10/10
Edmond Dantes 2013 nov. 18. - 09:39:40 10/10
(4/24)
Nagy mû, nagy színház. A cselekményt némi történelmi elõolvasással viszonylag nem nehéz követni, ha a francia forradalom végjátékát a "mindenki mindenki ellen fordult", a "népet mindig megvezetik" vagy a "nyaktiló mindenkit elért" szlogenre egyszerûsítjük. Ám Büchnernek az emberi létrõl, a világmindenség nagy dolgairól vallott eszméit, filozófiai mélységû monológjait, olykor dialógusait nehéz végig követni, különösen a két órás 1.részben. Az elsõ kritikák is -úgy látom- nagyrészt kikerülik ezt a vonulatot, inkább a cselekményt és annak mai aktuálpolitikai áthallásait boncolgatják. Bámulatos ennek a 22 éves fiatalembernek a mûve,õ tényleg megelõzte korát 100 (200?) évvel: korszerû, éles, eleven és elevenbe vág. Köszönhetõ ez bizonyára a fordításnak és persze az elképesztõ hatású elõadásnak: Alföldi-Stohl-László Zsolt hármasa,(nézõ)tér és fények alkalmazása, díszlet, zene, jelmezek, mind-mind a nagy produkció pompás építõkockái, a többi közremûködõ is sokat tesz azért, hogy felnõjön a feladathoz.10/10
hullahopp 2013 okt. 29. - 07:31:24 Előzmény Timberio
(3/24)
Nem tudom, nekem épp Stohl nem tetszett, nekem õ "sok" volt (ez nyilván szubjektív). László Zsolt inkább. Amúgy érdekes volt a darab, tetszett, csak nem voltam eléggé ráhangolüdva
10/10
Timberio 2013 okt. 24. - 12:36:35 10/10
(2/24)
Még egy dolog. Csillagos ötös elõadás. Stohl az igazi lázadó. Akitõl - bármilyen cinikus - hiteles a bíróság elõtti üvöltés. A Vígszinház beleremegett.
Kalapot emelek a Rendezõ, és az összes színész elõtt.
10/10
Timberio 2013 okt. 24. - 12:33:05 10/10
(1/24)
Zseniális darab, igazi mai modern színház, amelyik bármelyik nagy Európai (nagy E-vel) színháznak dicséretére válna. Rendkívül nehéz szöveg, ahol minden szó, minden r-betû a helyén van. És mint befogadó, minden mondat értelmezéséért meg kell küzdeni. Megmondom õszintén, nagyon nehéz, néha a monológok töredékét sem értettem. És elvarázsol. Pörög, és káromkodik, ahogyan én.
Alföldi egy zseni.

Valódi modern színház.
Miközben ha akarod, beleérted az össze mai kor kérdését, ez egy teljesen francia és modern darab. Nem akar áthallásokat csinálni. Megmondani a seggfejeknek, mi a baj velük. Csak elmondja, amit Danton Gondolt a forradalomról. Tudni illik, arról szól, hogy arról szólt, legyen a vérengzésnek egyszer vége. Az emberek élhessék a saját életüket. Danton ezért állt ki, és ezért mondja a hóhérnak, emeld föl a fejemet.

Mindenki zseniális benne. Kevés darabra mondhatnám ezt el.

És közben ott a köcsög magyarország, a sok bérletes idióta... Az utolsó jegyeket vettük meg, miközben körülöttünk csupa üres szék volt. A szerencsétlenek nem jöttek el. Elvbõl.
Sokat mulasztottak.