Edmond Dantes 2014 febr. 11. - 22:20:30 Előzmény Johann
(20/40)
Johann, Johann, irrrgum és burrrgum! Megbeszéltük már itt-ott h nem politizálunk. Én a régvolt fiatalkori emlékemet jegyeztem le, nem többet, nem kevesebbet. Uraságod pedig -na jóóó, mint rendesen- piffeg és puffog...meg olyasmit álmodik az emlékeim közé, ami ott nincs, le se írom, ölég volt egyszer olvasni, tõled, öntõl. Nem kérek belém magyarázást, fõleg, ismétlem, ami nincs, nem valós. Ha ismerném a mûvészt, neki is valszeg azt mondanám, amit írtam lentebb: amikor, amikben láttam, abból egy jó külsejû, jó képességû színész emléke maradt meg bennem. Háttér infóim nem voltak, azzal h te-ön-kegyed utólag könnyeket hullajt(asz) érte, sajnos nem segít rajta, viszont hamis, mert nem saját emlékeken-élményeken alapul, hanem utólagos olvasmányokon.
10/10
Johann 2014 febr. 11. - 21:06:32 10/10
(19/40)
Adott egy közöttünk élõ '56-os hõs, aki szó szerint az életét adta a haza szabadságáért; csodával határos módon visszajött a klinikai halál állapotából, de a lövedékek szilánkjai a mai napig a fejében vannak... Akit, nem sokkal azután, hogy a sortüzet (ilyen módon mégis) túlélte, újra félholtra verték a kommunista pribékek. Aki hónapokig kómában feküdt, hogy aztán - "jó" érzékkel - 1957. május 1-én engedjék ki a kórházból: hogy szembesüljön a letaglózó realitással: Kádárék - akasztófaerdõre alapozott - triumfálásával. (Megrendítõ, ahogyan aznapi óriási fájdalmáról beszél ebben a beszélgetésben.) Mindezek után nem túl meglepõ, hogy nem fut(hat)ott be nagy karriert színészként. Lényegében egy jelentõs filmszerepérõl tud a nagyérdemû (már amennyire tud), a nagy sikerû 80 huszárról. De hiába jósoltak neki akkor (1978-ban) szép filmes jövõt - utána alig-alig kapott lehetõséget a filmvásznon. És õ ezt elõre érezte: pontosan tudta, hogyan mûködött az akkori államgépezet, s hogy az igazán nagy siker számára nem engedélyezett. Ahogyan minderrõl ezen a felvételen is részletesen szót ejt.
Színházban sem futhatta be azt a karriert, ami tehetsége alapján megillette volna. (Igazából a mai pesti színházi életben is leginkább csak azért lehet jelen, mert az Újszínházban Dörner fõrendezõként számít rá.)
Ezek után ilyen bejegyzést írni ide... Legalábbis tapintatlan, rossz ízû dolog. Ezzel a hozzászólással egészen leleplezõdött elõttem, tisztelt Edmond Dantes! Önnek szemmel láthatóan fontosabb a kommunista diktatúra (kulturális politikájának) a mentegetése, mint a szolidaritás egy ilyen tragikus sorsú, idõs mûvésszel. (Amit itt megfogalmaz, az jóformán a Dózsa László által megélt "tûrt" státus kétségbevonása...) Mindez szerintem önmagáért beszél...
Edmond Dantes 2014 febr. 11. - 10:55:31
(18/40)
Tinédzser és azt követõ éveimben számos darabban láttam a Madáchban, ahol ismert és -bár díjakkal akkor még nem- elismert mûvész volt akkor is. Semmit nem lehetett tudni róla 1956-tal kapcsolatban, legalábbis kívülállóként és nem úgy tûnt h bármiben is hendikeppes lenne. Jó külsejû, feltörekvõ fiatal színész volt.
10/10
Johann 2014 febr. 10. - 23:00:20 10/10
(17/40)
Bõ 20 perces beszélgetés Dózsa Lászlóval, gyermekkoráról, '56-ról, életérõl, (klinikai) haláláról, szerepeirõl:
http://www.mediaklikk.hu/2014/02/07/arcvonasok-dozsa-laszlo-szinmuvesz/
Ajánlom!
10/10
Johann 2013 okt. 12. - 10:53:31 10/10
(16/40)
Isten éltesse Dózsa Lászlót születésnapján! Hálásan köszönjük a sok remek alakítást és rendezést, az Újpest Színházért végzett áldozatos munkáját! Kívánjuk a legjobbakat, egészséget, boldogságot!
10/10
Johann 2012 dec. 07. - 18:49:21 10/10 Előzmény Hyena13
(15/40)
Örülök, hogy ebben egyetértünk! Ahogyan írtam is, én nem csak a színmûvészt tisztelem Dózsa Lászlóban, hanem a rendezõt, a dalszerzõt, (csúnya szóval) a színházcsinálót és - nem utolsó sorban - az '56-os hõst is. Hihetetlenül értékes munkának tartom, amit az elmúlt években (többekkel együtt) az Újpest Színházért végeztek. Sok helyi idõs (és nem idõs) embernek hozták "házhoz" a színházat Újpestre. És kifejezetten jó szemmel, igényesen válogatták a darabokat a különféle mûfajok közül (drámától a tragikomédiáig). S tegyük rögtön hozzá: jóformán kivétel nélkül magyar szerzõk mûveit állították színpadra. (Tulajdonképpen ugyanazt a koncepciót követve, amit most Dörnerék "nagyban" valósítanak meg az Új Színházban. A magam részérõl nem is értem, miért nem viszik át egyik-másik korábbi Újpest Színházas produkciót a mostani Új Színházba.)
Hogy ne lehessen teljes az örömöm, sajnos a port.hu sokszor nem jeleníti meg az Újpest Színház aktuális mûsorát. Most se. A szokásos "Információink szerint ebben az idõpontban nincsenek események." szöveget szerepeltetik az Újpest Színház mûsorának a helyén. Ami engem most a leginkább azért zavar, mert lassan egy hete, hogy elküldtem nekik a következõ elõadást, kérve, hogy jelenítsék meg... szóval ez a mondat konkrétan nem igaz!
Az ünnepi készülethez igazodva egy élõzenés Székely betlehemes lesz látható az Újpest Színházban december 15-én 19 órakor. Az érdeklõdõk itt találhatnak további részleteket: http://ujkk.hu/1/index.php/ady/ujpest-szinhaz/19-betlehemes.html
Szinte biztosan megnézem! De lehet, hogy inkább azt kéne írnom: "részt veszek rajta".
10/10
Hyena13 2012 dec. 01. - 23:38:42 10/10 Előzmény Johann
(14/40)
Én is nagyon örülök, zseniális színésznek tartom.
10/10
Johann 2012 okt. 12. - 14:58:09 10/10
(13/40)
Isten éltesse sokáig a ma 70 éves Dózsa Lászlót!
Boldog születésnapot kívánok neki, és remélem, hogy még nagyon sokszor láthatjuk színpadon!
Hálás vagyok a sorsnak, hogy hallhattam õt verset szavalni (Pozsgai Zsolt Vérbõl az ének c. költeményét Dózsa László elõadásában hallani kell!), láthattam több színdarabban szerepelni s az õ rendezésében csodálhattam Sarkadi Imre Elveszett paradicsomát vagy éppen Gyurkovics Tibor Nagyvizitjét.
Még egyszer kívánok sok boldogságot a közöttünk élõ '56-os hõsnek, az érdemes mûvésznek, s egyszerûen: egy igaz, jó embernek, Dózsa Lászlónak!
10/10
Johann 2011 dec. 07. - 21:18:42 10/10 Előzmény vénasszonyok_nyara
(12/40)
Egy kép a Nagy Imre Érdemrend átadásáról.
10/10
Johann 2011 dec. 02. - 14:54:33 10/10 Előzmény vénasszonyok_nyara
(11/40)
Egyébként, ha érdekel, hogy kik álltak még ki Dörner György kinevezése mellett, akkor érdemes nézegetned azt az oldalt, ahol Dózsa László és Harsányi Gábor nyilatkozata is olvasható. Számos más színmûvész támogató véleménye is megtalálható ott, olyan neves személyiségeké is, mint Koncz Gábor, Szarvas József, Szersén Gyula vagy Bucz Hunor (utóbbi a Térszínház alapítója, igazgatója, rendezõje). Úgy látom, idõrõl-idõre frissítik, bõvítik is.
vénasszonyok_nyara 2011 nov. 30. - 00:12:00 Előzmény Johann
(10/40)
Én is szívbõl gratulálok a kitüntetéshez!
10/10
Johann 2011 nov. 29. - 20:50:57 10/10
(9/40)
Én csak így, több mint egy hónap késéssel értesültem errõl az örömteli hírrõl:

"Magyarország köztársasági elnöke - Magyarország miniszterelnökének elõterjesztésére - a Nagy Imre Érdemrend kitüntetést adományozta a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, a nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltoztatás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként Bácsi Józsefnek, Dózsa Lászlónak, Jecsmenik Andornak. Az állami kitüntetéseket az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulóján Navracsics Tibor adta át a Parlament Vadász termében."

Ezúton is szívbõl gratulálok Dózsa Lászlónak az újabb méltán elnyert kitüntetéshez! Aki ismeri életútját, 56-os szerepét, vagy akár jelenlegi áldozatos munkáját az Újpest Színház élén, pontosan tudhatja, hogy jobb helyre nem is kerülhetett volna a Nagy Imre Érdemrend! (Aki pedig nem ismeri Dózsa László sorsát, de kíváncsi rá, olvassa el a Borbély Lászlóval közösen jegyzett Bohóc vérben és vasban címû kötetet.)
10/10
Johann 2011 nov. 19. - 11:16:22 10/10 Előzmény vénasszonyok_nyara
(8/40)
Igazán nincs mit. Én egyébként nem lepõdtem meg annyira Harsányi Gábor véleményén. Hiszen õ maga is fõszerepet vállalt az Újpest Színház létrehozásában. Ennek az intézménynek a profilja pedig jóformán ugyanaz, mint a Dörner-féle Új Színházé lesz.

Ha valaki nem olvasta volna Harsányi Gábor nyilatkozatát az ügyben:
"Dörner György egy nagyszerû szakember, képzett, diplomás mûvész, megfelelõ életmûvel. Nem is értem, mi vele a probléma! Egy megfelelõ embert választottak ki erre a posztra. Azt gondolom, hogy elõbb-utóbb mindenki megnyugszik, és majd a közönség eldönti azt, hogy Dörner milyen színházat csinál. (...)
Egy nagyon szép programról van szó. A mi célkitûzéseink is hasonlóak, és úgy gondolom, hogyha minél több ilyen játszóhely lesz, annál gazdagabbá válik az új nemzedék. A magyar kultúra, a magyar irodalom hihetetlenül gazdag. Méltán világhírû, és csatlakozik bármely ország irodalmához. Gyönyörû a költészetünk, a magyar színpadi mûvek is csodásak. Mindennek újbóli felkarolása jeles és támogatandó. Fel kell mutatni, és színházba kell juttatni a jó kortárs nemzeti drámát, és örülünk annak, hogyha van olyan, aki egy igazi színházban – mert mi „csak” egy mûvelõdési központban játszunk –, a belvárosban tudja véghez vinni. Ehhez sok sikert kívánok!(...)
Igény van ezekre a nemzeti darabokra; a fiatalság is ki van éhezve a szép, a magyar drámákra. Hibás és aljas az a szemlélet, amikor elõre megmondjuk, a közönség majd elpártol, és senki sem kíváncsi az új mûsorrendre. Az összes színigazgatónak meg kell adni a lehetõséget, hogy bizonyítson. Így Dörner Györgynek is, hogy valósítsa meg ezt a szép programot. Mert igenis nagy igény van magyar mûvekre, és új írók „születésére”, bemutatkozására. Be kell mutatni azokat a tehetségeket, akik itt vannak közöttünk, de nem tudnak kibontakozni a falak miatt."
vénasszonyok_nyara 2011 nov. 07. - 16:21:21
(7/40)
Köszi szépen. Úgy látszik az ajvékolás nem hallatszik az égig. Dózsa 56-os múltját ismertem, de Harsányiról nem gondoltam volna, hogy ilyen karakánul kiáll Dörnerék mellett.
10/10
Johann 2011 nov. 07. - 16:12:54 10/10 Előzmény vénasszonyok_nyara
(6/40)
"Dózsa László érdemes mûvész, az Újpest Színház fõrendezõje: Nagyon örültem Tarlós István fõpolgármester úr döntésének, mert Csurka István, Dörner György és Pozsgai Zsolt egy fantasztikus triumvirátust alkotnak. Mindhárman nagyon tehetségesek és elkötelezettek a magyar dráma iránt. (...) Nem lepõdtem meg a támadásokon, azért sem, mert még mi is kaptunk belõle anno, hogy minek magyarkodunk, miért játszunk magyar drámát. Ha az nem tetszik a hangadóknak, amit mi csinálunk Újpesten, akkor hogyan is tetszene egy olyan színház nekik, aminek szellemi irányítója Csurka István? (...)
Nagyon megtévesztõ az, hogy kiírják: kilenc fõvárosi igazgató tiltakozik. S azt hiszik sokan, ez maga a szakma. Arról miért nem írnak, hogy van legalább 900 ember, szakmabeliek, olyanok, akik nem verik a mellüket, de örülnek ennek a változásnak. Végre szétrohad ez az elkorhadt nómenklatúra. Erre szükség van, mert a rendszerváltás elmaradt a fõvárosi színházaknál. Nézzük csak meg, kik tiltakoznak: olyanok, akik a magyar drámát és a magyar színházat tönkretették. Õk annyira elfogultak, hogy a mi Nagyvizit bemutatónk után azt írták le: Gyurkovics elavult. (...) Az irigységtõl nem látnak, elvakultak és pánikolnak, mert egy hídfõállást elveszítettek."
http://intendans.magyarforum.hu/dozsa_laszlo/

Vajon tényleg ez az oka, hogy az Újpest Színház egyetlen elõadása sem szerepel mostanában a port.hu-n?? (Többször felhívtam a szerkesztõség figyelmét a hiányosságokra, fórumhozzászólásban és elektronikus levélben is...)
vénasszonyok_nyara 2011 nov. 06. - 19:17:12 Előzmény Johann
(5/40)
Dózsa László (és Harsányi Gábor is) kiállt Dörner György kinevezése mellett...

Örömmel olvasom. Tudsz erre egy linket?
10/10
Johann 2011 nov. 05. - 17:45:50 10/10
(4/40)
November 12-én 19 órától az Újpest Színházban Sarkadi Imre Elveszett paradicsoma lesz újra látható, amit évek óta nagy sikerrel játszanak. Ezt a darabot Dózsa László rendezi.
Kár, hogy a port.hu fel sem tünteti ezt az elõadást. Mint ahogyan jelenleg az Újpest Színház semmilyen más elõadását sem. Csak remélni tudom, hogy mindez nem tudatos döntés eredménye és nincs összefüggésben azzal, hogy Dózsa László (és Harsányi Gábor is) kiállt Dörner György kinevezése mellett...
Mindenesetre ez egy nagyon szép darab, jó szereposztással. A benne itt-ott felcsendülõ dalt pedig maga Dózsa László szerezte.
Itt olvasható egy rövid kritika is az elõadásról, Pósa Zoltán tollából: http://mno.hu/migr_1834/a_megtalalt_paradicsom-246012
10/10
Johann 2011 márc. 31. - 20:36:46 10/10
(3/40)
Nagy örömöt jelentett számomra, hogy a március 15-i nemzeti ünnep kapcsán Érdemes Mûvész kitüntetõ címet kapott Dózsa László is! Számomra egyértelmû, hogy ezt õ már régen megérdemelte volna! Nyilvánvaló, hogy '90 elõtt '56-os múltja miatt nem jött szóba komolyabb elismerése, és milyen érdekes az élet, hogy utána is olyan sokáig kellett várni erre. (Talán tényleg most sikerül végrehajtani az igazi rendszerváltást?)

Színpadon láthatjuk a Turay Ida Színház által bemutatott Mici néni két élete címû vígjátékban (filmadaptációban), míg Sarkadi Imre Elveszett paradicsomát pedig õ rendezi. Ez utóbbi elõadást korábban az Újpest Színház mutatta be, most pedig a Száguldó Orfeum szervezésében Szentendrén, a PMK-ban láthatjuk majd azonos szereposztásban. Mégpedig most szombaton (április 2-án), 18:00-kor. Mindenkinek szeretettel ajánlom! Kiváló darab és rendezés!
(Nem értem, hogyan lehetséges, hogy errõl a bemutatóról a port.hu még mindig nem tud... A társulat hivatalos honlapján elég rég óta olvasható.)
10/10
Johann 2010 dec. 05. - 13:12:52 10/10
(2/40)
Én is nagyon tisztelem Õt. Egyrészt '56-os múltja miatt, másrészt a mûvészi munkássága miatt. Jelenleg az Újpest Színház fõrendezõje, ha jól tudom. Nemrégiben egy tévéinterjút láttam vele (az ECHO televízió kultúrmûsorában) és ott elmondta, hogy az Újpest Színházat a magyar drámák színházává szeretnék tenni. Ennek nagyon örültem, sajnos kevés színház játssza a kortárs és a klasszikus magyar drámákat. (Pedig nekem meghatározó élményem egy-egy magyar dráma, például Pozsgai Zsolt Szeretlek, Faustja...)
Tavaly Sarkadi Imre Elveszett paradicsomát játszották az Újpest Színházban nagy sikerrel, idén pedig a Németh László Bodnárnéját. A kettõ közül én a Sarkadi-darabot láttam. Hatalmas élmény volt! A színészek is remekül teljesítettek (Harsányi Gábor, Czvetkó Sándor és Szentpéteri Eszter is), de Dózsa László is, mint rendezõ. Külön öröm volt nekem, amikor utóbb megtudtam, hogy a darabban itt-ott felcsendülõ dalt is õ maga írta. Olyan eredeti székely - népi stílusban írta meg, hogy én szinte meg mertem volna esküdni, hogy ez bizony archaikus, hogy népdal.
Köszönet érte, hogy visszajött a halálból, hogy van, hogy segíti a magyar kultúrát, ahogy tudja - s hogy még a jótékonyságra is futja a szívébõl-figyelmébõl: a Sarkadi darab legutóbbi bemutatójának teljes bevételét a vörösiszap katasztrófa áldozatainak ajánlották fel az Újpest Színház mûvészei - Dózsa László kezdeményezésére.
Isten éltesse sokáig az ilyen embert!
crazyforyou 2009 dec. 08. - 23:41:50
(1/40)
A Ruttkai Éva Színházban láttam õt,a Hölgy fecseg és nyomozban,humorával és nagyszerû színészi képességével,engem megnyert!!