Téma: District 9

10/10
heartangel 2014 aug. 09. - 23:34:46 10/10
(620/700)
Ugyanúgy jártam ezzel a filmmel is, mint a Starship Troopers-el. Az elsõ 5 perc után itt is azt gondoltam, hogy egy gagyi sci-fi lesz. De tovább nézve kiderül, ahogy az ST esetén itt is bizony fontos témát karolt fel az író. A sci-fi mûfaját csak eszközként használta a mondanivaló átadására. Bár nem ez volt a lényeg, de a digitális alakok kidolgozottsága profi. Jó film lett, többször nézhetõ.
Killbox 2014 aug. 09. - 22:18:24
(619/700)
:D:D:D Bírom az értelmetlen hozzászólásokat
10/10
cellasto 2014 aug. 09. - 21:11:36 10/10
(618/700)
mitõl van ez "agyon hájpolva"?
ezt nem értem
elsõ filmes rendezõ,viszonylag újszerû idegenes filmmel :)
1/10
Csaba61 2014 aug. 09. - 21:02:06 1/10 Előzmény -NOMAD-
(617/700)
Hát pedig ez egy agynhájpolt közhelyekkel teli hülyeség
DrAgy 2014 aug. 09. - 18:12:23 Előzmény -NOMAD-
(616/700)
:DDD Bírom ezeket a beájulós figurákat
10/10
-NOMAD- 2014 jún. 12. - 01:25:10 10/10
(615/700)
Hatalmas film, hatalmas mondanivalóval és tökéletesen megalkotott jelenetekkel.
A film konkrétan felpofoz minket többször is. Kiragad a megszokott dédelgetõ menetbõl és elénk tárja, hogy "ez van, ezt kell szeretni", de ezt úgy teszi, hogy közben feledhetetlen élménnyel gazdagít bennünket.
Az emberi romlottság és kétszínûség, az undorító viselkedésformák és hozzáállások bemutatásával mesterien alkot társadalomkritikát a jelen (?) emberiségérõl ...
10/10 és hatalmas dicséret ezért a remek alkotásért. Kár kihagyni bárkinek is.
10/10
cellasto 2014 máj. 18. - 21:54:25 10/10
(614/700)
engem elsõre magával ragadott és letaglózott :)
6/10
Viktor6665 2014 máj. 18. - 21:32:09 6/10
(613/700)
Másodjára nézve jobban tetszett.
10/10
cellasto 2014 febr. 24. - 22:42:41 10/10
(612/700)
miért ne lenne benne logika?
emberek közt is akadnak einstein-félék,meg szürke halandók.
mi van akkor,ha a balesetet szenvedett ûrhajó épp"munkásokat"szállított?
azoknak nem kell feltétlen lángésznek lenni,nem? :)
Sirius111 2014 jan. 18. - 20:14:25 Előzmény Diomedes
(611/700)
Most ez komoly????
Ez rákszerû ET-krõl szól nem elnyomott kisebbségiekrõl...
Miért kell egy eredeti 5lettel rendelkezõ SCI-Fi-be mindig politikát vagy társadalomkritikát belemagyarázni?
Ez a film szimplán arról szól mi lenne, ha....
Ez esetben a gonosz ET-k nem lerohanják a Földet, hanem "hajótörnek" itt...
Ennyi...
Waikato 2013 dec. 31. - 16:45:43 Előzmény Diomedes
(610/700)
Ízlés kérdése hogy valakinek bejön-e az ilyen jellegû "társadalomkritika", de nincs azzal semmi gond ha valakit inkább a dokumentumfilmek vagy olyan mozifilmek érintenek meg, amelyek megtörtént eseményeket dolgoznak fel valós szereplõkkel. A District9 világsikere viszont pont abból fakad hogy az egészen eredeti metaforikus alapsztorira megfelelõ arányban adagolja a sci-fi elemeket, a humort, az iróniát és a mögöttes kritikát a társadalom, a hadiipar, a bürökrácia stb irányába. Az általad említett 80-as, 90-es évek jóval több eredeti sztorit és koncepciót szültek, a filmipar nem volt ennyire rákattanva a remake-ekre és az öncélú látványorgiákra. Persze ennek is van oka, de ez már más téma.
Diomedes 2013 dec. 31. - 00:52:03
(609/700)
Még annyit tennék hozzá - ezt elfelejtettem az elõbb - hogy azért nem értem, miért kell az emberek társadalmára jellemzõ problémákat földönkívüli (láthatólag alacsonyabb rendû) lényekkel érzékeltetni, mert bennem pl. egyáltalán nem keltettek sajnálatot. Amikor emberi neveket adtak nekik, és papírokat kellett aláírniuk, amikor ki akarták telepíteni õket, azon inkább mosolyogtam. Vicces, hogy emberi "jogokat" és "tulajdonságokat" adnak (illetve nem adnak) nem embereknek. Ha rosszalkodtak, akkor meg lelõtték õket. Ott sem húztam fel magam különösebben. Mert ha a lényeg így érzik magukat jól, hogy gumikat és macsakakajákat esznek a gettóban (láthatólag nem tiltakoztak, sõt, õk csinálták maguknak ezt a környezetet), akkor miért háborodjak fel az életkörülményeiken? Amikor megölték õket, akkor meg azért nem sajnáltam, mert én nem tudtam embereknek felfogni õket, csak amolyan intelligens állatoknak (túlfejlett rákok). Ha afrikai négerekrõl vagy menekült arabokról stb. lett volna szó, akkor az mélyen érintett volna, de ez így nem igazán. Ezért sántít, mint társadalomkritika.
Diomedes 2013 dec. 31. - 00:43:53 Előzmény Waikato
(608/700)
Nos, látom, hogy itt sokan teljesen hátast dobtak ettõl, hogy hú, de jó film... Hát... Én ennyire nem vagyok odáig érte. Kétségtelen, hogy a napjaink látványra menõ, semmi mondanivalóval nem rendelkezõ tucatfilmjeihez képest nem rossz, mert úgymond ennek van mondanivalója, fel lehet fogni a többségi társadalom kisebbségekhez való viszonyulásának a kritikájának. Hát nem tudom, ez számomra nem nagyon emeli a színvonalát a filmnek, mert egy ilyen társadalomkritikához nem értem, miért van szükség pont földönkívüliekre. Egy konkrét eset bemutatásával (pl. palesztinok helyzete stb.) sokkal megdöbbentõbb és életszerûbb képet lehetett volna festeni a problémáról. Nem mondom, hogy ez a film nem volt életszerû, de nálam ugyanakkor fikció is volt mindvégig, fikciónak viszont kicsit sántít. Mindig olyan kérdések motoszkáltak bennem, hogy miért hagyták ott a vezetõik a munkásokat? Miért nem jöttek vissza értük? 20 évig hagyták az ûrhajót egy nagyváros felett lebegni, miért nem jöttek vissza érte? Miért nem voltak kíváncsiak, milyenek a földlakók? Aztán a fõszereplõ... Ez a metamorfózis nekem nem tetszett, mert még a fikció világába sem fér bele, hogy valaki egy földönkívüli lénnyé mutálódjon, úgy, hogy félig ez is, félig az is. Aztán az is zavart, hogy szerintem nincs befejezve az egész, nem tudjuk, mi lett a fõszereplõvel, mi lett a földönkívüliekkel, vagyis elvarratlan a film. Erre lehet azt mondani, hogy kérdéseket hagyott nyitva, de ez nem így van. Az elvarratlanság és a kérdések nyitva hagyása az két különbözõ dolog. Úgyhogy ez sem tetszett.
Összességében nem nagy valami a film, eltelt 24 óra, csak azután írtam ezt a kommentet. Elõször még tetszett, de ennyi idõ elteltével már inkább csak egy átlagos film. Manapság nem tudnak igazán jó, ütõs filmeket csinálni, mint a 80-90-es években. Ez a film csak a mai átlaghoz képest jó, de egyébként nem nagy szám szerintem.
Waikato 2013 dec. 29. - 11:55:11
(607/700)
"[...] Tetszik az ötlet, hogy az idegenek ezúttal végre nem valamelyik amerikai nagyvárost látogatták meg, hanem Johannesburgot... "

Az ötlet tetszhetett Peter Jacksonnak is, aki ugye a rendezõhöz hasonlóan szintén a Föld déli féltekérõl származik és mint ilyen nem problémázott azon hogy az átlag amerikai mozinézõ hiányolni fogja a dramaturgiából a Fehér Házat, a Szabadság-szobrot, a lobogót, megmentett kisgyereket kiskutyát stb.

Amúgy itt olvashatsz Nigéria reakciójáról: http://en.wikipedia.org/wiki/District_9#Controversy
Valami hasonló mint ahogy Kazahsztán reagált a Borat mozifilmre :)
offtopic
zottyo534 2013 dec. 29. - 11:26:10
(606/700)
Ez a földi népvándorlásban is hasonló, a menekülttáboraink tele vannak olyan emberekkel, akik a teherautó platóján láttak elõször csavart, mikor becsempészték õket, de az osztrák klotyókat is magyar friss-diplomások pucolják. Aki a rákok közül értett valamihez, az biztos otthon maradt, vagy jobb bolygóra ment.
6/10
idõjós1010 2013 dec. 29. - 11:21:59 6/10
(605/700)
Igen, elhangzik még a film elején egy ilyen mondat, de sajnos már így utólag nem tudtam visszakeresni, hogy kielemezzük szóról szóra, de amennyire én emlékszem rá a feltételezett vezetõikrõl nem állítottak olyat, hogy egy másik idegen fajról lenne szó, akik uralmuk alá hajtották volna ezeket a lényeket. Simán értelmezhetõ volt úgy is a dolog, mintha saját vezetõik lennének, akik ugyan már valamiért nincsenek köztük, de magasabb intelligenciájúak. No és hogyha feltételezzük, hogy mind azonos fajhoz tartoznak, akkor ugye már itt a baki. Mert ha õk életvitelszerûen így tudnak élni, akkor nincs túl nagy valószínûsége annak, hogy vannak akik feltalálták köztük az ûrutazást.

A másik dolog meg az, hogy ez a film azért lett olyan zseniálisnak kikiáltva, mert egyesek a sorok között próbálnak meg olvasni. Vannak akik az ûrlényeket, azok zárt társadalmát pl a gettókhoz hasonlítják. Kivetítik az egészet a fajgyûlöletre. Utáljuk a zsidókat, a cigányokat, a négereket, a betelepült kínaiakat, de azt mindenki elfelejti, hogy az idegen lényeket ebben a filmben nagyon is megalapozva gyûlölik az emberek. Sõt, sokkal inkább félnek tõlük. Ezek az ûrlények lopnak, csalnak, gyilkolnak, guberálnak, pedig sokáig rengeteg pénzébe voltak az államnak, és mindent megkaptak amire szükségük volt. Szóval nemigazán hiszem hogy saját társadalmunk különbözõ rétegeihez kellene hasonlítanunk õket.
Csonger 2013 dec. 29. - 03:06:58 Előzmény idõjós1010
(604/700)
Elsõre én is azt gondoltam, hogy itt egy hiba:
Az idegenek kinézete nem épp magas intelligenciát, inkább csak agressziót sugall. A szemétdomb-putri életmóddal megelégednek, nem is próbálnak kitörni vagy beilleszkedni, fejlõdni vagy gyarapodni. Nem ismerik a magántulajdont, lopnak, szaporodnak, stb... Ez számomra is olyan, hogy nem fér össze azzal, hogy képesek voltak ûrutazásra képes technikát kifejleszteni.
Szóval azt hittem, ez egy óriási hiba a filmben, de aztán megmagyarázták: elhangzik egy olyan szöveg, hogy õk csak afféle munkások, akiket valami magasabb rendûek irányítottak eddig, de most ez az irányítás megszûnt, ezért is élnek rend és fegyelem nélkül, célok és feladatok nélkül. Azt nem tudni, kik voltak az irányítóik és mi történt velük.
És úgy látszik, a milliónyi primitív munkás rák között akadt egy okosabb és szorgosabb példány, aki az itt töltött hosszú idejét arra szentelte, hogy titokban a hazajutáson dolgozzon.
Csonger 2013 dec. 29. - 02:54:43
(603/700)
A legapróbb részletekre is odafigyeltek. Márpedig itt jó sok apró részlet volt. Nagyon igényes munka.

Tetszik az ötlet, hogy az idegenek ezúttal végre nem valamelyik amerikai nagyvárost látogatták meg, hanem Johannesburgot. Ami még jobban tetszik, hogy ezt magában a filmben is elmondják. :)

SPOILER

Az milyen kemény, amikor az idegen fegyvereket próbáltatják ki a fõszereplõvel, és a sok disznótetem után bevezetnek egy élõ "rákot" célpontnak... Szegény ott áll befosva, próbálja takarni magát a kezeivel, aztán darabokra fröccsen.

Számomra mégis a legdurvább jelenet az volt, hogy az após simán feláldozná a lánya férjét kísérleti nyúlként. Ott van a faszi lekötözve, az életéért könyörög, és néhány öltönyös az orra elõtt beszéli meg, hogy most mit is tegyenek vele. "A lágy szervekkel kezdjük." Hát én nem is tudom, mit éreznék ebben a helyzetben... Dühöt, kilátástalanságot, csalódottságot, tehetetlenséget vegyesen.

Az viszont vicces, hogy a filmvégi küzdelemben a fõhõs egy malacot is kilõ az ellenségre. :)

SPOILER VÉGE

Jó film, ajánlom mindenkinek. De vajon a nigériai nézõk mit szóltak? Eléggé rossz képet festett róluk a film.
10/10
Yodarika 2013 dec. 20. - 00:16:11 10/10
(602/700)
Pazar film, csakis gondolkodó embereknek ajánlott, sznoboknak, Gyõzi és piff-puff kedvelõknek tiltott anyag, megzavarná elméjüket ! Nyilván X/X !
6/10
idõjós1010 2013 dec. 20. - 00:12:10 6/10
(601/700)
Ebben a filmben nekem sem sikerült azt a nagyon nagy mögöttes valamit meglátnom, amit oly sokan díjaznak. Rakatnyi más filmbe bele lehetne látni egy tucatnyi olyan dolgot, ami igazán tán benne sincs. Inkább azt próbáltam meg értékelni, amit közvetlenül szemem elé tárt a film. A sztori az szerintem pont annyi, amennyi egyben tartja a filmet, de semmi pluszt nem ad. Az idegenek pedig totál ellentmondásosak. Ha a külsejüket nézzük, akkor az egy jó nagy fityiszt mutat az evolúciós elméletnek. Az õ esetükben ugyanis az értelmük mellé valahogy nem sikerült fizikailag is felzárkózniuk. Rákollóval pl nem lehet összerakni egy ilyen ûrhajót, arról már nem is beszélve, hogy semmi szükségük nincsen rá (mármint az ollóikra). Az értelmük pedig szintén kérdéses, mivel a sztori szerint 20 évet eltöltöttek a földön totál barbár módon, a szeméthalmok tetején. Látványra szintén nem adott túl sok pluszt az egész.
Innentõl kezdve ez max egy 6-os.