Téma: Csak a szél

7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 14:52:44 7/10
(35/155)
Off:
Egyébként amíg ilyen a politikai osztályunk, hogy ezeket a társadalmi problémákat kezeletlenül hagyja vagy elnyomó eszközökkel látszatmegoldásokra juhat csak, addig az együttélés és a szegénység problémái csak tovább mélyülnek.
Én a cigányokat sokkal jobban meg tudom érteni, mint azt, hogy egy csaláson ért köztársasági elnök egyébként is dicstelen tevékenységéért élete végéig havi két misire jogosult legyen.
Na ez a cinikus mentalitás hagyja elharapózni a társadalmi feszültségeket, és erre lenne megoldás a kemény kéz politikája a kiszolgáltatottakkal szemben??? Fejétõl bûzlik a hal, én azt mondom.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 13:10:38 7/10
(34/155)
Moderátor?
CDK 2012 ápr. 07. - 12:04:39
(33/155)
Fliegauf minimum csúsztat vagy elhallgat, és ezzel te is, az olaszliszkai tárgyaláson a nem tudom hanyadrangú vádlott, ha jól emlékszem nõ, nem tudom hány évet kapott felbujtóként, "Öld a magyart!" vagy "Öld meg a magyart!"-ért.
Kösz, nem kérem a magyarázatodat.
Ceausescu-nak meg sûrûn nézz utána, ne csak egy felszínes dok alapján sajnáld, és adj hálát, hogy nem akkor és ott éltél...beteg...
Coleman 2012 ápr. 07. - 12:02:41
(32/155)
Kiváló film és legfõképpen hiánypótló, nagyon hiányoznak az ilyen mozik a magyar palettáról. Mind morálisan, mind esztétikailag érvényes és úgy gondolom paradigmatikus alkotássá válhat (kellene, hogy váljon).
7/10
offtopic
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 09:09:38 7/10
(31/155)
Offtopic:

Fliegauf: Az olaszliszkai lincselés rasszista cselekmény lett volna? Kétlem. Azt a rémtettet sokkal inkább beszûkült tudatú indulati cselekménynek nevezném. Azért nem arról készítünk filmet, hogy a cigányok kifosztanak embereket, mert abban nincs etnikai motiváció, nem azért rabolja ki, mert magyar. Ha nem etnikai alapon motivált a bûnelkövetés, értelmetlen belekeverni az elkövetõ és az áldozat etnikumát. Ez amellett, hogy butaság, gyûlöletet is kelt.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 09:03:13 7/10
(30/155)
Fliegauf: Két és fél millió forintból forgattuk le (Csak a szél). Amikor a berlini sajtótájékoztatón elmondtam, hogy a kinti díjam összege nagyjából a film költségvetésének felel meg, nem akarták elhinni.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 09:00:04 7/10
(29/155)
Bár nem szívesen szólok hozzád korábbi hsz-eid miatt, de tök fals dolgot ragadtál ki.
A film egyáltalán nem a magyarokról szól, hanem a cigányok félelemben telt hétköznapjairól. Ha két-három magyar szereplõre emlékszem, sokat mondok, és egyikrõl sem állította a film, hogy elvakultan rasszista.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 07. - 08:50:41 7/10 Előzmény ArtFan
(28/155)
:)
Szerintem is felháborítóak a filmhez nem kapcsolódó, rasszista hozzászólások. :(
Emiatt is fontos ez a film. Szerintem annak lenne tisztességes ide írni, aki legalább látta a filmet.
10/10
ArtFan 2012 ápr. 06. - 23:33:21 10/10
(27/155)
most jöttem ki a moziból. direkt nem olvastam el korábban, hogy milyen hozzászólálok születtek itt a filmmel kapcsolatban; gondoltam megnézem elõbb... hááát, elképesztõ amit itt láttam. minõsíthetetlen (tisztelet a kivételnek).
azonban, én inkább írnék egy-két gondolatot a filmrõl is, azért mert megéri.
õszintén szólva, a film némi csalódást okozott. több okból is: az egyik talán az lehet, mert sokat jártam vidéken, BAZ megyébe, Ózd, Farkaslyuk és környékén is. szóóóval, engem nem lepett meg, amit láttam. igen, a XXI. században, így élnek emberek (igen, emberek!) Mo-on. már csak ezért is kötelezõ tananyaggá tenném a városi iskolákban.
a másik, hogy messze nem volt úgy megfényképezve és zeneileg aláfestve ahogy az lehetett (kellett? illett?!) volna és például az "Io non ho paura" (Nem Félek) c. alkotásnál ez megvolt. (egy kis ízelítõ a hangulata miatt: http://youtu.be/ELNAQOoejBA).
hardmad sorban, a drámaiság. sok, jóval drámaibb, felkavaróbb filmet láttam mostanság. úgy vélem elég megemlíteni a "Hetedik kör" c. Sopsits Árpád remekmû utolsó 10 percét. hááát, aki volt olyan szerencsés, hogy azt lássa (leginkább átélje!), az tudja mirõl beszélek... vagy itt van a tavalyi oscar és golden globe díjas (a legjobb idegennyelvû film kategóriában) a "Hævnen" (Egy jobb világ) c. alkotás... ezekhez képepest a "csak a szél!" számomra "csak egy film"... - sajnos (és talán azért, mert túl magasak az elvárásaim).
végezetül, azonban mindeképpen érdemes megnézni a filmet. nem csak az ezüst medve díj (és egyéb díjak miatt), hanem az összhatás miatt. szomorú, de igaz látlelet a XXI. század, magyar valóságáról. sajnos.
értékelés: 9/10
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 06. - 13:38:09 7/10
(26/155)
Még annyit, hogy mikor a kolozsvári TIFF-en bemutatták a Cannesban Un Cerain Regard díjat kapott Rendészet, nyelvészetet (ami ennél a filmnél sokkal hosszabb és fárasztóbb), akkor az elsõ romániai vetítésén az egyetem dísztermében 1400 fizetõ nézõ váltott rá jegyet, a csilláron is lógtak.
Jó lenne, ha egyzer nálunk is hasonló lenne egy nemzetközi siker bemutatójának presztizse.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 ápr. 06. - 13:32:12 7/10
(25/155)
Végülis voltunk tegnap vagy 30-an az Uránia nagytermében, ami nem katasztrofális. De talán lehetett volna még jobban hangsúlyozni a médiában a film társadalmi fontosságát. Örüljünk, hogy egy alkotás végre korunk társadalmi traumáját mutatja meg, és ráadásul elég árnyalt módon.

Szerintem fontos alkotás, témája miatt különösen, de elsõsorban azoknak ajánlom, akik a román újhullám dokumentarizmusát szeretik, részletekben bemutatja szereplõi hétköznapi tevékenységeit.
Néha a dokumentarizmus mintha eluralkodott volna mûvészi megformáláson, de azért két nagyon erõs motívum is megérintett a filmben.
viaszpingvin 2012 ápr. 06. - 06:35:12
(24/155)
A film - amibõl gyanítom, egy percet sem láttál - nem a magyarokat állítja be negatív szögbõl, hanem a gyilkosságsorozatot elkövetõ náci állatokat (teljes joggal). Aki pedig ez utóbbiakkal bárminemû szolidaritást képes vállalni, annak emberi mivolta erõsen megkérdõjelezhetõ.

Egyébiránt akinek fáj, hogy ez a film elkészült, épp olyan érzéketlen tahó, mint aki pl. a Cozma-film kapcsán intézett kirohanásokat. (Már ha volt ilyen egyáltalán.)
09amwb 2012 ápr. 05. - 18:32:26
(23/155)
Sajnálom, hogy ez a film a politika áldozatává vált. Nem, nem láttam. De egészen biztosan nem 4,6-ot érdemel, hiszen ennél egy Adam Sandler film többet kap. A CSI Miami-ban is gyilkoltak már négereket -> ez a demokrata lobbizás terméke? nem. Akkor lennék boldog, ha fel sem merülne valakiben, hogy származás alapján gyilkoljon, és akkor, ha senkiben nem merülne fel, hogy politikai nézete alapján kritizáljon filmet.

A filmet ?/10-re
a kommentelõket -10/10-re értékeltem.
rocco14 2012 ápr. 05. - 18:06:03 Előzmény viaszpingvin
(22/155)
Felháborító és szomorú hogy ilyen megtörténhetett.DE!!!Az igazi akkor lett volna ha párhuzamosan ezzel az olaszliszkai lincselésrõl(például)is készítenek egy filmet!!!
Médiafika 2012 ápr. 05. - 16:07:35
(21/155)
A Berlinben díjazott mozit cigányok és nácik – és „magyarok” – egyaránt megnézhetik a hazai mozikban. Ha nem is sokban. Habár feltehetõleg, ahol éppen a film is forgott, túl sok pláza nincs. De kis, lepukkant mûvész mozi se, ahol mûanyag pohárba adják a hígítós narancsot. Meg hatvanért a ropit. A nácik meg úgysem járnak moziba.
Bõvebben: http://mediafika.blog.hu/2012/04/05/csak_a_szel_meg_a_ciganyokat_leszaro_politika
Tintás Bárnsz 2012 ápr. 05. - 11:25:04
(20/155)
Igen, tény, hogy mind a magyarok, mind a cigányok között vannak bûnözök, és vannak rendes, becsületes emberek. Ugyanilyen tény, hogy míg a magyarok esetében egy bûnözõre jut tíz becsületes, addig a cigányoknál ez az arány éppen a fordítotja (és akkor ez még lehet, hogy egy optimista adat...). Tény, hogy a cigányok nagyrésze életvitelszerûen segélyekbõl (amiért mások dolgoznak meg helyettük) és bûnözésbõl él. Emellett rendszeresen követnek el olyan hátborzongató, állatias rémtetteket, amitõl az ember úgy érzi, hogy a középkorban van és amikbõl nem egy ilyen filmet, hanem egy többévados sorozatot is le lehetne forgatni.
A probléma tehát az arányokkal van. A hiteles és kiegyensúlyozott helyzetkép bemutatásához az kéne, hogy egy ilyen filmre jusson 10 olyan, ami a cigányok által folyamatosan elkövetett borzalmas rémtetteket mutatja be. Sajnos ez nyilván nincs és nem is lesz így soha. Éppen ezért tökéletes megértem, ha valakinek a "Csak a szél" kapcsán is inkább a Cozma- és Szögi-gyilkosságok, vagy a vadállatias kegyetlenséggel néhány ezer forintért brutálisan megkínzott és megölt idõs vidéki emberek jutnak eszébe...
viaszpingvin 2012 ápr. 05. - 04:38:17
(19/155)
A buta/aljas/hányingerkeltõ (a megfelelõ aláhúzandó) hozzáállás az, amikor ártatlan emberek gondosan megtervezett gyilkolása kapcsán valaki azzal kezd el vagdalkozni, hogy mások - akik történetesen ugyanolyan bõrszínnel rendelkeznek, mint az áldozatok - miket mûvelnek. Mégis, mi köze volt a lelõtt családapának vagy az öt éves fiának a Sztojka-féle gyilkosokhoz? Ha a gyerekedet tarkón lõné valaki arra hivatkozva, hogy mit tett a balástyai rém vagy éppen a lányát erõszakoló gárdista (mindketten fehér bõrszínnel rendelkezõ, magyar állampolgárok), akkor azt mondanád, jogosan tette, nem?
10/10
mozifunner 2012 márc. 31. - 13:51:56 10/10 Előzmény adamnagysweetmovie
(18/155)
Ez egy kitûnõ játékfilm, ami a szomorú magyar valóságról szól. Mindenkinek csak ajánlani tudom.
7/10
adamnagysweetmovie 2012 márc. 29. - 13:48:21 7/10
(17/155)
Vajon Vajna Filmalapja beszáll a film marketingjébe, hogy a nemzetközi presztizséhez mélón bemutatható lehessen a film?
Nyilván nem fognak rá százezrek jegyet váltani, nem egy Üvegtigris.
De attól méltóképp beharangozni és megfelelõ példányban forgalmazni még kellene.
Ha a magyar film hazai presztizsének helyreállítása a cél (mert nemzetközi presztizse mindig is erõs volt), akkor most erre itt egy lehetõség.
Tavaly elszalasztották A torinói ló kapcsán, amint hárman ültünk az Uránia 1200 fõs nagytermében.
Ne szúrják már megint el, NE a politikai botrány maradjon csak meg az emberek emlékezetében (Tarrnál a médiatörvény kapcsán szájába adott nyilatkozat, Fliegaufnál a minisztérium berlini szórólapjai).
NE, emlékezzünk csak a filmre, ezért kéne a kampány köré. Ráadásul a téma tabu jellegének oldására is mekkora nagy szükség lenne!!!
fredi60 2012 márc. 26. - 18:32:01
(16/155)
Fogalmam sincs, mit problémázol a megjegyzésemmel kapcsolatban.
Talán nem újdonság, hogy nem cigányok is követnek el bûnöket, de ott sem mindegyikrõl csinálnak filmet.

Pár példa az elmúlt két hétbõl (nem ismerem az elkövetõk származását, csak példák!):

http://www.origo.hu/itthon/20120319-megolte-az-anyjat-majd-kiugrott-a-tizedikrol-egy-ferfi-tatabanyan.html

http://www.origo.hu/itthon/20120318-vadaszgyilkossag-es-orvvadaszat-baranya-megye-magyarlukafa-helyszini-riport.html

http://www.origo.hu/itthon/20120320-csaladi-drama-ujpalotan.html