Téma: Bizánc

5/10
prukuty 2020 márc. 06. - 23:11:37 5/10
(2/2)
Sajnos, nem tetszett az előadás. Sokkal többre, jobbra számítottam. Azt most nem feszegetem, hogy miért kellett ennyire modernizálni a darabot, mert ez ízlés dolga. Így egy kicsit nehezen tudtam egy ötszáz valahány évvel ezelőtti történetbe beleélni magamat, de ez legyen az én bajom. Nem tetszett, hogy sok esetben nem hallottam a szöveget, mert suttogtak. Tudom, van olyan, hogy súgva kell elmondani valamit, de attól még szerettem volna hallani. A világítás is elég különleges volt. Nem egy esetben mindenhová világítottak, csak éppen arra nem, aki beszélt. Ha mégis, akkor föntről, függőlegesen, hogy a feje búbját jól láthassuk, csak éppen az arca maradt sötétben. Nem fogom ajánlani senkinek a megtekintését.
1/10
iustitia6605 2018 nov. 11. - 22:22:26 1/10
(1/2)
Ebben a feldolgozasban Herczeg Ferenc dramaja silany kormany-kozeli propagandava alacsonyodik, ami talan nem is meglepo az Uj Szinhaz jelenlegi inkarnaciojaban. A darab egyetlen kibogozhato ertelmezese hogy a torokok gyozelme es Bizanc bevetele 1453-ban metaforikusan a nyugati keresztenyseg jelenlegi gyengeseget, dekadeniciajat es az iszlam ternyeresenek veszelyet hangsulyozza. Akinek meg nincs elege az szakadatlan populista kormanypropagandabaol mely ezt a demagog allitast sulykolja allandoan, akar meg is nezheti a darabot ha szukseget erzi hogy szinhazban is ugyanezt hallja. Pedig eredeti ertelmezeseben a drama a szazadfordulo koruli milleniumi evek ures, onmagat unneplo, korrupt, magyarkodo de ugyanakkor kepmutato tarsadalom kritikajanak is tekintheto. Es ennek az uzenetnek is lehetene valami relevanciaja talan a jelenlegi korszakban… Egyebkent, a szinpadkep es jelmezek modernek, a rendezes eleg gyermeteg, sok a szaladgalas le es fel egy teljesen celtalan de nagyon magas acel lepcsorol, a nagyobb erzelmi hatast inkabb fulsiketito zenei betetek szolgaljak, rengeteg a szinesz es sokat kiabalnak es gesztikulalnak. Sajnos az Uj Szinhaz jelenlegi szinvonala csapnivalo… nagyon kar!