Téma: Donnie Darko

10/10
Moz-art 2013 márc. 18. - 16:50:44 10/10
(325/425)
Elég 3x látni ahhoz hogy megértsd nagyjából a filmet. A maradékot meg a DVD kiadáshoz adott füzetecskébõl meglehet tudni. De ha a rendezõi változatot látod elsõre megérted, de úgy szerintem elveszíti a misztikumát.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTAqBelGLU4WVsikSMuGHTWUPeYwQ0f0oWIAZGoitFROqlzHVcU
10/10
Moz-art 2013 márc. 17. - 10:38:52 10/10
(324/425)
Köszönöm, én is több nap alatt hoztam össze azt az elbeszélést. Nagyon nagy hatással volt rám a film és még most is libabõrös leszek ha végignézem.
10/10
Viktor6665 2013 márc. 17. - 02:22:50 10/10
(323/425)
Érdekes elgondolás Moz-art, nekem teljesen más jött le a filmbõl. De nem hinném, hogy ilyen logikusan és összeszedetten le tudnám írni, ahogy te tetted.
10/10
Moz-art 2013 márc. 04. - 16:48:13 10/10
(322/425)
Köszi. Nekem is örök rejtély marad. :)
10/10
PotykaPal 2013 márc. 04. - 01:35:18 10/10 Előzmény Moz-art
(321/425)
Szia! Elolvastam a profilodban a film értelmezését, nagyon jó szemszögbõl látod a dolgokat, de nekem az a mosoly az elején örök rejtély marad.
10/10
Moz-art 2013 márc. 03. - 12:09:04 10/10 Előzmény PotykaPal
(320/425)
***SPOILER***

Nekem mikor én is elkezdtem értelmezni a filmet furcsa volt, de nekem az is hogy miért járogat alva már a nyúl elõtt is Donnie. Talán tudat alatt vezette valami felsõbbrendû lény.

Szerintem, azért mosolygott mert mikor felébredt rádöbbent ismét arra, hogy valami oda vezette, pontosabban tudat alatt tehát alva járva meglátta a mellkasából kiálló lándzsát, ami éppen a hegyoromra vezette ahova a film végén is eljön, ahol valami történni fog.

Másrészt egy fajta rejtélyesség is van abban a mosolyban. :)

***SPOILER VÉGE***
10/10
PotykaPal 2013 márc. 02. - 17:04:16 10/10
(319/425)
Egy valamit magyarázzon meg nekem valaki. Miért mosolyog Donnie a film elején, a nyitó jelenetnél, mikor felébred a kövesúton? Valamiért az nekem nem illik bele az eddigi magyarázatokba. Valami jelentése van neki, mint ahogyan a film végén is nevet Donnie, miután visszautazott a portálon a szobájába.
10/10
PotykaPal 2013 febr. 28. - 00:39:03 10/10
(318/425)
Én most láttam a filmet. Egy fórum olvasgatása közben egy kommentelõ véleményében olvastam a címet. Utánaolvastam/beszereztem/megnéztem. 15 perce fejeztem be, de még mindig a hatása alatt vagyok. Az egész annyira ködös, még meg kell néznem majd újra, hogy teljesen értsem. Ez a film tökéletesen kidolgozott, olyan témát feszeget, ami engem is nagyon érdekel. Van-e sorsunk? A sorsunkat ki lehet-e játszani? Idõutazás? Isten? ÁÁÁ nagyszerû. Mindenkinek csak ajánlani tudom, bár valószínûleg, aki itt olvasgat az már látta a filmet.
Csonger 2013 febr. 05. - 11:15:54
(317/425)
Ez egy hátborzongató film. Az elejétõl a végéig libabõrös volt a hátam. De nem tudom miért, hiszen nem egy ijesztgetõs film ez. Talán a zene miatt.

Viszont sajnos nem teljesen világos, hogy akkor most végül is mi van.
Gondolat98 2013 jan. 18. - 13:43:47
(316/425)
Amint vége lett a filmnek, még fél órán keresztül csak ültem, bámultam magam elé. A stáblista már rég lement, de az agyam egyre csak kattogott.
Hihetetlen. Már több, mint fél éve láttam, de még mindig kiráz a hideg, ha a film zsenialitására gondolok. Hogy az elsõ másfél órában szinte semmit nem tudsz, a fejedben egyre csak a "Most mi van????" kérdés motoszkál, aztán az utolsó két percben hirtelen mindenre fény derül.
Mindazonáltal teljes mértékben megértem azokat a véleményeket is, miszerint valaki "inkább nézi száradni a festéket a falon, mint hogy ezt újra megnézze". Ebbõl látszik ugyanis, hogy mennyire karakteres ez a film. És igen, ez bizony azzal jár, hogy nagyon "végletes" kritikákat kap.
10/10
Moz-art 2013 jan. 14. - 23:17:59 10/10
(315/425)
Köszönöm a korrigálást.

Igen, ez egy érdekes kérdés. Miért kereste a szüleit, de ez sose fog kiderülni. :)
10/10
Spiler01 2013 jan. 14. - 22:20:16 10/10 Előzmény Moz-art
(314/425)
Heló, elolvastam a te verziódat is, és tetszik is, csak én nem akartam ennyire túlbonyolítani. Egyébként Donnie barátnõjét Gretchen Ross-nak hívják, nem Rose-nak (gondolom elírtad), csak kicsit zavaró, mert Donnie anyját hívják Rose-nak. :)

SPOILER

A kommented alapján kicsit átgondoltam a 3. kérdésemre a választ.

- Kérdés: Donnie miért szed gyógyszert?
- Válasz: A szülei nem tudják elfogadni, hogy a fiuk más, ezért elviszik pszichiáterhez. A pszichiáter tudja hogy Donnie normális, ezért nem ad neki gyógyszert, de azt is tudja hogy a szülei nem fogadnák el ezt a választ, ezért ad neki placebót. Amikor a szülei elmennek a pszichiáterhez, hogy megkérdezzék, hogy mit gondol a fiukról, akkor nem mondhatja hogy hatásosak a gyógyszerek, mert akkor a szülei csodálkoznának, hogy miért nincs mégse semmi változás, ezért mondja azt, hogy szeretné emelni a gyógyszeradagját (és nem azért mert kihasználja õket, ahogy korábban írtam), mert a szülei ezt a választ elfogadják. Késõbb Donnie-nak el is mondja, hogy normális, mert ezt nem árt ha tudja magáról. De ha már Donnie tudja, hogy placebót szed, akkor ezt bármikor elmondhatja a szüleinek. A film végén a pszichiáter hívja Donnie szüleit, talán elakarja mondani nekik is az igazat, csak õk nincsenek otthon. Bár elvileg nem ezért hívja õket, hanem hogy elmondja azt amit Donnie tett. (az iskola elárasztása, gyújtogatás)

SPOILER VÉGE
10/10
Moz-art 2013 jan. 14. - 09:18:24 10/10
(313/425)
Szia, teljesen jó amit írtál a második verziónak. Egyszerû ugyan de érthetõ. (Ajánlom az enyémet is olvasd el, a profilomban van. :D)

***SPOILER***

3/c. Azért mondja el neki, hogy tudja hogy normális, csak egyszerûen más, és még a saját szülei se tudják elfogadni ezt a másságát. A másik válasz esetleg, hogy akkor hogyan tudnánk meg hogy placebót szed. :)

Olvastam egy külföldi oldalon, hogy mi történik miután meghal Donnie, csak azt nem tudom a forrást honnan vette, de aszerint Cunningham öngyilkos lesz, csak azt nem tudom már mikor. Valamint ha hihetünk az eleve elrendelés elvében akkor a házára ugyanúgy fény derül akár felgyújtják akár nem.

***SPOILER VÉGE***
10/10
Spiler01 2013 jan. 14. - 01:34:42 10/10
(312/425)
Hatalmas film! Ezért gondoltam hogy leírom én is a véleményemet.

SPOILER

Amikor elõször megnéztem, összeakartam rakni egy ''lehetséges'' verziót. (Isten és idõutazás nélkül)
- Verzió1: Donnie fekszik az ágyán és megálmodja/látja hogy mi fog történni és ott marad, vagy azért mert hülyeségnek gondolja és azt hiszi hogy reggel fel fog ébredni, vagy azért mert elhiszi és inkább õ hal meg az anyja, a húga és Gretchen helyett.
(Bár ehhez szükséges a jövõbelátás, ami szintén nem ''lehetséges''. De az is lehet hogy a hajtómû lezuhanása csak egy megérzés, ami pont bejön, de utána máshogy történnek a dolgok, pl megtalálják a lezuhant repülõ többi részét is.)

És ez a jelenlegi verzióm a filmrõl.
- Verzió2: Donnie-nak aznap este meg kell halnia (így kell lennie). Ha nincs ''Frank'' akkor Donnie meg is hal, ''Frank-et'' ''Isten'' küldi, de nem az a célja hogy megmentse Donnie-t, hanem hogy megértesse vele, hogy miért kell meghalnia. (Elárasztja a sulit vízzel -> összejön Gretchen-nel -> Gretchen meghal. Felgyújtja Cunningham házát -> az anyja megy a lányokkal a fellépésre -> sietnek haza -> lezuhan a repülõ, amivel utaznak.) Donnie így boldogan hal meg, a szerettei helyett.
(Szerintem ezt a kutyás sztori is igazolja: ,,Eszembe jutott a kutyám, Callie. 8 éves voltam, mikor meghalt. A tornác alá mászott, azért hogy... (meghaljon...) egyedül legyen...'' Donnie pedig a házban marad, azért hogy egyedül õ haljon meg, másoknak ne kelljen.)

Elsõ megnézés után volt pár kérdésem a filmmel kapcsolatban, amik közül párra azóta már válaszom is van:

1. Kérdés: Mit keres ott Gretchen okt. 2-án? (a film végén) Azért volt ez furcsa, mert suliba csak 3-án megy, és mondja hogy most költöztek ide...
1. Válasz: 1988. okt. 2-a vasárnap volt. Szóval lehetséges hogy szombaton odaköltöztek, vasárnap reggel ott biciklizik és hétfõn megy suliba.

2. Kérdés: Mit keres a 2 srác Halálnagyi házában?
2. Válasz: Lopni mentek.
- Donnie anyja: ,,Tele van pénzzel.'' (Halálnagyira mondja)
- Donnie apja: ,,A gyerekek folyton odajártak, hátha ellophatnak tõle valamit.'' (szintén Halálnagyira)
- Donnie: ,,Ezek imádnak lopni.'' (A 2 srácra mondja, Gretchen-nek)

3./a Kérdés: Donnie miért szed gyógyszert?
3./a Válasz: Talán mert érzelmi problémái vannak (ezt õ mondja magáról), vagy mert korábban felgyújtott egy házat, és talán ezért kell szednie valami nyugtatót vagy ilyesmi.
3./b Kérdés: ,,Abbahagyhatod a gyógyszereid szedését, csak placebók, vizet tartalmazó tabletták.'' (Ezt a pszichiátere mondja neki, az egyik kimaradt jelenetben.) Ha nincs semmi hatása akkor miért akarják hogy szedje?
3./b Válasz: Talán úgy gondolják ha szedi a gyógyszert, akkor hinni fog abban hogy ettõl megszûnnek az érzelmi problémái, és már ettõl a hittél megszûnnek.
3./c Kérdés: Ha nincs semmi hatása akkor miért mondja a pszichiáter Donnie szüleinek hogy ,,Szeretném emelni a gyógyszeradagját.''?
3./c Válasz: Talán Donnie szülei nem is tudnak róla, hogy Donnie placebót szed, és a pszichiáter csak kihasználja õket. (?) Bár akkor miért mondaná el Donnie-nak...

4. Kérdés: Akkor az a repülõ a jövõben így is le fog zuhanni?
4. Válasz: Szerintem igen... csak így nem lesz rajta Donnie anyja, mert Cunningham megy a lányokkal, és nem lesz rajta a húga sem, mert nem fognak sietni és késõbb utaznak haza.


Van az egyik kimaradt jelenetben egy mondat, amit Karen mond Donnie-nak, és csak azért írom ide, mert tetszik nekem:
- ,,Manapság a gyerekeknek kell megmenteniük magukat, mert a szülõknek gõzük sincs.''

SPOILER VÉGE

Még annyit hogy az S. Darko-t nem ajánlom senkinek. A Memento-t viszont igen, más témájú film, de azon is lehet agyalni...
10/10
Moz-art 2013 jan. 09. - 14:20:39 10/10 Előzmény ad mala
(311/425)
Richard Kelly mentségére szóljon, hogy a vagy 20 kivágott jelenetet a stúdió(k) pl. Newmarket films vágatta ki, a rendezõi kommentárral ellátott jelenetek közül elég sokban panaszkodik a rendezõ, hogy ezt meg ezt a jelenetet meg kellett volna hagyni.
A rendezõi változat meg túl szájbarágós, emiatt az elsõre érthetõ is szinte. A kettõ között kellett volna egy arany középút. :)
ad mala 2013 jan. 08. - 13:04:52
(310/425)
http://www.imdb.com/title/tt0042546/

movie connections: Barátom, Harvey...:)

Hát igen, csodálkoztam volna ha nem jelzik. Arról inkább ne beszüljünk, mennyivel egészségesebb ez a régi film, mint a D.D. Remek film, de ez a mûskizo emós mûtársadalomkritikus erõltetett szplín, amit ez a Jake gyerek tol, az csak idegesítõ és persze ez a direkt rejtélyeskedés hogy na majd ettõl lesz kult, hogy senki nem érti mirõl is van szó, meg hogy most akkor mi is lett, a lényeg úgyis az hogy Jake olyan kis szomorú... Beteges az amerikai kertvárosi élet, de azért ne tegyünk már úgy, mintha az lenne a Föld legmételyesebb helye, csak azért mert kicsit azért irigykedünk is.
10/10
Moz-art 2013 jan. 08. - 09:28:38 10/10
(309/425)
Én összesen 4x láttam és napokig filóztam rajta. :)
M.Zs.F 2013 jan. 08. - 00:27:35 Előzmény phoward_89
(308/425)
Ugyanaz az érzésem mint kedves hozzászóló-kispajtásomnak, és már kétszer láttam, de még mindig nem értem a lényeget. Értem Én hogy kultuszfilm, meg azt is hogy meg lehet érteni, de hányszor kell ezt megnézni vajh'....?
10/10
Moz-art 2013 jan. 03. - 17:36:42 10/10
(307/425)
***SPOILER***

Elõször is semmiféle féreglyukba hajtás nincs semmiféle kocsival. A 28. napon vissza kell juttatni a hajtómûvet, miután vissza juttatta Donnie egy féregjáratot nyitva, a Tangens Univerzum megszûnik létezni és pereg tovább az Elsõdleges Univerzum mintha mi sem történt volna. Azért Donnie szobájába vagyunk mert a történet szempontjából fontos ugyanis Donnie bárhová és bármikor visszaküldhette volna a tárgyat de õ magára ejtette aznap.

Az eleve elrendelés miatt így is úgyis meghal Gretchen de így még van esély arra hogy elkerülhetõ a halála, mert ha életben marad biztos találkozik vele valahogy és meghal.

Az elv mûködésére pedig a mellkasból kiálló lándzsák szolgáltatnak bizonyítékot. Azt az utat mutatják amit isten vagy valami felsõbbrendû dolog elõre meghatározott.

Donnie & Pomeroy párbeszéde: (részlet)
"Donnie: Minden élõlény egy adott úton halad. Ha láthatnánk ezt az utat, vagy csatornát
akkor a jövõbe látnánk, nem? Az már az idõutazás egy formája lenne."

***SPOILER VÉGE***
Drogba56 2013 jan. 03. - 16:05:54
(306/425)
SPOILER!

Nem olvastam végig a több száz hozzászólást, és jómagam az eredeti és nem a rendezõi változatot láttam, szóval meglehet, hogy egy-két információról lemaradtam, de valaki leírná nekem, hogy ez a "Gretchen és Frank így is úgy is meghal" dolog honnan jött? Szerintem azzal, hogy a film végén belehajt a féregjáratba és ezáltal idõt utazik hogy bennmaradjon a szobájában (tehát hogy meghaljon és ezáltal ne ismerje meg a barátnõjét, akit így tulajdonképpen megment a haláltól) pontosan az eleve elrendelés ellen tesz, hiszen megtehette volna, hogy az autóban ülve, Gretchen holtteste mellett siránkozik, de nem tette, mert akkor és ott VÁLASZTHATOTT. Szerintem ez a lényeg, bár nem ismerem azokat az esetleges plusz információkat, melyekkel más hozzászólók rendelkezhetnek.