Téma: Avatar

xdm 2015 máj. 01. - 21:07:09
(4239/4319)
Érdekes, hogy ezt a filmet aki lehúzza, az minidig a "látványfilm"-el érvvel. Ennek nincs értelme. Ez olyan, mintha a futást fikázná valaki, hogy ott mindig csak futnak...
Nem értem ezt. Miért baj, hogy látványos? Amellett igen fontos a film üzenete. Pont szembe megy a globalizációs össznépi akasztófás játéknak, ami az emberiség rovására történik. Cameron azt állítja, hogy az emberiség rossz úton van, és szembe megy a természettel, aminek a vége a teljes pusztulás. És még ott az ego, ami az egészet okozza. Az én. A természeti népeknél nincs én, ott mi van. Mi vagyunk, nem csak én vagyok. Másokért élnek, nem önmagukért. Ezért fontos az az út, amit Jake Sully bejár a film során. Szerintem ez fontos dolog, és sok olyan zombihoz is eljutott ez az információ, vagy inkább gondolatmenet, akik nyálcsorgatva nézik az éden hotelt.

Ezt a filmet csak azért fikázni mert látványos, és nem észrevenni a tartalmat, szerintem hiba. Azt lehet mondani, hogy a Nav'ik naívak, és maga Cameron is az, de attól még a tartalom igaz, és fontos. Sajnos idõszerûbb mint valaha.
3/10
Yoshi-Hashi 2015 máj. 01. - 17:47:43 3/10 Előzmény Sz Peter
(4238/4319)
Cameron maga akart egy mély mondanivalóval bíró sztorit kreálni. A rendezõ bevallott szándékai szerint is reflektál az indián kultúrákra, az iraki háborúra, a na'vik pedig humanoidok, antropomorf teremtmények - úgyhogy talán nem nagy bûn, ha én is emberi szemszögbõl, társadalomkritikai aspektusában vizsgálom ezt a "fantasyt". ;)
3/10
Yoshi-Hashi 2015 máj. 01. - 17:36:27 3/10
(4237/4319)
Á, kisasszony! :D
A brióssal semmi bajom, szeretem én azt - azt nem bírom, ha dió és fahéj helyett mesterséges aromát és színezéket adagolnak hozzá, miközben egyesek meg akarnak gyõzni, hogy ez nem pusztán briós, hanem háromfogásos ebéd ;)
offtopic
Roah 2015 máj. 01. - 08:01:48 Előzmény Sz Peter
(4236/4319)
A Pocahontas nem is mese - talán a legendához közelebb áll. Walt Disney tolta el más irányba, ugyanis a valóságban - és ezt írásos feljegyzések, és levelek (is)bizonyítják -, az indián csak tizenkét éves kislány volt. Soha senki nem tudta megmagyarázni, miért mentette meg a tisztet, saját testével, egy kivégzés kellõs közepén. Minden indok nélkül rávetette magát, ellenszegülve apja, a törzsi vezetõ parancsának. (Mivel más indokot nem találtak sehol - sosem fogom megérteni, hogy miért kell indokot keresni, szándékot ahhoz, ha valaki valakit megvéd -, azt mondják, a kislány annyira megsajnálta a férfit, hogy szinte magán kívül óvta, nem is tudatosan.)
Van még itt is néhány információ Pocahonatsról, és még sok helyen a neten:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Pokahontasz
offtopic
Roah 2015 máj. 01. - 07:54:45 Előzmény Yoshi-Hashi
(4235/4319)
Novák Gábor? ;) Ön itt? :)))
Sosem voltál kibékülve az ilyen, és ehhez hasonló alkotásokkal. Határozottan nem te vagy célközönség. :)))
Az indoklást elfogadom, mint mindig, de továbbra is azt vallom, hogy felesleges verbális szikével neki esni egy giga briósnak, ami gusztusosan van tálalva, dió darabkával, és fahéjjal van díszítve. Az akkor is csak egy briós marad, molekuláris szinten is. :)))
Gipsz__Jakab 2015 ápr. 30. - 20:23:38 Előzmény Roah
(4234/4319)
Kiváncsian várom. Az elsõ részben szinte csak a levegõ világa és lebegõ hefgység volt benne.
blacknet 2015 ápr. 30. - 18:14:05
(4233/4319)
Nagyon jó meglátások.
teatea 2015 ápr. 30. - 15:35:09
(4232/4319)
Háddetélleg! Tessék má' nyálcsorgató idiótába lemenni fater, ha má'moziba megy!
Sz Peter 2015 ápr. 30. - 15:27:30
(4231/4319)
Szerintem túlzottan próbálnád realizálni a film sztoriját.
A Pocahontas is csak egy mese, akárcsak ez. Lényegében fantasy. Nem szabad ennyire "Föld"-höz ragadtan filózni rajta. ;)
3/10
Yoshi-Hashi 2015 ápr. 30. - 14:53:56 3/10
(4230/4319)
"senkinek sem kell több,mint ami másnak van" - ezzel pont azt mondtad, hogy máséra irigykednek, hogy mohók és kapzsik :D
3/10
Yoshi-Hashi 2015 ápr. 30. - 14:50:52 3/10
(4229/4319)
Ööö... Elõre szólok, nem fogtok szeretni :D

Ezzel a filmmel alapvetõen két bajom van. Az egyik, hogy propagandafilm. Nem olyan direktben és gonosz módon, mint a náci propagandafilmek, vagy a sztálinista szovjet agymosó-partizán-mozik, inkább finoman (épp ezért veszélyesebben), mint a kései szovjet filmipar termékei. Egyrészt a fõszereplõ természetesen angolszász, háborús rokkant, kemény, de érzelmes fickó, vagyis magán viseli a vietnámi/iraki háborús veteránokról szóló propagandafilmek fõszereplõinek összes klisés tulajdonságát. Annyira evidens, hogy ez a csávó könnyekben tör ki a SuperBowl vagy július 4. említésére, hogy ezt még a száknba sem kell rágni a moziban. Szóval õ a tipikus "felsõbbrendû" white anglo-saxon protestant, a toleráns amerikai, a mintajenki, az angolszász kulturális fölény megtestesítõje.

Társadalomkritikáról akkor beszélhetnénk, ha a negatív pólust képviselõk is amerikaiak lennének, de nem azok. Izolálják õket, hogy véletlenül se azonosítsuk õket az amerikai kormánnyal. Õk a - roppant jellegtelen - RDA nevet kapták. Ez egy cég. Ezzel a film manipulatív módon azt sugallja, hogy az amerikaiak jófiúk, mint a kemény, ám emberséges Sully, semmi közük a gonoszokhoz, a mohó, militáns RDA-hoz. Ez pedig hazugság.

Ez olyan, mintha a Pocahontasban (ami a mû alapjául szolgál) a jófiút játszó John Smith-t meghagynák angolszász karakternek, az antagonistákból meg svédet vagy kínait csinálnának.

Másik problémám a filmmel a természeti népek és a természet viszonyának TÚLZOTT idealizálása. Cameronék egyik kézzel felépítettek egy élõ, lélegzõ ökoszisztémát, ami tényleg, aláírom, rohadt jól mûködik, látványos, magával ragadó - másik kezükkel viszont ezt a hatást lerombolták. A na'vik és a Pandora ökoszisztémájának viszonya gejl, Disney-feelinges, hamisan idealizáló és hiteltelen. Az gondolkodik így a természet és a természeti népek relációjáról, aki életében nem hagyta el a városa közigazgatási határait, és aki az ötven méterre lévõ szupermarketbe is autóval jár.

A természet és az ember viszonyának központi kérdése sosem a "harmónia" volt, hanem az életbenmaradás. Hogy földi párhuzamot hozzak - elvégre az emberrõl szólna az Avatár, bármennyire is idegen bolygón játszódik -, a természeti népek tagjai sosem lovagoltak, teszem azt, antilopháton, önfeledten kacagva és "huhúúúú"-t kiabálva. Legfõbb gondjuk valószínûleg az volt, hogy megtöltsék a gyomrukat, hogy elrohanjanak a tigris elõl, hogy ne haljanak bele valami mérges pók csípésébe. Ha járvány, például vérhas ütötte fel a fejét? Ha szerencséjük volt, a varázsló véletlenül kikotyvasztott valamit, amitõl jobban lettek, ha pechjük volt, meghaltak. Az átlagéletkor a még a középkorban is, pl. a prekolumbián indián törzsek közt (melyekre az Avatár reflektál), nem haladta meg a negyven évet.

Ugyanígy egyfajta hamis elvágyódást fogalmaz meg a na'vik békeszeretete. De ez megint csak arra jó, hogy levegye a felelõsséget a ma embere válláról. "Ó, igen, háborúk folynak, tombol a terror, de ez nem a mi hibánk, hanem a civilizációé. Ha visszatérhetnénk a természet lágy ölébe, mi is békések lennénk."
Csakhogy ez nem igaz! Egy civilizáció békés vagy harcias volta nem a fejlettségi fokától, a természettel való "harmóniájától" függ! Ott vannak a dzsungellakó, civilizálatlan törzsek, a dayak fejvadászok, a polinéziai kannibálok, az egymással harcoló pápua törzsek. A természethez az átlag-amerikainál jóval közelebb álló aztékok tömeges emberáldozatokat mutattak be, hogy megnyerjék isteneik (a természtet jelképezõ esõisten meg a többi) kegyét. Õk is intoleránsak voltak, a különbség csak annyi, hogy õk nem foszforbombával és napalmmal irották az ellent, hanem lándzsával és íjjal-nyíllal. Aki hajlamos a kegyetlenkedésre, az hajlamos rá, viseljen bár ágyékkötõt vagy Versace öltönyt.

Na, most, hogy kipufogtam magam, azért megjegyzem, hogy Cameron megalomániája még mindig szimpatikusabb, mint Michael Bay egyre lefelé tendáló Transformers-sorozata (de kár azért a franchise-ért! Sokkal többet ki lehetett volna abból is hozni!), mert bár elfogult és hatásvadász módon, de legalább megpróbálkozik a társadalmi kérdések boncolgatásával. Igaz, hogy csak a felszínt kapargatja, de ez is több, mint a semmi. A látványvilág, a felépített univerzum pedig tényleg nagyon jó - kár, hogy nem hozták ki belõle a maximumot. Ebbõl lehetett volna egy valóban sokatmondó film - így csak egy jól sikerült közönség-mozi vált belõle, exxxxxxtra box office-szal. :/

Kieg.: akkor már inkább a Cannibal Holocaust, ami szintén a természet/társadalom/civilizáció témakörét feszegeti, és bár az is hajlamos átcsúszni hatásvadászatba, valahogy sokkal õszintébben - és kisebb költségvetésbõl - teszi ezt.
The sandman 2015 ápr. 29. - 18:12:53
(4228/4319)
Kire milyen hatással van,ez teljesen egyedi,a film látványvilágát az alkotók teremtették meg,próbáltak minket belevinni egy olyan tökéletes világba,õsközösségbe,ahol mindenki egyforma,senkinek sem kell több,mint ami másnak van,ahol akkora az összetartozás érzése és hatalma,amirõl mi szánalmas emberiség csak álmodozunk....ha ez valakinek nem mond semmit,sõt fikázza,nos Õt csak szánni tudom.....
offtopic
Roah 2015 ápr. 29. - 17:51:58
(4227/4319)
Ne is mondd! Baromi kíváncsi vagyok az új Star Warsra! :))) Hallottad, mi volt az új elõzetes bemutatóján kint? :D
Extázis. ;)
offtopic
Roah 2015 ápr. 29. - 17:49:15
(4226/4319)
Komolyan személyeskedésbe szeretnél menni? :D "Hiyìk" ;)

Nem vagy te ilyen. :)))
Nem kell engem félteni. Inkább a falért aggódnék. ;)
Parának nem tetszett a film, ha már így szóba hoztad õt. :))) Ha akar, majd jön, és leírja az Avatárról alkotott saját véleményét.

Ugye, milyen furcsa ez? A karakter? Miken keresztül mutatta meg Cameron az antihõst? Aztán a hõst? Az embert, aki kivetkõzött magából?

Nekem a nyelvezet az értékes. Jobban, mint a giga nagyságú világító növények. Vagy mint egy snassz kritika - jobbakat, és zsigeribbeket olvasok az itteni Nézõktõl. :)))

Az elsõdleges célja szerintem Cameronnak a természetvédelmen kívül az volt, hogy visszacsalja a moziba a népet; nos, lehet ezt a filmet akárhogy kritizálni, ez a rendezõnek sikerült.

Meg amivel még rokonszenvezek, az a zene. :)))

https://www.youtube.com/watch?v=i1BwcCuEOtM

Neked is kellemes estét.

"Oel ngati kameie"
offtopic
Sz Peter 2015 ápr. 29. - 17:37:55
(4225/4319)
Ja, neked érvek helyett már csak személyeskedésre futja?!

Mindenesetre a Star Wars látványa már évekkel korábban alázta a Szárnyas fejvadészét.
teatea 2015 ápr. 29. - 17:02:00
(4224/4319)
Menjél nyugodtan a saját fejed után Roah. Ha falnak mész, legfeljebb Para elkap és majd megsimogatja a buksidat. Avatarral kapcsolatban muszáj volt elolvasnom egy kritikát, mert ahogy már írtam, nem emlékeztem a filmre, olyan ócska volt, csak annyi maradt meg bennem, hogy a fickónak valami nem stimmel ... nem is tuodm, az értékeivel? Szóval ahogy a kritika megfogalmazta.

Derûs délutánt.
offtopic
Roah 2015 ápr. 29. - 16:55:19
(4223/4319)
"Oel ngati kameie." :)))

Saját értékítéletem van - nem befolyásolhat egy kritikaíró kedélye, és ízlése sem. ;) A magam feje és szeme után megyek, még akkor is, ha poénokkal megtûzdelt, rendkívül szórakoztató stílusban elkövetett elemzést is olvasok.
Logikátlanság van az Avatárban, tigris-bukfences, de akkor sem csak (!) egy látványfilm; van benne más is. :)))

"Eywa ngahu!" ;)

https://www.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g
teatea 2015 ápr. 29. - 09:18:16
(4222/4319)
Elolvastam egy kritikát, hogy felelevenítsem magamban ha már erre jártam, mi bajom volt még az Avatarral a már korábban említettem, rám nézve hatástalan látványvilágán kívül.

A fickó...

"Aki egyfelõl buta, mint a föld, másfelõl minden további nélkül lenyúlja a törzsfõnök lányát. És ez még semmi: elárulja a népet, melynek tagjai befogadták, késõbb átveri az õt kémkedésre buzdító parancsnokát, becsapja szerelmét, majd a bolygó legnagyobb, természetesen tûzpiros sárkányát meglovagolva újra megjelenik, hogy lenyûgözzön mindenkit (úgy látszik, ehhez a jövõben is elég egy jó verda), háborúba küldi az õslakosokat, de mindezt – és itt válik súlytalanná minden harcias üvöltözés! – a bennszülöttekkel ellentétben nem a saját testében teszi, az ugyanis eközben egy kis laborkoporsóban pihen."

http://www.revizoronline.com/hu/cikk/2004/avatar/
10/10
borkasztik 2015 ápr. 29. - 09:01:44 10/10 Előzmény teatea
(4221/4319)
Épp ez a baj hogy ez nem csak egy látvány film volt :) Lentebb is leírta már Roah pl :) De akinek csõlátása van azzal nem lehet mit kezdeni :)
10/10
borkasztik 2015 ápr. 29. - 08:59:31 10/10 Előzmény teatea
(4220/4319)
Én is ezt mondom neked xd