vino-et-veritas 2013 aug. 07. - 11:10:22
(99/159)
Értelemszerûen az benne van a Várkonyi féle "kosztümös négyesben" (A kõszívû ember fiai, Egy magyar nábob, Kárpáthy Zoltán, Egri csillagok).

Ezekbõl talán pont A kõszívû ember fiai (idõben a legkorábbi) sikerült legjobban és az Egri csillagok legkevésbé...
stenmore 2013 aug. 07. - 10:56:04
(98/159)
Na és A kõszívû ember fiat se hagyjuk ki.
vino-et-veritas 2013 aug. 06. - 22:45:34 Előzmény cellasto
(97/159)
Valahol itt az igazság, nem ez Várkonyi legjobb "történelmi-kosztümös" filmje.

De az is benne van, hogy a Jókai-mûvek eleve jobb alapanyagot szolgáltattak, mint Gárdonyié.

Nem találtam egyelõre pontos adatot (aki tudja, írja meg), de úgy emlékszem, hogy ez volt vagy 20-25 (talán 30) évig a legnagyobb költségvetésû magyar film.
cellasto 2013 aug. 06. - 20:52:09
(96/159)
nem mondtam,hogy rossz film,
de
a 4 nagy kosztümös filmje közül ez volt a leggyengébb szerintem.
mondjuk azért az sem semmi,hogy a forgatás kedvéért felépítették a pilisben az egri vár részleges másolatát,ami a mai napig áll még :)
cellasto 2013 aug. 06. - 20:04:01
(95/159)
nahh,azért Várkonyi is tudodott jó filmeket csinálni..
lásd egy magyar nábob,kárpáthy zoltán...
az egri csillagok tényleg nem sikerült túl jól,de ez szerintem betudható a pénz hiányának is...
vino-et-veritas 2013 aug. 06. - 10:48:01
(94/159)
Nemcsak egyszerûen pénz kérdése a dolog. Ahol kiépült "iparág" van, ott lehet "gyártani" is.
A korszak Várkonyi-filmjeinek költségvetése nem kis összeg volt volt, de az akkor "virágzó" filmgyártás kapacitása sem volt teljesen elegendõ a nagyszabású alkotásokhoz. Meg minden bizonnyal ma még kevésbé az...

Kicsit sántító példa. Kis üzemben, kézierõvel, nagy mûszaki tudással és tartalommal, kiváló minõségben, de kis szériában is lehet autót gyártani (számtalan példa akad), de a minõségi tömegtermeléshez már komoly, azt kiszolgáló háttér is szükséges.
vino-et-veritas 2013 aug. 06. - 08:36:26
(93/159)
Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy az USA-ban még a statisztéria is "profi".
A hatalmas filmipar a tömegjelenetekhez is elég sok, viszonylag "képzett" szereplõt tud adni.
A technikai lehetõségekrõl nem is beszélve, akár már a kezdetektõl fogva.

Várkonyi "hazai alapanyaggal", a tömegjeleneteknél - szinészileg nem túl képzett - sorkatonákkal "dolgozott" és ilyen nagyszabású film nemigen készült még akkoriban (meg utána sem nagyon).

Ennek ellenére - a lehetõségekhez mérten - elég jól megcsinált, inkább szórakoztatást szolgáló film, de természetesen nem a magyar filmgyártás csúcsa, mint ahogyan Gárdonyi is korszak romantikus-szórakoztató regényeként írta meg az alapmûvet...
filoszemitabéla 2013 aug. 05. - 23:01:34
(92/159)
Pont ilyen momentumokra céloztam. A Ben Hur is régen készült, de ez még sem volt rá jellemzõ.
far vik 2013 aug. 05. - 22:53:14
(91/159)
Ami elég szórakoztató volt: a forró ólommal/szurokkal leöntött törökök gondosan megnézték maguk alatt a helyet, ahová leugrottak... :)
offtopic
Sz Peter 2013 aug. 04. - 18:02:28
(90/159)
"bármelyik fénykardos jelenetet"

Mondjuk ebben - szerintem - tévedsz. Az elsõ rész Obi-Van vs Darth Maul párbaja vagy késõbb Dooku vívótudása igen komoly koreográfiát mutatnak.
filoszemitabéla 2013 aug. 04. - 13:21:34
(89/159)
A Te Bélád egyáltalán nem szándékozott vicceskedni. Sajnos nem tudom követni a gondolatmenetet, hogy a vívótudás hiányolása miért egyenlõ a Starwars rajongói státusszal?
Hogy jönnek ide a kínai koreográfusok? Õk tanítanák manapság a filmeseknek az európai vívótechnikát? Ráadásul a XVI. századit?
rené2010 2013 aug. 04. - 12:56:37 Előzmény filoszemitabéla
(88/159)
Most vicceskedsz Bélám? Biztos nagy Star Wars rajongó vagy. Nézd meg bármelyik fénykardos jelenetet, vicc kategória. Sõt kb a matrixig nem használtak sûrûn kínai koerográfust.
vino-et-veritas 2013 aug. 03. - 20:32:25
(87/159)
Egyszerû: nem mai szemmel kell nézni (60-as évek) és olvasni (XIX. század vége)...

Például az 50-60-as és talán a 70-es évek "A három testõr" francia feldolgozásai sem sokkal különbek.

Fáj vagy nem, de szembe kell nézni azzal is, hogy - bármennyire voltak is részben kortársak - Sienkiewicz Európában is elismert, Nobel-díjas író volt, míg Gárdonyi ennek a közelében sem került soha...
filoszemitabéla 2013 aug. 03. - 19:47:53
(86/159)
Mai szemmel nézve nem tudok jobb kifejezést találni a filmre, mint szánalmas. Egy ilyen témájú filmben a technikai megoldások igen nagy szerepet játszanak. És ezen a téren nagyon eljárt felette az idõ. És van ami még abban az idõben is gyenge volt. Nem tudtak a szereplõk vívni, ami ugye egy kosztümös, történelmi filmben elég nagy hiányosság. Csak 6 évvel készült késõbben az Özönvíz, Sienkiewicz kitûnõ történelmi regényének lengyel filmváltozata és ahogy abban Daniel Olbrychski és Tadeusz Lomnicki vív, azt ma is tanítani lehetne.
Zavaróak voltak a vígjátéki elemeket mutató jelenetek is, amiben bõvelkedett a film. Engem ez egy kicsit a saskabaré mindenkit szórakoztatni akaró, izzadságszagú erõlködésére emlékeztetett.
Talán apróságnak tûnik, de zavaró volt Kovács István vékonyka karja amit az ujjatlan bõrmellény láttatni engedett. Egy harcedzett katonának akkoriban nem valószínû, hogy ilyen karja lett volna. Tény, hogy a hatvanas években nem volt divatban a színészek között a konditermek szorgalmas látogatása, ami a mai amerikai színészeknél a színészi mesterséget is pótolni akarja, de talán nem kellett volna ujjatlan felsõt adni rá.
Mindenképpen pozitívuma volt a filmnek Venczel Vera és Sinkovits Imre személyisége és játéka. Róluk el lehetett hinni, hogy Vicuskát , illetve Dobót látjuk magunk elõtt.
5/10
Ktesibios 2013 aug. 03. - 19:22:18 5/10
(85/159)
Az Egri csillagok egy szent tehén. Rendes magyar ember nem mond róla semmi rosszat. Pedig, lehetne bõven... A regény, mondjuk az ifjúsági kategóriában rendben van. Gárdonyi szerethetõ és olvasható író, azzal együtt, hogy nem egy Mikszáth, vagy Móricz. De ami igazán problémás, az a film. Várkonyit nagyon tisztelem, de szerintem messze nem ez a fõ mûve. A tömegjelenetek jók, a várat csakugyan ezrek ostromolják, nem úgy, mint a Honfoglalásban, ahol ugyanaz a trükkösen fényképezett három ember nyomult be a Kárpát-medencébe. De ennyi. Jó színészek, gyenge sablonos, túljátszott alakítások, amit csak részben magyaráz, hogy a jellemek eleve nem túl cizelláltak Gárdonyinál (többnyire nagyon jók és nagyon rosszak). A díszlet, egyenesen nevetséges, röhejes mûanyag drapériákkal stb. Ez nagy hiba, és 68-ban is az volt.
De azért persze szeretjük, mert a fiatalságunk része volt.
Papi65 2013 aug. 03. - 09:56:08
(84/159)
Már érdekelne, most, hogy a Szulejmán-sorozatot adják, hogy néztek ki a korabeli török öltözékek?
Ott a "klasszikus" turbánt csak néhányszor lehetett látni, a nõk egyáltalán nem viseltek fátylat, lefestik õket pedig, ha jól tudom a KORÁN tiltja az emberábrázolást.
Jó volna tudni az igazságot.
Maga a Várkonyi film (nem csak ez) kiváló!!
offtopic
rené2010 2013 aug. 02. - 21:28:22
(83/159)
Bocs. Én is visszaszívtam. Félreolvastam egy kommentet. Törölhetõ!
cellasto 2013 aug. 02. - 20:45:23
(82/159)
basztikuliiiiii
nem olvastam elõzményeket..
az elõzõ két hsz visszaszívva :D
cellasto 2013 aug. 02. - 20:40:33
(81/159)
vagy azért ijedtél meg,mert már szinte az egész gárda a túlvilágon van? :O
cellasto 2013 aug. 02. - 20:39:17
(80/159)
miért?
szerinted kiknek kéne(kellett volna)játszania õket?