Téma: Az osztály

luci87 júl. 11. 14:00:56
(346/346)
Nem találok szavakat..borzalmas,megrazo ,és letaglozo egyben!
A végkifejlet várhato volt,sajnos szinte bosdzuert liheg az ember ilyen borzalmas megalázás után!
IamTwo jún. 12. 20:27:18
(345/346)
Javasolt még: Robbanékony tinédzser (tényleg ilyen hülye magyar címe van)
Fecni007 2018 dec. 05. - 17:13:11
(344/346)
Hm, van az ősemberségnek az a szintje, amivel az épkézláb ember nem tud mit kezdeni. Ahol csak azzal lehet eredményt elérni, ha agyonvered a másikat, mert egyéb nem működik.
9/10
Sepigufo Iván 2018 júl. 13. - 20:24:46 9/10
(343/346)
Nincs ezen mit ragozni: felkavaró, elgondoltató alkotás.
9/10
9/10
pecaboy3 2016 dec. 31. - 03:19:51 9/10
(342/346)
Rendkívül jó pszichodráma, túlzásokkal (értsd: azért nem mindenhol megy ez így, szerencsére!), de rendkívül fontos mondanivalókkal. 30-asként, sok iskolát végzettként nekem szerencsére soha ilyen osztályom nem volt. Nem volt egy vagy két "fõnök" jellegû személyiség vagy kiközösítettek, csak froclizás ment, ami még érthetõ, mint katonaságban a kopaszok "megnevelése", ha nem megy át tartós elnyomásba. Szakközepes koliban viszont kaptam egy tipikusan ilyen (szó szerint) tesiszakos párost egy szobában velem, akik közül az egyik a "fõnök" volt, a másik a csicskája (haverja), én meg a szivatott alsóbbosztályos progkönyvelõ, szóval azért vannak tapasztalataim. Én is el tudtam volna képzelni rendkívül változatosan a "fõnök" csúnya halálát... Ma már mondjuk a nevére sem emlékszem :D

Sokan sok mindent leírtak már a filmrõl, de bennem az ragadott meg leginkább, ahogy rávilágít 1. a (pl. Kádár-jellegû) puha diktatúra deltoid felépítésére és 2. a morális kiállást nélkülözõ közönyösségre.

1. A puha diktatúra deltoidja: Elöljáróban leszögezném, hogy (sajnos) ebben a rendszerben nem a középosztály nagy hatalmi erejérõl van szó, ez inkább létszámban deltoid, azaz "középen bõ". Felül áll a diktátor vagy diktátorok szûk rétege (a kádári pártvezetés, vagy a filmben fõként az a sötéthajú gyerek). Ha több diktátor is van egy közösségben, elkerülhetetlen, hogy a többi behódoljon az "egynek", illetve hatalmi harcok sem ritkák. Középen van a legnagyobb réteg, a tömeg, akik vagy megszoknak, vagy megszöknek, de ha az utóbbit választják, mennek az aljára az elnyomottak szûk rétegébe. A legjobb, ha nem nagyon avatkoznak a "fõnökség" dolgaiba. (Ld. Kádár íratlan törvénye: élhettek jól, de a politikáról, hatalomról kuss. A filmben az osztály nagy többsége ennek felel meg.) Aztán alul van egy szûk réteg: az elnyomottak, akiknek nem tetszik a rendszer (Kaspar), vagy akik a rendszernek nem tetszenek (Joosep), Kádárnál a nyíltan antikommunisták és vélt vagy valós "felforgatók", "nyugati kémek" és támogatóik lehettek ilyenek.

2. Közönyösség: Az "átlagember" sok esetben alá van rendelve a társadalmi hierarchiának, de az a pszichológiai közönyösség, amit a film is felvázol, már nem csak hierarchiai jellegû probléma, hanem pszichológiai illetve szociológiai is. Értsd: ha a többiek is azt csinálják, csináld te is azt! Törõdj a saját dolgoddal! Mit érdekel, hogy mi van a másikkal, akit (szinte) nem is ismersz! Ha a többi birka, légy te is birka! Ez a felfogás mint a szociális viselkedés része ("hasonlítsak a többiekhez") mindig is létezett és most is létezik, benne van a legtöbb emberben. Ha négy ember a liftben a fal felé fordul, valószínû te is a fal felé fogsz fordulni, akkor is, ha furcsának tartod. A film legtöbb szereplõjében is benne van ez a fajta közöny: ha a többiek nem tesznek semmit, akkor õk sem, mert az a "normális". Sajnos kevés kivétel van, és ezeket a kivételeket állítják be "furcsának" meg "hõsnek", pedig ez kellene, hogy legyen a normális. Lásd a filmben Kaspar, vagy pl. a Kick-Assben a fõhõs (bár õ kicsit már túlzásba vitte, de van egy-két jó jelenet a társadalmi közönyrõl). A filmben talán az is benne van, vagy csak én képzelem bele, hogy manapság ez az egyén<->közösség elcsúszás olyan mértékû lett, hogy emberek a haldokló embertársuknak sem akarnak segíteni, inkább elsétálnak vagy felveszik videóra, mert "abból baj nem lehet". A hangyák meg röhögnek.
10/10
benvenuto1 2016 márc. 09. - 01:30:48 10/10
(341/346)
Tehát mindenkinek érdemes látni ezt a filmet...
8/10
fczolika 2015 jan. 03. - 17:25:48 8/10
(340/346)
Jó film volt,de azért felb...szott,hogy nem ütöttek vissza ezeknek a barmoknak.Kicsit maguknak is köszönhették ezt az egészet!10/8 nálam.
maria-maria 2015 dec. 26. - 18:52:09
(339/346)
huljon a férgese girhes vad barmok meg érdemelték :)
10/10
kettyo 2015 máj. 24. - 23:47:50 10/10 Előzmény ecch
(338/346)
--- SPOILER ---

Szerintem egyedül az emós csajnak esett le, hogy mi fog jó eséllyel történni, de õ nem ment hisztériázni, mert õ is kiközösített volt, magasról tett az egészre.

A többiek nem gondolhatták, hogy ezek éles fegyverrel jönnek most frankón. Simán hihették, hogy valami elõadásról jönnek.
10/10
kettyo 2015 máj. 24. - 23:43:11 10/10 Előzmény Monneli123
(337/346)
--- SPOILER ---

A puskás gyereket éppenhogy nem a saját, hanem a barátja (a pisztolyos srác) szenvedése lökte át a holtponton. Azt jól megmutatja a film, hogy a srác határozottan a 'tanult tehetetlenség' állapotában van, nagyjából immunis a saját szenvedésére.

Az keveri fel ezt a passzív állapotot végül, hogy lesz ez a barátja, aki kiáll érte, és késõbb nagyon keményen megszenved emiatt. Õ nem volt hozzászokva a durva megalázásokhoz, és lelkileg nagyon összetörte. Ennek a közeli megtapasztalása teszi õt passzív áldozatból hidegvérû gyilkossá. A másik srác összeomlik a parti affér után, és csak követi õt.

Pszichológiailag ez elég jól fel van építve. Annyi hiba talán, hogy a valóságban az iskolai (és más összeroppanásos) lövöldözések nem úgy szoktak történni, hogy az (akármi miatt) eszüket vesztett elkövetõk bosszút akarnak állni meghatározott személyeken. A valóságos elkövetõk szabadjára engedik a frusztrációjukat/dühüket/vérszomjukat, és szinte válogatás nélkül kezdenek gyilkolni. Csak a helyszín kiválasztása szimbolikus. Szóval a filmben reálisabb az lett volna, ha a menzán amikor elszabadul a pokol, utána lõnének mindenkire aki fut. Az megint irreális volt, hogy a pisztolyos srác sajnlálja a kislányt akit tévedésbõl talált el.

Ettõl függetlenül az egyik legjobb pszichofilm.
10/10
kettyo 2015 máj. 24. - 22:56:40 10/10 Előzmény ecch
(336/346)
Nagy trauma esetén a többség sokkot kap, nem hisztériás rohamot. Ezt nem látom hibának.
10/10
makovecz1972 2015 máj. 15. - 18:44:51 10/10
(335/346)
Szerintem a filmet kicsit sokan félreértik a filmet. Tisztelet a kivétel és akinek nem inge ne vegye magára!

A halált senki nem érdemli meg, pusztán önzõ érdekbõl, vagy valami sérelemért.

A film - szerintem - inkább azt akarta bemutatni, hogy egy jelentéktelen kis iskolai szívatás is, milyen lelki károkat és törést okozhat emberekben és milyen tragédiához vezet! Nem feltétlenül minden esetben halálhoz, de egy-egy iskolai negatív élmény egy gyermek számára egész életére kihathat! Az iskola, a szülõk és a tanárok feladata lenne a problémás gyerekek kiemelése és a problémák kezelése! De a rendszer úgy szar, ahogy van és ezer sebbõl vérzik. A film tényleg jó és ütõs és ami külön tetszik, hogy egy észt alkotás! Nem kell hollywood, hogy az ember ütõs filmeket készítsen!
ecch 2015 márc. 10. - 09:08:49
(334/346)
De hogy konkrétabbat is írjak. Nekem többek között az volt fura, hogy azok az étteremben ülõ, vagy kinn lévõ diákok, akik már észrevették az a fegyvereket a két srác kezében nem pánikoltak be. Oké, hogy lemeredtek, viszont akkor ezt a típusú feszültséget nem közvetítették a filmesek kellõképpen. Akik már közelebb voltak az ajtóhoz, mivel továbbhaladtak a srácok, ki kellett volna szaladjanak. Szerintem. Az elsõ szõke lányon semmi döbbenet nem volt. A kikéreckedõ lányon sem volt elég lehülés. Ugyanakkor számos pillanatban nagyon hitelesek voltak a fõhösök a bevonulás megkezdésekor. Thea miközben nézte a lövöldözést befejezõ és öngyilkosságra készülõ fiúkat, szintén nem az ilyenkor várható érzelmeket mutatta. Egy ilyen szituációban, fõleg egy lányon, de akár egy fiún is extrém összeroppanásközeli állapotnak kell mutatkoznia.
ecch 2015 márc. 07. - 21:50:43
(333/346)
A kiadós verés után, amit Kaspar egy fásketrecbõl nézett végig, a tanárnõ azt mondta, a bûnösök nem érettségiznek le ebben az iskolában. Nem pont így gondolta, de igaza lett...
cellasto 2014 dec. 04. - 22:25:41
(332/346)
meredek egy film.....
komolyan,elképedtem rajta,azt hitem a"gyûlölet",meg a"veled is megtörténhet",no meg a "kenpark"után már nem fognak tudni meglepni
hát sikerült :D
10/10
Deniss 2014 dec. 04. - 20:31:15 10/10
(331/346)
*SLOILER*
Hogy ennyire barmok legyenek a vezér mellet levõ osztálytársak ez szörnyû !!!
Sajnos ez így van valójában ,senki nem tesz semmit meg varja mindenki míg ver folyik !!!
Amit tettek Kaspar es Joosep azt nagyon jól tettek ezek után !!!
Ha nem teszik meg valószínû hogy o velük teszik meg hasonlót !!!
En hogy õszinte legyek nagyon örültem hogy ki nyírtak a zaklatóikat én is ezt tettem volna de én sokkal hamarabb mint ok nem vártam volna ennyi ideig !!!
10/10
jimmy evans 2014 nov. 22. - 08:37:12
(330/346)
a srácok helyesen jártak el, az egész osztály megérdemelte a halált, mert hát bûnösök közt cinkos aki néma Caspar nem volt néma, akik így terrorizálják az embert, azokat nem tudom sajnálni, sõt örülök is hogy meghaltak!
Mike088 2014 jún. 27. - 23:39:48
(329/346)
Kissé erõsnek éreztem a film végét -valamint néhány jelenetet is-, de úgy gondolom a készítõk így akarták igazán felhívni a figyelmet az iskolákban lévõ terrorra. A cikizés és a kiközösítés mindennapos dolog nálunk is, az agresszió szerencsére már nem annyira, de még annak is sokan áldozatul esnek. A probléma fõként abban gyökerezik, hogy a tanárok nem figyelnek eléggé a diákokra. Az oktatás mellett nagyon fontos lenne a nevelés és a megfelelõ társadalmi-erkölcsi ismeretek átadása hiszen a mai rohanó világunkban a szülõnek sokszor alig jut ideje, hogy a gyerekével foglalkozzon. Eltekintve a felfokozott jelenetektõl ez egy igazán életszagú, elgondolkodtató film. Megérdemli a magas értékelést.
Ajánlom!
10/10
Viktor6665 2014 dec. 30. - 00:54:53 10/10
(328/346)
Az a legdurvább, hogy az ilyen esetek 99%-ban a terrorizáló gyerekek megússzák, senki nem foglalkozik vele. Szépen felnõnek és a többségük normális ember lesz. A szivatott gyerek egy lelkibeteg xar lesz. Az igazi felelõsök mindig a vezéregyéniségek. Õ/õk mozgatják a szálakat, a többiek kényelmesen hozzájuk igazodnak, mert az egyszerûbb, mint törõdni a gyengével.
Ma már az internet segítségével egy teljesen új szintre emelkedett a "cyber bullying", páran már észrevették az ilyen esetek miatt milyen következményekkel járhat, de nem elegen... És még mindig nem teszünk ellene semmit.
10/10
Monneli123 2013 okt. 07. - 21:12:43 10/10
(327/346)
Nos, ezt a képet nemrégiben találtam. Gondoltam érdekességként feltöltöm. Így már jobb látni õket :)