Téma: A Vaslady

10/10
Jim Hacker 2015 jún. 18. - 16:40:55 10/10
(95/115)
Példaértékû. Híres, sõt nyugodtan állíthatjuk hogy hírhedt politikus életérõl szól. Csak ezért talán nem is lenne érdemes megnézni. Sokkal többrõl szól. Egy asszonyról, akinek ugyanúgy volt magánélete, családja, mint bárki másnak. Becsvágy, karrier, nemzetközi hírnév, lojalitás körül forog nagyrészt, de ha van férj is, plusz gyermek, akkor mindennek van egy másik oldala is. Nos, pont emiatt egészen kiemelkedõ úgy az egész film, mint Meryl Streep és Jim Broadbent (Denis Thatcher) alakítása. Nagyon hiteles és megrázó emberi dráma, sokoldalúan bemutatva. Idõrendi sorrendben ezt nem lehet, fõként nem érdemes bemutatni. A mûvészi megközelítés csakis egyéni módon lehetséges. Itt a hallucinációknak van nagy jelentõsége, ami ez esetben nem légbõl kapott, egy kiváló elme leépülésével állunk szemben. Fölösleges a szánakozás, ez is életünk része, sztárokat és hétköznapi embereket egyformán érint.

Thatcher a nagy formátumú politikusnõ is izgalmasan van tálalva. Ehhez persze rengeteg háttér információra van szükség, különben az utalások java nem érthetõ. Akit a politika és annak mûvelõi hidegen hagynak, az talán rendben is van. Arra azért felfigyelhettek, hogy elég sok jelenetben látható a brit miniszterelnöknõ kizárólag férfiak társaságában, akik az elvárt udvariassággal hallgatják vezetõjüket, amíg csak lehet. Egyszer azonban minden kötél elszakad, ezzel elvileg mindenki tisztában van. Mégis ez okozza a legnagyobb drámát, minthogy a következmények szinte beláthatatlanok. Geoffrey Howe felszólalása a parlamentben, majd Michael Heseltine fellépése hozta el Margaret Thatcher uralkodásának végét.

Nem sokra értékelem az olyan alkotást, ami egy híresség esendõségére még csak nem is utal. Meryl Streep játéka, mimikája és hangja olyan magas színvonalú és hiteles amilyet nagyon ritkán látni. Méltó partnere ebben Jim Broadbent, bár a férj nem volt közszereplõ, ez nyilván nagyobb szabadságot adott a színésznek.
10/10
Jim Hacker 2015 jún. 07. - 23:56:48 10/10
(94/115)
Akinek ez nem jött be, vagy esetleg éppen többre-jobbra kíváncsi, annak ajánlom a 2008-as Margaret Thatcher ifjú éveit (Margaret Thatcher: The Long Walk to Finchley).

Ezt még nem láttam, valahogy teljesen kielégített a másik Thatcher-film, Andrea Riseborough elragadó tolmácsolásában.
southwind 2015 jún. 07. - 23:45:11
(93/115)
nem tudom kit sajnáljak, a vaslédit, hogy ilyen baromi uncsi élete volt, vagy Meryl-t hogy ilyen uncsi szerepet kapott
kaboca11 2015 febr. 17. - 19:31:28 Előzmény Hatnull 2010
(92/115)
Nem értem mirõl beszélsz... Biztosan a tudatlanságom az oka, hogy ezt nem vettem észre.

Szerintem teljesen nézhetõ.
1/10
Hatnull 2010 2015 febr. 16. - 22:50:09 1/10 Előzmény csabaga
(91/115)
Utána sem. Hazug, történelemhamisító, koncepciózus film.
csabaga 2014 febr. 05. - 15:52:01
(90/115)
Ezt a filmet M.T.életében nem lett volna szabad elkészíteni,de legalábbis forgalmazni.
Cordelia 2014 febr. 04. - 21:05:45 Előzmény pneklara
(89/115)
nagyon érdekes meglátásaid vannak, eddig nem tûnt fel, hogy létezik idõs nõkre jellemzõ mozgás
ebben az esetben Meryl Streep valóban fantasztikus, továbbra is
kíváncsi lennék Meryl Streep életrajzára, vajon élnek-e a gyerekei és mi lett velük?
a házassága bemutatása is érdekes volt és kedves
még tetszett a politikus meglátása az érzésekkel kapcsolatban, hogy inkább gondolatokra és eszmékre van szükség
manapság inkább kitárulkozunk és sírdogálunk:)
pneklara 2014 febr. 04. - 19:36:22
(88/115)
Én sem szeretem az olyan filmeket, ahol jelen-múlt teljesen váratlanul váltakozik.Az elején azt hittem, én feltételeztem csak, hogy már meghalt a férje, hisz ott van mellette, beszél is hozzá. Míg végre rájöttem, hogy ez a képzelet játéka. Hacsak nem az a valóság, hogy a Vaslady élete végén szellemileg is leépült.
Mennyivel jobban élveztem volna, ha idõrendben látjuk a történéseket!
Én is elgondolkodtam azon, ha 20 évvel ezelõtt nekünk is lett volna egy ilyen formátumú politikusunk, most hol tartanánk?
Persze idõben bevezetett törvényekkel, ellenõrzésekkel, szankciókkal.
Voltak a filmben szellemes operatõri/rendezõi ötletek: pl a sok férficipõ sorában egyetlen nõi topánka. Vagy az "urak" felirat mellett egy "Lady" névtábla, egyetlen székkel.
Nem semmi, helytállni, tekintélyt szerezni és tartani ennyi befolyásos férfi között!
Kedvem lett megkérdezni a net-et, hogy megtudjak többet errõl a nagyformátumú politikus asszonyról.
Szerintem Meryl Streep maszkja kitûnõ volt. És tökéletesen alakította egy idõs nõ mozgását.
Amikor a boltban megfordult, s alulról fölfelé haladva megfigyelte a sorban mögötte álló magas férfit - az olyan tipikusan öregasszonyos volt.:)
spekimen 2014 febr. 04. - 18:37:32
(87/115)
Nos, nekem sem jött be ez az idõbeli ugrálás, szerintem jobb lett volna, ha egyhuzamban pörgõsen végig mennek az életén és a végére hagyják az öregkorát. Szerintem sem moziba való filmnek készült, de valljuk be, még ha annak is készült volna, akkor sem hiszem, hogy egy ilyen személyiség önéletrajzi filmjére tódult volna a közönség.
Nem tudom mi volt a célja a rendezõnek, evvel az idõsík ugrálásokkal, szerintem ezzel akarta "felrázni" a filmet, ami nem jött be. Összegezve még így se találtam unalmasnak, és azért, egy ekkora személyiség életét szerintem nehéz filmre vinni.
Thatcher-rõl pedig annyit, hogy ugyan nagyon megosztó személyiség volt, de a legnagyobb emberek egyik jellemzõje pont ez. Végrehajtott olyan reformokat, amiket már régen meg kellett volna tenni még ha az átmenetileg sok embert rosszul is érintett, és amit sok "gyáva" politikus itt nálunk is 20 év alatt szintén nem mert bevállalni, mert elõbbre való volt neki, hogy az ígérgetésekkel hatalmon maradjon, ahelyett, hogy tûzön vízen átvitték volna - még ha az pillanatnyilag fáj is és emiatt megbuknak - a szükséges változtatásokat. De ehhez persze kellett egy ilyen sötét nép is. Persze ez máshol is így van, csak azért nem mindegy milyen arányban van sötétség és világosság. :-D
9/10
Bubus53 2014 febr. 04. - 15:39:25 9/10 Előzmény micra
(86/115)
Szerintem is egy nagyon jó film, nagyon emberire sikeredett, pont ilyenre vágytam, többször elsírtam magam. Már bánom, hogy nem 10 pontot adtam rá.
Cordelia 2014 febr. 03. - 08:06:12
(85/115)
végre sikerült megnézni a filmet és nem értem az egészet. Csináltak egy monodrámát, itt-ott dokumentum film hatása volt. Meryl Streep nem tudott csodát tenni. Rendezõi koncepciónak lehet, hogy értékes. Nézhetetlen, zagyva film (?) lett belõle.
6/10
deadscott 2014 febr. 02. - 22:30:57 6/10
(84/115)
Meryl Streep fantasztikusan alakítja a világ egyik legellenszenvesebb politikusát. Ettõl függetlenül az öreges részekbõl kicsit sok volt, és így egy kicsit vontatottá vált, de azért örülök, hogy nem valami Teréz anyaként ábrázolták.
6/10
hanyi istók 2014 febr. 02. - 21:41:50
(83/115)
nagy buli volt londonban mikor elpusztult ez a múmia.
6/10
Attrax 2013 aug. 25. - 20:16:57 6/10
(82/115)
Meryll Streep tökéleteset alkot a középszerûre sikeredett filmben.Idõs korának kidomborítása helyett aktív életébõl láttam volna többet ami meggyõzött volna arról ,hogy filmet kellett róla készíteni de így csak egy felejthetõ mozi lett belõle.
6/10
doktormacko1 2013 jún. 22. - 10:50:52 6/10
(81/115)
6 /10
10/10
micra 2013 ápr. 09. - 22:20:51 10/10 Előzmény micra
(80/115)
megnéztem mégegyszer...
a világ eddigi legjobb filme...
33 éves féfriként, másodszor megnézve (angolul)életemben elöször zokogtam...
FELEJTHETELEN!
10/10
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 08. - 14:13:12 10/10
(79/115)
10/10
micra 2013 márc. 04. - 23:23:14 10/10
(78/115)
hát évente egyszer látok ilyen jó filmet.
a címe sem teccet, nem is érdekelt az egész.
nyeltem a könnyeimet, lenyûgözõ volt.
Csodálatos!
Látni kell.
10 pont...
5/10
beo71 2013 febr. 17. - 18:55:35 5/10
(77/115)
Ez az öreg néni, szimpi néni megközelítés egy zsákutca.
Egyszer elhangzik a filmben, hogy a leggyûlöltebb miniszterelnökbõl népszerû, gyõztes min.elnök lett egy pillanat alatt, ez a mondat sokat elárul a fõszereplõnkrõl, sajnos maga a film nem sokat.Zavaros visszaemlékezések, uncsi emberi sors, gyenge film, amit szokás szerint Meryl Streep játéka ment valamelyest.5/10.
10/10
offtopic
Petrapetrus 2013 febr. 06. - 13:52:22 10/10
(76/115)
"Amúgy, ha eredeti nyelven - fõleg angolul - akarok valamit nézni, letöltöm. Fõleg sorozatokat."

Rengeteg ilyen van, ami engem nagyon érdekel és nálunk se híre, se hamva. Ilyenkor nálam is ez az egyedüli járható út. :)
Bár volt már rá példa, hogy Londonban megvettem 1-2 filmet, sorozatot eredetiben is DVD-n. De csak a legnagyobb kedvenceket. :)

Részemrõl oké, téma ki/túltárgyalva. ;)