Téma: Csernobil

10/10
Akylleus 2019 jún. 18. - 21:11:31 10/10
(142/262)
A sorozat remek, már nem tudom hanyadszorra kezdem újra és újranézni.
Aki teheti, kizárólag eredeti nyelven nézze - elég gyors munka volt a magyar szinkron.
9/10
Lámai Dala 2019 jún. 18. - 19:13:05 9/10
(141/262)
Gratula Cloudblacknek a kritikához, eddig ez a legjobb amit olvastam. Hogy mi a szerepe Anatolij Sztyepanovics Djatlovnak a csernobili katasztrófában? Csupán csak annyi, mint Hitlernek a 2. VH-ban, ő a kulcsfigura az egész történetben. Hibát hibára halmozott az önelégült pöcs, a többiek meg asszisztáltak hozzá félelemből vagy primitívségből.
A nyitott aktív zónába tudomásom szerint 3-an néztek bele, mindannyian 3 héten belül meghaltak. Egyébként a tetőről néztek le, a 4-ik ember aki velük volt( Szása Juvcsenkót) nem engedte lenézni Valerij Perevozcsenkó. "Nincs mit nézni rajta." Ezzel mentette meg az életét.
A SZU térdre rogyását és a későbbi bukását 3 dolog okozta.
1. Csernobil
2.Afganisztán 1979 12. 25.--1989 02.15
3. Fegyverkezési verseny a 80-as években, amibe Ronald Reagan hajszolta a SZU vezetőit.
Amikor a SZU 1991-ben bedobta a törölközőt Gorbacsovval az élen, az amcsik voltak a legjobban meglepve. Azt gondolták, hogy még van a nagy medvében 5-6 évnyi potenciál, de nem volt.
Sokan emlegették anno, hogy Csernobil után vmiért elszaródott minden, ami addig jó volt.
A SZU élt 4 nap híján 69 évet. 1922-1991
m.kaladze 2019 jún. 18. - 18:54:49
(140/262)
Mondjuk orosz változat ami készül... Nem kedvelem az Amcsikat, de itt mégis megvédeném őket mert hirtelen megjelent ez a sorozat és a ruszkiknak nem tetszik még ma sem az igazság, és kitalálnak egy olyan sztorit hogy az amerikai CIA volt .. érdekes 33 évig még csak nem is sugdolóztak róla és 2019ben hirtelen előhozakodnak ilyennel ugyanmár... Eddig akkor hol voltak vele?? Sokan még máig sem birják megemészteni hogy igen mi hibáztunk és utánna meg hazudoztunk...
10/10
elemes 2019 jún. 18. - 14:44:36 10/10 Előzmény bohus72
(139/262)
magyarországon különösen elterjedt az a gondolkodásmód, amely mások munkájával szemben perfekcionista -- és szerény kisebbségben vannak az "elég jó" képviselői. ez a fajta perfekcionizmus sajnos rengeteg káros következménnyel jár, amit a perfekcionisták nem is nagyon ismernek fel.

szóval létezik olyan nézőpont, hogy "jó ez a sorozat, de ..." -- és itt sorolja a hibákat, végül ad rá egy 5/10 értékelést. miközben a sorozat valójában szinte tökéletes.
10/10
bohus72 2019 jún. 18. - 12:42:13 10/10 Előzmény kispalissaci
(138/262)
Vérre mennek? Nekem aztán teljesen mindegy, hogy tetszett-e neked a film, vagy sem. , Csak a pontozásod találtam érdekesnek, és kíváncsi lennék, hogy bizonyos filmek hány pontot érnek nálad, , és melyik filmek érdemelnek 10-et, ha ez 5-öt. Ha esetleg leírod, ígérem, nem fogom kommentálni Azt sem értem, hogy miért nézel meg egy 5 részes sorozatot, ha 5 pontra tartod. Én biztos nem tenném, de nem vagyunk egyformák.
10/10
offtopic
elemes 2019 jún. 18. - 10:00:32 10/10 Előzmény kispalissaci
(137/262)
természetesen leírhatod -- csak közben vedd észre, hogy a véleményed legalább annyira szól TENMAGADRÓL, mint a filmről :)
5/10
offtopic
kispalissaci 2019 jún. 18. - 01:23:23 5/10
(136/262)
Jaj de jo hogy itt mindenki tudja hogy miert adtam alacsony pontot vagy miert fogalmaztam meg nemtetszesemet.... , volt mar, hogy mert nem erdekelt a tema, aztan hogy mert biztos szulejman szintu sorozatokat nezek, most hogy mert bizonyitani akarom az igenyessegemet?!...hm?? :))) Kisse remiszto hogy emberek igy verre mennek egy toluk eltero velemeny miatt... es szemelyeskedni kezdenek. Azzal azert remelem mindenki tisztaban van hogy egy ilyen forumon mindenki leirhatja a velemenyet, meg akkor is ha azzal tortenetesen kissebbsegben van!
10/10
elemes 2019 jún. 17. - 22:53:48 10/10 Előzmény k11zoltan
(135/262)
Technikai részletkérdésekben lehetnek pontatlanságok (hol van korlát, merre kanyarodik a folyosó, ott voltak-e a csapok), de alapvetően hiteles.

A filmkészítők célja nem is az volt, hogy tudományos pontossággal rekonstruálják az eseményeket, hanem az, hogy bemutassák, hogyan tudta kezelni az akkori szovjet rendszer a katasztrófát. A mostani orosz rendszernek pedig pont ez a legfájóbb -- hogy ma is pont ugyanazok a reflexek és mechanizmusok működnek, mint 33 évvel ezelőtt, a tagadás, a felelősség áthárítása, a felelősségrevonástól való félelem, és emiatt a döntések halogatása, bűnbakkeresés majd példás büntetés... szinte ugyanazok a reflexek.
10/10
elemes 2019 jún. 17. - 22:38:10 10/10 Előzmény idõjós1010
(134/262)
az orosz verzió szerint a CIA tervelte ki a merényletet a reaktor felrobbantására.

nagyon komoly :)
10/10
bohus72 2019 jún. 17. - 21:20:27 10/10
(133/262)
Nem kell mindenkinek elájulnia ettől a sorozattól, lehet kritizálni is. De azért megkérdezném azokat, akik 5/10.re pontozták, hogy mennyit adnának egy Rocky 4-re, egy Kidnap-re, egy, tegnap 10 perc után kikapcsolt Viszkis-re? És melyik film érdemel 10 pontot.
Biztos léteznek olyanok is, akik hihetetlen intelligenciájukat, igényességüket, stb. akarják itt bizonyítani egy szerintem indokolatlanul alacsony pontozással. Csak tudnám, kinek! Itt, névtelenül. Meg aztán vannak a gyengeelméjű trollok is, akik ebben élik ki magukat.
Blindmouse 2019 jún. 17. - 21:07:17
(132/262)
Amúgy ezt a napokban fotóztam. :D :D
Nem teljesen autentikus ez sem, de aranyos próbálkozás. :D

6/10
idõjós1010 2019 jún. 17. - 18:10:11 6/10 Előzmény Eroleves
(131/262)
Kezdjük ott, hogy az Orosz változatot még senki sem nézte, mert nem készült el XD Mindenesetre ők cáfolják az ebben a sorozatban lefektetetteket. Néztem róla egy Natgeo-s dokumentumfilmet is a napokban, azzal együtt sem igazán passzol össze. Szóval nem, hitelesnek semmiképpen sem érzem. A film nem rossz. Jobban lekötött mint egy átlagos darab, amin csak elvegetál az ember elalvás előtt. Viszont ami megfogott a trailerben, azt hiába kerestem a filmben. Úgy mint egy film a katasztrófáról, nálam megbukott. Viszont önálló darabként ahogy írtam is, eddig a harmadik részen unatkoztam kifejezetten egyedül. Nemrég néztem meg a negyediket, ami már sokkal jobban lekötött.
Blindmouse 2019 jún. 17. - 17:27:30 Előzmény Cloudblack
(130/262)
Erről kérdezd meg Yuvchenkot, Kudryavtsevet és Proskuryakovot.

Yuvchenko 3-kor kezdett okádni szó szerint, reggel 6-kor már nem állt a lábán. De ő túlélte de nehezen. ő csak a lukon át látta a csillagos eget asszem ő nem volt benn a reaktorcsarnokban a másik kettővel ellentétben. (Ő volt az aki csodálatos színes tűzként, és gyönyörű lézerszerű a végtelenbe felnyúló kékes fényoszlopként írta le a látványt kintről nézve)

A másik kettő járt ugye bent: "They went through a narrow corridor towards the central hall, entered the reactor hall, and found it blocked with rubble and fragments; dangling fire hoses were pouring water into the remains of the reactor core, the firemen not there anymore. The Upper Biological Shield was slanted, jammed into the reactor shaft; a blue and red fire raged in the hole. The minute the two stood above the reactor was enough to darken their bodies with "nuclear tan" and give them a fatal radiation dose. They returned to level 10 and to the control room, reporting the situation; Dyatlov insisted they were wrong, assuming the explosion had been caused by hydrogen-oxygen mixture in the 110 cubic metres (3,900 cu ft) emergency tank and the reactor itself was intact."

Szóval abban a jelenetben nagyobb baki az hogy a 35.50m-es szinten ahol (a valóságban anno) beléptek, nem volt korlát a csarnokban a valóságban.

9/10
Cloudblack 2019 jún. 17. - 13:46:50 9/10
(129/262)
EGYÉBKÉNT MINDENKI FIGYELMÉBE, AKIT SZINTÉN ÉRDEKEL KÖZELEBBRŐL IS A CSERNOBILI KATASZTRÓFA!
Ezen a youtube csatornán rendkívül ritka, eddig soha nem látott, ugyanakkor hihetetlenül jó minőségű, a tragédiát közelebbről bemutató felvételek tekinthetők meg Valeriy Starodumov - egykori likvidátor - személyes kommentárjaival, angol felirattal:
https://www.youtube.com/channel/UCd5ODiYRt4y5G8iscMZtIeQ/videos
9/10
Cloudblack 2019 jún. 17. - 13:17:17 9/10
(128/262)
Néhol a sorozat erősen túldramatizálttá és valószerűtlenné sikerült, de még így is rendkívül jó alkotásnak tartom. Nagyszerű volt a szereposztás is. Bár Gyatlov karaktere szerintem túlságosan is egocentrikussá és nárcisztikussá sikeredett. Főleg úgy, hogy a sorozat már az elején őt igyekszik fő antagonistaként beállítani. Az a jelenet is eltúlzott volt szerintem, amikor a munkások bementek az égő reaktor belsejébe és egyenesen belenéztek a tomboló grafittűzbe. Majdhogynem instant halál - főleg 15.000 feletti röntgen esetén - esetleg a meztelenül robotoló bányászokat. Viszont Shcherbina és Legasov karaktere rendkívül jól ki lett dolgozva (főleg karakterfejlődés szempontjából), és nekem nem volt bajom Ulana Khomyuk karakterével sem mert - bár nem létező személy - igen jól kiegészítette a történéseket és sokat hozzáadott a sorozathoz. Nagyon jól visszaadja a sorozat a volt kommunista szovjet rezsim teljes körű mentalitását és hozzáállását. Viszont azzal nem értek egyet, ami a sorozat végén elhangzott - hogy a Szovjetunió kizárólag Csernobil miatt omlott volna össze - bár tény hogy közrejátszott benne. Csernobil inkább a Szovjetunió demokratizálódását segítette elő és az akkori rezsim tekintélyének meggyengülését.
***Spoiler***
Itt megemlíteném a filmbéli Boris Shcherbina karakterét, akinek a személyiségfejlődése erősen párhuzamba vonható a rezsim gondolkodásmódjának fokozatos változásával - először beképzelt, gőgös, öntelt, egoista és nárcisztikus aki annyira el van szállva magától, hogy a valóban tanult és okos Legasovot is lenézi és az ellenségének tekinti. Azonban a drámai események olyan sokkoló hatást fejtettek ki rá, plusz a kényszerű összefogás Legasovval, hogy ezek gyökeresen átformálták a személyiségét és a "Nagy Ember" végül kicsivé vált, de jóval emberibb lett. A sorozat egyik legzseniálisabb fricskája szerintem ez (főleg a szovjet kommcsikra nézve)!
***Spoiler***
Látványtechnikailag szintén nagyszerű munkát végeztek az alkotók (bár engem kicsit zavart, hogy az erőmű olyan fekete, tömény füsttel égett, mintha egy olajfinomító gyulladt volna ki). Az apróságokat leszámítva tényleg nem lehet panasz rá, főleg mondom úgy, hogy engem már legalább 10 éve foglalkoztat a Csernobili katasztrófa. 10/9-et simán megérdemel.
Blindmouse 2019 jún. 17. - 10:40:03 Előzmény SecondMoon
(127/262)
Igen, ebbe én is beleálltam, mert nekünk tényleg az égett bele az agyunkba, valahogy hiányzott is de azt kell mondjam nem minősíthető hiteltelennek így sem a jelenet..
Ami információs oldalból dolgoztak (a hibás kronológiából is vélhetően) azon többek közt van ilyen kép is. https://www.history.com/.image/t_share/MTU3ODc4NjAyNDQyMDI0MjY1/image-placeholder-title.jpg


10/10
rocco1974 2019 jún. 17. - 09:31:11 10/10
(126/262)
11 éves múltam mikor ez a tragédia bekövetkezett.
A hazánkba érkező hírekből persze értesültem a kialakúlt helyzetről,de gyerekfejjel nem tudtam felfogni a helyzet súlyosságát.Azóta persze számtalan iromány és dokumentum film révén,már jobban ráláttam a történtekre.A minap végignézett sorozat pedig teljesen lebilincselt és elborzasztott.Elborzasztott maga a robbanás okozta hatalmas pusztítás,ami sok-sok évre megfertőzött bizonyos területeteket,és rengeteg ember és állat halálát okozta.De a legelborzasztóbb mindenek felett az emberi ostobaság és felelőtlenség.A sorozat mindezekre választ ad.Ritkán nézek sorozatot,de ez toronymagasan viszi a pálmát nálam.
10/10
5/10
kispalissaci 2019 jún. 17. - 01:39:01 5/10 Előzmény Pogesz911
(125/262)
Pogesz911 igazabol tudtam hogy a hozzaszolasommal nem leszek nepszeru. Nyilvan tudtam azt is hogy nem egy dokufilm ele ulok le. De nekem bizony szajbaragos volt minden resz. Elmondattak es kimondattak mindent, pl.hogy mukodik a kgb, hogy milyen erzes a katonanak eloszor olni, miert nem akarja az oreg neni elhagyni az otthonat, es meg sok egyeb peldat tudnek hozni. Pont ezek lettek volna azok a jelenetek, ahol eleg lett volna egy-egy megnyilvanulas, vagy akar egy-egy kozeli arc amibol ezeket mind mind levonjuk mi magunk mint tanulsagot vagy mint erzest, nagyon is. Legalabbis mi, a magyar nezok tobbsege. Persze tisztaban vagyok vele hogy nemcsak nekunk keszult...:) De a kevesebb neha tobb, sokkal tobb. Alapvetoen ezek a dialogusok es monologok idegesitettek a sorozatban a leginkabb.
9/10
sexykex 2019 jún. 17. - 00:15:20 9/10
(124/262)
Talán egy minisorozatot megengedhetek magamnak – gondoltam – bár a Tell Vilmos (1963) és a Szomszédok (1987-1999) óta nem láttam túl sok sorozatot. Az ördög a tömjénfüsttől irtózik, én a sorozatoktól. Sajnos annak idején ugyancsak belelógott a kezünk a kiborult csernobilibe, ezért most kivételt tettem és nem bántam meg. Igaz, vagy hamis, dokumentumfilm, vagy játékfilm majdnem mindegy. Még az HBO sem tudta annyira elrontani, mint amennyire egyébként szokta a filmjeit. A rendszer, a társadalom képe olyan élesen tükröződik belőle, hogy még a fiatalság legfényesebb emlékei sem tudják elsötétíteni.
k11zoltan 2019 jún. 16. - 23:03:04
(123/262)
Turistaként én is megjártam Csernobilt pár éve, így érdekel a téma.

Nem tudom pontosan, hol hiteles a sorozat, és hol nem, mint ahogy a valódi történés is lehet homályos pár helyen, minden esetre tetszett.
A képi világa nagyon jó (angol sorozathoz képest).