Téma: Dr. Caligari

8/10
Sadenal 2013 máj. 30. - 13:10:31 8/10
(10/10)
Durva egy film volt. A vége elég hátborzongatóra sikeredett (20-as évekbeli filmhez képest). Akiket zavart a fény, azoknak azt mondanám, hogy az expresszionista filmesek majd megõrültek a fényért, és e nélkül a fény nélkül az arcok sem lennének olyanok, amilyenek és az egész film atmoszféráját veszítené. :)


8/10
10/10
Missis Lugosi 2011 máj. 31. - 22:56:06 10/10
(9/10)
Szerintem brilliáns, mestermû.
10/10
Missis Lugosi 2011 máj. 31. - 22:52:53 10/10
(8/10)
Ezzel a tipikus magyar mentalitással nem lehet Caligarit nézni (gondolok itt a "de sz@r, elalszok rajta he" kommentre).Ez az állítás igaz az összes régi filmre.
Ilyen nehéz felfogni, hogy 1920-ban készült, és nem fogyatékosoknak? Lehet hogy nem könnyen emészthetõ, de azért épelméjû ember nem tartja a végét hülyeségnek (szerintem).
Hová süllyed ez a fiatalság...
10/10
plaguedoctor 2010 febr. 04. - 17:03:37 10/10
(7/10)
az egyik legszebb film amit vala láttam!!
10/10
tündemamusz 2009 máj. 27. - 14:37:54 10/10 Előzmény Beyond silence
(6/10)
SPOILER!!!!!


kincsem.
ez az egész sztori a diliházban játszódik.
Remélem ezzel a kulcsmondattal választ kaptál mindenre.
1/10
Beyond silence 2009 máj. 22. - 05:33:04 1/10
(5/10)
CCccc... hát mi ez már? A látvány mondjuk nem rossz, korához képest fõleg, jók a sötétítések, és az egész filmben igazán egyedül csak a díszlettek azok amik tetszettek.

Más különben unalmas. A történet gyenge, egyes részeknél újra kezdtem már párszor el is aludtam rajta :D. A vége pedig hülyeség (szerintem)


ki a tököm az a második Caligari? Az egészébõl annyit láttunk bejön az hasonlóan kinézõ ember, a csávó néhány fejrángatással 15 másodpercen belül megörül is berakják egy cellába.

A kezdése is tök hülyeség: "Mindenütt szellemek vesznek körül minket -
kísérnek minket mindenfele, a feleségünktõl a gyermekünkig." Ez még is hogy jön a filmhez?

10/10
tündemamusz 2009 jan. 02. - 00:54:16 10/10 Előzmény Redfield
(4/10)
Ez az egyik nagy kedvencem!!! Simán 10-est adok, csak az itt a bökkenõ, hogy egyáltalán nincsenek rá ésszerû érveim. Csak úgy. Észvesztõen.
Hozom a formám
Redfield 2008 dec. 01. - 12:17:03 Előzmény Tenebra Mors
(3/10)
Én úgy 7-est adnék rá, jóindulattal talán 8-ast. És ez nem számít rossznak, tetszett a film, fõleg a díszletek, de összességében a zenével meg a fényekkel nagyon erõs egyveleget alkot. Én azt mondom, hogy ha gyerekként látom, biztosan örökre megragadt volna bennem, (a haver is 22 és õ mondjuk most se merte végignézni). Mint a horrorfilmek elõdje, és mint némafilm, igazán jó lett.
Miki1900 2008 aug. 02. - 11:10:29 Előzmény Tenebra Mors
(2/10)
Tenebra Mors 2008 jan. 14. - 00:34:25
(1/10)
Na, ez az a film, ami egyszerre félelmetes, lenyûgözõ, mûvészi és magával ragadó!
A némafilmekhez amúgy is valami perverz vonzalom köt engem, s lehet, hogy jobban rajongok értük, mint a hangosfilmekért. Pedig némelyiknek nagyon gyermeteg története van, s a 16/s-os vetítési sebesség miatt ugye elég "vickesek", burleszk-szerûek, annak ellenére, hogy pl. a Caligari is egy horror-thriller-elõd.

Anno ez volt az expresszionista film egyik kiáltványa Németországban. Ám az út nem volt valami könnyû. Janowitz és May, az írói, ugyebár megírták a történetet, amit javarészt látunk. Igen ám, de Dr. Robert Wiene, a film rendezõje, rájött, hogy a német nép mit is fogalmazna meg egy filmben, és ezért õ egy keretbe ültette a filmet. Úgy gondolom, nagyon helyesen tette. Ma már kissé nehéz megérteni, hogy miért is lett ez így kitalálva, hiszen mára ez már történelem és filmtörténet. De akkoriban ez nagyon is jelentõs váltás volt, hogy SPOILER! igazából egy õrült lelkivilágában, képzelgéseiben jelenik meg e történet, egy elmegyógyintézet keretei között.
De, ha mai szemmel nézzük is, zseniális, szerintem. Hiszen tökéletes pszichológiai történet az egész. A freud-i álom-képzelet torzulásokat tökéletesen bemutatja, s minthogy a zsarnokság is aktualitás ma is, így abszolút megtalálhatjuk és megfoghatjuk mondanivalóját.

Persze nem mindenki élvezi az ilyen filmeket. Ha némán nézi az ember, el is aludhat, ha nem fogékony ilyenekre, s a zene választása sem tökéletes mindig (én olyan verziót is láttam, ahol már-már elviselhetetlenül borús a zene, pedig én alapvetõen szeretem az elborult dolgokat). S ott van az is, hogy a némafilmek iránt is kell egyfajta rajongás, hogy élvezhessük a Dr. Caligari-t is.
Bennem ez meg van, így nálam kultfilm ez is!
"Ich muss Caligari werden!!!" Muhahahahaaa!!!!