mimoza777 2008 dec. 30. - 20:08:30
(19/59)
A magyar filmek között vannak kötelezõen megnézendõk. (Legényanya, Indul a bakterház, Tanú stb.)
EZ is ide tartozik. Vannak szólássá vált szavak, mondatok, vagy mozdulatok.
A kefir felrázása ilyen. :-)
MZ/A 2008 dec. 30. - 15:49:58
(18/59)
Így van, ismerni kell hozzá a korszellemet, ám ebben az sem ad feltétlenül segítséget, hogy abban a korban éltünk. Megnézettem két kedves ismerõsömmel (32 és 37 évesek), akik tájékozottak, a ‘80-as éveket elég fiatalon, de nyitott szemmel élték meg, szüleiktõl is sok mindenrõl hallottak, de nem tetszett nekik a film. Pontosabban, nem értették. Nem értették a kiforgatott beszédstílust (pl. Bozody: [órájára néz] „Félre informáltam.”). Szerintük a ruhák, az események (üzemi bankett zenekarral, tombolával, veteránnal) anakronisztikusak, mivel a ‘80-as évek közepén már nem így néztünk ki. Egy dunántúli nagyvárosban, vagy a fõvárosban, ahol õk laknak, tényleg nem, viszont megfeledkeznek arról, hogy hazánkon belül mind kelet-nyugati felbontásban, mind a települések lélekszáma szerint óriási különbségek voltak akkor is (így pl. egy-egy kistelepülésen a mai napig láthatunk ilyen autentikus otthonkákat magas szárú fûzõs vászoncipõvel). Tehát ezekben az általuk kifogásolt részletekben sem sérül a film valósághûsége szerintem.

A részletektõl függetlenül, mint cseppben a tenger, a „ladagyár” gazdasági és társadalmi szinten leképezi a rendszer mûködését.

Na, de elemzések helyett inkább írok még idézeteket:

Falkay: „- Elvt’sak, elvt’snõk! Alkotmányunk fordulója. Új kenyér, új élet, új t’sadalom. Ünnepeljük birkával! Új kenyér – új búza, új búza – termékenység, termékenység – sok lada, sok lada – élüzem! Tervünk, mint hósipkás csúcs. De feljutottunk! Azonban ne ájuljunk el, a cél: bojtra feljutni!
Népszerû elnökünk kíván szólni.”
TSZ elnök: „- Én?
[Ibike vihog]
Elvt’sak, elvt’snõk! Kóstoltam. Vigyázzanak, sótlan kissé a perkelt.”
kroll 2008 dec. 26. - 22:53:49 Előzmény eugénia22
(17/59)
Ennek a filmnek a megértéséhez elengethetelenül szükséges ismerni azt a korszellemet , vagy méginkább abban a korban élni amikor készült.
sushi 2008 dec. 07. - 18:50:29
(16/59)
csodálatos!!!!mind kameramozgás,mind kameraállás,mind történet,technikailag is csúcs szuper...az emberek mozgása...a képek benne...a szereplõk...eszméletlen...az egyik legjobb magyar filmünk!!!
sushi 2008 dec. 07. - 14:42:09
(15/59)
de jóóóóóóó ma lesz...pont most emlegettem anyukámnak, hogy mi az hogy kihagyta az egyik legjobb magyar filmet...fu, de örülök neki, hogy ma leadják, mert én se láttam még végig...
a magyar filmek iszonyú gyengék szerintem...de ez az egyik kiemelkedõen jó filmünk, amirõl ez nem mondható el...
Dr.Genya 2008 dec. 06. - 11:40:29
(14/59)
Én még moziban láttam kamaszkoromban.Már akkor is nagyon tetszett.Tímár újszerû felfogása nekem bejött.
eugénia22 2008 ápr. 28. - 14:16:14
(13/59)
Tímár legjobb filmje,nálam mindig a Zimmer Feri lesz.Nem rossz,ez se,csak én második nézésre már unalmasnak találtam.A forgatókönyvben,vannak jó ötletek,meg ez a fordítva menés is.A meztelen nõk, inkább a férfiaknak szól,ezt én, inább nem értékelném... A végét, nagyon kiszámíthatónak találam,de még tetszett is,hogy az lett.A színészek, nem rosszak,de nem is kiemelkedõek.6,7/10.

Spoiler

Leég a gyár.
efes 2008 jan. 05. - 19:29:37 Előzmény nagi
(12/59)
jaja.
10/10
nagi 2007 dec. 31. - 02:07:42 10/10 Előzmény efes
(11/59)
Hát mindegy mán, azér ezzel az egy filmjével mégiscsak beírta magát a filmtörténelembe. A legtöbben egy ilyet se tudnak.
DP@i 2007 okt. 28. - 19:29:29 Előzmény efes
(10/59)
Hú, félelmetes baklövésem, tényleg. Az az egy nem Tímár rendezés a felsoroltak közül. Attól még a többi nagyon emlékezetes film, ami az õ érdeme is.
efes 2007 okt. 25. - 17:10:41 Előzmény DP@i
(9/59)
így van, te nézted be. a legényanyát garas rendezte, a többi tímár filmet meg láttam, és nagyon, de nagyon utáltam õket. szánalmas erõlködésnek tartom mind, kivéve az egészséges erotikát, ezért mondom, hogy nem értem tímárt.

s ha hozzávesszük, hogy pályáját pl. bódy gábor mellett kezdte, aki minden "sarazás" ellenére, a századvég meghatározó filmese volt, még jobban nem értem tímár karrierjét. persze, nincs egyedül..
10/10
Semprini 2007 okt. 22. - 15:46:31 10/10
(8/59)
A Legényanyát viszont nem Tímár, hanem Garas Dezsõ rendezte.
10/10
Semprini 2007 okt. 22. - 15:45:17 10/10
(7/59)
Tímár Péter, aki korábban trükkoperatõr volt, rögtön elsõ saját rendezésû játékfimjével nagyot alkotott, sõt mi több: valami egészen egyedi stílusú filmnyelvet talált ki magának (gondolok itt pl. a visszafelé felvett jelenetekre vagy a szereplõk meglehetõsen 'érdekes' beszédstílusára)! Koltai, Rajhona, Haumann, és a többiek (köztük sok teljesen ismeretlen vagy amatõr színész) szenzációs teljesítményt nyújtanak! Nem lehet elégszer megnézni!!!
Véleményem szerint Tímár Péternek ezt a színvonalat még egyszer sikerült elérnie: a Zimmer Feriben, de a többi filmjét is ajánlom mindenkinek!
DP@i 2007 okt. 22. - 13:28:52 Előzmény efes
(6/59)
Valamit benéztél! Utána jött A legényanya, Csapd le csacsi, Zimmer Feri, Csinibaba, 6:3... hogy csak az alapmûveket említsem. Ideje bepótolnod, ha még nem láttad ezeket!
efes 2007 okt. 11. - 11:54:09 Előzmény DP@i
(5/59)
abszolúte kinn volt a mozikban, és akkoriban messze jobban megosztotta a közönséget, mint manapság. 85-ben már enyhülõben volt a rendszer, tudta jól aczél et. és kis csapata, hogy kell némi szelep, hogy távozhasson a gõz. emellett az egészséges erotika van annyira abszurd, hogy nehéz rajta fogást találni, mégis mindenki tudja, vagy inkább érzi, hogy mirõl is lehet szó, azonkívül persze, hogy a ladagyár elég. :))

tímár péter nem is tudom, hogy követhette el ezt a filmet, mert utána nem csinált semmi értékelhetõt.
Unagi 2007 okt. 11. - 11:35:04 Előzmény Egon Bondy
(4/59)
Kefírem.:)
Egon Bondy 2007 jún. 08. - 09:00:22
(3/59)
Iboly! Innék egy dögös kávét!
DP@i 2007 márc. 17. - 00:35:52 Előzmény MZ/A
(2/59)
Alap de nagyon. Leadhatták ezt '85-ben, vagy betiltott film lehetett? "Kielég: nem elég" :D
MZ/A 2007 márc. 01. - 01:13:14
(1/59)
Alapmû. :) Tímár képi megoldásai, trükkjei, visszafelé felvett, majd visszafelé lejátszott jelenetei megdöbbentõ erõvel adják vissza a korszak fonákságait. A ládagyár a rendszer modellje: túltermeli az eladhatatlant, megsérti a magánszférát, titkos értékesítési módszerré fejlesztik a törvénytelenséget. A dolgozó asszonyok tudtukun kívüli megfigyelését a vezetés bevételévé konvertálják. Így lesz az erkölcsi szabálysértésbõl gazdasági haszon.

Baráti összejöveteleken idõvel elõ-elõ jönnek az idézetek. :)
Ibike: "Engem senki meg se? Nekem is van!"
Falkay: "Új kenyér: új búza, új búza: termékenység, termékenység: sok lada, sok lada: élüzem."