Téma: Árvaház

Atis189 2012 júl. 13. - 23:28:03 Előzmény keysme
(109/149)
Azért túlzás lenne kijelenteni, hogy biztosan Simon kitalációja a szellemvilág. Két kulcsfontosságú dolog még lóg a levegõben:
egyrészt a lábnyomos résznél, amikor a kissrác ott áll, onnan csak befelé mennek nyomok, kifelé már nem (mondjuk ez lehet hogy csak a rendezõ bakija)
másrészt Simon említést sem tesz legújabb barátairól(fõképp Thomasról) a barlanglátogatás elõtt. Ott a barlangban találkozik elõször Thomas-szal (Simon soha nem tudhatta, hogy Thomas ott halt meg, mégis ott látta - vagy képzelte oda õt - elõször).
Ja meg még az is ott van, hogy elég erõs azt kijelenteni, hogy az anya utolsó jelenete csak a hallucináció része. Ez nem derül ki, csak a logikus levezetésed utáni következtetés, lehet hogy tényleg a szellemvilágot mutatta.
A film azért is ilyen jó, mert nem lehet egyértelmûen bizonyítani, hogy a bemutatott szellemvilág csak e két ember - s végül ugye az apa - képzeletének szüleménye. Legalábbis szerintem. Persze ha logikusan nézzük a dolgot, akkor a fejtegetésed teljesen helytálló, az én ellenvetéseimet is meg lehet magyarázni, de pont ez a lényeg, hogy nem biztos, hogy mindig a logikus magyarázat a helyes. Erõsen boncolgatja a hit kérdését a film.
10/10
9/10
zerrik08 2012 júl. 03. - 00:13:25 9/10
(108/149)
Nekem is tetszett, bár csak a végén esett le, hogy mi is történt valójában. Ritkán látni ilyen filmeket, de ez nagyon jól sikerült :)
9/10
keysme 2012 máj. 27. - 02:18:34 9/10
(107/149)
!!!SPOILER!!!


Muszáj nekem is hozzászólnom. Látom sokaknak nem sikerült megérteniük a filmet, valószínû azért, mert anno megnézték moziban, és egybõl jöttek ide kommentelni gondolkodás nélkül. Talán, ha most vissza nézik 4-5 évvel késõbb világos lesz nekik is mi a helyzet. A 114 hozzászólásból kb kettõ (!!!) volt olyan, ami már leírta a valódi sztorit. Azért ez szomorú...

A lényeg, hogy a szellem világ teljes egészében kitaláció, a képzelet szüleménye. A gyereknek ugye már eddig is voltak képzeletbeli barátai, amiket folyamat elmesélt az anyjának (mindig õ ment ki hozzá, mikor nem tudott aludni, mert az apja bealudt). Ergo átadta neki a képzeletet. Mint az az egy ember írta elõttem, a többi barátot Simon Thomas rajzaiból szedte össze, amiket megtalált a pincében. Ismerte a rejtekhelyet, gyakran lejárt oda, ezért megismerte a régi gyerekeket képekrõl, rajzokról, így õ is letudta õket rajzolni, amit az anyja késõbb látott. Szintén itt találta meg Thomas régi ruháját, maszkját, amit a házavató bulira felhúzott. Mivel összevesztek az anyjával, ezért bosszúállás gyanánt rá akart ijeszteni, ezért meglökte az anyját, majd rázárta az ajtót. Akik kételkednének: eredeti nyelven nem láttam, de a szinkronos verzióban egyértelmûen hallatszik Simon hangja, amikor ellöki az anyját, Simon nyög egyet... Ezután Simon leszaladt a pincébe, és kezdõdik a sztori... anyja rázárja, Simon leesik, meghal.

Telik-múlik az idõ, 9 hónap eltelik, ilyenkor egy anya mit csinál? Reménykedik. Ez a kétségbeesett remény odáig fajul, hogy elkezd hinni Simon képzelt barátaiban (amit elõsegítenek a véletlenek, pl h Simon megtalálta a dossziét, hallgatta a beszélgetést, látta a lábnyomokat az anya, stb stb), így õ is elkezd képzelõdni... Látja a gyerekeket, holott csak õ képzeli be õket (az apa ezért sem látja õket soha). A szellemûzõk csak kamuznak, mint ahogy manapság is az összes ilyen médium kammer... elõre elvolt készítve a hangfelvétel, stb.
Ezt az egészet alátámasztja az is, amikor beszéltek az anonim körben a szerettüket elvesztett emberek, hogy látták õket a halál után, stb... õk is képzelõdnek.

Kérdések:

Lábnyomok: igazából nem tudom, mi nem világos. Nem volt ott másik lábnyom, csak egyetlen egy minta, ami pedig nyilván Simoné... beljebb ment a barlangban, és õ hagyta õket ott.

Az öregasszony: leírták már sokan, azért jött, hogy eltüntesse a holttesteket.

Ha kitaláció a szellemvilág, hogy esik le az ablaküveg: véletlen. Ennyi kell a filmbe...

Ha az anya csak képzelõdik, hogy viszik õt a szellemek a pincéhez, ha nem is tud róla: úgy, hogy az anyának mélyen a tudatában van a sztori, csak az után esik le neki teljesen, mikor lement oda. De nyilván, már tudat alatt tudta, hogy mi történt, csak a képet nem sikerült összeraknia neki. Így jutott oda gyakorlatilag.

Kilincs: Simon csinálta a játékot mielõtt meghalt volna, és 9 hónapig nem kezdte el senki játszani. Ugye minden a ládában a babáktól indult, amire VÉLETLEN rá esett az üveg.

A film végén az anya öngyilkos lesz, mert nem tudja elviselni tettét. Az, hogy utána még a gyerekeknek mesét mesél, szintén a hallucináció része, akkor még az anya szemszögében vagyunk, csak ezek után derül ki, hogy tényleg meghalt.
A csávó a végén megtalálta a nyakláncot, és szintén már írták elõttem, õ is a képzelgés fázisában köt ki. Elképzeli, ahogy kinyílik az ajtó.

Összességében nekem nagyon tetszett a film, csak kár, hogy ilyen kevesen értik meg.

keysme
dantonb 2012 márc. 23. - 23:53:15 Előzmény Ezüstliliom
(106/149)
Milyen az a pszichotikus film?
drProktor 2012 márc. 23. - 16:45:18
(105/149)
A jó horror olyan, hogy bármi, ami borzalmas történik benne, úgy esik,
mint ha természetes lehetne, ezt a természetességet sok módon lehet elrontani,
az egyik az, amikor a filmesek átlátszó módon igyekeznek elborzasztani,
ez adott esetben nevetséges, esetleg gyerekes lehet.
Itt igen sokszor és szinte állandóan ez történik,
ebben ludas lehet a fõszereplõ színésznõ játéka,
ami messze nem érdemel annyi jó szót, mint néhányan vesztegettek rá.
Szóval röviden szólve ez egy nagy rakás (. . .)
Az Európai Filmakadémát egyszerûen nem értem. (Díjaival egyetemben)
Ezüstliliom 2012 márc. 23. - 01:08:21
(104/149)
Senki ne vegye bántásnak, akinek tetszett ez a film, csak a szubjektív véleményemet írom le!

Nekem a hideg futkározott tõle a hátamon rossz értelemben. Megint csak megerõsítette bennem a meggyõzõdést, hogy a spanyol lélek nagyon távol áll tõlem. Túl horrorisztikus és pszichotikus nekem ez a film.

SPOILER
Muszáj volt leszakadt állkapcsú hullát mutogatni nekünk? Tényleg szükség volt erre? Nekem ez beteges és hatásvadász.
dantonb 2012 márc. 23. - 00:58:30 Előzmény kiaroon
(103/149)
Nagycsöcsû szellemek elõnyben.
dantonb 2012 márc. 23. - 00:45:11 Előzmény ironangel
(102/149)
A mûfaji keveredés ott van, hogy általában egy drámában nem aktív tevékeny cselekvõk a szellem mumusok.mert ahol igen az minimum horror ha jó, hameg nem, akkor egy marhaság.
9/10
pegyor 2012 márc. 22. - 10:38:40 9/10
(101/149)
Ez egy jó film.
10/9
9/10
stomachh 2011 nov. 29. - 22:29:46 9/10
(100/149)
Milyen ez a misztikus pszichodráma? Különleges, félelmetes, feszült, szomorú.
Kiváló forgatókönyv, remek rendezés, nagyon jó színészi játék jellemzi a filmet. Erõsen ajánlott, 9/10! Libabõr.

Hasonló filmek, amik szontén nagyon tetszettek: Más világ (The Others, 2001), Hatodik érzék (The Sixth Sense, 1999)
tillaromhaj 2011 nov. 26. - 17:20:12
(99/149)
Egyértelmû hogy ez nem horror, maximum misztikus, de nagyon nagy dráma az biztos. Ahogy a végén anyukának összeáll a kép az szerintem hatalmas. Aki ezt nem érti az nézze meg még egyszer, és figyeljen a részletekre! Ha akkor se jön le a sztori akkor nézzen inkább Gyõzikét, vagy Valóvilágot!
sziaszandra 2011 jún. 14. - 19:35:14
(98/149)
Nekem tetszett a film, mellette szól, hogy nagyon jó a sztori. Én ezeket a filmeket szeretem, amikor csak a végén áll össze az egész történet, nem lehet tudni már a 10. percben, a végkifejletet. Néha azonban vontatottnak éreztem, volt benne pár fölösleges jelenet.
Spoiler
Lehet részletkérdés, de egy valamit nem értek: Hogy került a nyanyához az a mappa, amiben Simon iratai/dokumentumai voltak? Mert késõbb mondta az a pszichológusnõ, hogy nem ismernek ilyen nevû szociális munkást, akkor valahol álnéven dolgozott?
pillangókisasszony 2011 ápr. 18. - 03:18:05
(97/149)
Simon volt beöltözve by the way....
pillangókisasszony 2011 ápr. 18. - 03:07:55 Előzmény Nuts
(96/149)
Nekem is lejött,tök egyértelmû volt számomra.Talán csak a faszit sajnálom.
Nuts 2010 dec. 28. - 00:09:44
(95/149)
SPOILER!!!
Nem is tudom, de szerintem nekem elsõre lejött a story:
Adott egy kis árvaház, ahova egy új gondozónõ kerül az elég „csúnyácska” fiával, akinek a fejére inkább zsákot húznak, és elszeparálják a pincébe. A gyereke elcsalják a tengerparti barlanghoz, ahol leszedik a zsákot, gondolván majd csak elõjön, és akkor huzamosabb ideig vizslathatják. A terv nem jön be; a dagály miatt megfullad a srác. Anyuci bosszút esküszik és lemérgezi a gyerekeket, akiknek a szellemei a házban ragadnak. 30 éve elteltével megjelenik az épp az eset elõtt az árvaházból dobbantó egyetlen gyermek túlélõ, egy „szenzitív” képességekkel megáldott gyermekkel. (A gyilkos ápolónõ egyszer be is néz, kíváncsiságból.) A halott látó gyermek a barlangban egybõl össze is fut az ott elhunyt kisráccal, és meginvitálja a házba. Ott meg is mutatja neki hova volt elzárva, és a nyitó bulin anyucinak sikerül is ide bezárni saját gyermekét. Így a szellembrigád további egy fõvel bõvül. (Egy jelenetben be is bújik anyuci mellé az ágyba.) Egyszer lenne csak esélye az ápolónõnek kiteríteni a lapokat, de ekkor egy kocsi kivasalja. A babakocsiban tologatott zsákos baba arra utal, hogy kissé megzakant gyermeke halálától, és hogy öt gyermeket lemérgezett. Mikor aztán anyuci csak összerakja a képet, és felfedezi mind a dugi szobát, mind a halott gyermekét, túlgygyógyszerezi magát, és szintén csatlakozik a szellembrigádhoz.
Szerintem a story jó, hála istennek nem szájbarágós, hagyják, hogy a nézõnek magától összeálljon a kép.
Apróbb hiba, hogy a végén megjelenhetne a két „képzelt” barát is, hisz valószínû, õk is „létezõ” szellemhaverok voltak.
10/10
ironangel 2010 dec. 08. - 12:40:19 10/10 Előzmény Gianni0990
(94/149)
meg lehet fejteni a dolgokat, én már párszor leírtam mi van, újra nem teszem meg. csupán egy kicsit gondolkodni kell, hogy hogyan "logikus", bizonyos részeket akár újranézni, és úgy szépen összeáll az egész. pont ettõl k*rvajó a film, nem egy egyszermegnézemésmárelisfelejtettem típus, hanem többször is újranézhetõ, elgondolkodtató! persze van, aki a szájbarágós filmecskéket szereti, annak valószínû igen, érthetetlen lesz elsõre. ettõl függetlenül nagyon nagy, és a legkevesbé sem nevetséges.
10/10
ironangel 2010 dec. 08. - 12:27:07 10/10 Előzmény NADALFAN
(93/149)
Eléggé el vannak tévedve azok, akik ezt horror fimnek hiszik, és eszerint minõsítik (pl. jönnek azzal, hogy nem is annyira dúrván félelmetes). Ez NEM horror, hanem dráma! (ha vki magától erre nem jönne rá, akkor a cím alatt is olvasható), méghozzá nagyon megrázó, tehát nem az a lényege a filmnek h minden percben besz*rjon rajta az ember. Ettõl függetlenül még ígyis igencsak félelmetes, valószínûleg ezért is van a mûfaji keverés.
6/10
NADALFAN 2010 nov. 22. - 20:05:15 6/10 Előzmény SlyCool
(92/149)
annyi hasonló horrort láttam már -de sok ujat ez sem hozott-de egyszer nézhetõ azért.
10/10
SlyCool 2010 nov. 21. - 20:23:09 10/10
(91/149)
Én moziban láttam ezt a filmet és volt olyan rész, amikor felállt a tarkómon a szõr, olyan feszültségkeltõ volt. Kétlem, hogy tv-ben ez kijön. Nekem tetszett,üdítõ egy ilyen horror a sok japán koppintás, gyenge remake és retardált slasher után.
Vágyvillamosa 2010 nov. 21. - 17:32:29
(90/149)
Építõ kritika.