Téma: Abigél

Annie92 2012 júl. 06. - 13:16:08 Előzmény eful11
(253/373)
lehet, hogy a megfogalmazásom nem sikeredett a legjobbra, de ajánlom, ne szólj be úgy, hogy nem ismersz.
valamint hálás lennék, ha nem úgy beszélnél hozzám, mint egy 12 éves hülye gyerekhez szoktak, mert, ismétlem önmagam, nem ismersz...bár abban igazad van, hogy valódi irodalmat olvasok, és megnyugtatlak, tudok értelmezni (a te fogalmazásoddal élve) egy komplex irodalmi mûvet. részemrõl az ügyet lezártnak is tekintem.
eful11 2012 jún. 27. - 20:51:00
(252/373)
Legalább próbáld meg értelmezni amit írtam. Ha ez nem megy, akkor egy komplex irodalmi mûvet is nehéz lesz. Nem akarlak bántani, hidd el, mert hála az égnek a valódi irodalmat szereted és bõven lesz még idõd a változásra:)
Annie92 2012 jún. 27. - 16:46:57 Előzmény eful11
(251/373)
de, persze, fõ célom volt vitát provokálni...ja, várj, nem, mégsem. a mondatom/kérdésem/reagálásom vagy aminek veszed egy egyszerû megnyilvánulás volt a kérdésre, de nyugodtan ringasd magad abba, hogy vitát akartam.
ahhoz meg még mindig tartom magam, hogy megbízom az ismerõsömben és a véleményében is, ha ez valakit zavar, sajnálom.
eful11 2012 jún. 24. - 21:24:12 Előzmény Annie92
(250/373)
Nem lehet, hogy a „...csak nem fáj, hogy megbízom a régi ismerõsömben?” idézetet, a vitát kiprovokáló ’ennyi baromságot’ címû egyszerû gép „gondolataiból” merítetted?:) A Törölt Felhasználótól ugyanis ilyen kijelentést nem látok…

Törölt Felhasználó:
Ahogy mondani szokták: Mi kérünk elnézést:) Rossz helyre regeltél. Ezen a fórumon sajnos már csak ilyenek maradtak:)
10/10
ottofon 2012 jún. 22. - 10:43:10 10/10 Előzmény Annie92
(249/373)
Tegnap (júni 21 csütörtök) a Kossuth rádióban volt egy 1 órás mûsor az Abigélrõl. Riportok sora Szabó Magdával, Garas Dezsõvel, az új színházi darab szereplõivel, sõt egy jelenetet le is adtak belõle. Mit mondjak, szerintem nagy hiba az Abigélhez hozzányúlni. Szerintem az Abigél filsorozat úgy tökéletes ahogy van, a szereplõk jellemétõl, nagyságától emelkedett ilyen magasságokba a mû. Soha semmilyen szereposztás vagy musical, stb nem fogja megközelíteni az eredetit. Semmi pénzért nem néznék meg semmilyen adaptációt. Minek? Úgy is csak hasonlítgatnám az eredetivel.
Annie92 2012 jún. 11. - 18:23:21
(248/373)
Planetarium, igazad van, csak szegénynek nem tudtam elmagyarázni rendesen, mert kábé az elejéig mentünk vissza és még úgysem igen értette...mondjuk, én szinte kívülrõl tudom a könyvet, ebbõl kifolyólag néhány dolog értelemszerû, és bármekkora kavar is van a színpadon (nem feltétlenül a musicalrõl van szó, inkább csak általánosságban) tudom, mi mi miért történik, tudom ki kicsoda, milyen viszonyban áll a másikkal, és ez a magyarázatomon is meglátszott szerintem.

nem, Botosné is az, de végül én is megtaláltam a könyvben, hanem a Bánki anyjára gondolok...õ is csak említés szintjén került elõ, viszont a musicalben ehhez képest nemcsak említés szinten került elõ...de például van Horn Mici dal, a hadnagyos a végén, még azt is megtaláltam a regényben...igaz, nem szó szerint így, de a lényege ugyanaz volt.

azért ezek felett a hibák felett már nem lehet szemet hunyni...és mi lesz, ha még a film elkészítésére is szabad kezet kap?!
manóka27 2012 jún. 11. - 16:54:16 Előzmény Annie92
(247/373)
Azt hiszem, tudom, kire gondolsz új szereplõként a musicalben. Eleinte én is azt hittem, hogy Botosné új szereplõ, de említés szintjén megjelenik a könyvben. Oké, nyilván röhej megjeleníteni a színpadon egy karaktert, aki csak egyszer van megemlítve a regényben, de azt hiszem, ez inkább egy fajta tisztelgés lehetett Arányi Adrienn elõtt, akit ily módon csempésztek bele a darabba. Sok szerepe nem volt, csak kétszer átsétált a színen.:) Mégis, a musical változat Bánfalvy-feldolgozása mellett sokkal ütõsebb, sokkal több érzelem van benne, és ami még fontosabb: ABIGÉL. :)

Itt azért durva változtatások voltak, igazatok van. Eleve a plusz jelenetek, ahogyan már te is céloztál rá. A tanári kar hiánya, miközben a szanitéc és a vallatótiszt külön szerepkörben tûnik fel... Hát, nagyon furcsa ez a darab. Csak erõs idegzetûeknek ajánlott(aki nem Abigél-rajongó) és a giga Bánfalvy-fanoknak, akik szemet hunynak a hatalmas hibák felett és afelett, hogy ez nem Szabó Magda Abigélje.
Planetarium 2012 jún. 11. - 15:14:55
(246/373)
ez utóbbi szerintem emberfüggõ, már hogy ki mit ért. én elõször láttam a musicalt, aztán olvastam a könyvet, majd néztem meg a filmet.
azért mégiscsak vannak határok új jelenetek beillesztésénél..
Annie92 2012 jún. 11. - 14:22:57
(245/373)
Szabó Magda kikötésében az a furcsa, hogy még az Opere- ,bocsánat, Somogyi Szilárd is igencsak belenyúlt...õ is tett bele új szereplõket és új jeleneteket...de ott legalább a szereposztás úgy-ahogy jó lett. (bár az is igaz, hogy egy barátnõm én én majdnem egyszerre láttuk...én úgy néztem, hogy "most mi van?! õ ki? ez meg milyen jelenet?", neki ellenben tetszett...viszont kiderült, hogy a végébõl egy büdös szót nem értett, mert nem olvasta a könyvet, nem látta a filmet...)
manóka27 2012 jún. 11. - 09:20:28
(244/373)
Sziasztok!

Én láttam a darabot, és azt kell, hogy mondjam, nagyon nagy csalódás volt. Hol is kezdjem? Sok pozitívumot elmondani sajnos nem tudok róla. A rendezést én sokszor következetlennek éreztem. Új szereplõk, új jelenetek vannak a darabban, ami a könyvben nem volt. Pedig Szabó Magda, mikor annak idején eladta a játszási jogokat az Operett Színháznak, kikötötte, hogy csak a könyvbõl és a filmbõl dolgozzanak, ne tegyenek bele új szereplõket és új jeleneteket. Hát, ezt Bánfalvy kidobta a kukába, ahogyan magát az Abigél-hangulatot is. Az eredeti karakterek kifordultak önmagukból. Zsuzsanna egy kiabáló, hisztis nõ lett, aki pillanatok alatt megjárja az érzelmi hullámvasutat. Egyik pillanatban még ordít és a kiabál a lányokkal, a másikban meg már simogatja õket össze-vissza. Az emberben jogosan fogalmazódik meg a kérdés: mi van? Ha valaki ennyire labilis érzelmileg és idegileg, azt nem engedem gyerekek közé. Arról nem is beszélve, hogy a nyakában egy marha nagy lánc lóg, ami nem kereszt, nem rózsafüzér, hanem egy ÉKSZER. Hahó! Ha egyszer elvárom a gyerekektõl, hogy õk ne hordjanak ékszert, nem veszem fel a gyémántnyakékemet és a fülbevalómat, ezzel is figyiszt mutatva nekik.
Kõnig karaktere egyszerûen nevetséges, és való igaz, hogy a darab elején elmondja, hogy ki õ, kinyírva ezzel magát az elõadást és a végén elvárható katartikus hangulatot.
Látszik, hogy Bánfalvy keze nyomát viseli a darab, hiszen Torma Piroska többet szerepel a darabban, mint maga Vitay Georgina. Oké, ez a Vitayt alakító lány nulla felé konvergáló színészi képességeit tekintve még pozitívum is lehetne, a történet szempontjából viszont nagyon nem az. Most komolyan, ismerve Kiss Ramóna "színészi képességeit", könnyedén be lehet lõni, hogy a Ginát játszó lány, nagyjából hol tart. Sehol. Még mázli, hogy Bánfalvy legtehetségesebb tanítványa, leglábbis az õ állítása szerint. Komolyan elgondolkodtam, ha õ a legjobb, milyen lehet a többi...
Bánfalvy sajnos nagyon ripacs Horn Miciként. Igen, mind tudjuk, hogy a regény és a film Horn Micije nem egy hintaszékben üldögélõ revütáncosnõ, aki arról álmodozik, hogy fotómodell legyen. Huhhh, már itt elkezdhettem volna gyanakodni, hogy valami nem stimmel. Túl jóhiszemû voltam, és próbáltam visszazökkeni a "darabba".
De akkor nézzük a plusz jeleneteket: Kuncz Feri és Gina enyelegnek a padon, mikor megjelenik a tábornok. Ami csak azért vet fel némi problémát, mert Vitay tábornok sem a könyvben, sem pedig a filmben nem tud Ferirõl.
Aztán, Kuncz épp halálra vereti a tábornokot premier plánban, mikor lépések hallatszanak, betipeg Bánki és közli Ferivel, hol találja Ginát. Õ pedig illedelmesen megköszöni. :))))
A tanári kar úgy kompletten kimaradt a darabból, van benne viszont egy Kalmár Péter, akit totálisan kiherélt Bánfalvy (már átvitt értelemben természetesen), egy ordítozó Zsuzsanna, egy rettentõ karakteridegen Kõnig és halálosan szigorú, ámbátor a szerep határait egy cseppet sem feszegetõ Torma Gedeon, aki ezt az egész elmegyógyintézetet irányítja.

De nem szeretnék csak negatívat mondani a darabról. Lássuk csak, mi van itt: Száraz Dénes egész jó Kalmár és Németh Kristóf pedig kellemes meglepetés volt. Miattuk, de csak miattuk 10/2 a darab. Egyébként, pénzkidobás. A mi iskolánk kapott egy csomó ingyen jegyet, amibõl 3 osztály tudta megnézni a színpadi változatot, tehát még a jegyek sem fogynak rendesen, és most már értem, miért: az Abigél egyszeri és megismételhetetlen. De, aki mindenképp színpadon szeretné látni, az nézze meg a musical változatot, amire Szabó Magda áldását adta. Ez a mostani viszont csak egy újabb bõr lehúzása egy remekmûrõl.

Uff, én szólottam!:) Bocsi, ha hosszú voltam, de Abigél-rajongóként kiborított, hogy nem az Abigélt láttam színpadon, hanem egy tök másik darabot, aminek a címe akár Torma Piroska alternatív élete is lehetett volna.
offtopic
kõmacska 2012 jún. 10. - 21:26:32
(243/373)
hú, ez nagyon jó mondat, igyekszem megjegyezni: "Pedig éppen az Abigélbõl tudhatnánk: az egyszerû, felszínes megfigyelések mûködésképtelenek a mai világban."
Annie92 2012 jún. 10. - 21:07:53
(242/373)
ezzel csak annyi a probléma, hogy nem Anna a nevem :D de azért köszi.
Annie92 2012 jún. 10. - 21:00:42
(241/373)
Anna? hol láttad te azt, hogy Anna? O.o
Annie92 2012 jún. 10. - 20:33:33
(240/373)
szia! nem láttam a darabot, és igen, megbízom a véleményében. és nem, nem fogom megnézni. tudok róla eleget ahhoz, hogy biztos legyek benne ez nem Szabó Magda Abigélje...ez Bánfalvy Ági Abigélje. Átírta, nem is kicsit. ha pedig továbbra is erõlteti...hát...ami nem megy, azt hagyni kéne. amúgy meg...csak nem fáj, ha megbízom régi ismerõsömben? (ja, és egy kis mellékes infó: nem a véleményét mondta el nekem, vagyis nem csak azt. felvázolta nekem, hogy milyen a darab és a véleményét a legvégére hagyta. és...már ne is haragudj, de miért nézzek meg egy olyan "Abigélt" amiben olyan jelenetek vannak, olyan szereplõk, akik sosem voltak, de akik benne voltak, kimaradtak? lehet, hogy egyszer talán, egy öngyilkos pillanatomban rávetemedek és megnézem, de erre nem sok esélyt látok)

amúgy, itt egy másik kritika, ez annyira nem durva. nem kötekedni akarok, vagy szítani a feszültséget, de gondolom, mást is érdekel, más is ellene (vagy éppen mellette...) van a darabnak.

http://7ora7.hu/programok/abigel-2/nezopont?utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed
ennyi baromságot... 2012 jún. 10. - 12:35:16
(239/373)
Van aki megbízik az övével hasonló ízlésû ismerõsök/barátok véleményében.
Lehet, hogy igaza van.
Annie92 2012 jún. 09. - 22:50:09
(238/373)
http://kultura.hu/main.php?folderID=1174&articleID=327221&ctag=articlelist&iid=1

az elsõ kritika. egyet kell, hogy értsek a cikk írójával. én ugyan nem láttam, de egy ismerõsöm igen, és beszámolt róla...ha fizetnek, sem nézem meg. ennél még a musical is jobb, az elmondottak alapján.
22nevada22 2012 jún. 07. - 21:03:08
(237/373)
Aki azt állítja, hogy Vitay tábornok keresztneve András, az félmûvelt. :D Sinkovits-Vitay Andrással keveri, aki Sinkovits Imre fia.
A filmben van még egy baki: az osztály állítólag tizenkilencszer harminc fillért ad Ginának. A regényben azt írják: csak úgy röpködtek a tíz-meg a húszfilléresek, amikor Mari a zongorára borította a tarisznyáját. Ehhez képest Gina mindössze 20 pénzérmét önt a perselybe a templomban. Na mármost, harmincfilléres érme soha nem létezett. :D
A könyv csodálatos, a film szintén. A musical rettenetes. Az új film halottgyalázás.
A fanfiction meg úgy, ahogy van, ökörség. :D
10/10
anniemontrose 2012 máj. 05. - 22:03:30 10/10 Előzmény Annie92
(236/373)
Szia! Írtam privát üzenetet neked :)
CandUs
Annie92 2012 máj. 04. - 13:10:50 Előzmény anniemontrose
(235/373)
Szia! Hol találtad meg a Vissza a Matulábant? Mert biztosan tudom, hogy két hónappal ezelõtt a regényt le kellett törölnie az írónak. Viszont én szeretném újra elolvasni, mert valószínûleg a gépemre nem mentettem le. Köszi!:)
rea1 2012 ápr. 25. - 09:21:42 Előzmény anniemontrose
(234/373)
Én Abigél fansite-t keresek,ami a sorozatnak szól elsõdlegesen. Nem tudtok ilyet? Ahol van összegyûjtött fotóalbum, fórum,minden hasonló egy helyen.