Téma: Çalikusu

4/10
napraforgó 2019 júl. 24. - 17:47:10 4/10
(48/68)
Ezek szerint Seyfettin és egész családja Madárka házában laknak? Na és hová fognak menni lakni, ha eladják a házat, hogy kiváltsák Kamrant? És Seyfettin miből akar külön otthont biztosítani Nerimánnak, meg a gyerekének?
4/10
napraforgó 2019 júl. 24. - 06:45:42 4/10 Előzmény Elhaym
(47/68)
Ezt pont a háborús téma miatt nem nézem. a reklámokba bevágott előzetesekben mindig valami vérfagyaszó erőszak van, nők sikoltoznak, kiabálnak, férfiakat kivégzéssel fenyegetik.
Ennyi nekem bőven elég, sőt sok is egy ilyen sorozatból.

Amúgy meg már többször megállapítottam, hogy a török hétköznapi élet minimum 50 évvel el van maradva a mai európai mentalitástól.
Ez a Madárka jó 100 évvel ezelőtt játszódik. A pontos dátumot nem tudjuk, de még a török forradalom előtt. Valószínűleg még az I. világháború előtt, bár lehet, hogy már folyik a háború, csak ez nem érinti a török mindennapi életet.
Ami megdöbbentő számomra, hogy a bíró előtt legalább 2 nő vallomása kell egy férfi ellen, avagy egy nő nyilatkozatát egy férfinak is meg kell erősítenie, ahhoz, hogy érvényes legyen.
Hogy egy muszlim férfi, bátran vehet magához második feleséget is (nyilván többet is, ha el tudja őket tartani).
Hogy egy házasságot meg lehet kötni helyettesek révén is - lásd Merimán és Levent megkötötte Szelim és Feride házasságát. Még szerencse, hogy ezt valamiképp érvénytelennek minősítették, mivel az egyik fél nem is tudott a házassági szándékról.

Nehezen hiszem, hogy ezt a Szelimet, aki annyi támadást intézett kamran családja ellen, meglőtte Nedzsmijét, megtámadta, később el is rabolta Feridét, újra és újra szabadon engedik, egy mániákus őrültet rászabadítanak a világra, leginkább Feridére és a családjára.

Hihetetlen történések vannak benne és kicsit sem szimpatikus ez a muszlim bírósági eljárás. emellett nemigen látjuk a polgári szerveket, annyira mindent kézben tart az iszlám.

Nevetséges a nők fejkendője, annak a változatai. Feride és unokatestvérei épp cak a fejük búbját takarják kendővel, a hajuk hosszan kilóg alóla. Más nők teljes fejet, hajat eltakaró kendőt hordanak.
Vannak, aki teljes testet takaró burkát viselnek. És vicces, hogy akik otthon vannak, azok is kendőt borítanak a fejükre (pl. Besime). na és ha valaki bekopog, akkor még sok nő az arca elé is kendőt von.
Hihetetlen, no meg nevetséges is. Hogy lehet így bárkit felismerni, azonosítani a nyilván nem ritka bűnügyekben.
Sajna, de egyre kevésbé tudom kedvelni a török sorozatokat, engem szinte taszítanak a hihetetlen, múlt századi felfogásaikkal.
1/10
Elhaym 2019 júl. 23. - 18:05:45 1/10 Előzmény napraforgó
(46/68)
Van azért kivétel is, Pl a Sebzett szív. Ez sem csöpögős, de nincs is tele olyan sok erőszakkal, csak annyival, ami egy háborúhoz pont illik.
1/10
Elhaym 2019 júl. 23. - 18:04:00 1/10 Előzmény napraforgó
(45/68)
Utána szerencsére jön az Anya, ami sokkal jobb ennél. Az eredeti japán változatról sem olvastam negatív véleményt, meg a török és koreai adaptációról sem.
4/10
napraforgó 2019 júl. 23. - 17:45:45 4/10
(44/68)
Fura, hogy a férfi főszereplő, Burak Övcivit nevét még csak föl sem tüntetik a stáblistán.

Kedves Port, ha már fejlesztgetik, alakítgatják a profiljukat, megkérdezném, hogy miért nem tüntetik fel a korábbihoz hasonlóan a színészek szerepbeli nevét? Sőt, igazából a színész neve mellett zárójelben a szinkronszínész nevét is föl kellene tüntetni, pláne egy hosszú sorozatban. Igazán megérdemelnék.
4/10
napraforgó 2019 júl. 23. - 17:34:38 4/10
(43/68)
Fárasztó ez a sorozat. Mit összenyűglődtek ezzel az eljegyzéssel, illetőleg az eljegyzés felvezetésével..
Azt hittem, hogy sokkal több idő telt el a történet kezdete óta, de ha Nerimán állapotos, akkor azért Kamran nem oly még még látogatta és együtt volt vele.
A török sorozatok, már, amit láttam, vagy ömlengően csöpögősek, vagy teli vannak erőszakkal. De leginkább a kettő ötvözete.

Úgy tűnik, ez nem örvend túl nagy népszerűségnek, ha dupla részekkel fog menni péntektől. Hamar le akarják zavarni.
4/10
napraforgó 2019 júl. 17. - 17:28:21 4/10
(42/68)
Münever úgy néz ki a fekete klepetusában, mint egy nagy fekete varjú.
4/10
napraforgó 2019 júl. 15. - 17:16:22 4/10
(41/68)
Fura, hogy a történet állítólag Isztambulban játszódik, de a városból, meg a tengerből semmit sem látni. Alig van pár helyszín a sorozatban. Seyfettin háza, a leánynevelde, a kórház, Seyfettin boltja, meg a mutatványosok kocsmája. Kb. ennyi.
Gyakorlatilag bárhol játszódhatna a cselekmény.
4/10
napraforgó 2019 júl. 11. - 17:36:03 4/10
(40/68)
Úgy látom, ebben a sorozatban mindenki megbolondul. Előbb Selim, annyira akarta, akarja Feridét. Aztán Nedzsmije, aki annyira irígyli Feridét, hogy mindenáron meg akarja szerezni előle Selimet. Hát sikerült neki.
Most már Feride is bolond kissé, és Kamran is az állandó szavalgatásaival.
Nem értem, hogy Feride miért nem fogadta el hajnalban Kamran kiséretét az iskolába? Nem értem, miért nem mesélte el, hogy Selim megtámadta? Nem értem, miért nem szólt, hogy Selim figyeli, leskelődik utána?

Amúgy is olyan lassú, olyan vontatott ez a sorozat, a 40. résznél tartunk, de még alig történt valami, ami meg mégis, az 4 részbe is belefért volna.
4/10
napraforgó 2019 júl. 10. - 03:43:31 4/10 Előzmény borzi84
(39/68)
Oké, elhiszem, és amennyire én tudom, a szélesebb néprétegekben nem is nagyon divat a rokonok közti házasság, ezért is tartották sokáig számon, hogy X és Y milyen fokon rokonok.
Sajnos manapság már az első unokatestvérek sem igen tartják a családi kapcsolatot, holott a technikai lehetőségek sokkal inkább adottak lennének hozzá.

50-100 évvel ezelőtt az esküvők, temetések, de még a nagyobb egyházi ünnep, vagy akár csak egy disznóvágás is alkalmat szolgáltattak arra, hogy a rokonok összejöjjenek, megismerjék egymást, tudjanak az szűkebb családjukban történtekről. Jó ételek mellett fehér asztalnál elbeszélgettek, a családi kapcsolatok megerősödtek, stb.

Azt hiszem, hogy régen és ma is sokkal fontosabb az, hogy mely rokonok nőttek fel együtt, a közeli kapcsolat, és itt nem feltétlenül a rokoni kapcsolatra utalok, inkább arra, hogy akik együtt nőttek fel, nem feltétlenül láttak egymásban lehetséges társat, inkább "idegenben" néztek szét a párválasztásnál. Persze tudunk ennek ellenkezőjéről is, de azt hiszem, hogy nem az az általános.
borzi84 2019 júl. 10. - 01:47:22 Előzmény napraforgó
(38/68)
Természetesen bizonyos betegségek iránti hajlam öröklődhet, beleértve a pszichikai betegségeket, a cukorbetegséget és a rákbetegségeket is.
A genetikus ez esetben felvilágosítást ad, milyen mértékben jelentkezhetnek az utódoknál, azaz hányszoros kockázattal kell számolni.

A rokon házasságoknál viszont nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek a pszichikai betegségek és egyéb anomáliák, abban az esetben is, ha a családban korábban nem fordultak elő!
Pont ezért nem ajánlott, bár törvény nem tiltja!

Ami a pszichikai betegek gyermekvállalását illeti: Nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy nem vállalnak!
Annál is inkább, mivel sok esetben a terhesség és a szoptatás idején lépnek fel a tünetek, és manifesztálódik a betegség.

Nem akarlak győzködni, de ezek tények!
4/10
napraforgó 2019 júl. 09. - 04:53:17 4/10 Előzmény borzi84
(37/68)
Nem értek hozzá, de a depresszióra való hajlam, meg a skizofrénia nem lehet genetikailag meghatározott? Ezek a hajlamok nem öröklődhetnek?

Én azt hiszem, hogy ha a hásasodni szándékozó közeli rokon felek (pl.unokatestvérek) DNS vizsgálatnak vetik magukat alá, ahol többek közt kikérdezik őket a felmenőik között előforduló betegségekről, legyenek azok akár fizikai, akár pszichikai betegségek. A vérvizsgálat, meg a DNS teszt és ki tudja még mi alapján előre ki lehetne szűrni az utódokban esetlegesen megjelenő lehetséges betegségeket. Így a feleknek módjukban lenne dönteni, hogy vállalják-e a kockázatot.
De nem hiszem, hogy ez a kockázat nagyobb lenne pl. első unokatestvéreknél, mint nem rokonok között. Szerintem pszichikailag beteg emberek nem is igen vállalnak gyereket, így a betegsésük nem is öröklődhet... Elvannak a maguk bajával és így az nem is öröklődhet.

De ha tévedek, akkor győzz meg, elfogadom.
borzi84 2019 júl. 09. - 00:42:30 Előzmény napraforgó
(36/68)
Én nem a családokban lappangó ismert genetikai betegségekre gondolok!
A rokon házasságok azért nem ajánlottak, mert az utódoknál jelentősen megnő a mentális problémák kockázata! (Gondolok itt a depresszióra, skizofréniára, stb.)
Ezt azért nem lehet kiszűrni, mert ez attól függetlenül vagy így, hogy a családokban korábban nem fordultak elő!
bermike 2019 júl. 09. - 00:09:27
(35/68)
Mióta a KARA SEVDÁT láttam, kb 5x néztem végig törökül(hunsub) sőt most isazt nézem, nem jön be ez a Madárka. Kemál és Nihán 1x volt olyan több nem lesz. Életem filmje a Kara Sevda.
4/10
napraforgó 2019 júl. 06. - 04:27:43 4/10
(34/68)
Szerintem csak akkor kockázatos az első-, vagy akár a másodunokatestvérek közötti házasság, ha tudott és nyilvánvaló a családban valami olyan betegség, ami öröklődik és minden generációban meg is jelenik.
Mert amúgy az azonos genetikai kód ilyen fokon már elég kis százalék és legtöbbször az adott helyen lévő látens hibás gént kijavítja a másik fél egészséges DNS-e. Csak akkor van baj, ha mindkét félnek hibás a DNS-e azonos helyen! Akkor nincs, ami korrigáljon és az öröklött betegség manifesztálódik.
De ez a mai világban már előre bevizsgáltatható, és ha a felek tudnak ilyen betegségről, akkor felelőtlenség nem törődni vele.
4/10
napraforgó 2019 júl. 05. - 20:25:15 4/10 Előzmény Valentinka
(33/68)
Az igaz, hogy itt az unokatestvérek ugyanabban a családban nőttek fel, gyakorlatilag testvéri státuszban, így fura, hogy nem testvéri érzelmeket táplálnak egymás iránt. Talán az, hogy Feride kb 5 éves korától abban a benntlakásos iskolában élt és csak alkalmanként mehetett haza elég távolságot jelentett közöttük.
Bár, ahogy látom eléggé egymás nyakán lógnak.... de ezt már a szerelem számlájára írom.
10/10
Valentinka 2019 júl. 05. - 20:09:10 10/10 Előzmény borzi84
(32/68)
Köszi a válaszokat. Értem én, csak bennem vált ki egy kis viszolygast. Soha nem tudnék vonzodni egy unokatesomhoz, főleg, ha együtt novunk fel. Mondjuk, ha előtte nem ismerném és úgy derülne ki nem tudom :)
4/10
napraforgó 2019 júl. 05. - 20:04:34 4/10 Előzmény borzi84
(31/68)
Attól, hogy valami nem tiltott, még nem jelenti azt, hogy helyes is és követendő lenne!

Ebben tökéletesen igazad van. De Kamran és Feride esetében valószínűleg nincs olyan ok, ami miatt aggódni kéne az utódok egészségéért.
Én csak arra gondoltam, hogy nem kéne szörnyülködni és pláne vérfertőzést emlegetni.
borzi84 2019 júl. 05. - 19:58:59 Előzmény napraforgó
(30/68)
Az unokatestvérek közötti házasság valóban nem volt tiltott és nem tiltott ma sem, ettől függetlenül nem szerencsés!
Olyasvalaki is megerősítette ezt, aki szerintem többet tud a témáról, mint mi ketten együttvéve.
Azért is kerülendő, mert az ilyen házasságokból származó utódoknál sokkal gyakrabban fordulnak elő mentális betegségek, ideggyengeség, stb.

Írtad, hogy az uralkodóházaknál és a nemesi családoknál bevett szokás volt az efféle rokonházasság!
Meg is lett az eredménye, főleg akkor, ha több generáción keresztül folytatták ezt a gyakorlatot.

Attól, hogy valami nem tiltott, még nem jelenti azt, hogy helyes is és követendő lenne!
borzi84 2019 júl. 05. - 19:51:08 Előzmény Valentinka
(29/68)
Nem értetted félre, Feride és Kamran első unokatestvérek!
Az anyáik édestestvérek voltak, úgyhogy minden tiszta és világos.

Az unokatestvérek közötti házasságot nem nevezném vérfertőzésnek, s a jelek szerint a törököknél sem volt tiltott!
Bár az is tény, hogy megvan a maga kockázata!