Téma: Ádám almái

10/10
pelu 2010 okt. 05. - 17:03:45 10/10
(156/256)
Zseniális és igazán tartalmas film! Mély mondanivalóval rendelkezik. Mintha egy modern Jézus-sztorit láttam volna.

Mikkelsen zseniális!!!
10/10
DuduBaba 2010 okt. 04. - 20:36:45 10/10
(155/256)
Fantasztikus film ! 10/10
6/10
gabroca 2010 szept. 19. - 10:37:03 6/10
(154/256)
Elég fura hangvételû film, mindenesetre egyedi történettel, nem sablonhelyzetekkel. Alapvetõen egy nagy marhaság, nem éppen szépirodalmi mû feldolgozása...
strigavadasz 2010 aug. 16. - 11:52:52 Előzmény Kreszcencia
(153/256)
Nagyon jó megfogalmazás!
Én is akartam ide írni, mert annyi gondolat kavarog a fejemben, fõleg, hogy ismét bele-belenéztem a filmbe... de látom, nagyjából minden fontos dolgot leírtál.
Persze ez egy olyan film, amirõl egy egész filozófikus-teológikus könyvet meg lehetne írni. De amúgy is, mint filmélmény zseniális! Több ilyen film kéne!
Kreszcencia 2010 aug. 15. - 01:36:18
(152/256)
nagyon tetszett:)

--spoiler--
szerintem ez a film - pont mint az ember tragédiája, amire egyébként is emlékeztetett - is a tézis-antitézis-szintézis hármasára épül.
iván szellemisége bizonyos szempontból úgymond a paradicsomi állapotokat idézi, amit egy ilyen közel sem tökéletes közegben, ellentétben a paradicsommal, csak úgy tud elérni, hogy saját magának is hazudik. egyedül az almafa kérdését látja tisztán, az az egyetlen olyan dolog a környezetében, ami kérdéseket vet fel benne, a sátánról, istenrõl, jóról és rosszról, pont mint ahogy a paradicsomban is a fa volt az egyetlen ami a tökéletességet megingathatta. az elején maga iván vesz le egy almát a fáról, pedig aztán õ maga mondja ádámnak, hogy ne edd meg mert még éretlen. de ezzel felkínálja a választás lehetõségét, pont ahogy isten is a paradicsomban, azzal hogy lucifernek átengedte a tudás fáját: bár tiltotta hogy egyenek belõle, de tenni nem tudott ellene. ádám pedig talán, épp ahogy a teremtéstörténetben, az alma elfogyasztásával világosodik meg, a valóságot, a tudást választja. elõtte bizonyos szempontból õ is vak volt, csak egy másik szélsõséges eszme tette azzá. (és intuíciószerûen kitalálja hogy almáspitét akar sütni, amirõl még õ maga sem tudja akkor hogy ez pont a szintézisnek a szimbóluma lesz.) és szerintem innentõl iván és ádám között ez nem elsõsorban a jó és a rossz harca, hanem kicsit olyan mint a mátrixban, pl neo és cypher, hogy melyik célravezetõbb: a boldog tudatlanságot választani, a tagadást vagy pedig a másik, az igazi valóságot, amiben igenis van gonoszság, vannak nácik, vannak beteg gyerekek meg alkoholisták, hogy történnek rossz dolgok, és azt a hamis látszatot kelteni hogy ez nem így van (mint ahogy iván tette a terhes nõvel, mikor azt mondta neki, hogy az õ gyereke is egészséges) nem helyes, de hogy ugyanakkor a rossz dolgok nem kizárólag rosszak és a jóval ugyanígy. és a megoldás hogy a két szélsõség között összhangot tudjanak teremteni.
amikor iván elveszti a hitét, és így nem maradt senki aki a többiekben éltette volna, akkor mindenki megõrül és elkezd helytelen dolgokat tenni (boltrablás, meg amikor a dagi meg akarta erõszakolni a nõt stb), és akkor ádám ráébred, hogy hiába látjuk az igazságot, ha nincs hitünk, az éppen olyan rossz, vagy még rosszabb. és ezzel ádám nem megtér, nem iván akaratának hódol be, csak rájön a _lényegre_, amiben csak biztosabbá válik azáltal, hogy iván meggyógyul, mert akkor ráébred, hogy vannak dolgok, amikre nincs racionális magyarázat, (számomra a végén a rádiós jelenet ezt jelképezi, hogy ahol a tudás véget ér, ott kezdõdik a hit. ádám ezzel a gesztussal ezt ismeri el.) megsüti az almáspitét, elfelezi, és mindketten megeszik, és aztán együtt maradnak, mert hinni és látni pontosan ugyanolyan fontos, csak mindkettõnek megvan a maga helye és ideje.
10/10
széncinke 2010 aug. 07. - 21:39:21 10/10
(151/256)
szerintem szenzációs film. azt én sem értem, miért vígjáték. honnan szedték ezt a thomsent? tényleg fullos neonáci feje van.:)
kár, hogy nem populáris film. simán érne egy oscart!
9/10
martus6 2010 júl. 12. - 19:41:34 9/10
(150/256)
Lassan 2 hete láttam a filmet és kb mostanra jutottam el odáig, hogy meg tudom fogalmazni hol érintett meg igazán és mit mozgatott meg bennem. Eddig csak azt tudtam, hogy nagyon....

A hit és a nehézségek.
Magam is hívõ vagyok és daganatos beteg. Talán ezért is talált el ilyen mélyen. Mégsem Ivant emelem ki, sõt Adamot izgalmasabb figurának éreztem a film közben is.

*** SPOILER ***
Számomra a mondanivaló abban rejlik, hogy - Böjte Csaba kulcsszavaival élve - az igaz szeretet és a jóság vagyis a hit alapjai elpusztíthatatlan erõk. Ivant, mint embert meg lehet törni, Adamnek sikerül (borsódzott a hátam, ahogy a fiának mondta: "Isten gyûlöl minket"). Ám ezzel egyidejûleg mintha túlcsordulna Adamben a gonoszság (ahogy õ nevezi) és benne születik meg a jóság, ami új távlatokat nyit.
*** SPOILER VÉGE ***

Ezt néhány napja egy prédikációban így fogalmazta meg az egyik papunk: "a gomolygó felhõk felett mindig kék az ég"
Számomra ez volt az üzenet.
JasonVoorhees 2010 jún. 20. - 09:15:25 Előzmény Elsie Beckman
(149/256)
A lakótársam szerint abberált egy film:D Igaz õ laikus. Némileg meglepett h ilyen jó kritikákat kapott, nem hallottam túl jókat, de ezek után mindenképpen megnézem
Elsie Beckman 2010 máj. 28. - 10:25:23
(148/256)
Hú:D elég morbid aztírni rá hogy vígjáték.........
Nem az én stílusom, de attól függetlenül jó film, komoly mondanivalóval. Én ilyen filmet még nem láttam ami a hit kérdését így vetné fel. Szép!
tündér26 2010 ápr. 28. - 11:34:21
(147/256)
Találtam egy cikket róla. Van benne Jób, ravashi-szindróma. :)
http://www.olvassbele.hu/index.php/film/317-adam-almai-avagy-ravashi-szindroma-es-felkennedy
10/10
pv001 2010 ápr. 10. - 19:50:39 10/10 Előzmény monnci
(146/256)
Errõl a filmrõl még nemigen olvastam színvonalas elemzést, pedig megérdemelné, mert egyáltalán nem egy egyszerû és nem is egy kis aranyos filmecske, ahogy egy hozzászóló írta azt.
Persze a Varázsfuvola is csak egy aranyos kis opera (nem mintha össze akarnám vele hasonlítani)- reagálva pár hozzászólóhoz - csak olyan mûvekre érdemes szót vesztegetni, amelyek nem csupán a másfél órás szórakozás szerepét töltik be.
A sok tudatosan egyszerûen használt szimbólum teheti a filmet látszólag egyszerûvé, de ezek is csak a kettõs irónia eszközei, amely számomra továbbra is a hit és valóság, a rossz és a jó , gyenge és erõs, homályos határait hivatott a néhol morbid humor mindezektõl távol álló objektivitásával elénk tárni.
Csak egy rejtett jelentés tartalomra (szerintem nélkülözve a túlzott belemagyarázást) utalva Kirchengarden,azaz templomkert, ahol a történet játszódik, Kierkegaard dán filozófusra, lévén témái a vallás és az irónia további kulcs lehet a film szellemi hátterének megértéséhez. Persze nem kell ilyen messzire menni. Ne becsüljük le a rendezõt, és szerintem e remek remekmûvét se:)
10/10
lotto 2010 ápr. 08. - 19:57:06 10/10
(145/256)
Nagyon tetszett, többször néhetõ!!

"ÓÓó ez nagyon GOROMBA volt tõled!:)
10/10
libus 2010 ápr. 08. - 09:18:33 10/10
(144/256)
ez brutál.
9/10
kenee 2010 ápr. 07. - 21:12:07 9/10
(143/256)
Nekem nagyon tetszett! Zseniálisan furcsa... :) De jó.

9/10
10/10
yabbi 2010 márc. 21. - 00:35:51 10/10
(142/256)
egyetértek mindenben monncival amit ide írt!
10/10!
10/10
monnci 2010 febr. 15. - 21:08:01 10/10
(141/256)
visszaolvastam a hozzászólásokat.
nemtudom, mért kell itt egy ilyen egyszerû de aranyos, tanulságos filmet ízekre szedni, és ezen vitatkozni. egyszer nézzetek meg egy filmet gyerekszemmel, ne szakértõivel, és ne a hibákat keressétek benne, hanem próbáljátok észerevnni azt, amit a film tudatni akar velünk.
(most biztos megkapom azt, hogy pl ez a film nemis gyerekeknek készült, mért nézzük gyerekszemmel, meg ilyenek, de õszintén..nemérdekel.:D)
örüljünk, hogy készítenek még ilyen filmeket...
10/10
susmuruss 2010 febr. 15. - 20:52:13 10/10
(140/256)
hat ehhez nincs mit fuzni.Ez egy kib...tt jo film volt.10/10
10/10
androcles 2010 jan. 29. - 21:06:30 10/10 Előzmény johngold
(139/256)
Az egyik legeredetibb és legjobb film, amit valaha láttam.
10/10
johngold 2010 jan. 25. - 02:24:07 10/10 Előzmény ReignMan
(138/256)
mondjuk a lényeg szempontjából tökmindegy, hogy miben halt meg a felesége. a lényeg, hogy az idézett mondat, szituáció abban a formában - éppen mivel az általad említett fekete humor receptje szerint készült - képes nevettetni.

asszem meg is nézem a héten :)
pazola 2010 jan. 23. - 21:11:29 Előzmény ReignMan
(137/256)
Nem, egyaltalan nem furcsa. Valojaban a film 90%-a olyan, hogy normalisan nem kene nevetned rajta.. es megis megteszed, annyira abszurd. Marhogy nem te, hanem mondjuk az imdb-szavazok 90%-a. Akik hetest, vagy ennel nagyobbat pontoztak. Mint mondjuk en.