10/10
pillangókisasszony 2013 márc. 04. - 19:41:13 10/10
(421/561)
Bocsánat, hogy beleszólok de mindenhol azt írják, azt hiszem az IMDB-n is, hogy kering ez a pletyka arról a másik befejezésrõl,állítólag még van is aki látta,pedig egyáltalán nem létezik.
10/10
giggs985 2013 márc. 04. - 19:35:06 10/10
(420/561)
A srác ezt írta: "Majd ha lesz Amerikában olyan néger csoport, ami deklaráltan azért öldököl embereket, mert fehérek, akkor arról is lesz film."
Szerinted még soha nem volt olyan fekete banda, amelyik azért kötött bele, rabolta ki, ölte meg a másikat, mert fehér? Na ne nevetess.
Fecóbácsi 2013 márc. 04. - 16:29:51
(419/561)
Régóta meg akartam nézni a filmet kíváncsiságból, de erre csak tegnap nyílt elõször lehetõségem. Sajnos azt kell mondjam, hogy ha a film nem volna az átlag amerikaiak szintjére butítva, akkor is csak egy gyenge liberális propaganda volna. Ha a rengeteg propaganda-kelléket lehántjuk a filmrõl, szinte csak a színészi játék marad, ami viszont kiváló. Ha a filmet fikciónak, nem pedig kordokumentumnak fogjuk fel, még bõven nézhetõ is.
stanmore 2013 márc. 04. - 11:11:58
(418/561)
Nem errõl beszélt,értelmezni tudni kell.
10/10
giggs985 2013 márc. 04. - 10:20:29 10/10 Előzmény siegelinde
(417/561)
Ezt ugye nem gondolod komolyan? Olyan még nem volt, hogy négerek öltek fehéreket rasszizmusból? Na ne már!
9/10
pneklara 2013 márc. 04. - 08:08:40 9/10
(416/561)
Hatalmas film. Mély gondolatokkal.
Készült 1998-ban, Amerikában.
Az idõ kerekei lassan forognak, de a problémák begyûrûznek mindenhova.
És lehet-e ezekre a problémákra megoldást találni?
Lehet-e romantikusan kezelni ezt a kérdést? Csak szeretettel, tisztelettel, megértéssel kezelni ezeket a dolgokat.
És mi van, ha csak az egyik fél akar tisztelni, megérteni, a másik meg fittyet hány az egészre?
Áldozat áldozat hátán.
Az éjfél elõtti reklám, az éjfél utáni befejezés ellenére végig képes volt a film tartalma arra, hogy kitartsak,ne nyúljak a kikapcsoló gombhoz.
10/10
-greghouse- 2013 márc. 04. - 00:59:34 10/10
(415/561)
...ezer bocs, az elõbbi SPOILER VOLT, de sajnos már elküldtem, mikor rájöttem, bocs még egyszer, aki még nem látta az alattam levõ két hsz-mat ne olvassa el. Sajnálom.
10/10
-greghouse- 2013 márc. 04. - 00:57:41 10/10
(414/561)
***SPOILER PÓTOLVA***

No látod, ezzel egyetértek teljesen. Ha leborotválja a fejét, és úgy ér véget, az azt sugallja, hogy nem lehet õket megállítani, és ki tudja, mi következik. Így valóban kerekebb volt, mondhatnánk, a fekete srác "kiegyenlített", Derek saját öccse halálával (a végén ki is mondja hogy õ a hibás az öccse haláláért) elnyeri büntetését, és az ember úgy kel fel, hogy valami kizökkent, de vissza is zökkent. Az elsõ borotválós befejezés nagyon nyitva hagyta volna. Persze, én is megnézném kíváncsiságból, mint másokat is, a legtöbb filmnek van 3 vagy 4 alternatív befejezése, és különbözõ teszt közönségek véleménye alapján döntenek hogy mi kerül moziba. A nem oda kerülõket sajnos (állítólag) fizikailag meg kell semmisíteni, de amikor Amerikában voltam, mindig volt valaki, akinek hogy-hogy nem akadt egy kalóz kópiája egy alternatív befejezésrõl. Ezt nem láttam (pedig mikor bemutatták, akkor is kint voltam, ott láttam elõször, rengeteget beszéltek róla.)
10/10
-greghouse- 2013 márc. 04. - 00:52:11 10/10
(413/561)
Ez egy díszlet, egy körítés. Lehetett volna úgy is csinálni, hogy fekete banda tagjaként, feketék erõszakoskodnak, akkor viszont a filmet nácizta volna le mindenki. Ez a film az erõszakról szól általában, akármilyen címerrel, csak így volt a legsokkolóbb (bár még sokkolóbb lett volna az eredeti befejezéssel, mikor Norton ismét borotválja a fejét).
...Bergman Hetedik pecsétje szerinted a kereszteslovagokról szól? Szerintem a halál keresésérõl és megértésérõl. Jancsó Szegénylegényekje a csendõrségrõl szól? Szerintem a megalázásról. Ahogy Fábry Zoltán ötödik pecsétje is. Tarkovszkij Solarisa szerinted az ûrkutatásról szól, csak mert ûrállomáson játszódik, és nem saját félelmeinkrõl? Jó hogy azt nem mondod, hogy a Szelíd motorosok meg a motorkerékpárokról szól, a Julius Caesar meg történelmi oktatómûve Shakespeare-nek a római korról.
...Ez egy eszköz. Durva, de hatásos.
10/10
Novalis 2013 márc. 04. - 00:43:51 10/10
(412/561)
****** SPOILER!!! ********
*
*

Errõl eddig nem olvastam, de én örülök, hogy nem ilyen lett végül a vége. Érdekességképp persze én is megnézném így a filmet, de csak nem hivatalos változatként.
Számomra a vége épp azért volt így tökéletes, mert itt zárták le. Nem mutattak alternatívákat, hogy hogyan élnének tovább a szereplõk, jó volt, hogy úgy gondolhattam tovább, ahogy én akartam, nem a film befejezése mondta ezt meg. Számomra így azt az üzenetet hordozta, hogy Derek-et elérte a végzete, a sorstól ezt kapta, hiába javult meg, akart más utat választani, ez még ki volt osztva neki. Igen, neki, hiába az öccsét ölték meg, ez valójában Derek-kel történt. És ez után mindenki úgy gondolhatta tovább a filmet, ahogy akarta. Ha valaki szerint emiatt visszatér a korábbi életéhez, akkor úgy, én viszont inkább arra gondolok, hogy ezek után sem lesz újra olyan, mint volt, mert elfogadja, hogy ez a múltbeli dolgok miatt történt így.
10/10
laccmond 2013 márc. 04. - 00:37:43 10/10
(411/561)
És még egy dolog! Ha nem a neonácikról szól a film, akkor mit keresett a fõszereplõ bal mellkasán az a büdös nagy horogkereszt? Nos? Nem a nácik egyik jelképe volt?
Valószínûleg én tudom rosszul...
10/10
Novalis 2013 márc. 04. - 00:31:45 10/10
(410/561)
Ezt tökéletesen összefoglaltad, én is pontosan ilyennek látom ezt a filmet.
Elõször én ezt még moziban láttam, ami bizony nem tegnap volt, mégis a mai napig ugyanolyan hatással van rám, pedig többször láttam már. A vége gyomorszorító, és szerintem az lenne akkor is, ha 10-szer nézném meg egymás után. Remek film, zseniálisak a szereplõk, nem csak a "két Edward", de a tanár, és a börtönben a fekete srác is óriási volt.
Nem szeretem azt mondani egy filmre, hogy "kötelezõ", mert mindenkinek joga van eldönteni, meg akar-e nézni valamit vagy sem. Inkább azt mondom, hogy tényleg érdemes mindenkinek látnia.
10/10
laccmond 2013 márc. 04. - 00:27:12 10/10
(409/561)
Nem?
A film a rasszizmusról, a fehér faj felsõbbrendûségérõl szól. Mindenért a kisebbségek a hibásak. Zsidók, négerek (nálunk cigányok); mindenki, csak a gyûlölködõ nem. Vajon melyik nézetrendszer képviselte ezt a történelemben? Na ugye...
"...a vérében van a bûnözés..." Nem ismerõs ez valahonnan? A filmet 1998-ban forgatták, 15 éve, nálunk ma is nagyon aktuális. Sõt, aktuálisabb, mint bármikor! Csak be kell kapcsolni a TV-t, meg kell hallgatni egy híradót, és találunk olyan pártot, ami ezt fújja nap mint nap.
A film egyik legfontosabb és legelgondolkodtatóbb kérdése: "Jobbá vált-e az életed attól, amit tettél?" Magyarra lefordítva, napjainkban ez úgy hangzana: "Jobb lesz-e/Jobb lett-e az élete attól annak, aki ilyen ideológiákban hisz?"
El lehet gondolkodni rajta...
10/10
-greghouse- 2013 márc. 04. - 00:25:53 10/10
(408/561)
A film készítésének története is érdekes. Majdnem nem készült el, mert az akkor elsõfilmes rendezõ, összeveszett a producerekkel, mert azok hagyták, hogy Edward Norton átírjon részeket. A végsõ változatban volt ami Nortontól van, volt ami az eredeti (McKenna) forgatókönyv.
...A bemutatott film 18 perccel rövidebb, mint ahogy eredetileg volt. A börtönrész az eredetiben sokkal hosszabb, és az elsõ változatban a vége GYÖKERESEN más (Norton ezt tette bele de kihagyták), hogy

**********SPOILER**************

Derek (Norton) az öccse halála után (snitt) otthon van, és lassan újra borotválja a fejét. Ezt végül nem tarthatták meg, mert a teszt-közönség túl nácinak itélte.

*************SPOILER VÉGE***************

Azért kíváncsi lennék az eredeti, 18 perccel hosszabb változatra, illetve az alternatív befejezésre, mely szerintem teljesen más végkicsengést ad a filmnek (t.i. hogy nem lehet abbahagyni).
10/10
pillangókisasszony 2013 márc. 04. - 00:17:28 10/10
(407/561)
Nagyon jó film!Habár már többször leírtam ezt itt,nem egyszer kitörölték!
Vannak hibái,de nagyon elgondolkodtató,szerintem érdemes legalább egyszer megnézni.
10/10
laccmond 2013 márc. 04. - 00:15:28 10/10
(406/561)
A 'magadfajtától' más véleményre nem is számítottam... És csak alátámasztottad, amit leírtam: akinek szólna ez a film, az nem ért meg belõle semmit. Mert nem is akar. Mert hazugságnak tartja. És mert elferdíti a film mondandóját, úgy csûri-csavarja, hogy a maga igazát támassza alá vele. Erre van a mondás: "Okosabb maradtál volna, ha csendben maradtál volna!"
Na, akkor most ugorj neki még egyszer, nézd meg párszor a filmet, hátha sikerül levonni a végsõ konklúziót. Ha nem sikerül, akkor ott a rendezõ neve, valószínûleg van Facebook címe, és írj rá. Csak bátran! Majd õ elmagyarázza neked, miért, milyen céllal forgatta le ezt a filmet...
10/10
-greghouse- 2013 márc. 03. - 23:21:46 10/10
(405/561)
Ez a film NEM a neonácikról szól, ahogy némelyek állítják. Általában az erõszakról, annak születésérõl, terjedésérõl.
Megkockáztatom, hogy lényegében kicsit egy liberális film. Mindenhonnét van visszaút, lehetséges választás.
Egy dolog biztos, összeszorul az ember gyomra, dehát ez a cél.
Azért azt nem tudom, hogy este 10 után is miért kell "gyengén" fordítani (a "niggerfuckert" négerbérencnek, vagy a "fuck you"-t ami sokszor elhangzik max. dögölj meg-nek. Nem mintha hiányozna a durva beszéd, de ebben a környezetben igenis az a hiteles.
Edward Norton rendkívüli színész.
Amikor belenéz a kamerába,, akkor a legfélelmetesebb a nézése, mikor mosolyog.
Látni kell.
kirisz 2013 márc. 03. - 23:03:39
(404/561)
Mondanivalója: Gyûlölet, gyûlöletet szül. Egyértelmûen rávilágít, hogy gyûlöletre nem lehet gyûlölettel válaszolni, de más alternatív helyes megoldásra nem világít rá. Kissé hatásvadász, de jó film.
Nafi 2013 márc. 03. - 21:33:52
(403/561)
Már vártam,hogy újra adja a tv. Nagyon jó film.
10/10
Keló Scofield 2013 márc. 03. - 21:25:51 10/10
(402/561)
Az egyik legjobb alkotás a világon. Még ha nem is értek egyet, de mindenki döntse el, hogy ez így volt e jó.
Az igazi történet felét vitték a vászonra.