Téma: anyám!

kettyo 2019 ápr. 01. - 13:59:24
(165/205)
Még egy dolog. Nem tudom, hogy másnak feltűnt-e ez az aspektus, de a film alapján Isten egy faszkalap, és nem is akármekkora :)

Viszont kétségtelen érdem, hogy Lawrencet sikerült angyalira fazonírozni, pedig annyira szerintem alapban nem szép nő.
kettyo 2019 ápr. 01. - 11:34:08 Előzmény airsheep76
(164/205)
A feleség nem hiszem, hogy a zsidó nép lenne, mivel Isten vele van már Ádám és Éva előtt is a filmben.

Én a Szentlélekre gondoltam esetlegesen, de az sem olyan jó, mert nem tudunk róla, hogy a Szentlélek dolga lett volna az Éden illetve a teremtett világ (a filmbéli ház) gondozása.

Valaki fölemlítette itt Gaiát is, nos ez már sokkal jobb, mert így van értelme, hogy miért ő gondozza a házat, ez viszont azt jelenti, hogy a film nem keresztény, hanem pogány-keresztény keverék értelmezés, mivel Gaia pogány (ógörög) elgondolás. Az, hogy Jézus kettejük gyermeke lenne, gondolom elfogadhatatlan egy kereszténynek (én nem vagyok az).

Mindenesetre eddig a legjobb a tipp a filmre az Isten-Gaia páros.
kettyo 2019 ápr. 01. - 10:58:48
(163/205)
...illetve ha jobban belegondolok az írószoba ahová tiltott a belépés lehet a tudás fája, a kristály meg a gyümölcse, amiből Éva evett, illetve a filmben leveri.
kettyo 2019 ápr. 01. - 03:04:13
(162/205)
Az író nyilván Isten mert azt mondja "vagyok aki vagyok".

A fia akit kinyírnak az emberek nyilván Jézus Krisztus.

Előttem valaki jól mondja a két testvér Káin és Ábel.

A ház a világ, "a mi kis Édenünk" - mondja a feleség.

A feleség nem vágom ki, talán a Szentlélek? A vér a padlón meg a kristály nem tudom mi. A kiadótól a nő megint nem tudom.

Amúgy elég lófaszhabbal szerintem... a habban nem vagyok biztos.
10/10
stubyte 2019 márc. 04. - 15:43:17 10/10
(161/205)
10/10

ennyi !
10/10
dr.lecter 2019 febr. 23. - 00:41:09 10/10
(160/205)
Ez a valaha magamba fogadott leggyönyörűbb művészeti alkotás!
Ez sokkal több, mint egy film! 10/végtelen

Mint kritika/ajánló:
Nagyon komoly film, véletlenül sem horror, véletlenül sem könnyed szombat esti szórakozás a barátokkal. Nagyon mély vonatkozásokkal, utalásokkal teli, nagyon sok lelki munkát igényel az emésztése ennek a műnek, elsőre nem is lehet érteni, többször kell megnézni, ami nem lesz könnyű, de ugye megéri...
Személy szerint nem vagyok vallásos, ez a mű azonban megtört és az ablakom előtt térdre borulva könyörögtem az Istennek, ha van.
Azóta sem vagyok vallásos, de mint emberek, mint lelkek, a legmélyebb lelki tartalmainkban játszódik az alkotás. Mondanom sem kell, hogy a tartalma mennyire progresszív és világraszóló.
Első nézésre, utána olvasás nélkül értetlenül fog ülni mindenki, komoly munkát igényel, de mélységesen újraértelmezteti velünk földi létünk végső értelmét és kéri rajtunk számon, hogy mire jutottunk, mindezt nagyon kegyetlenül.
Nem lehet felületes hozzáállással 'élvezni' hisz nem erről szól, sokkal többről, mint hogy borzongasson, vagy filmélményt adjon. Aki ezt megnézni kellő törődéssel és odafordulással, abban egy mély formáló munkát fog végezni és tisztítani a lelkiismeretet, kőkeményen újrarendezi prioritásainkat, világnézetünket.
Az értelmiség felé szimatoló művészet-fogyasztók számára ajánlom, biblia-ismerettel, nyitott szívvel.
Remélem meghoztam a kedvet a műhöz és ezzel együtt az önvizsgálathoz, ha már idáig elolvastad :)
empianna 2019 jan. 28. - 15:02:03 Előzmény airsheep76
(159/205)
Köszönöm. Szerintem a te magyarázatod is éppen elég helytálló.
Viszont ezzel az anyaföldes jelképpel számomra értelmet nyert az is, hogy miért a nő szépíti (építi?) a házat.
Elgondolkodtató film.
airsheep76 2019 jan. 28. - 09:36:37 Előzmény empianna
(158/205)
Nekem valahogy így állt össze a történet, mert a Biblia szerint Isten a zsidó népet megtisztítja majd és ebből jön létre a "szent mag", kb. ahogy a kristály a filmben.
De azóta olvastam hogy Jennifer Lawrence nem a zsidó népet jelképezni hanem a Földet (anyaföld, ezért is Mother a címe). Így nekem nem annyira áll össze a kép, de ha a rendező ezt értette bele akkor persze elfogadom.
empianna 2019 jan. 28. - 09:14:17 Előzmény airsheep76
(157/205)
Szerintem is nagyon érdekes film volt. Korábbi hittanos és bibliai ismereteimet előásva én is nagyjából ezt raktam össze a filmről. Kivéve az anyát. Én őt nem tudtam hová tenni bibliai értelemben. Érdekelne, hogy miért gondolod, hogy a zsidó népet jelképezi? Hátha úgy már nekem is helyére kerül.
3/10
Magnolia1 2019 jan. 13. - 09:27:22 3/10 Előzmény airsheep76
(156/205)
Mint mondtam, nem érdekel, Aronofsky mire gondolt. Tetszik a magyarázatod, és van is benne ráció, szóval maradok ennél. :)
airsheep76 2019 jan. 12. - 14:32:41 Előzmény Magnolia1
(155/205)
Örülök hogy segíthettem, de azért ne vedd 100%-nak hogy pontosan megértettem én is. Mindenesetre a bibliai feldolgozás az biztos :)
3/10
Magnolia1 2019 jan. 12. - 14:25:10 3/10 Előzmény airsheep76
(154/205)
Köszi, hogy elmagyaráztad. Ezek után nem érdekel, mit mondott Aronofsky az agyszüleményéről, mert bármit is, inkább elfogadom a te magyarázatodat, és így legalább vmennyire meg tudom érteni. Ettől függetlenül, hogy most már van neve a gyereknek, nekem ez egy 3/10-es film. Szeretem, ha egy film elgondolkodtat, de ne azért kelljen törnöm a fejem, hogy mi a fenét láttam, hanem az értelmén elmélkedjek. Pont mint egy festménynél. Szeretem rögtön látni, mi van a vásznon, és nem egy krikszkrakszból találgatni, mire gondolhatott a festő. Elfogadom a Bibliai magyarázatot, és tetszik is. Kár, hogy magamtól erre nem sikerült rájönnöm.
5/10
Ra 2018 dec. 23. - 01:55:59 5/10
(153/205)
Abbahagytam, nem érdekelt, művészetnek látszó, de valójában dekadens.
airsheep76 2018 dec. 09. - 04:29:53
(152/205)
Megértem hogy ez egy megosztó film, és ez azért van mert érteni kell.
Ha nincs meg hogy pontosan mit akart közölni a rendező akkor egy katyvasz az egész, de ha megvan hogy miről szól akkor nagyon érdekes.
Az én teóriám szerint ez a film a Biblia (Ó-és Újszövetség) egészének a feldolgozása. A főszereplő Isten, a felesége a zsidó nép, a ház ahol laknak a Föld. Néhány ismertebb bibliai történet is megjelenik mint pl. a Káin-Ábel testvérgyilkosság. A cselekmény során látunk háborúkat, vallási fanatikusokat, aztán megszületik a Megváltó akinek a halála árán mindenki jogosult az új földre belépni, amit a régi romjain épít fel Isten újra és újra, a zsidóság megtisztításával.

Nem biztos hogy pontos az én leírásom, szívesen olvasnék róla hogy a rendező mit akart közölni, és hogy az én elképzelésem mennyire illik abba bele. Azért gondolom hogy megfejtettem a filmet mert teológiából diplomáztam és elég jól ismerem a Bibliát. Az első fél órában csak pislogtam én is hogy mi ez a katyvasz de aztás hirtelen leesett és onnantól nem tudtam szabadulni tőle.
Érdekes film volt, de zseniálisnak nem nevezném, az csak akkor lenne ha mindenki megértené a film jelentését, külön utána járás nélkül is -persze ez nem nagyon lehetséges mert a BIblia ennyire alapos ismerete nem része az alapvető műveltségnek.
És természetesen az is lehet hogy tévedek, de nem hiszem, nagyon meglepődnék ha a rendező mást akart volna közölni.
1/10
Veetextra 2018 dec. 08. - 09:57:52 1/10
(151/205)
A filmről csak ennyit:GYÁÁÁÁÁ!!!!!
Gagxy 2018 dec. 03. - 10:14:07
(150/205)
1) ez NEM művészfilm, ez egy összehányt ötletbörze, leforgattak egy halom lazán kapcsolódó jelenetet és sok emberke bemagyarázza magának hogy "bonyolult történet". Nem, csak művészieskedő gány munka
2) a történet értelmetlen, és van 1 órányi SEMMI a film közepén, 1,5 órára vágva már majdnem élvezhető lenne
3) a rendező élete legpocsékabb filmje.
10/10
Yldykoka 2018 nov. 13. - 20:49:07 10/10
(149/205)
Szerintem ez egy nagyon jó film. Aki ismeri a rendezőt, tudja mit várjon. Ez inkább egy művész film. Aki nem szereti használni az agyát, annak nem fog tetszeni, úgysem fogja érteni.
6/10
Warthog82 2018 nov. 04. - 08:59:51 6/10
(148/205)
Ez egy misztikus film,ennek megfelelően kell nézni.Aki racionális magyarázatokat vár az csalódni fog.
biffco 2018 okt. 28. - 16:59:41
(147/205)
az emberek mér nem tudnak elvonatkoztatnia saját véleményüktöl?:) mindig összekeverik a saját véleményüket az igazsággal (tisztelet a nagyon kevés kivételnek). totál más a kettö. a film jó, az hogy én se birnám mégegyszer végignézni (mások szavaival élve "szar") az meg más kérdés és senkit sem érdekel.
4/10
jozsi86 2018 szept. 24. - 23:03:10 4/10 Előzmény jozsi86
(146/205)
Értem én a mondanivalóját, a szimbolisztikáját és elég egyedi a hangulata, de úgy érzem, elpazaroltam 2 órát az életemből.