Téma: Doktor House

10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 20:09:16 10/10
(5404/5524)
medvebocs, kösz.
Szerintem ez nem egy "orvos sorozat" , ez egy emberi dráma.
Sajnos nem lesz folytatása, képzeld el House-t és Wilson-t átmotorozni valahová (szerintem virginiába), és tovább élni. Ez a lényeg, õk tovább élnek.
Wilson marad az örök jóbarát, aki akkor is kisegíti az embert, ha az élete múlik rajta.
House marad az örök jóbarát, de neki csak egy barátja van, Wilson. Volt még kettõ, a volt élettársa és a volt szerelme, és plusz egy fél akirõl nem tudott, de...
õk elszáguldanak, kellemes blues-jazz zenére (nagyon fontos, nem fájdalmas, nem gyász-zene hangzik), elszáguldanak, és figyeljétek a "props"-ot, a kelléket. Nem House veszi fel azt a sisakot amit neki tulajdonítanánk. A náci német motoros sisakot nem õ veszi fel, hanem Wilson, a zsidó. Mások számára lehet, nem fontos. Tudva, hogy Hugy Laurie a fõ producerek egyike (pl. a zenét õ határozta meg az utóbbi években, ami nem csoda), Wilson veszi fel a "náci" sisakot, pedig Wilsontól messze távol áll bármilyen rasszizmus. Ellenben House egy (Yamaha) motorra száll, és engedi Wilsont (ha megfigyelte bárki) hogy megelõzze a hídon.

apróságok, tudom.
De egy film producerénél ez milliókat jelent.
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 19:53:50 10/10
(5403/5524)
Elmehetnék politikusnak???....Honnét veszed, hogy nem az vagyok????
Nem vagyok politikus.
De nem értem, a sorozatnak (ami egy mûsor a sok közül) szerinted mi köze van az aktuálpolitikához, mert szerintem semmi.
Fogalmam nincs, hogy House-nak mi köze van a mai magyar aktuál politikához.
Szerinted van.
Szerintem nincs.
Csekély értelmû medvebocs 2012 nov. 08. - 18:34:18
(5402/5524)
Jó sorozat volt,5 évig néztem.Ma néztem meg az utolsó rész (felvettem). Sajnos nincs tovább,8 évados orvosossorozat.Egy ehhez hasonlót biztos nem tudnak majd felmutatni.Az utolsó rész is jó volt.De az uborkaszezonban (január-február),vagy a nyári szünetben biztos fogják ismételni.Jövõ héten meg Született feleségek-sorozatzárás.
atomotnektek 2012 nov. 08. - 18:29:09
(5401/5524)
Nekem már rég nem tetszett. Ez sem jött be igazán. A Wilsonos szál különösen. Annyira tipikusan amcsi vége lett... Valamiért olyan érzésem volt, mintha megint egy jól sikerült francia film igen gyenge, amerikai koppintását látnám.
offtopic
atomotnektek 2012 nov. 08. - 18:26:51
(5400/5524)
Eggyel késõbb írtam is, hogy megtaláltam. :-)
8/10
Roxer 2012 nov. 08. - 17:49:20 8/10
(5399/5524)
Lisa E. a finélé óta egyetlen egyszer beszélt arról,hogy miért nem volt benne,ekkor ezt mondta:
“I didn’t see the finale of the whole story but I read it. It was very hard to not take part to season eight and I did for personal reasons that I felt to do. It’s inappropriate to talk about it. It’s not like a really strange problem for people who live under the people’s eye but there were personal reasons bigger than it and I decided to give up”

Amúgy Lisa epizódonként 175 ezer dollárt kapott,Hugh meg 400 ezret így nyilván eleve hülyeség,hogy akkora gázsit akart volna,mint õ!
10/10
pardiimre 2012 nov. 08. - 16:00:02 10/10
(5398/5524)
Az a baj, hogy amikor angolul néztem, akkor ez eléggé zavart, nem tudtam teljesen átérezni a végét. Persze abban is biztos vagyok, hogy pont nem érdekelne, hogy mi miért volt ha tudnám, hogy folytatódik :)
8/10
Roxer 2012 nov. 08. - 15:56:43 8/10
(5397/5524)
Nem tudom mihez képest volt nézett a finálé,de az tény,hogy 8,7 millióan nézték ami figyelembe véve azt,hogy fénykorában 15-20 millió körül mozgott,ez eléggé siralmas!De te elmehetnél politikusnak,mert még ezt is úgy tálalod,hogy aki nem tudja el is hiszi :)
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 14:06:31 10/10
(5396/5524)
Végignézetem egy-két amcsi kritikát, amik szerintem mérvadóak (Chicago Sun-Times, San Franciso Chronicle, Variety, Rolling Stone, New Yorker, Boston Chronicle, BBC, stb.), mind kiemelkedõnek tartják a befejezést, és a legjobbak közé sorolják. De hagyjuk a kritikát, a legnézettebb epizódok közt volt, sõt (ami ennél is többet mond, mert a legnézettebb a várakozásokat jelzi), a legnézettebb ismétlések egyike. A sok cikk persze kicsit vitatkozik az értelmezésen, de az biztos, ha ennyi sok vitára ad okot még ma is ott is (pedig ott májusban véget ért), akkor azért valami értéke csak van.
..A House-utálóknak meg a House-fanyalgóknak meg csak azt tudom mondani, amit nekem szoktak, mikor az akció és horror filmeket lehúzom, tisztelet a kivételnek, hogy 1) van távkapcsoló, 2) nem fog folytatódni, 3) eddig sem volt kötelezõ nézni, 4) ami ennyire megosztja a nézõket az valami újat hozott a langyos vízbe. Miért nem pl. a Chuck Norris féle Texasi kopó ilyen vita tárgya? Én most nem itéltem, nem tudom milyen, mert csak kb. két részt láttam véletlenül, nem is szólok semmit hozzá, még csak nem is pontozom.
..szerintem a House kreátorai, producerei, rendezõi, írói, és nem utolsó sorban színészei igenis új színt hoztak a kertévék ismert palettájára. Kórházi de még sem, dráma de még sem, excentrikus de még sem, amerikai de még sem, stb.
...az meg, hogy "a valóságban nem így mûködik egy kórház"....a legnevetségesebb ellenérv.
a valóságban a rendõrség sem CSI-ként mûködik, a nyomozók sem Columbók, és a New York-i szingli nõk sem Sarah Jessica Parkerek (férfi létemre ezt a sorozatot kedvelem, bocsássátok meg, férfitársak). De ezek jók. Mert valami újat hoznak. Emlékezzetek, Európában élõk, hogy Pedersoli úr (Bud Spencer) mivel aratott sikert? Hogy egyetlen csepp vér nem folyik a komédiáiban, minden látszat, cirkusz, és mégis nagyon izgalmas és szórakoztató. Ez akkor új volt.
Most új volt House.
Megszületett a nõvéri változata, a Jackie nõvér, amit (általam eléggé el nem itélhetõ módon csak) éjjel adnak hetente egyszer, ami szintén nem az idealizált E.R. kórházi világot mutatja.
Miért voltak ezek sikeresek? Mert nem a régi orvosi és nõvéri sablonokat veszik elõ, hanem karakterek vannak.
Az ember karakter, egyéniség ("mi mind egyéniségek vagyunk" - hangoztatja a tömeg a Monty Python féle Brian életében), igen, vannak egyéni emberek akiket utálunk, mégis érdemesek valamire.

House ötlete Sherlock Holmes ötletébõl jött, ezt a produkció, az írói stáb sem tagadja, sõt, emlegetik, nem véletlen House lakáscíme (221 Baker Street). Ilyen szempontból mondhatja valaki, hogy nem eredeti.
De akkor mi az eredeti?
Mindent vezessünk vissza Hamletre, vagy korábbra, Oidipuszra?

Örüljünk, hogy egy jó sorozat színesítette az egyre szürkülõ kertévé palettát, és adjon Isten még hosszú motorutat és sok benzint House-nak és Wilsonnak a hídon túl.
Mihalion 2012 nov. 08. - 13:33:16
(5395/5524)
House véget ért.
Sajnálom hogy vége mert fáradt napokon mikor haza jöttöm a melóból szerdánként House poénjaitól mindig jobban éreztem magam.
A Befejezõ rész szuperre sikerült...igaz nekem is hiányzott belõle Lisa.
De a lényeg mindenki ott volt a végén.
Chase is meg kapta amire nagyon vágyott egy saját team-re.
House meg mindenkit átverve megmenekül és Wilsonnal marad.
Ez egy jó befejezés lett..csak aszt sajnálom hogy jövõhét szerdától már nem fogom látni a TV2-ön.
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 12:34:51 10/10
(5394/5524)
Roxer: ez nem filléreskedés. Itt súlyos összegekrõl van szó, és másrészt ez az õ munkájuk, meghúzzák a határt valahol. Nyilván Lisa próbált kemény lenni. Rossz nyelvek szerint Laurie-val történt félresikerült off-screen flörtje is közrejátszott, de ez pletyka (Hollywood Gossip). Amennyire én tudom (de ez mind pletyka, mert ezek üzleti titkok) itt is volt aki kvázi ingyen jött vissza (azért kvázi, mert az amerikai színész "guild" nem enged ingyen fellépést, ilyenkor vagy minimálösszeget kérnek, vagy a kapott pénzt jótékony célra ajánlják fel, mint Bruce Willis vagy Travolta szokták néha), és volt aki normál gázsit, és volt - megint pletyka szerint - aki Laurie-val egyenlõ (emelt) gázsit kért, ilyen lett volna Lisa. Itt nem csak a pénzrõl van szó, hanem a további karrierrõl is. A producer megnézi, hogy az adott színész mennyiért mit vállalt el eddig. Lisa nem élvonalbeli, szerintem így próbálta picit feltornázni az árfolyamát, istenem, ez nem jött be neki. Ennyi az én tudomásom.
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 12:08:21 10/10
(5393/5524)
imre, én is így gondolom. Ági honlapján is (ami a legmérvadóbb Magyarországon amit ismerek, bár én is akartam indítani egyet de agi után nincs értelme), szerepelnek interjúk, megjegyzések, cikkek, hogy az utolsó részek körül pénzügyi viták voltak. Nem arról volt szó, tudtommal (de Ági nyilván kijavít), hogy Lisa sokat kért volna, hanem eredetileg nem ment bele egy gázsicsökkentésbe. Kb. a 6. évad körül csökkent a nézettség, csökkenteni kívánta a produkció a gázsikat is, kivéve Houset-t. Õ sem kapott többet (Laurie), csak meghagyták. az összes többiét csökkentették x százalékkal (nem írok le számot, mert Ági bele fog kötni). Tudtommal Lisa Edelstein viszont kötötte az ebet a karóhoz, hogy õ kapjon ugyanannyit, mint Laurie. A producerek ebbe nem mentek bele, fõleg mikor hosszas vita után végül Wilson (R.S.L.) is aláírta a gázsi csökkentést. Erre Lisa megorrolt, és nem járult hozzá, hogy bármilyen formában megjelenjen a záró epizódban. (Én több tucat Hollywoodi pletykalapot olvasok, ez egy kilúgozott átlag vélemény.)

Az, hogy az árnyék House vagy nem, lehet vitatni. A hivatalos forgatókönyvet nem ismerem, de ezt a záró részt mindenki azért dicséri, mert sok kérdést nyitva hagy. (Ha jól emlékszem, a Variety szavazta meg minden idõk legjobb záró epizódjai közül a 3. helyre, de Ági biztos kijavít.)

A történek logikájába belefér, hogy House elviszi a még nem halott de már haldokló embert a házba, ami kigyullad, közben (de nem a tûztõl) meghal a páciens, és hogy kinek az árnyéka... ezek után mellékes, szerintem.
Ez az epizód (mely Amerikában mellesleg az egész országban az adott idõsáv legnézettebb epizódja volt) szerintem tökéletesen megkomponált, kellõ rejtélyt és kellõ szépséget hagy maga után.

Nem kell annyira törni a fejünket azon, hogy pontosan kinek az árnyéka, és hogy jutott be a kórházba, stb.... ez az epizód már súrolja a német expresszionalista filmek határát, és a záró kép, amikor (nem véletlenül) hídon motoroznak át valahová a ragyogó napvilágba, szerintem tanítandó.

És még egyszer a zene. New Orleans-i stílusú jazz, a szövege (kb. , saját SZABAD fordításomban): "Élvezd az életed/ sokkal rövidebb, mint ahogy te most képzeled/ két méterrel a föld alatt / nehezen száll messzire a képzelet."
(Mondom, ez dalfordítás, természetesen nem szó szerint.)
8/10
Roxer 2012 nov. 08. - 11:58:41 8/10
(5392/5524)
Én konkrétan a képes sztorira gondolok! Amúgy nem, õ nem akart túl sokat,mindössze nem ment bele,hogy a fizetését csökkentsék! Ami teljesen érthetõ valahol,de azért azt mindenki tudta,hogy ez nem csak a pénzrõl szólt,volt ott más is a háttérben!Ezért nem volt a 8.évadban!De ez a szerep elég sokat jelentett neki,mindig õ volt a leglelkesebb ha valahol meg kellett jelenni a sorozatot képviselve!Tehát kétlem,hogy ha felkérik az utolsó részre és más akadály nem lett volna, akkor neki áll filléreskedni!
Peppo 2012 nov. 08. - 11:46:43
(5391/5524)
Ennek is vége lett. Hiányozni fog, mert jó kis sorozat volt, bár az utolsó évadon már tényleg nagyon érezni lehetett az erõlködést. A záróepizód viszont jól sikerült.

Kíváncsi vagyok, ezután H. L. milyen szerepekben tûnik fel, mert House talán túlságosan is el lett találva, ebbõl a skatulyából kitörni nem könnyû. Akkor sem, ha igazából nem ma kezdte a szakmát, csak messze ez a legismertebb szerepe.

10/10, mert annak ellenére, hogy nem rajongok a kórházsorozatokért, ez nagyon tetszett.
10/10
pardiimre 2012 nov. 08. - 11:31:44 10/10
(5390/5524)
Az árnyék szerintem House. Csak õ sokkal hátrébb van, mint ahonnan leomlik az égõ fa.(optikai csalódás, simán benne van) Az nem is problémám, hanem az a hulla reggel. Hisz nem volt utalás, hogy végül meghalt az ember. Kivették belõle a gyökeret és annyi. Aztán persze lehet, hogy mégis betartotta az ígéretét Housenak és túllõtte magát.
10/10
pardiimre 2012 nov. 08. - 11:27:58 10/10
(5389/5524)
Én is olvastam már róla, hogy Edelstein túl sokat akart, ezért is nem szerepelt már a 8. évadban sem, és gondolom ezért nem szerepelt az utolsó rész(ek)ben...
8/10
Roxer 2012 nov. 08. - 09:58:48 8/10
(5388/5524)
Valóban kár és nagy hiba,hogy Lisa nem volt benne,de azt már többször is észrevettem,hogy a képzelõerõd túl nagy!Mert egyrészt nem tudni pontosan miért nem volt benne,ilyen fényképes verzióról se hallott senki rajtad kívül,pedig minden House és Lisa Edelsteinnel kapcsolatos oldalon ott vagyok!!De ha dobsz egy forrást,máris elhiszem!
8/10
Roxer 2012 nov. 08. - 09:56:30 8/10 Előzmény Cheer
(5387/5524)
Akkor nem figyeltél eléggé,mert most ugyan boldogság van,de aztán mi lesz 5 hónap múlva,amikor Wilson meghal és House egyedül marad úgy,hogy hivatalosan õ is halott!Szóval ez tipikusan találd ki mi a vége befejezés volt!
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 09:24:37 10/10
(5386/5524)
..bocs, az elõzõhöz Áginak: a Longman Dictionary of Contemporary English szerint a "die" forma valóban inkább "Am. Engl." ként, tehát amerikanizmusként van megjelölve, de használatos (nem veszett ki, mint a trousers stb. egyes száma). Nyilván engem befolyásolt a két éves amerikai tartózkodásom, ezért ugrik be. De használatos.
Másrészt, ha viszont nem használatos, akkor nincs értelme.
Harmadrészt, még ha el is felejtenénk ezt a jelentést, a szleng, illetve bizonyos esetekben a die egyenértéküen a death szóval halált jelent, akkor viszont "Mindenki halála".
Negyedrészt, akármennyire is "ott emberek dolgoznak, vétenek hibát" stb, nem túl nagy fáradtság kimásolni az eredeti címet és kész. Átírni másra nagyobb fáradtság. Ezek szerint munkamániás emberek, akik meg akarják reformálni az angol nyelvet.
Ötödrészt, nem véletlen ez a címe angolul, mert így kerek, ugyanis az elsõ rész (nyilván jól tudod) címe volt:
"Everybody Lies" az utolsóé "Everybody Dies". Így kerek. És az elsõé nem az volt, hogy Everybody's Lie.
Bocs, de mint mondtam a nyelv (köztük az angol) elég érzékeny pontom.

Ami a hullát érinti, itt már tényleg csak körítés az egész. Nyilván az utolsó beteg hullája volt, aki magára vállalta a tettet, mielõtt Foremanék odarohantak volna, õ valahogy kitámasztotta a holttestet, bejutott a kórházba (akárhogy is, eddig is oda jutott be ahová akart), kicserélte a fogászati röntgent, szándékosan otthagyta Foremannek a belépõkártyáját, és elmotorozott a lenyugvó napba Wilsonnal mint a cowboyok fehér lovon (ez hozzá illõ volt.) Lehet, hogy vannak benne nem világos logikai pontok, de itt már tényleg nem kell ezeken fennakadni. Az idõsíkok teljesen összecsúsznak, a reál idõ lényegében csak House az égõ házban (a kórházas jelenetei emlékezések és hallucinációk), illetve Forman és Wilson House-keresése, majd a temetés és utána a motor. Az összecsúszott idõsíkok miatt tényleg nem teljesen tiszta mikor és honnét és milyen hulla kerül oda, aminek árnyékát látják Formanék, lehet, hogy az még House, csak hátramegy, és míg a tûzoltás folyik, addig oson be a kórházba.
...De egyébként ez már mindegy. "A halál mindent megváltoztat." A rák unalmas. És mindenki hazudik.
10/10
-greghouse- 2012 nov. 08. - 09:03:38 10/10
(5385/5524)
Ági: én igazán nem akarok veled vitatkozni, de most muszáj, mert érzékeny pontomhoz nyúltál, az angol nyelvhez. A "dice" azért használatos, mert az a TÖBBES SZÁMA az eredetileg egyes számú szónak. Más kérdés, hogy mivel a szerencsejátékot két kockával játszák, ott többes számot használnak, (eredetileg "a pair of dice"), de az egyes szám "die", bár ritkán használatos.
E tekintetben ajánlom figylmedbe az Országh-féle nagyszótárt:
"die(1): n,(1) (pl.: dice) (játék)kocka, ...., 'the die is cast' a kocka el van vetve..."
(Országh László: Angol-magyar nagyszótár, Budapest, Akadémiai Kiadó 1990, p. 513.)
....De ha ez nem elég:
"die (1) n. 1. (pl. dice, freq. used as sing.) Small cube with faces marked with 1-6 spots, thrown from box or hand in games of chance..."
The English Illustrated Dictionary, Oxford University Press, 1986.

Õvelük vitatkozz, légy szíves, ha nekem nem hiszel.