Téma: A túlélõ

10/10
sanderb 2015 jan. 19. - 17:35:04 10/10
(101/161)
Megnézed és odatapadsz a fotelhez. Kiemelkedõen ELKÉSZÍTETT film.
A sztori igazán azért érdemel figyelmet, mert az alapjai megtörtént eseményre épülnek, és én az ilyet különösen kultiválom. 10/10
9/10
mfrog 2015 jan. 11. - 18:09:37 9/10 Előzmény DickM
(100/161)
Ha jól emlékszem, ez nem a 6-os SEAL csoport volt, ami valóban a SEAL-en belül is elitnek számít és állítólag sokat dolgozik a CIA-nak is. A film tárgyát képezõ hadmûveletet asszem a 10-es SEAL csoport csinálta. Úgy tûnik náluk sincs külön fodrász képzés :)
DickM 2015 jan. 06. - 20:59:21 Előzmény Csonger
(99/161)
A 6-os SEAL csoport alakítása óta bevett szokás, legalábbis a 6-osoknál, hogy nem kell alkalmazkodni a seregben használt séróhoz, lehet szakállas, sõt lófarkas is valaki, így könnyebben elvegyülhet tömegben ha olyan terepre tévedne.
wrossi 2015 jan. 04. - 21:56:11
(98/161)
Az üzleti érdekektõl mentes világ már soha többé nem tér vissza azt nyugodtan el lehet felejteni.Minden legalább részben tájékozott embernek van egy össz világképe,ami nagyjából annyit jelent,hogy képes megállapítani ki a gonosz és ki a jó.Születésedtõl fogva gyûlnek az információk,rajtad múlik,hogy mit tartasz hitelesnek és mit nem.Ezekbõl az infókból kell meghoznod a döntést,kiben bízol és kiben nem.Én nem tartom magam hiszékeny embernek és könnyen befolyásolható sem vagyok,ezért úgy gondolom nem tévedek nagyot amikor azt mondom ebben a harcban Amerika a jó és a tálibok a gonoszok.Ha megpróbálnám megindokolni lehet,hogy lõnék néhány bakot,de ettõl a végkövetkeztetés még jó.
Más összevetésben már lehet,hogy Amerika jósága is megkérdõjelezhetõ,de mint már korábban kifejtettem én cselekvés párti vagyok,viszont a világ jelentõsebb országai az igazán fontos kérdésekben inkább a halogatást preferálják.
wrossi 2015 jan. 04. - 20:22:31
(97/161)
Amerika önmagát felhatalmazva ártja bele magát más országok ügyeibe,ez nem jó így és olykor szükségtelen is,de abban egyetérthetünk,hogy a világban sok gonoszság van aminek nem Amerika az okozója.Amerika bevállalja azt amihez a világon egyik országnak sem fûlik a foga,mert sokkal könnyebb tétlenül ülni és ítélkezni afölött aki tesz is valamit.Amit tesznek az önös érdekektõl nem mentes és sok szempontból megkérdõjelezhetõ,de ugyanakkor szükséges is,kell valaki aki fenyegetést jelent a színtiszta gonoszra amely fenyegetés híján elszaporodna.
Elcsépelt mondás,de igaz,hogy a gonosznak annyi is elég ha a jók tétlenül állnak.
Ítélkezni könnyû,tenni valamit nehezebb,de úgy cselekedni,hogy csak jót tegyél na az az igazi kihívás.
9/10
mfrog 2015 jan. 04. - 15:58:35 9/10
(96/161)
Átfutottam a hozzászólásokat és volt pár meglepõ vélemény. Elõször is, a film a Haditengerészet által jóváhagyott film, ami két dolgot jelent:
- igen, van némi propaganda jellege
- a rendezõi stáb olyan információkhoz is hozzájutott, ami nem publikus (pl. az egyetlen túlélõ hivatalos jelentésének néhány részlete, boncolási jegyzõkönyvek, stb)

Ezek alapján (SPOILER van benne):
A sérüléseket a boncolási jegyzõkönyvek és a ruházaton talált sérülések alapján rekonstruálták, így azok reálisak. Bár lehet, hogy ezeket a lövéseket tényleg nem 2 méterrõl kapták, hanem messzebbrõl :)
A zuhanás is kb. reális, tényleg az volt az egyetlen út. A túlélõnek komolyabb sérülései is voltak, többek között ezért szerelték le a SEALS-tõl (pl. csigolyasérülés, bordatörés, orrtörés, lõtt sebek és valami baktérium is megtámadta a vízbõl, amit az erdõben ivott, több sérülését azóta is kezelik).
A kecskepásztorok civilek voltak és tényleg az a szabály, hogy ilyenkor parancsot kell kérni, ha nem lehetséges kommunikációs problémák miatt (amik szintén reálisak, megszakadt a kapcsolat), akkor a fõnöknek ki kell kérni a többiek véleményét és végül neki kell meghozni a döntést. Ez a filmben is így történt, szóval ez is reális, bár a szavazás talán enyhe túlzás. Az, hogy miért nem kötötték össze a lábukat és így nyerve pár órát, nem tudom.
Végül pedig tényleg egy afgán falu rendõrfõnöke mentette meg, aki a táliboktól rejtegette. Az illetõ most a szélsõségesek listáján van a családjával együtt, ezért az igazi Marcus és ügyvédei próbálnak nekik USA vízumot intézni. Azóta egyébként több esetben látogatta már meg Marcus-t annak texasi otthonában, ezekrõl sok fénykép kering a neten.
A film végén lévõ harc, amikor a tálibok lerohanják a falut, na ez viszont kamu. Ilyen nem történt. Marcust nem akarták lefejezni, bár állítólag pár órán keresztül vallatták a faluban (ennyiben egyeztek meg a faluval) és fenyegették lefejezéssel.
Szintén túlzás, hogy valójában nem 100-200 tálib ellenség volt, hanem sokkal kevesebb, ebbõl következõen valószínûleg õk is kevesebbet öltek meg. Ha jól emlékszem a csata a valósában kb 3 óráig tartott.

A publikusan elérhetõ infók alapján nem tudják, hogy mi történhetett, hogy a tálibok ilyen hamar rájuk találtak. Két opció kering a neten:
A) Már a landoláskor lebuktak és a tálibok azóta keresték õket, a kecskepásztoroknak meg közük sem volt az egészhez
B) A kecskepásztorok szóltak a táliboknak (ami egyébként bevett tálib szokás volt, hogy civileket küldenek járõrözni, mert õk is ismerték az USA katonai kódexeit és azt, hogy civileket igyekeznek nem lelõni)

Összességében a film a többi hollywood-i akicóhoz képest sokkal reálisabb és visszaadja, ami igazán történt. Bár tény, hogy 1-2 túlzás van benne, de ez meg a propaganda része, viszont elfogadható mértékû.
Csonger 2015 jan. 04. - 09:06:11 Előzmény MissPoppy_
(95/161)
De hiába vagy szakállas, ha közben full gear-ben jelensz meg, nem pedig hidzsábban.. :)
MissPoppy_ 2014 dec. 31. - 20:06:25 Előzmény Csonger
(94/161)
Arab országban, ahol a férfiak szakállt viselnek, azonnal kiszúrják hogy ha valaki kopter akkor csak külföldi katona lehet... ezért a szakáll.
MissPoppy_ 2014 dec. 31. - 19:36:38
(93/161)
Mennyi balfazék ember ír ide te jó szagú....

Emberek nem baj hogy ez az egész megtörtént? Olvassátok el a könyvet amit a leszerelt katona megírt. A filmet nyilván feltupírozták hogy eladható legyen sok gyengébb intellektusú látványvadásznak. Nyilván a filmben van némi túlzás... de ez a lényegen nem változtat.

Olvasni még mindig nem bûn....! (Persze a könyv kiválasztásához is kell némi tehetség...)
Csonger 2014 dec. 28. - 02:23:17
(92/161)
Egyébként miféle osztag volt ez? Mindenki szakállas. A bázison is egy-két kivételtõl eltekintve mindenki szakállas, meg nagyhajú. Nem úgy van, hogy a katonák szinte kopaszok, és kötelezõ borotválkozniuk?
Csonger 2014 dec. 28. - 01:42:03
(91/161)
Nagyon jó film. Különösen jó ötlet volt megmutatni a végén azokat a fényképeket.
De azért számomra kicsit hihetetlen, hogy egy ember ennyi mindent kibír. Akármilyen kemény kiképzést kap, hogyan készítik fel arra, hogy golyót kap, eltörnek a csontjai, átlövik a végtagjait, sziklákra zuhan, ellövik az ujjait, és mégis képes tovább mozogni, célozni és lõni?
1/10
tesz-vesz 2014 dec. 01. - 16:38:19 1/10 Előzmény witpen
(90/161)
és iraknak ehhez mi köze? mert nem találtak vegyi fegyver irakban, pedig az volt a háború oka. érdekes. Szíriában se tudta senki bebizonyítani, hogy ki vetette be a vegyi fegyvert, obama pedig még a vizsgálat elõtt (!) bombázni akart!
normális?
https://www.youtube.com/watch?v=z-sdO6pwVHQ

és ez?
https://www.youtube.com/watch?v=gtUfYGBlYSw
Wesley Clark egy beszélgetésérõl, amit 9-11 után folytatott egy vezérkari tábornokkal, aki elmondja neki, hogy meg fogják támadni Irakot, kérdezem: miért? azt mondja: nem tudom!
Egy Pentagonban aktát tologató tábornok mondta el négyszemközt Wesley Clarknak. Õ pedig nyugdíjazása után sztorizgatott

- Egy pár héttel késõbb újra beszéltem vele, akkor már Afganisztánt bombáztuk. Megkérdeztem: 'Még mindig az a terv, hogy megtámadjuk Irakot?' Azt mondja, 'Rosszabb' - és felvesz az asztaláról egy iratot, és azt mondja, 'Most jött fentrõl, a hadügyminiszter [Rumsfeld] irodájából. Ez a feljegyzés leírja, hogyan fogunk kiütni 7 országot a következõ 5 évben. Kezdve Irakkal, aztán jön Szíria, Libanon, Líbia, Szomália, Szudán, és végül Irán.

- Hallhatnánk az országok listáját még egyszer? [a közönség nevet]

- Kezdve Irakkal, aztán jön Szíria, Libanon, Líbia, Szomália, Szudán, és aztán visszamegyünk Iránba.
1/10
tesz-vesz 2014 dec. 01. - 16:28:06 1/10
(89/161)
most jut eszembe, hogy én is elgondolkodtam a film alatt: egy átlag amerikainak nem esik amúgy le, hogy helló, hát mit keresnek amerikai katonák külföldön? nem megszállás ez elvtársak?
1/10
tesz-vesz 2014 dec. 01. - 16:04:17 1/10
(88/161)
jó benne a csavar, a pashtunwali. na ebben van csavar. adtam is a filmre egy 1-est

elég harmatos filmecske, és egyik színészkét sem szeretem benne, kivéve eric banát, a film végefelé a tálib gyerek arcát irritálóan sokszor mutogatják - látszik is ebbõl hogy milyen amatõr a rendezõ. most látom, hogy Peter Berg rendezte :D a nagysikerû Csatahajó c. klasszikus film rendezõje :D

és várom már a paródiáját, ahogy ugrálnak le a sziklákról, ez nekem volt csak furcsa?
legalább emberiesen csúsztak volna le a 20-30 méteres sziklákról, de nem, ezek leugrottak róla, két szikláról is egymás után, szinte nekifutásból mint a vasember. vagy mint a hankokk, hogy stílszerû legyek :D
DickM 2014 nov. 24. - 21:01:08
(87/161)
Kicsit érthetetlen számomra ez a sok objektivitást nélkülözõ kritika. Egyrészt a film maga megtörtént eseményt dolgoz fel, a katonák sérülései és halál okai szintén valóságon alapulnak, ugyanis a holttesteket begyûjtötték az akció után. Kb. úgy reális, mint, ahogy a Phillips kapitány forgatásához megvizsgálták az eredeti mentõhajót és az alapján forgatták a filmet. A fõszereplõ által készített könyv is sokban segített a forgatást illetõen.

Egyébként itt néhány véleményezõ értetlenkedik a SEAL-ek teljesítményét illetõen, de nem ártana elõször tájékozódni mondjuk a SEAL kiképzést illetõen + ha nem tévedek ez a 6.-os SEAL csapat volt, vagy legalábbis a mentésben részt vettek az biztos, ami a SEAL-ek között is az elitet jelenti. Elég sok könyv kijött már a témában, de a neten is rengeteg info van már. Ezeket a srácokat arra trenírozzák, hogy az átlag ember fájdalomküszöbét többszörösen túlszárnyalják, arra képzik, hogy egy lövés vagy gyors hármas sorozat azonnal célt találjon. Ha valaki több ezer töltényt vagy annak a sokszorosát lövi el a gyilokházakban lehet belõle ennyire jó lövész.

A SEAL-ek feladat nem a likvidálás volt, hanem az azonosítás a nyílt terepen pedig valóban több esélyük lehetett volna, tekintve, hogy a tálibok AK-i a SEAL lövészpuskákkal nem konkurálhattak, míg a sziklás terepen a tálibok voltak elõnyösebb, offenzív pozícióban. Egy brit SAS alakulat csinált már hasonlót az Öbölháborúban nyílt terepen.

Egyetlen helyen sántított a történet (nem film, hanem a történet, mert a film ezen része is valóság alapján történt). A kecskepásztorokat hiba volt így elengedni. Kötegelõvel hátrakötni a kezüket, vagy összekötegelni õket, hogy csak lassan mozoghassanak le a hegyrõl, így a SEAL sem gyilkol ártatlant, de jelentõs idõ elõnyre tehettek volna szert.

Összességében véve realisztikus háborús dráma.
10/10
idõjós1010 2014 nov. 21. - 20:38:25 10/10
(86/161)
Többen írták, hogy nehezen pörög fel a film, lassan indul, nagyon elnyújtva, ami talán igaz, de azért én úgy gondolom hogy végig meg tudja tartani a figyelmet, mert az elsõ perctõl kezdve megvan a hangulata. Ami pedig késõbb jön, engem lenyûgözött. Képernyõre szegezett. Rajongtam a filmért. Nyilván tele van túlzásokkal, és nagyon mesze áll a valóságtól, noha egy igaz történetet dolgoz fel, mégis valahogy teljesen élethûnek tûnt minden. PL ha valakit eltalál egy lövedék, úgy érzem, hogy az pont így néz ki, mint a filmben.
9/10
horipapa. 2014 nov. 13. - 18:09:22 9/10
(85/161)
Igazán jó film, bátran mondhatom, hogy alulértékelt.
Témájában kevés jobb filmet láttam ennél.

10/9
10/10
Deniss 2014 nov. 12. - 15:43:00 10/10
(84/161)
Ki merte ezt a filmet így le pontozni ??? Gyorsan adjon magának egy nagy pofont mert a végen én adok !!!
Eszméletlen jó film, aki lattá a Sólyom végveszélyben címû filmet annak ajánlom vagy csak simán akar nézni egy jó háborús filmet ! 10/10
Koppeti 2014 nov. 04. - 18:55:46
(83/161)
A sok a meleg szobában, fotelben ülõ hitetlenkedõ okos tojásnak ajánlom ezt az olvasmányt: http://index.hu/kultur/cinematrix/2014/02/07/osszetortek_az_olomkatonakat/
Netricho 2014 okt. 20. - 12:34:39
(82/161)
A minap láttam ezt a pontozások, és a színészgárda alapján ígéretesnek tûnõ filmprodukciót. :)
"ADIZS" már gyakorlatilag mindent leírt, amit én is megtettem volna.
A kecskepásztoros résztõl kezdve csak csapkodtam a fejemet a baromságoktól. Tipikusan az a film aminek a baromságai nem röhögtetnek hanem felhúznak. A forgatókönyvírót(kat) kiküldeném Afganisztánba homokot lapátolni.

A film látványa tényleg rendben volt. :-)