből a mezőnyből egyedül a csajjal lehet majd szimpatizálni, ő volt az egyetlen, aki nem elmebeteg. A házaspár, különösen az öregasszony kurva idegesítő volt, persze ez is volt a cél, de valahogy egy óra után, a füstbombás résztől kezdtem azt érezni, hogy a film egy olyan vágányra terelődött, ahonnan már csak lefelé vezet az út, és ezen a ponton már annak is jobban örültem volna, ha az, egyébként szintén ellenszenves, gengszter valahogy életre kel, mert még ő is azonosulhatóbb volt mint az öregek. És ami a legjobban kiakasztott, mikor a lány nagy nehezen végre el tudna menekülni, még a nagydarab kattos srácért is visszamegy, és kihúzza a házból, beülnek a kocsiba, és akkor ez az idióta lelövi. Oké, ezen is túl tudtam volna lépni, de aztán jön az igazi pofon, az utolsó képkocka, ami teljesen nyilvánvalóvá teszi, hogy az öreg házaspár megússza, és mindenki más meghal rajtuk kívül. Persze, nem kell feltétlenül hepiend egy horrornak, és nem is azzal van a baj, hogy meghal az egyetlen pozitív szereplő, de így, hogy a házaspár teljesen azonosulhatatlan, sőt, idegesítő, legalább ők is megkaphatták volna a magukét a végére. Ezt így nekem kellemetlen volt nézni. Ha az összes többi karaktert is ellenszenvessé teszik, és úgy nyer a végén a két öreg, még valamennyire ki tudtam volna békülni a befejezéssel, na de így egyszerűen nem értem, sőt kimondottan idegesítő ez a fajta finis.
Ugyanakkor nem értem az előttem kommentelők felháborodását. Ennél ezerszer szarabb horrorok is mozikba kerültek, sőt, nem is mondanám ezt kifejezetten rossz filmnek, csak szerintem az alapkoncepció ment félre, ebből teljesen mást kellett volna kihozni, másmilyen dramaturgiai fordulatokkal, más tónussal. Összességében nálam ez 5 pont.
2/10
Xxy92 2020 okt. 25. - 22:08:37 2/10
(3/24)
De most tényleg mi értelme leforgatni sokadjára ugyanazt a filmet?!
10/10
Puzsér Róbert kritikus 2020 okt. 24. - 11:35:02 10/10
(2/24)
1/10
kate77 2020 okt. 23. - 18:47:46 1/10
(1/24)
Egyetértek az előttem szólókkal. Ezt a filmet látva felmerült bennem, ilyet minek forgatnak le???