Téma: Agora

offtopic
PartvisNyél 2012 jan. 09. - 16:11:43 Előzmény aggodalmas
(129/169)
barom.
miénkittatér 2011 nov. 07. - 20:10:52
(128/169)
Feltétlenül spoilerezzetek figyelmeztetés nélkül, mert anélkül nem élet az élet!
9/10
Listeria 2011 nov. 07. - 16:56:21 9/10 Előzmény Meridol
(127/169)
***Spoiler***
Igen én is úgy értelmeztem, hogy megfojtja, vagy legalábbis megvárja amíg elájul...
Amúgy nekem tetszett a film, Rachel Wiesz egyik nagy kedvencem:)
Meridol 2011 okt. 25. - 08:16:51
(126/169)
A végén Davus tulajdonképpen megfojtja Hypátiát?
10/10
sioux 2011 okt. 24. - 10:46:24 10/10 Előzmény Kristophoros
(125/169)
A keresztény pusztítás ábrázolása a filmben nem történelmietlen. A film történetiségét kritizáló blog (ld locsmándi39 hozzászólását) is csak azt kritizálta, hogy a keresztények nem az Alexandriai Nagykönyvtárat, hanem a hellén templomot, a Serapaneumot pusztították el (ráadásul azt még "jobban" mint a filmbéli könyvtárat, azaz felégették és földig rombolták). Azt tudjuk, hogy a Serapaneum könytárként is szolgált, és hogy tároltak benne az Alexandriai Nagykönyvtárból kimenekített tekercseket; egyedül az nem biztos, hogy a amikor a keresztények lerombolták, akkor voltak-e benne tekercsek, de lényegtelen, mert tettük így is, úgy is egy kultúra elpusztítását jelképezte. Nem is szólva Hüpatia keresztények általi (a keresztény történetírás által is elismert történelmi tény!) elpusztításáról, meglincselésérõl, mely a szellemi törpék egyáltalán nem keresztényi cselekedete volt.
10/10
sioux 2011 okt. 24. - 10:34:19 10/10 Előzmény PartvisNyél
(124/169)
A lényege történelmileg helytálló, ha elolvasod a vitámat locsmándi39-cel, meglátod, de ha tényleg érdekel, folytathatsz némi saját kutakodást is.
Hogy miért készült? Szerintem azért, hogy bemutassa, hogy milyen hamar lehet minden kizárólagos igazságban hívõ, eredetileg emberi sorsjobbító, szelíd és humánus eszmébõl napi taktikai és emberi hatalomvágyból fakadó borzalom, ha terjesztése, gyakorlása intoleráns kezekbe kerül. Kürillosz megítélése egyházon belül is ellentmondásos (még ha szentet is csináltak belõle az egyik teológiai irányzat ma elfogadott értelmezésének gyõzelemre vitele miatt), már a korában is az volt (sok püspök fordult ellene, éppen intoleráns, agresszív módszerei miatt), mint ahogy a Parabolani megítélése is az volt. Olyannyira, hogy erõszakosságuk kavarta felfordulások miatt több városban is korlátozták a lehetséges létszámukat.
10/10
sioux 2011 okt. 24. - 10:24:35 10/10 Előzmény cserenkov
(123/169)
Engem megérintett, de én érveltem is, hogy miért. Hozzászólásodból csak a szellemi és érzelmi intelligencia hiány sugárzik.
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 17. - 21:13:43 10/10 Előzmény PartvisNyél
(122/169)
Egyrészt a tudomány mai állása szerint SEMMI sem megcáfolhatatlan...

...másrészt én nem akarlak meggyõzni és/vagy téríteni, csupán magam is leírtam a(z ellen)véleményem,
mert, ha úgy tetszik fõállásban az ördög jogi munkaközösségében vagyok ügyvédbojtár. ;-D
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 17. - 21:07:07 10/10 Előzmény baloand
(121/169)
" Számos antik mû a középkori kolostorok másolómûhelyeinek köszönhetõen maradt fenn..."

...és jutott el a szélesebb néprétegekhez. Vagy mégsem?

(Jó, bevallom ezúttal "csak" gonoszkodom. ;-)))
fredi60 2011 okt. 17. - 18:32:54
(120/169)
OK ,ha kissé nehezen is, de sikerült per pillaanat (késõ van!!) meggyõznöd. A Te véleményed a Te véleményed... és ha mások véleményére nagy ívben teszel, erre igazán nem tudok mit válaszolni!
Ergó gyõztél - ha gondolod - de remélem, majd mások megcáfolnak!!!!!!!!!!!!!! :D
PartvisNyél 2011 okt. 17. - 18:19:00
(119/169)
Ez az én véleményem és mint olyan valóban megcáfolhatatlan, ugyanis ez a sajátom, én a saját különbejáratú véleményemet osztottam meg, ami azért megcáfolhatatlan, mert ezt én gondolom így, nem tény, hanem ÉN GONDOLOM így. Persze ha a saját gondolataimmal akarsz meghazudtolni, hajrá, dehát képtelenség, mivel ezeket én gondolom.

Tegyük hozzá, hogy azért az én véleményem tény, mivel széleslátóköröm joggal ruház fel arra, hogy levéleményezzek egy ekkora :)

Puszi
fredi60 2011 okt. 17. - 18:15:12
(118/169)
"Hosszú, unalmas, mûvészieskedõ, erõszakos film, nem értem miért készült, nem vagyok abban se biztos, hogy történelmileg helytálló."

Ez lett volna a szerinted megcáfolhatatlan tény???? Próbálj meg felnõttként érvelni, viselkedni.... ha gondolod. Mert engem hidegen hagy az alaptalanul áradó ostobaság....
fredi60 2011 okt. 17. - 18:11:23
(117/169)
Tény, hogy az alexandriai könyvtár elsõ felégetõje Julius Cézár volt. De azért karadtak még papíruszok,a miket késõbb a keresztények égettek el!

Azt, hogy számos antik mû a középkori kolostorok másolómûhelyeinek köszönhetõen maradt fenn, erõsen kétségbe vonnám!! Akárhol viszakereshetõ, hogy ezek fenmaradása az araboknak köszönhetõ!! Csókolom....
offtopic
PartvisNyél 2011 okt. 17. - 17:48:28 Előzmény aggodalmas
(116/169)
Én írtam egy véleményt, ez az én szuverén jogom, elárulod miért érzel késztetést arra, h megcáfold a megcáfolhatatlant?

Mivel az én véleményem továbbra is az nem értél célt.

Mi értelme az értelmetlennek?
baloand 2011 okt. 17. - 16:03:22
(115/169)
Ez egy alattomos és sunyi, professzionálisan elkészített, grandiózus és lenyûgözõen fantasztikus látványvilágú, zseniális szuperprodukció.
Miután megnéztem, a gyomrom úgy forgott, mint szeptember 11.-én. De ez valószínûleg akkor is így lett volna, ha a forgatókönyv, a dramaturgia és a rendezés nem hangol érzelmileg erõteljesen a keresztények ellen, hanem objektivitásra törekszik, hiszen a történelmi tények önmagukban is elég borzalmasak.
A film megpróbálja belénksúlykolni, hogy a hit ellentéte a tudásnak, de ez nem igaz.
A hit ellentéte a hitetlenség, a tudás ellentéte a tudatlanság.
Ehhez két tény:
Az alexandriai könyvtár elsõ felégetõje Julius Caesar volt.
Számos antik mû a középkori kolostorok másolómûhelyeinek köszönhetõen maradt fenn.
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 16. - 21:56:15 10/10
(114/169)
Hosszú? Unalmas? Neked talán igen, másnak talán nem... Einstein óta tudjuk, minden relatív.
(Persze, ha Neked igen, akkor kerüld el a Tarr Béla-féle mûvészfilmeket. ;-)))

Mûvészieskedõ? Szintén megítélés kérdése... Szerintem például inkább látványos, mind a díszleteket, mind a kosztümöket, de legfõképpen a képi megjelenítést tekintve. Persze, nem kell mindenkinek tetszenie.

Erõszakos? Mint a film témája, vagy a történelem úgy általában... Ez is a hatás kiváltásának eszköze, így talán megbocsátható. Én például már az elsõ eset után túl is lendültem rajta.

Történelmileg pontatlan? Persze, hiszen még a közelmúlt történelmét (hát még az ókorét/középkorét!) sem ismerjük a maga valójában, fõleg nem a kellõ objektivitással. Az megint más kérdés, hogy a besorolása NEM dokumentumfilm, hanem inkább afféle történelmi dráma (lásd például a szerelmi szálat)...

Summa summárum, a maga nemében nincs ezzel a mozival semmi baj, csak tudni kell a helyén kezelni.
(akinek meg nem inge, ugye... ;-)
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 okt. 16. - 21:30:51 10/10
(113/169)
Bevallom engem mind értelmileg, mind érzelmileg megfogott...

...de remélem EZÉRT nem tervezel megkövezni? ;-)

Csak mert, ha vetted volna a fáradtságot, hogy belegondolj a látványon túli mondanivalóba, egyrészt nem ítélnél (hogy ne ítéltess, ugye ;-) másrészt értenéd a "virágozzék minden virág"-elvet, amit az oly' sok helyen szitokszóként említett liberalizmussal említhetnénk egy napon.

Ps. Nem, én sem vagyok vallásos, hacsak az agnosztikus ateizmust nem tekintjük annak... XD
PartvisNyél 2011 okt. 16. - 18:20:39
(112/169)
Ja hozzáteszem, hogy ateista vagyok, mielõtt még valaki azt hinné, hogy esetleg keresztény vagyok vagy bármi.

Azt azért bírtam a film végén, hogy a fõnõcitõl nem maradt fent egy írásos tézis se, de azért neki tulajdonítják a Föld pályájának megfejtését.

Röhej:D
PartvisNyél 2011 okt. 16. - 18:18:14
(111/169)
Hosszú, unalmas, mûvészieskedõ, erõszakos film, nem értem miért készült, nem vagyok abban se biztos, hogy történelmileg helytálló.
1/10
cserenkov 2011 okt. 16. - 16:48:56 1/10
(110/169)
Szellemileg miért fogott volna meg ez a közhelyparádé? Téged megérintett okostojás?