Téma: Casablanca

10/10
sanderb 2012 okt. 09. - 11:37:08 10/10
(136/196)
Én amiatt méltatom a filmet, hogy amikor készült, még igazán "csak" belemelegedett a világ a háborúba, mégis minden tisztán világos, még ma is. Hogy van-e üzenetértéke, vagy sem, az teljesen másodlagos - elméletileg minden filmnek kellene, hogy legyen. Remélem, a napi aktualitást meg még nem kell feltétlenül propagandának nyilvánítani!
Bennem az a romantikus drámaiság maradt meg leginkább, amely az önzetlenség kontra érzelmek vezérelte egó között zajlott. A karaktereket szépen formálta a film, sajnálom, hogy a nõi fõhõst kissé "egyszerûre" rajzolták, de ez akkoriban még jobban elment, mint manapság; talán a valóságalapja is több volt akkoriban eme megjelenítésnek.
Összességében kifogástalan munka született és egy nagyszerû film. 10/10
Jim Hacker 2012 aug. 27. - 14:18:01
(135/196)
A tények: a film 1942-ben készült, a II. vh idején. A valós, vagy feltételezett, ellenség ill. potenciális szövetségesek (áldozatok) említése egy ilyen filmben az vastagon propaganda.
Persze lehet az ez idõben készített számos német filmet is remekmûként nézni, attól még propaganda termékek, legalább részben.

Tégy tény megállapítást, és nevetségessé teszed magad. Legyen.
Bobo90 2012 júl. 30. - 01:48:54
(134/196)
Néztem, néztem, de én untam, vártam mikor lesz vége, sokan írták, hogy alapmû, engem nem fogott meg, 5/10.
10/10
olahmiki1959 2012 febr. 29. - 08:38:39 10/10
(133/196)
Talán fel nem húztam magam, csak kissé elgondolkoztam. A fene tudja... Kérdõjelezd meg Liszt Ferenc zongorajátékát, Paganini virtuozitását, Charlie Parker szaxofonozását, Leonardo da Vinci festészetét, Marilyn Monroe kisugárzását, Chaplin zsenialitását, Bruce Lee legendáját, Usain Bolt sebességét, Anna Frank mártíromságát...
Mi lesz az eredmény? Nevetségessé teszed magad, és ennyi.
10/10
yoz007 2012 febr. 29. - 07:19:01 10/10 Előzmény olahmiki1959
(132/196)
Na jól felhúztad magadat...
Majd mindjárt megkérdezik azt is, hogy " ki is az a Szabó István"??
Amúgy kár foglalkozni a "valóvilágéstársain" szocializálódott szellemi analfabétákkal!!

A film természetesen egy remekmû ami akár ezerszer is megnézhetõ
és valamiért mégsem unja meg az ember...
10/10
10/10
olahmiki1959 2012 febr. 28. - 18:31:48 10/10 Előzmény Jim Hacker
(131/196)
Csak remélni tudom, hogy ezt viccnek szántad! "Ügyes kis propagandafilm"?! Jézusom!
A Casablanca a legkomolyabb kritikusok szerint, a legkülönbözõbb szavazások szerint, - és ha ez még mind nem lenne elég, szerintem is! - minden idõk legnagyobb filmje! És ezt most halálosan komolyan gondolom.
A sztori, a dramaturgia, a fõszereplõk, a zseniális színészi játék, a zene, az egzotikus helyszín, a halálosan komoly mondanivaló, mind-mind ezt támasztják alá.
A második világháború kellõs közepén forgatták a filmet, amikor még nem lehetett tudni, mi lesz a dolgok végkimenetele. Nem úgy, mint a Chuck Norris, vagy Rambo filmekben, amikor az amerikai filmesek a vietnami háborúban elszenvedett vereségbõl fakadó frusztrációt úgy próbálták meg kompenzálni, hogy - utólag! - sorozatban készültek az olyan, egyébként izgalmas filmek, amelyekben a kemény amerikai gyerek visszamegy Vietnamba, egyedül kiszabadítja a fogságban lévõ társait, és közben mindenkit, akivel szembe kerül, visszaküld a halál náthás f*szára.
Amikor Szabó István a 90-es években összeállította a "Százéves a mozi" címû, érdekes, értékes, nagy klasszikusokkal és a legjelentõsebb modern filmekkel teli sorozatát a tv-ben, õ maga is a Casablanca-val kezdte a vetítést, mert azt mondta, hogy kétség sem férhet hozzá, hogy ez a filmtörténet legnagyobb alkotása.
Remélem, nem akarod megkérdõjelezni Szabó István szakértelmét, mert azzal csak azt érnéd el, hogy itt a fórumon saját magadat égetnéd szénné, azt meg nem venném a lelkemre.
Azt csak mintegy mellékesen jegyzem meg, hogy már csak azért is örülnünk kellene a Casablanca páratlan, töretlen, közel hét évtizedes sikerének, mert, - mint a legtöbb igazán nagy amerikai film, - természetesen ez is tele van magyar vonatkozásokkal.
Rick kis barátját a magyar származású Peter Lorre játssza, a jóságos fõpincér Szõke Szakáll, és hát az igazi nagyágyú, a rendezõ, Kertész Mihály! Ingrid Bergman filmbeli férje pedig Viktor László, ami - ha tetszik, ha nem, - egy szép, egyszerû, kétségbevonhatatlanul magyar név. Csak hogy mindenki tisztában legyen vele, hogy merre hány méter!
És mindennek a tetejébe, a szinkron! A magyar szinkron történetének egyik csúcsa, telis-tele az akkori színjátszás legnagyobb neveivel, Kálmán György és Váradi Hédi, a rendõrfõnök hangjaként Agárdy Gábor, aztán Avar István, Bessenyei Ferenc, Kabos László, Béres Ilona, Szendrõ József, Bodrogi Gyula, a német tiszt hangjaként Somogyváry Rudolf, és a sor még folytatható. Soha az életben nem lehet még egyszer ehhez a filmhez ilyen csoda szinkront készíteni, nem véletlen, hogy meg sem próbálják az "újraszinkronizálás"-t, pláne ezekkel a mostani hangokkal, mert eleve kudarcra lenne ítélve a dolog.
És az is tény, hogy habár mostanában elõszeretettel forgatnak le újból és újból régi klasszikusokat, a remake-k fénykorát éljük, a Casablanca-hoz az eltelt évtizedek alatt még senki nem mert hozzányúlni, amiért csak hálát adhatunk az égnek.
A film, - ahogy mondani szokták, - a tízes skálán húszas, egyedülálló etalonja a filmtörténetnek, vegyük föl, szerezzük meg, és vigyázzunk rá, mint gyûjteményünk legféltettebb kincsére!
idlosza 2012 jan. 01. - 16:37:31
(130/196)
Igen, de látod ez mit sem jelent... :)
Jim Hacker 2011 dec. 22. - 17:17:40
(129/196)
Ügyes kis propaganda film romantikus szerelmi köntösben.
idlosza 2011 dec. 21. - 17:23:04 Előzmény BicskaMaxi
(128/196)
Én meg úgy hallottam ;), hogy a búcsúzós jelenetnél Bogart férfias külsejét egy sámlival fokozta... semmit nem von le semmibõl,sõt csak hozzátett ;)
10/10
DarkGirl 2011 dec. 21. - 10:22:44 10/10
(127/196)
10/10
10/10
napraforgó 2011 dec. 21. - 07:54:15 10/10
(126/196)
Nem szabad elfelejteni, hogy ez a film 1942-ben készült! 3 évvel a II. világháború vége elõtt. Párizst csak az elõzõ évben szállták meg a németek, egész észak-Franciaországgal egyetemben.
Az USA is csak egy éve szállt be a háborúba, amelynek a végét még nem lehetett elõre látni. Amennyire tudom, akkor még a németek álltak nyerésre...

A film abban az idõben nagyon pozitív, nagyon bátor volt. (Dacára, hogy állítólag az utolsó pillanatig nem döntötték el, hogy Ingrid Bergmann a férjét, vagy Bogiet választja-e)

A kedvenc párbeszédem az Amerikába emigráló idõsebb házaspár "nyelvleckéjérõl":
"Darling, what whatch?"
"Ten whatch."
"Oh, such whatch?"

De igen kitûnõ a fõpicér szerepében a magyar Szõke Szakáll is, vagy a francia prefektus is...
10/10
Ford Mustang 2011 dec. 21. - 01:07:04 10/10
(125/196)
Nem baj, ehhez még fel kell nõnöd.
dantonb 2011 dec. 20. - 23:54:31
(124/196)
Hát ha arra sok gagyi ócskaságra gondolok ,ami Hollywoodban ipari módszerekkel készül,akkor inkább a kivétel erõsíti a szabályt,hogy idõnként ott is készülnek nagy filmek.Ezek egy része nem lesz híres,némelyikek amelyek nem mindig annyira érdemesek rá viszont kissé túl vannak fújva.
dantonb 2011 dec. 20. - 20:45:35
(123/196)
Mi van ma? A nagy filmek napja? A szakasz,Utolsó tangó és ez.Bár meg kell mondjam a Casablanka rám nem gyakortolt frenetikus hatást néhol avittnak éreztem,és nem mindig tudtam beleélni magam teljesen.Az meg hogy Bergman és Bogart néz a bús szemivel ,hát fene tudja, kicsit kevés.
BicskaMaxi 2011 dec. 20. - 20:36:06
(122/196)
Okés, megértelek. Az én fiaim se tudnak ezzel a filmmel mit kezdeni. Talán néhány évtized múlva, talán soha.:)
BicskaMaxi 2011 dec. 20. - 20:30:36
(121/196)
Talán mert vannak, akik már átéltek hasonlóan mély érzelmeket, helyzeteket, dilemmákat.
BicskaMaxi 2011 dec. 20. - 20:24:13 Előzmény Anditos
(120/196)
"Én meg úgy hallottam, Ingrid picit beleszeretett Bogartba"

Ezt valahol meg tudom érteni. :)
perry 2011 dec. 20. - 18:51:21
(119/196)
Nem baj , majd elmúlik :).
10/10
Anditos 2011 dec. 20. - 13:48:23 10/10
(118/196)
Én meg úgy hallottam, Ingrid picit beleszeretett Bogartba, mint mindegyik partnerébe, akivel szerelmespárt alakított.
Tökéletes film.
10/10
offtopic
dr.csávoly jános 2011 dec. 20. - 13:45:05 10/10
(117/196)
Ez a film: