Ezüstliliom 2008 jún. 15. - 18:04:04
(69/409)
SPOILER

Na igen. Kérdés, hogy tényleg mindent elfelejtettek vagy mégsem? Mert ha igen, akkor beleeshetnek ugyanazokba a hibákba, de ha igen, esetleg tudnak rajta változtatni, ha csak nem annyira a személyiségükön alapulóak az ellentétek, hogy nem lehet õket kivédeni.
offtopic
Ezüstliliom 2008 jún. 15. - 18:01:51
(68/409)
Ennél lilábban nem lehetett volna?:) De biztos igazad van... Viszont hiába létezik a nyerõ stratégia, ha azt nem ismerik a játékosok.
offtopic
zszoltan 2008 jún. 15. - 12:01:50
(67/409)
A Mesterséges intelligencia 1 elõadásunkon alig páran lepõdtek meg, amikor a tanárunk az említett tételt bizonyította. Nem voltam köztük. ;) (Már ismertem a tételt, a bizonyítása meg elég nyilvánvaló volt.) Csak õ nem bajolt három esettel, hanem egyszerûen 'nemvesztõ' stratégiának nevezte át a nyerõt.

De igazából az elõbbi hsz-om kb annyira szól egy sakkpartiról, mint a 'Hetedik pecsét' címû film. (HA valaki számára ez esetleg nem lenne egyértelmû.)
zszoltan 2008 jún. 15. - 11:07:11 Előzmény Ezüstliliom
(66/409)
***SPOILER*** (AKI MÉG NEM LÁTTA, NE OLVASSA EL)

Bár továbbra sem emlékszem, mit mondtak a végén. :) Én ezt arra fogom, hogy nem volt jelentõsége. Mások szerint csak a memóriám rossz. :D Ezért inkább egy másik, hasonló szituációt mutatnék be, ami kicsit egyszerûbb, ezért talán jobban megfogható:

Egy nyugdíjas bácsival leálltam tizedjére is sakkozni. Pedig tudtam, hogy tapasztaltabb és jobban játszik nálam. Ugyanaz a kezdõállás, ugyanazok a résztvevõk. Tehát a vereségem garantált. Mégsem volt két azonos játszmánk, emlékeim szerint. Sõt, (bár büszke nem vagyok rá, mert inkább õ játszott rosszul, mint én jól) egyszer még gyõztem is. :)

"Beiratkoztam egy reinkarnációs tanfolyamra. Kicsit ugyan drága volt... De hát Istenem... Egyszer élünk!" :)
Ezüstliliom 2008 jún. 14. - 16:35:47
(65/409)
SPOILER

Számomra abban a mondatodban van a lényeg, hogy lehet, hogy egy se veled, se nélküled kapcsolat lesz az egészbõl, aminek nem látom értelmét.
Másrészt nekem inkább úgy tûnt, hogy úgy gondolják, ha minden ugyanúgy fog is alakulni, mint elõször, a kapcsolat jó történései akkor is megérik, ha negatív a végkifejlet. Szerintem meg nem. Ha tudom elõre, hogy meg fogom utálni az illetõt, akkor inkább más társat keresek.
Persze ha meg tudják változtatni a kapcsolatuk minõségét, akkor van értelme.
zszoltan 2008 jún. 14. - 16:24:03
(64/409)
***SPOILER*** (AKI MÉG NEM LÁTTA, NE OLVASSA EL)

A mondanivalója és a vége? Nem értem a kérdést magát. :)
Kezdjük a végével: Amikor én láttam a filmet, annak a részei annyira zûrzavarosan voltak egymáshoz fõzve, hogy a végén bár (nagy nehezen) sikerült összeállítanom e pár nap történetét, összességében mégis inkább csak egy idõbeli kiterjedéssel nem rendelkezõ érzés maradt, mint elmesélt cselekményszál.
A mondanivaló pedig... nem is igazán tudom, mi volt. A végsõ megállapítást persze a végén mondják ki, furán is mutatna az elején. :) De igazából nem annak érzek súlyát, amit mondanak. Hanem annak, amit átéltek. És amit megtudtak - önmagukról és egymásról. Ami tudás megváltoztatta õket és a kapcsolatukat is. Nem ugyanott folytatják, ahol abbahagyták. Egy a 'homokba dugom a fejem, és nem korlátozom a szabadságod'-nál mélyebb megértés alakult ki bennük, szvsz. Az viszont nem derült ki a film végén sem, hogy az elkövetkezõ éveikben vajon egy 'se vele, se nélküle' kínos csapdába kerülnek-e. Csak annyi, hogy a köztük lévõ vonzás nagyobbnak tûnik bármilyen külsõ vagy belsõ taszítóerõnél.
Ezüstliliom 2008 jún. 14. - 15:32:57
(63/409)
Végül a közhelyekrõl és klisékrõl. Nem tudom, minek is nevezzem azt, ami a film végén is megjelent, hogy "egy kapcsolat jó és rossz oldalát is el kell fogadni", és "ha újra kezdhetném, megint így csinálnám", és "a velünk történõ rossz dolgok is fontosak, mert általuk fejlõdünk", stb. Meg ilyen még - már nem a filmbõl - a "minden rosszban van valami jó", "az életben vannak hullámhegyek és hullámvölgyek", és "bár most úgy érzed, rossz, de rá fogsz jönni, hogy nem véletlenül történt ez így", stb. Szóval elnézést a film kedvelõitõl, de én nem tudom megérteni a két fõszereplõ végsõ döntését.

SPOILER

Tudván, hogy meg fogják utálni egymást, mégis újra belevágnak??? Hát miért nem keresnek olyan párt maguknak, akivel esetleg esélyt látnak rá, hogy nem fog ez megtörténni? Miért kell a biztos rossz véget választani???
És nem kérek a fent említettekhez hasonló bölcsességekbõl.

Ne értsetek félre! Nem tartom rossznak a filmet alapból, de a vége és a mondanivalója elõtt értetlenül állok.
offtopic
Ezüstliliom 2008 jún. 14. - 15:23:35
(62/409)
Lehet, hogy az évszadok múlásával ilyenné vált az egyház, de pl. kezdetben csak latinul voltak hajlandóak misét tartani, pedig az egyszerû ember egy kukkot sem értett így belõle, és tanítás ide vagy oda, késõbb is igyekeztek úgy irányítani az embereket, ahogy az nekik megfelelõ volt.
offtopic
Ezüstliliom 2008 jún. 14. - 15:21:06
(61/409)
"A laza kapcsolatok (eleve ezek hányada a nemlazákhoz képest mekkora? mert azt se árt figyelembe venni), válások - volt amikor a válás egyházszakadáshoz járult hozzá - egy társadalmi átalakulást jeleznek, melynél nézõpont kérdése, hogy krízisnek tekinted-e. Ideális családmodell? Nézzük meg a másik oldalt: hol van elõírva a házasság? A házasság egy tradíció, hagyomány, egy lehetséges életforma, mely ugyan nagyon mélyen ivódott az emberekbe, de ma már nem tartják annyira fontosnak. Persze ezt lehet problémának tekinteni."

Persze, a világ, a társadalom folyton átalakulóban van, de aki épp az átalakulás közepén él, annak ez szerintem igenis krízis.
A jégkorszak és az akkor élõ fajok egy részének kipusztulása is csak egy átalakulás volt, de azoknak a fajoknak azért ez elég nagy krízis volt.:)
offtopic
Ezüstliliom 2008 jún. 14. - 14:42:25
(60/409)
"boy gets girl, boy lost girl, bonyodalom, "újra egymásra találás" "

Szerintem az egészet angolul kellett volna írnod, akkor még kevésbé értenénk itt egy páran.
fota666 2008 jún. 09. - 10:57:07
(59/409)
10/10
legjobb filmek egyike
efes 2008 jún. 05. - 11:17:05
(58/409)
Az igazi, mondjuk a Báron tanár úr.
Idevágó polémia, a kommentháborúval együtt: http://www.magyar.film.hu/object.7d35c8d9-f54a-4f29-b222-dcd51204cc53.ivy
efes 2008 jún. 05. - 11:15:14
(57/409)
Igen, Réz András "emblematikus" filmesztéta. De én mégiscsak inkább reklámszakembernek nevezném... Annak, ami, tulajdonképpen.
10/10
Lacquo 2008 jún. 04. - 02:06:44 10/10
(56/409)
Hatalmas, mint Az álom tudománya, szintén Gondry-tól!
efes 2008 jún. 03. - 19:15:56
(55/409)
Csak teoretikusan: képzeljünk el egy intim hangulatú, szerelmi háromszöget alapos mélylélektani analízissel feldolgozó fimet, melynek csúcspontján, kellõ felvezetéssel persze, egy westernfilmklisével, a párbaj-jelenettel rendezõdik le a konfliktus. Eygetlen klisé van a filmben, (ha nem vesszük a mélylélektani mûvészfilm kliséit...:)), de az azért feltételezhetõ, hogy egy ilyen még akár jó is lehet, nem?
sushi 2008 jún. 02. - 01:48:34
(54/409)
nekem nagyon tetszett, szeretem az ilyen filmeket amik emlékekrõl szólnak jó gondolatnak tartom velük foglalkozni...és én úgy gondolom hogy ez a mai világban nagyon is aktuális és a tudomány ezt már probálja megoldani hogy valóban kitörölhetõek vagy akár felvehetõek legyenek az emlékek...ami szerintem elég ilyesztõ...
Elõször is kaptam egy képet az egész filmrõl ami az volt hogy mennyire is rossz lenne kitörölni a végülis jó dolgokat az életembõl vagy a szép emlékeket, de viszont utána találkozott a lánnyal, így egy új értelmet kaptam hogy, de végülis a sors összehozza akkor is az embereket ha kitöröljük az emlékeinket vagy, mert úgy akarja és ezt nem lehet megakadályozni...
aztán az a kis csavar nagyon tetszett benne ami a háttérben zajlik ez a kirsten dunst-os...
szerintem nem feltétlen kellettek volna ilyen híres szinészek bele, akkor is ugyan olyan jónak gondolnám...viszont a két fõszereplõ kihagyhatatlan lett volna...valóban jól áll Jim Carrey-nek ez a stílus...
még ami tetszett az egészben azok a vágások az elején, szerintem nagyon megadta a hangulatát a filmnek...
10/10
Karolka 2008 jún. 01. - 22:11:14 10/10
(53/409)
Érdekesnek mondanám, néhol nem tudtam követni... Jim Carrey iszonyat nagyot játszott!!
10/10
oltalmazo 2008 jún. 01. - 20:24:18 10/10
(52/409)
Jó film
Nem szeretem nagyon dícsérgetni a filmeket, mert szubjektív dolog, de a 100 feletti hozzászólás elég sokat mond el róla
schimi 2008 jún. 01. - 17:12:55
(51/409)
port.hu-t böngészgettem, érdekes volt a cím, leszedtem, megnéztem.
Érdemes volt.
Bár film közben azt hittem, *spoiler* hogy nem csupán a "törlési eljárást" fogják ragozni cirka 1.5 órán át, hanem az újra egymásra találást is kicsit jobban kifejtik, így kicsit vontatott-szájbarágós volt egy idõ után.
Jim Carrey tisztességesen alakít benne, Kate Winslet pedig olyan természetességgel hozza a karaktert, hogy ihaj. Szvsz napjaink egyik legjobb színésznõje.
A film által felvetett kérdések (mi lenne, ha lehetne 'tiszta lappal' újrakezdeni, elkövetnénk-e újra ugyanazokat a hibákat, meg lehet-e 'spórolni' a fájdalmas emlékeket, vagy ez is kell a személyiség fejlõdéséhez stb.) érdekesek és gondolkodtatók.
Asszem belenézek a szinkronos változatba is, kár a kései idõpontért.
10/10
Lacquo 2008 jún. 01. - 16:16:31 10/10
(50/409)
Bocs, Michel Gondry