Téma: Acu hercegnõ

9/10
Ljerk 2013 márc. 17. - 19:11:01 9/10 Előzmény Mennyei Harmónia
(1713/1793)
Néhány kérdésre tudok válaszolni:

- korai halál: Kazunomija és férje a fiatal Iemocsi sógun is beriberi-ben halt meg (B1 vitamin hiány). Magára a tényre, hogy a hántolt rizs túlzott fogyasztása amely nem tartalmaz héjat, korpát és csírát - okozza a veszélyt, arra csak 1883-84 -ben jött rá egy japán haditengerészeti hajóorvos. Ugyanazon az útvonalon hajózva az egyik hajón a japán étrend miatt a tengerészek felén jelentkezett a beriberi és közülük minden 8. meghalt, míg a nyugati étrenden élõ hajón nem történt haláleset, csak néhány megbetegedés. A képen Naogoró egy nyugati orvosi iskola kórtermében Osakában.

- Ieszato-t nem a 16. Tokugava sógunnak, hanem a Tokugava klán 16. fejének említik.

- a film kapcsán már januárban sokmindennek utánaolvastam, így Mark Ravina - Az utolsó szamuráj címû Szájgóról szóló forrásmunkáját is. Az Acu hercegnõben nagyon le van egyszerûsítve a karaktere, bár Okuboval együtt valóban alacsony rangú szamurájcsaládban élt és a megélhetésért is küzdenie kellett, azonban:

"Saigo was certainly a keen student, and his childhood in Kagoshima
was intellectually rich. He read widely in Japanese history and philosophy.
He developed a mastery of literary Chinese and studied the ancient classics.
He practiced Zen meditation. But Saigo would soon discover huge gaps in
his knowledge, and it is striking what he did not study before his departure
for Edo in 1854. Little of Saigo’s education emphasized the emperor, and
nothing in his studies in Kagoshima prepared him for Mito learning, the
imperial loyalist movement critical to the Restoration. Saigo understood the
ancient origins of the imperial line but could not conceive of a state based
solely on imperial sovereignty and legitimacy. Nor did he have more than an
inkling of the technological superiority of the West.The Zhu Xi orthodoxy
of the Zoshikan discouraged the study of such “novelties.” Saigo would
learn of Western technology and military strength through his historic
meetings with Hashimoto Sanai in Edo.This would be a shocking experience.
For the rest of his life Saigo would struggle to integrate his respect for
Japanese tradition, his appreciation for Western society and technology, his
loyalty to the Shimazu house, and his loyalty to the emperor."

A nem japán nézõknek, mint nekem is fejtörést okoznak az ilyen momentumok, mert Japánban ezek egy része ismert tény - így ennek okán ilyenekkel külön nem foglalkoztak a filmben.
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:57:27
(1712/1793)
Ez nagyon érdekes volt, köszönöm. :)
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:27:03 Előzmény napraforgó
(1711/1793)
Én úgy emlékszem, hogy valamely vikipédia-leírásban olvastam, hogy Parkinson kóros volt. Az engem is meglepett, hogy így még tudott hímezni. Fõleg azután, hogy nagy kedvelõje lett a varrógépnek. :) Persze ettõl még szerethetett hímezni,csak remegõ kézzel ez nagyon nehezen elképzelhetõ.
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:21:38
(1710/1793)
És vajon ma is tartják-e még,hogy valakinek a felmenõi a Tokugawákhoz tartozott-e?
Nekem a film során kicsit meglepõ volt az is,hogy oly sokan meghaltak, relatíve nagyon fiatalon. Furcsa, azt hittem Japánban az orvostudomány magasabb fokon járt. Vajon Naogorónak mi baja lett késõbb? És a nyugati orvoslás sem tudott segíteni? Azt reméltem, hogy mivel közel voltak Kínához, az orvostudomány beszivárgott. Vagy mivel kínai, az is a piros-listás dolgokhoz tartozott?
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:16:21
(1709/1793)
Josinobu lemondott. Akkor a kisfiúból mégis hogyan lett egy 16ik Sógun? Vagy csak úgy tartották számon, hogy õ lenne a Sógun-örökös? Vagy esetleg reménykedtek abban, hogy még feltámad a Sógunátus?
És a daimjókkal mi lett? Vajon számon tartották még egy darabig, hogy ki mely klánhoz tartozik és ki lehetne daimjó? (Pl. mind az Eszterházyak esetében) Ezek nagy hatalmú urak voltak, vajon mind visszaadta a Császárnak a földjét? És utána újra megvásárolta? Vagy azzal, hogy mindenki egyenlõvé vált az vásárolhatott akinek pénze volt? Vagy már nem is számított, hogy van-e földje, mert ha jó kereskedett is megélt? Nekem ez is nagyon érintõleges volt.
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:07:28 Előzmény Ljerk
(1708/1793)
Az összenézésre és Okubo utolsó szavaira én is felfigyeltem, de ennyire mélyen nem gondoltam bele. Köszi, az ilyen finoman megfogalmazott magyarázatok is segítenek megérteni a japán életérzést. És tényleg nagyon jó, hogy nem erre fektetett hangsúlyt a film, az már kicsit degradálta volna értékét.
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:03:51 Előzmény UsagiYojimbo
(1707/1793)
Én köszönöm az ajánlót, mind a könyvet, mind a film linkjét. Jó fordítást, jó munkát!
Mennyei Harmónia 2013 márc. 17. - 17:02:39 Előzmény dorombka
(1706/1793)
Én a kastély-összefoglalót köszönöm. Ezek szerint Acu hercegnõ megélte és tudhatta azt is, hogy a kastély, melyet megmentett szintén a pusztulástól egy tûzvészben elpusztult csaknem egy évtizeddel késõbb.
diane 2013 márc. 17. - 14:26:43
(1705/1793)
Ez érdekes. Köszi.
dorombka 2013 márc. 17. - 05:25:54
(1704/1793)
dorombka 2013 márc. 17. - 05:23:02
(1703/1793)
Ennek az amulettnek a neve OMAMORI 御守 vagy お守り.

A szó alaptagja a mamori 守り jelentése 'védelem'.
Eredetileg papírból vagy fából készítették, de késõbb már brokátból készültek és benne apró tárgyakat is tartalmazhattak mint például imát, könyörgést.
Olyan, mint egy mobiltelefon-tok.De lehet akár kulcstartó, vagy egyéb 'fityegõ' is manapság.

A buddhizmus és sintó rituálékban egyaránt alkalmazható függetlenül a vallási hovatartozástól.

Különleges alkalmakkor , nagy feladatok, megpróbáltatásokkor szoktak vele sok sikert, jó szerencsét kívánni.
Eredetileg templomok, szentélyek ajándéktárgyai voltak, de az igény növekedtével ma már iparosodott ennek is az elõállítása.
A japánok mindig is hittek az amulettek valamilyen formájában, de az omamori a Tokugawa idõszakban vált igazán népszerûvé.

Többféle tartalma lehet a jókívánság szerint: vizsga, házasság, üzleti élet,gyerekszületés stb.
Nem szabad kinyitni, szemétbe dobni.Vagy a templomnak kell visszaadni vagy nagy tisztelettel elégetni.
dorombka 2013 márc. 17. - 05:01:37
(1702/1793)
Egy kis emlék az iskolásévekbõl.
Sajnos gyenge minõségû felvétel, de ekkor ismeri meg egy mást a két amulett-tulajdonos.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ryWnkwjJkf0
dorombka 2013 márc. 17. - 04:48:54
(1701/1793)
És egy kis mix
dorombka 2013 márc. 17. - 04:48:28
(1700/1793)
És valahogy kihalt belõle az a világmegváltó élet is, amiért megszerettük.
Persze alázattal kellett elviselnie a sorsa ilyetén fordulatát.
Egyébként halála után visszakapta a rangját.
Tilli 2013 márc. 16. - 21:13:07 Előzmény dorombka
(1699/1793)
Én is úgy láttam, hogy Acu élete végén nagyon magányos volt. Hiába jöttek néha látogatóba hozzá, de egy évnek 365 napja van. Szerintem ezt a magányosságot a film készítõi ki is akarták fejezni. A legmélyebben ez akkor jött át, mikor Acu Naogorót siratta. Ott térdelt egyedül, összekuporodva, rázkódva a sírástól az üresen kongó helyiség közepén. A film készítõi a bal felsõ sarokba még egy csupasz, leveleitõl megfosztott faágat is betettek.

Errõl a jelenetrõl sajna nincs képem, csak mikor Naogoró az ágyán haldoklik. Jut eszembe, Naogoró itt már ágyon fekszik és nem a földre tett matracon. Ezt is hamar átvették.
offtopic
UsagiYojimbo 2013 márc. 16. - 18:09:43 Előzmény napraforgó
(1698/1793)
Például a SamuraiWikirõl: http://wiki.samurai-archives.com/index.php?title=Atsu-hime

"Tenshôin suffered from Parkinson’s disease, which eventually took her life at the age of 49 in 1883."
szamarhegy 2013 márc. 16. - 16:15:15
(1697/1793)
Nagyon érdekesnek és értékesnek tartom a japán (és a dél-koreai) kultúrát, érezni, hogy milyen sok évszázad alatt épült ki a közigazgatás, a hierarchikus berendezkedés szigorú, de finom szokásrendszere.
Ezt elismerve is szinte fájt látni, hogy a testi kontaktus, a baráti, családi ölelés milyen ritka luxusnak számított, a kitörõ öröm kifejezése 'a közelebb ülök hozzád 1 méterrel'-re szorítkozott.
Az életkoruk rövidsége is meglepõ, különösen olyan emberek esetébe, akiket luxus,választékos ételek, orvosok és szolgálók hada vesz körül.
dorombka 2013 márc. 16. - 15:17:29
(1696/1793)
dorombka 2013 márc. 16. - 15:10:54
(1695/1793)
Egyik gyönyörûbb, mint a másik.Igazi kertbarátoknak való csemegék.
9/10
Ljerk 2013 márc. 16. - 14:49:54 9/10
(1694/1793)
Lakrészek közti kertecskék (a háttérben is van egy).