Téma: Deep Impact

5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 21:28:10 5/10
(164/204)
Én úgy emlékszem, hogy elõtte van (pontosabban közvetlen a belépés elõtt, a troposzféra körül). De ha tévedek sújtson le rám Allah haragja. na megyek vissza Willist és SJP bomba testét nézni egy jó filmben.
zolesz 2012 jan. 25. - 21:23:50
(163/204)
Na akkor ha ilyen tudományosan közelítjük meg a dolgot, akkor lenne egy kérdésem: az a bizonyos "utolsó jelenetek egyike" azelõtt van, mielõtt az üstökös(darab) belépett volna a Föld légkörébe, vagy utána?
Mert az elsõ esetben neked van igazad. Ha viszont a légkörbe való belépés után vagyunk, akkor már elsõdlegesen nem a napszél hat az égitestre (az ûrbe elfújva attól a kitörõ gázokat), hanem a légköri súrlódás, amely egyrészt elégeti az üstökös anyagát, másrészt, mint a mozgással szemben ható ellenerõ a haladás irányával ellentétes irányba (azaz hátrafelé) viszi a csóvát, és akkor a nap már állhat, ahol akar. Hm? ;)
5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 20:25:21 5/10
(162/204)
Az általad említett filmekben nem zavaróak a bakik. Csak ismételni tudom magam, hogy ennek a filmnek a KÖZÉPPONTJÁBAN egy TERMÉSZETTUDOMÁNYOS jelenség van. (Most felejtsük el a gyenge forgatókönyvet és a lapos párbeszédeket.) Ezért itt viszont nem volna szabad bakizni. De legalább nem ekkorákat. A Die Hard filmeket sokszor láttam, ezt meg háromszor, és harmadszorra már baromira untam. Ez azért különbség, mert nem a bakik miatt untam. Hanem mert kiszámítható minden, és csöpög a "fogjunk össze Amerika" éljen a szeretet-tõl. (Csak egy példa, a tévében mutatják a filmben, hogy Dél-Amerikában, mittudomén hol mindenütt fosztogatnak az emberek. Mindenütt, csak éppen Amerikában nem..Ott olyan nyugis mindenki, mintha egy golfmeccset nézne....Hiába, felsõbbrendûek.)
Keló Scofield 2012 jan. 25. - 19:51:50
(161/204)
Gyakorlatilag erre akartam kilyukadni, egyetértek veled.
Greg! Nem sértettél meg, nem tudtam, vagy ha tanultuk már nem emlékszem rá, de köszönöm a fizka órát.
5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 19:36:43 5/10
(160/204)
Nem vagyok oda érte, de azért ott több a dráma mint itt. Bocs, hogy meg mertem szólítani hölgyem, mea culpa, mea maxima culpa, nem fog többé elõfordulni.
offtopic
pozsizsuzsi 2012 jan. 25. - 19:00:58
(159/204)
én csak annyit mondtam, hogy odavagy az Armageddonért, úgyhogy nem értem, miért rám pazarolod a fizikaelõadást.
5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 18:26:28 5/10 Előzmény pozsizsuzsi
(158/204)
A sci-fit szeretem. De a fizikát is, és idegesít, ha természettudományos köntösben bla-blát adnak be. Egyébként tényleg tudnék oldalakat írni a bakikról, de mivel (megfogadtam) soha többé nem nézem meg ezt a filmet még egyszer, nem fogok. De az elõttem szólót nem tudtam kihagyni, miszerint "létezik mesterséges gravitáció" meg hogy "miért mutat az üstökös csóvája mindig a Nappal ellentétesen", isten bizony azt hittem, hogy ezek meglehetõsen köztudott dolgok. (És még mielõtt valaki visszavágna néhány sci-fi filmmel ahol forgó ûrállomásban van "gravitáció", halkan megjegyzem, az nem gravitációs erõ, hanem a forgómozgásból eredõ centrifugális erõ. A gravitációs erõ két test relatív nyugalmi állapotában is hat. Annak egyelõre csak elmélete van.)
...Ha még valaki akar provokálni, tegye. De elõször olvasson el egy fizika tankönyvet.
5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 17:52:03 5/10 Előzmény Keló Scofield
(157/204)
Oké. Az üstökös csóvája mindig a nappal ellentétes irányba mutat, még ha távolodik is tõle az üstökös (látszatra "hátrafelé" megy.) A csóvája nem az, ami az ûrhajó hajtómûve, hanem a magot övezõ, ionizált gázok és por keveréke. Namármost, a napból és minden csillagból ún. "napszél" áramlik ki meglehetõsen nagy sebességgel, és másodpercenként tonna milliókban mérhetõ(!). Ez akkora impulzus az üstökös laza csóvájára, hogy mindig a napnak hátra "fújja" ezt a keveréket. Kb. olyan, mint mikor gyorsan mész egy motoron, és a hajad mindig menetiránynak háttal (hátrafelé) lobog, tök mindegy, merre mész. (Ez afféle buktatókérdés lenne egyetemen fizika I.--bõl.) Nyilván, nem kell mindenkinek fizikusnak lenni, de ezt már középiskolában is tanítjuk.
..A sci-fit senki nem tudományos ismeretterjesztõként nézi. A Star Trekben nem érdekel a trikorder, a lesugárzás, térváltás, stb., mert az csak körítés emberi történetekhez. Itt viszont a film lényege egy "természettudományos" jelenség volt, és egy nagyon gyenge, kidolgozatlan, sematikus emberi történethalmaz volt körülötte.. Ezért tehát a rendezõnek illett volna a természettudományokra adafigyelniük.
...Bocs, ha megsértettelek volna, nem állt szándékomban.
5/10
greghouse 2012 jan. 25. - 17:45:13 5/10 Előzmény Keló Scofield
(156/204)
Ezt ugye nem mondtad komolyan? Ja igen, a scifikben, a Star trekben, Star Warsban van. Elvileg lehetséges lenne, de a mai ismereteink szerint még nyomai sincsenek. Honnét veszed ezt a mesterséges gravitációt, ha nem sci fi filmekbõl? Kb. annyira van (ma), mint a lesugárzás, térváltás, stb. Remélem utánanézel egy elsõs fizika tankönyvnek.
Keló Scofield 2012 jan. 25. - 13:59:58
(155/204)
Én speciel azért nézek meg egy filmet, hogy szórakoztasson, ami ez esetben nem történt meg, de nem a tudományos baromságok miatt. Ha az a része érdekel, átkapcsolok a NGC-re. Jahh és azt sem tudom, hogy az üstökös csóvája miért nem nézhet a Nap felõl.
Keló Scofield 2012 jan. 25. - 13:28:45
(154/204)
Nem vagyok szakértõ, még nem voltam a világûrben:), de tudtommal van mesterséges gravitáció.
offtopic
pozsizsuzsi 2012 jan. 25. - 10:31:57
(153/204)
nemigen, mert odavan érte. :D
8/10
offtopic
_Freddy_ 2012 jan. 25. - 09:47:19 8/10
(152/204)
Amugy mind a 2 film nagyon mese, televannak lehetetlen dolgokkal.
zolesz 2012 jan. 25. - 09:10:23
(151/204)
Szerintem meg nem. Az Armageddon egy igazi összehajigált blõd baromság. Az abban lévõ tudományos "bakikból" greghouse szerintem egy több oldalas posztot is össze tudna hozni. :)
5/10
greghouse 2012 jan. 24. - 23:46:22 5/10
(150/204)
Hát, felebarátaim...vévé Greghouse legyek (ettõl rosszabb nem lehet) ha még egyszer megnézem. Én ló. Amikor csinálták, biztos nagy durranás volt, de ma már erõsen csak egy a sok katasztrófafilm közül, és nyilván csak két dologért készítették el, 1) az utolsó negyedóra jól elcseszett katasztrófajeleneteiért, és 2) a nyálas csöpögõs "Amerika a remény és a szeretet stb." fílingért.

A sztori ma már qrvára nem érdekes, fõleg ha egyszer már láttad. És egyre inkább elvonja a figyelmet az eszméletlen sok tudományos, technikai, és ami rosszabb, rendezõi baromság. Nem tudom megállni, hogy a legdurvábbakat ne említsem.
1. A leges legnagyobb baki, az utolsó jelenetek egyikében az üstökös csóvája a nap felé mutat. Hadd ne magyarázzam.
2. Az ûrhajón csak nyomokban van súlytalanság. Nyugisan álldogálnak és sétálnak. A poroltó "fáradt" pora, a kipattanó elhalt szikrák mind lefelé szállnak, ahelyett, hogy lebegnének.
3. A világûrben bármelyik tárgyat nézed, a nap felõli oldala fényes, a nappal ellentétes NEM valami árnyékos tárgy, hanem tök sötét. Nem értem, ha ezt már Stanley Kubrick az Ûrodüsszeiában tudta, ez a rendezõ csaj miért nem. (legalábbis gondolom a "Mimi" még nõi név...).
...Az Apolló 13 nemcsak a szinészi játék és a dramaturgia miatt jobb, hanem mert tényleg súlytalanságban forgatták a beltéri jelenetek többségét, egy ballisztikus pályán repülõ óriásgépen. Itt meg lazán sétafikálnak, a ruhadarabok lefelé lógnak, a tárgyak fel vannak akasztva és lógnak arra amerre a hajó dõl...na mindegy.
4. Ha 300 méteres a szökõár, már az Appalache hegység megállítja bõven, attól nyugatra nem jut el (viszont eljutott volna Floridába, ami megmenekül..)
5. A Messiah ûrhajó sokezer km/h sebességgel átrepül az üstökös csóváján, ami teli van még gyorsabban száguldó sokezer tonnás jég és kõdarabokkal...nem semmi.

Pedig ezek lettek volna a lényegesek, de baromira elcseszte Mimi kisasszony. Talán meg kellett volna kérdezni tudósokat. Vagy legalább egy okosabb gimnazistát. Vagy megnézni Kubrick filmjét vagy az Apollot.

A sztori többi része baromi unalmas.
Uff.
Keló Scofield 2012 jan. 24. - 22:55:26 Előzmény pescara
(149/204)
Az Armageddon sokkal jobb film. Csak engem idegesít az "elijavúd" gyerek?
pescara 2012 jan. 24. - 20:45:58
(148/204)
Azon rohogok, hogy az elso hsz-eknek meg hihetetlen, hogy fekete legyen az elnok. Aztan lass csodat!:-)
offtopic
toff 2012 jan. 24. - 17:53:02
(147/204)
A 2.5 foknyi tengelymozgás feltûnt volna, mert az a mozgás irányával párhuzamos hosszúsági körön kb. 270km (nem méter, hanem kilométer) felszíni elmozdulást jelent.

Szerintem kicsit összekeverted az adatokat: Japán keleti partvidéke az epicentrum közelében 2.5m-t mozdult el. De a Föld forgástengelye csak 10 cm-t, ami 0.0000009 fok.

Nagyjából ekkora bakik szoktak lenni a katasztrófafilmekben is. :-)
astragcc 2012 jan. 24. - 17:26:27
(146/204)
Csak vegyük példának, amikor volt a Chilei földrengés és a Japán, a föld kibillent a tengelyébõl 2,5 fokot. Pedig ha megnézzük a földet, mekkora bolygó egy vulkánhoz képest és mit tud mûvelni két rengés, akkor nyugodtan elhihetjük, hogy egy "kis" meteor, üstökös, aszteroida, mit tudna mûvelni... A dinók korából származó, ugyanakkora ütközés, ma, olyan súlyos károkat okozna, mint pl, kitérne a föld a keringési pályájáról, vagy megállna a forgása a saját tengelye körül, stb... Azért kíváncsi lennék, ha valóban ilyen veszély fenyegetné a Földet, mit tennének a nagyhatalmak. Tényleg van erre megoldás!?...
Niquist 2012 jan. 24. - 14:06:43
(145/204)
Kedd, 2012. január 24.
Ma biztosan jó napunk lesz! :-P
Mai újsághír:
„Január 23-án, magyar idõ szerint hajnali 5 órakor hatalmas napkitörés zajlott le a Nap 1402-es számú napfoltcsoportja felett. Emiatt egy gyorsan mozgó anyagfelhõ tart a Föld felé, amelynek érkezése kedden délután várható. Kedden reggel nagy energiájú protonok záporába került a Föld.
Mai TV mûsor:
TV2 21:00 „Deep Impact” - „Az üstökös ugyanis nagyon nagy veszélyt jelent a Földre és az egész emberiségre”
Film+ 21:00 „Invázió” – „Baleset éri a Patriot ûrsiklót, maradványai szétszóródnak az Egyesült Államok területén”
Remélem csak az Egyesült Államok lesz a célpont, és kis Európánkat kihagyja Hollywood! :) :D