offtopic
tombenko 2016 jún. 24. - 11:31:16
(261/301)
Nem. A fekete lyukakat az elmélet elõrejelezte. Az ET-ket nem jelzi elõre semmi. Lehet kutatni persze, olyat én nem mondtam, hogy nem. Még értelmetlennek sem nevezném. Azt mondtam, hogy az "ET-k léteznek" kijelentés egyik jelenlegi elméletet sem bõvíti érdemlegesen.
Egyébként a fekete lyuk hipotézis is gyenge hipotézis volt, az elõrejelzések dacára. Maga a név is inkább csúfnév, Wheeler találta ki, mert a szokásos térképen ábrázolva az ilyen extrém gravitációjú testek "kilyukasztják" a téridõt. Aztán, talán dacból is, meghonosodott. Szerencsére Wheeler nem volt olyan megrögzött, mint Hoyle, aki a Nagy Bumm nevet találta ki, szintén gúnyolódásképpen.
offtopic
jani-wan 2016 jún. 24. - 08:59:28
(260/301)
Ez továbbra sem válaszolja meg a kérdéseket, csupán annyit közölsz hogy szerinted nincs értelme kutatni azt ami szerinted gyenge hipotézis.
Mint pl. a fekete lyuk (amit akkor még nem így hívtak) elmélete volt anno. Akkor azzal sem kellett volna foglalkozni, mert meglehetõsen instabil, gyenge hipotézis volt?

És a földönkívüli élet valószínûsége mennyivel másabb a korábban csak feltételezett fekete lyuk valószínûségénél?
Mert az csak utólag nézve mondható el hogy elõjelezték, és akkor az nem volt más csak feltételezés. Pont mint most a földönkívüliek.

Miért volna értelmetlen a kommunikáció pár fényéven túlra? Miért nem lehetséges hogy õk esetleg már megoldották a Star Trekes közlekedést?

Mit számít az hogy milyen elmélethez lehet ezáltal bármit is hozzátenni? Miért kellene hozzátenni? Mit ér vele az ember hogy a fekete lyuk létezését sikerült bizonyítani, azon kívül hogy lehet másvalamin gondolkodni? Mert mást egyenlõre nem tett hozzá semmihez, ami az életben hasznos lenne.

Azt feltételezed valamiért hogy õk tûnnek fel az alatt az idõ alatt míg mi figyelünk, és nem azt hogy mi tûntünk fel, és õk észlelnek minket, pedig ez lenne a logikusabb.

Idõközben míg írtam rájöttem mit tett hozzá a fekete lyuk ami az életben hasznos.
Benne van a csomó filmben. :)
Persze ez meg elmondható az idegenekrõl is.


De már erõsen elkanyarodtunk az eredeti kérdéstõl amit kérdeztem.
Te ezt írtad:
"A Földön kívüliekre értve viszont nem bizonyított a létezésük, így a feltételezés szükségtelen."
Nos a fekete lyuk sem volt bizonyított, mikor feltételezték, mégis kiderült hogy a feltételezés nem volt szükségtelen.
Ha kiderül hogy léteznek az idegenek akkor kiderül az is, hogy a feltételezés nem volt szükségtelen. Annak az esélye meg hogy az derüljön ki, hogy nem léteznek, az igen kicsi. Sõt nyugodtan mondhatjuk hogy az teljesen lehetetlen.
Ergo van értelme a feltételezésnek.
offtopic
tombenko 2016 jún. 23. - 17:20:45 Előzmény jani-wan
(259/301)
A fekete lyukak létezését a fizikai elméletek azóta jelzik elõre, hogy tudjuk: a fény sebessége véges. Elõször John Micell és Laplace állították a létezését, majd Einstein relativitáselmélete alapján Schwartzschild és Chandrasekhar írták le ezeket. Tehát a létezésüket már akkor jelezték elõre az elméletek, amikor az észlelésük még teljesen esélytelen lett volna, éppen ezért amíg lehetõség nem lett rá, nem tekintették õket fiktív objektumnál többnek.
Az ET-k létezését ellenben a valszámon kívül semmi nem jelzi elõre, és jelenleg semmilyen módszerünk nincs észlelni a létezésüket. A kommunikáció pedig egy plusz probléma, pár fényéven túlra a kommunikáció értelmetlen. Ettõl függetlenül feltételezhetjük, hogy léteznek, csak éppen ettõl a fennálló elméletekhez nem tettünk hozzá, úgyhogy spórolási szempontból ezt a feltételezést nem ejtjük meg.
A másik lehetõség, hogy a meglévõ bizonyítékok kényszerítik ki egy elmélet módosítását, mint ahogyan történt a newtoni fizika esetén. Nos, ilyen sincsen az ET-k esetén. A földi bizonyítékok a tudományos vizsgálatok hatására szépen elpárologtak, a csillagászati bizonyítékok meg... Néhány fényéven túl egyrészt a rádiózaj óriási, elfedheti a civilizációs jeleket, másrészt kérdés, hogy pont ebben az ötven éves idõablakban, amióta figyeljük a világûr rádiójeleit, milyen eséllyel tûnhet fel idegen civilizáció. Nem civilizációs életet felfedezni pedig még bonyolultabb.
Summa summárum: a földön kívüli élet kutatása per pillanat rendkívül instabil, gyenge hipotézis.
offtopic
tombenko 2016 jún. 23. - 15:56:32
(258/301)
Mit nem értek? (Rajtad kívül.) Mivel én meg aktívan tanítok, ismerem a könyveket. Esetleg az lehet, hogy a tanár egyszerûen kihagyja ezeket e témákat, de ez az õ hibája.
offtopic
jani-wan 2016 jún. 22. - 22:21:51
(257/301)
Az hogy a fekete lyukak létezésérõl tudunk, míg a földönkívüli intelligens élet létezésérõl nem, az nem válaszolja meg hogy miért lenne szükségtelen a földönkívüliek létezésének feltételezése.

A földönkívüliek létezésének hipotézise kifejezetten nem gyenge, és nem számít, hogy bármit magyaráz-e vagy elõre jelez-e.
A legerõsebb bizonyíték ET létezésére egyébként meg maga a valószínûség, ugyanis az matematikailag sokkal valószínûtlenebb, hogy nincs földönkívüli intelligens élet.
Nem látom át milyen elmélethez kellene ezt hozzácsapni. És miért.
offtopic
tombenko 2016 jún. 22. - 20:55:55
(256/301)
Régen benne vannak, annak ellenére, hogy a könyv maga, amit használnunk kell, elég ócska. Egyvalamit vegyél észre: a televízió cirka száz éves csak képmegjelenítés szempontjából. Sõt, lassan a színes tévé is annyi lesz. A mobiltelefon alapelvét részben a XIX. században, részben a 60-as évek végén hozták össze. Sõt, az elsõ valódi mobiltelefont a Motorola 1978-ban dobta piacra, az tényleg téglafon volt, méretre is, súlyra is. Az autó mûködési elve szintén XIX. századi, arról még én is tanultam általános iskolában.
Sõt, el fogsz szörnyülködni: a fizikakönyvben a mágneses és optikai háttértárak is benne vannak. Igaz, azok sem mai csirkék. Szóval, mint láthatod, a tankönyveket elég ritkán kell megújítani, egy-egy tudományos ismeret csak lassan szivárog át a köztudatba. Sajnos erre is ráülnek az ezotérikus péniszfüggelékek, és az átlagembernek egy förtelmes halandzsát adnak le.
offtopic
tombenko 2016 jún. 22. - 20:49:21
(255/301)
Mit nem értek?
offtopic
tombenko 2016 jún. 22. - 20:48:14
(254/301)
A fekete lyukak létezésérõl már tudunk, bizonyítékok vannak rá. Az ET-k létezése még hipotézisnek is gyenge, mert sem magyarázó, sem elõrejelzõ erõvel nem bír, a bizonyítékok pedig nem állják ki a tudományosság próbáját.Ráadásul bármelyik elmélethez is csapjuk hozzá, az elmélet ettõl szerkezetében nem változik.
Természetesen a Földön kívüli életrõl való gondolkodás sem szükségtelen, sem meddõ, azonban ez meg elég messze van a köznapi ET-fogalomtól.
offtopic
jani-wan 2016 jún. 21. - 13:53:40
(253/301)
Haszonszerzésbõl?
offtopic
jani-wan 2016 jún. 21. - 13:52:38
(252/301)
Miért lenne szükségtelen?
Vagy például akkor a fekete lyuk elméleti kutatása miért szükséges?
offtopic
jani-wan 2016 jún. 21. - 13:51:56
(251/301)
Ez így nem igaz.
UFO = Azonosítatlan vagy Ismeretlen Repülõ Tárgy
Ilyenbõl meg van elég sok.
offtopic
tombenko 2016 jún. 21. - 13:34:58
(250/301)
Nem. Minek lenne?
offtopic
tombenko 2016 jún. 21. - 13:33:21
(249/301)
Nem, ha közben fejlesztenek rajta.
offtopic
tombenko 2016 jún. 21. - 13:32:42
(248/301)
Szorosan értelmezve vannak. Az elõbb is elszállt egy az ablak elõtt. A Földön kívüliekre értve viszont nem bizonyított a létezésük, így a feltételezés szükségtelen.
nyugiss 2016 jún. 20. - 23:27:34
(247/301)
ha már valamelyik "kiválasztott faj"védõ moderátor törölte:

http://vilaghelyzete.blogspot.hu/2013/11/a-legnagyobb-holokauszt-ami-foldon.html

nyilván a 100 millió indián kiirtása eltörpül a ??6?? millió zsidó kiirtása mellett..

hiszen õk csak indiánok igaz?
offtopic
tombenko 2016 jún. 20. - 23:03:02
(246/301)
Az evolúciónak nincsen csúcsa.
offtopic
tombenko 2016 jún. 20. - 23:02:28
(245/301)
Nem bizony, a demokrácia politikai, a liberalizmus eszmei irányzat, de a kettõ szorosan kacsolódik egymáshoz.
offtopic
tombenko 2016 jún. 20. - 23:01:38
(244/301)
Nem. A legnagyobb fogyasztói réteg a tudatlan birka.
filoszemitabélus 2016 jún. 20. - 08:35:24 Előzmény ondok
(243/301)
Elõkerültél, hogy ráharapj egy témára, mint kutya a csontra? keress esetleg vissza egy 10 évvel ezelõtti kommentre és írjál arra is valami hülyeséget! Valóban betegségek is végeztek sok indiánnal (amiket a fehérek hurcoltak be). Ezen logika mentén akkor említsük meg, hogy Anne Frankkal is betegség végzett. Ha meg a szaporulatot nézzük, akkor szögezzük le, hogy bár a holocaust sokkal késõbb volt, mint az indiánok tervszerû irtása, ma mégis több zsidó van, mint a holocaust elõtt volt. ha meg már a propagandánál tartunk, akkor hasonlítsuk össze az indiánok és a zsidók befolyását a médiában. Szerintem ne erõltesd ezt a témát, hanem valami más módon próbálj a jenkiknél bevágódni!
offtopic
tombenko 2016 jún. 19. - 19:18:40
(242/301)
Megkérdeztem.