Téma: Acu hercegnõ

UsagiYojimbo 2013 márc. 15. - 09:05:52
(1653/1793)
Azért, mert a különbözõ naptárak szerint számolva más idõpontokban vannak az egyes események.

A Wikipedia szerint: Tenshōin (天璋院?, February 5, 1836 – November 20, 1883)
Pár bekezdéssel lejjebb: Tenshōin was born in Kagoshima in 1835.
A SamuraiWiki szerint: Atsu-hime Birth: 1836/12/19

A hagyományos japán naptár alapján a születési ideje 天保七年十二月十九日, azaz Tenpó korszak 7. év 12. hó 19-e...
A Tenpó kor 7. évét 1836-nak szokták megfeleltetni, de mivel nem azonos az év kezdete a nyugati naptáréval, a számozott hónapok sem esnek egybe. Ebbõl adódik, hogy a nyugati naptár szerint februárban született.
offtopic
zenepalota 2013 márc. 15. - 09:05:10
(1652/1793)
Szívembõl szóltál.
A magányosságát teljesen át lehetett érezni,, végig a filmen, attól az idõtõl, hogy el kell mennie a szülõi házból.
Átgondolva a filmet, bár elzártan éltek a nõk, ám mégis komoly elvárások szabták meg az életüket.
Megmenti sok - sok ember életét, és a "fizetsége" magány, egyfajta nélkülözés.
Nehéz teher az egyedüllét annak aki ilyen lenyûgözõen kíváncsi, eleven a lét, a világ felé.
Igazad van, legalább egy mélyebb emberi gesztus felé,,, az hiányzott.
dorombka 2013 márc. 15. - 08:22:45
(1651/1793)
Akit érdekel bõvebben:
Korea, Kína és Japán kultúrájának története/58.hsz
http://forum.port.hu/viewtopic.php?topic_id=36340
dorombka 2013 márc. 15. - 08:19:21
(1650/1793)
Tulajdonképpen a martinihez hasonló erõsségû ital, ha nem desztillálják le tovább.
A szokásos bor illetve sör erjesztéssel ellentétben, a szaké-gyártás biokémiája kicsit bonyolultabb ugyanis a rizst nem tudja lebontani az élesztõ .
Két párhuzamos folyamat eredményeképpen van egy penészgombák által indikált folyamat,
amikor a rizs szénhidráttartalma megindul a kisebb molekulájú cukrok felé, amit már az élesztõgombák imádnak és onnan már csinálnak belõle alkoholt.:))
8/10
offtopic
napraforgó 2013 márc. 15. - 07:47:05 8/10
(1649/1793)
Sokszor elõfordult a szaké, mint ital a filmben. Nem tudtam, hogy ez valami rizspálinka, vagy rizsbor, most utánanéztem:

http://www.szaku.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=3294

"A szaké rizsbõl erjesztett, nagy alkoholtartalmú (gyakran 18%-os) japán sörféleség. Szeszfoka, aromája és állaga miatt sokszor helytelenül rizsbornak is nevezik.
Hagyományos készítése meglehetõsen fáradalmas, fõleg a házi készítõk számára. A három alapanyagot jól átgyúrják, majd egy kádba helyezik. A keveréket egy hónapig hagyják erjedni, ebbõl jön létre a 11%-os alkoholtartalmú motó. Ehhez újabb adagot adnak hozzá az alapanyagokból. A második erjesztés egy hétig tart. Ezután a szakét még egy hétig pihentetik, majd leszûrik és palackozzák.
A japán szakénak több fajtája is van, amelyeket különbözõ régiókban állítanak elõ, és számos módon szervírozzák. Ezen nemzeti ital fogyasztása valódi kis ceremóniát hívott életre. Általában felszolgálás elõtt megmelegítik, és kis porceláncsészécskékbõl szürcsölgetik. Valószínûleg íze mellett a hagyományos, ünnepélyes fogyasztásnak volt köszönhetõ, hogy mára külföldön nagyrészt mindenhol elterjedt, és mostanság a világkonyha számos helyszínén is felhasználják. Ennek hatására a japán szakéfõzõ mesterek egyre több új módszert fejlesztettek és fejlesztenek ki a tradicionális ipar felélesztésére."

(A filmben is többször elhangzott, hogy "melegítek még egy kis szakét...)
Szóval inkább sör, nem bor. És melegen... Hát, nem tudom, hogy kipróbálnám-e?
dorombka 2013 márc. 15. - 07:36:27
(1648/1793)
Nekem az a véleményem már régóta-és ez a film újfent megerõsített ebben-
hogy a japánok katonás néphez méltóan az rejtegetik érzelmeiket ,
azokat nyilvánosan a harcban vezetik le, ott lehetnek agresszívek, sõt.

Az emberi természet valahol középen van, õk meg a szélsõségeket élik meg a valóságban.
A lelki élet így nem nyilvános, hanem finom, lassú, visszafogott.
A felszínen az látszik, hogy nem történik semmi, az is lassan.
Olyan mint egy "gázfutás".(=így hívtam gyerekkoromban a lassított sportfelvételeket)

Az írónõ igyekezett ugyan egyensúlyt teremteni azzal, hogy "odakint" meg zajlottak a csaták gyorsan és erõteljesen.
De sajnos ez nekem a hátterek ismerete nélkül igencsak pattogó volt.

Szerencsére a fórum segített helyretenni a dolgokat.
Köszönet ezért Nektek.
dorombka 2013 márc. 15. - 07:27:28
(1647/1793)
Ez így levezetve nagyon logikus, köszi.
Azért nem ártott volna egy nagyobb köszönöm Acunak a filmben is nemcsak a régi oóku lakóitól.
Mondjuk egy egyszerû civiltõl, akik mondjuk családostul fejet hajtanak az úrnõ elõtt, aki igencsak magányosan és betegen halt meg.
A betegségérõl sem ejtettek egy szót sem, pedig ahhoz kellett egy-két ápoló személyzet jelenléte is.
Akik meg elhagyták olyan fura volt.
Azt mondták ugyan, hogy azért mennek el, több étek maradjon, közben nekem meg úgy tûnt menekültek.
Még a családi birtokon megtûrt személynek is jobb volt, mint a hatalmát veszített úrnõjüket szolgálni.
Hát elég álságos volt a dolog.
Azért az a sok millió megmentett lélek törõdhetett volna vele jobban is.Úgy könyörgött egy kis társaságért.:))
8/10
napraforgó 2013 márc. 15. - 07:26:31 8/10
(1646/1793)
Így elgondolkozva, lehet, hogy Kacu felajánlása a teljes megadásról, a lefegyverkezésrõl, stb. többet nyomtak a latban, mint Acu/Tensoin szép levelei, meg Nariakira felidézése...

Érdekesek a japánok - ész-emberek, az érzelmek valahol nagyon mélyen elrejtve vannak, nem nagyon mutogatják kifelé. És ez a sorozat mégis nagyon hat az érzelmekre...
habbbea 2013 márc. 15. - 07:13:25 Előzmény Ljerk
(1645/1793)
Milyen linken érhetõek el ezek a dokumentumfilme
8/10
napraforgó 2013 márc. 15. - 06:48:17 8/10
(1644/1793)
Korábban valaki föltette Japán térképét és a Tokuvaga birtokokat, lehetett látni, hogy a szigetország közepe, nagyobb része a Tokugavák fennghatósága alá tartozott.
Nem tudom, mennyi volt Japán népessége akkoriban (most több, mintz 127 millió), talán a mainak a fele. Ez azt jelenti, hogy a ~60-70 milliónak a kb. fele valamilyen módon a Tokuvaga klánhoz tartozhatott ilyen-olyan oldalágon.
Ha ennek a 30-35 millió embernek csak egy ötödét mészárolták volna le a polgárháborúban, már akkor is 5-7 millió lett volna a veszteség. És én csak nagyon ex has tippeltem.
Szóval valóban nagy tett volt Acu hercegnõtõl, hogy megakadályozta ezt a mészárlást. Nemcsak az edói kastély 1000 hölgyének, hanem magának Edo városának (fõváros lévén úgy tippelem, akár 1 millió lakosa is lehetett) a pusztulását, hanem a vidéken élõ Tokuvagák likvidálását is. Igaz, ebben nagy segítsége volt Kacu, aki szuper politikus lehetett!
Mert - nagyon szép, hogy Acu olyan megindítóan szép leveleket tudott írni - azért Szaigo és a többiek eszére is hatni kellett!
dorombka 2013 márc. 15. - 06:37:45 Előzmény diane
(1643/1793)
Köszi, tényleg nagyon különös lehet ez a film.(KÉP)
Bár nekem az a kevés japán film, amit láttam, mind különös hangulatú.
Tényleg a lelket fogja meg, de valahogy nekem mégis nyomasztóak voltak.

Akit érdekel
Choshu Five
http://en.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%8Dsh%C5%AB_Five

Közben ráakadtam egy másik linkre is ami emlékeztet arra, hogy Acu nevelgeti az "unokáját" és közben felkészíti a külföldi ,angliai tanulásra .Vajon Acu megtanult valamelyest angolul ?És mi lett a gyermek sorsa késõbb ?

Külhonban tanuló japán diákok a kezdetektõl:
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_students_in_the_United_Kingdom
dorombka 2013 márc. 15. - 06:15:29 Előzmény habbbea
(1642/1793)
Nekem is olyan negatív figurának látszott, mintha szégyenlenék.....az igaz, hogy alaposan megváltoztatta a régi politikát.Vége lett a szép dicsõ szamurájéletnek.
dorombka 2013 márc. 15. - 06:09:05
(1641/1793)
például
dorombka 2013 márc. 15. - 06:07:46
(1640/1793)
dorombka 2013 márc. 15. - 06:07:09
(1639/1793)
.
dorombka 2013 márc. 15. - 06:06:54
(1638/1793)
.
dorombka 2013 márc. 15. - 06:03:20
(1637/1793)
.
dorombka 2013 márc. 15. - 06:02:55
(1636/1793)
.
dorombka 2013 márc. 15. - 06:02:29
(1635/1793)
Néhány kép még a régi idõkbõl
dorombka 2013 márc. 15. - 05:48:22
(1634/1793)
Milyen gyorsan megváltoztak a viseletek és a szokások..legalábbis a filmben.
Azért a lelkekben nem ment ilyen gyorsan és könnyedén a változás.
Nem volt véletlen hõseink halála sem...mindegyik úgy ment el, ahogy élt.