Téma: Eredet

8/10
Matter 2010 júl. 23. - 00:05:36 8/10
(166/2206)
Üdv mindenkinek! Nagyon erõs a film, de persze mint a mûvészfilmek igazi nagy csodálója, nem mehetek el szó nélkül az olykor hatásvadászatba forduló elemek mellett, gondolok itt fõleg a látványtechnikára, ami jó pár millió dollárba kerülhetett...
Viszont sokakkal ellentétben a szerelmi szál szerintem nem volt elcsépelt, sõt, néha még könnyfakasztó is volt, az életben is elõfordul ugyanis, hogy a szerelemnél indokolatlanul túl sokat elidõzünk, válaszok után kutatva.
Én 10-bõl 8-at adtam rá, ha a 2008-ban forgatott Romain Duris-s Paris 11-es, akkor ez a film ennyit érdemel az én ízlésvilágomat alapul véve.

Ui: Hans Zimmer már sokadjára játszik Istent, és néha zavarba is ejti a tisztelt hallgatóságot...
8/10
Randal Graves 2010 júl. 22. - 23:56:14 8/10
(165/2206)
Ha már a havas pályánál tartunk, nekem az elsõ képkockájáról annak a szintnek SPOILER: havas hegycsúcsról távcsöves puskával kémlel Cobb (csak, hogy véletlen se csesszen le senki, hogy mekkora poént lõttem le vele, és elolvasta a spoilert:D) SPOILER VÉGE egybõl a Shooter c. film vége ugrott be, ott is ugyanez volt, hogy "fõ a változatosság". Öcsémnek egybõl oda is súgtam, hogy mi van, már Bob Lee Swagger is az álomba került?:DDD
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 23:40:48 7/10
(164/2206)
Hagyján, hogy valamit az "elmúlt tíz év legjobb filmjének" nevezel (igen, 10/8-cal), de õ az évtized filmjének titulálta, ami ugye a következõ tíz évet jelenti. Kívánom neki, hogy ennél jobb filmet ne lásson 2020-ig! :D

Tényleg nem katasztrófa a film, egyszerûen én erre mondom, hogy túlságosan felizgult az ötletre az alkotó. Nagy izgalmában meg elfelejtett a részletekkel foglalkozni. Az a 140 perc úgy elment, hogy hihetetlen. Én hamar elkezdek unatkozni, de itt többen írták, hogy figyelni kellett, és változatos volt, szóval tényleg elrepült. Csak az a sok hülyeség...

Viszont az utolsó (elõtti) szinten jót nevettem. Jó számítógépes játék lenne belõle. Mert azt ugye tudjuk, hogy pécés játékba mindig kell egy havas pálya. Fõ a változatosság, ugye!
8/10
Randal Graves 2010 júl. 22. - 23:29:52 8/10
(163/2206)
Nálam épp azért 10/8, mert mint ahogy írtam voltak benne hibák, amik azért rontottak erõsen az amúgy kiváló alaptörténeten...az idõeltolódás is nagyon okos és érdekes dolog volt (mégha néha el is számolták :D)

C.F.Kane: Az index kritikuson én is nagyot csodálkoztam :D azért az évtized filmjének nevezni erõs, pláne, hogy õ is lehúzta 10/8-ra. Nekem logikusan az következne, hogyha valami számomra az elmúlt 10 év legjobb filmje, akkor az 10/10 de minimum 9-es :DD de aztán lehet én vagyok az ostoba.

bf79: ***SPOILER*** A mellékszereplõkrõl valóban több kiderülhetett volna, és az nekem is egybõl feltûnt a film alatt, hogy a legkevésbé álmokban járatos ember találja ki a végsõ haditervet, hogy hogyan is lehetne megoldani, hogy végül elültessék a gondolatot :D Valamint még azt is kicsit gázosnak éreztem már, mikor Eames "aláaknázta" azt a bázist, és közben 1 maga 1 hit killezett 50 kiképzett, fegyveres projekciót, majd defibrillálta a delikvenst...:DDD ***SPOILER VÉGE***
7/10
bf79 2010 júl. 22. - 23:22:46 7/10
(162/2206)
Ez a válaszod elég sok mindent elárul. Természetesen nem a szereplõk tehetnek meg akármit az álomban, hanem Nolan.
10/10
rollerpig 2010 júl. 22. - 23:19:25 10/10
(161/2206)
****SPOILER****

Épp az a lényeg, hogy nem tehetnek meg mindent az álomban, mert akkor a "páciens" rájön a turpisságra, ezért hivták az építészt is. Szerintem pont elég "álomszerü" dolgok történtek meg az álmokban (példának okáért a vonat a város közepén), ennél több már sok lett volna.


****SPOLIER VÉGE*****
9/10
Horcsogg 2010 júl. 22. - 23:18:36 9/10
(160/2206)
Igen, jó film, megéri megnézni.
Kell hozzá valamennyi intelligencia meg türelem. A Molli már eléggé idegesített egy idõ után és volt egy kis unalmas rész is :(
De biztos elmegyek megnézni mégegyszer, amúgy is aug.5-ig nem lesz semmi jó a moziban, 10/9
7/10
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 23:05:57 7/10
(159/2206)
Én azt figyeltem meg, hogy akik a "zseniális" és a "szar" jelzõk között nem talál árnyalatokat, azok jönnek ezzel. Egyébként meg high concept a forgatókönyv, ez önmagában elõidézi a "zseniálisozást". Engem jobban idegesít a "kritikusok" hasonlóan behódoló viselkedése. Be vannak szarva, hogy aki Nolant lehúzza, az le lesz írva.

Ma már fáradt vagyok, de holnap elolvasok néhány angol kritikát. Érdekel, mennyivel reálisabbak.
10/10
Stefush 2010 júl. 22. - 23:01:10 10/10
(158/2206)
Ma délelõtt láttam a filmet, és ilyen tök véletlenül ültem be rá, mert úgy voltunk vele bnõmmel, hogy mindegy, csak mozizzunk egyet. Hát jól kiválasztottuk az idõt!
Szenzációs film! Nagyon régen nem láttam ilyet, és most baromi jó volt, hogy végig kattognia kellett az agyamnak, koncentrálni kellett, nem volt egyetlen unalmas rész sem, folyton pörögtek az események, és maga a sztori rendkívülötletes volt. A matekos része nekem is betett egy kicsit, és igazatok van, a Marion vs Dicaprio szál szappanoperába hajlik, és ezt itt-ott erõltetettnek éreztem, ettõl függetlenül szerintem az év eddigi legjobb filmje.
Nem bántam meg, hogy beültem rá, és ha megjelenik DVD-n, biztosan azonnal rohanok a boltba, hogy megvegyem. Ilyenre nem sajnálom a pénzt, ez tényleg nagyon ott van.
7/10
bf79 2010 júl. 22. - 23:00:20 7/10
(157/2206)
SPOILER

Ezt sem értem, hogy a humort emlegeted mint a film egyik nagy erényét. Közel két és fél óra alatt három olyan poén volt benne, ami humorosnak tekinthetõ. A csókot említetted, ott volt a fegyveres és a "megvettem a légitársaságot, gondoltam úgy egyszerûbb". Ez utóbbin tudtam egyedül igazán nevetni. Értem én, hogy a film elsõsorban nem viccesnek volt szánva, de ez több mint kevés. Ha tényleg úgy gondolod, hogy olyan sok jó poén volt benne, kérlek említs meg még párat.
7/10
bf79 2010 júl. 22. - 22:54:46 7/10
(156/2206)
SPOILER

Lehet, hogy már én vagyok túl öreg az átlag mozinézõhöz képest, de nem értem mitõl lett volna annyira zseniális ez a film. Jó volt, de messze volt attól a szinttõl, amit Nolan-tõl várna az ember a Memento és a The Prestige után.

A fõ probléma a filmmel az, hogy súlytalan volt (bizonyos jeleneteknél szó szerint). Mivel a cselekmény nagy része álmokban játszódik, ahol mindent lehet, és igazán semminek nincs tétje, ezért bármit meg lehetett tenni a forgatókönyvben anélkül, hogy igazi keretek mentén igazán izgulni lehessen valamiért. Az nem igazán érdekel, hogy ha nem ültetnek el egy gondolatot, akkor a nagyvállalat az egész energia piacot uralni fogja, legalábbis nem egy a filmben. Cobb gyerekei utáni sóvárgásával sem tudtam azonosulni, végül is ez volt a fõ motiváció, másért nem lehetett szorítani, a mellékszereplõk hátterérõl nem volt szinte semmilyen érdemleges információ. A másik következménye a súlytalanságnak, hogy így a történet vezetése során bármilyen új szabályt be lehet vezetni, ami (elvileg) elõre lendíti a sztori kibontakozását, errõl írt Aranypolgár is lejjebb, és így a valódi tét megint csak elpárolog. Idõ közben derült ki, hogy nem lehet meghalni az álomban, majd az is, hogy viszont sokáig lent lehet ragadni a Váróban, elõtte az is, hogy két szintig lehet lemenni, mert három már veszélyes, de nicsak itt egy fiola egy nyugtatóval, ezzel mégis lehet háromig, majd ott 'lent' derül ki, hogy le lehet menni 'négyig', és onnan mégis vissza lehet jönni. A harmadik szintén a nagy ötletet egy olyan szereplõ dobja be, aki elõtte pár héttel még azt sem tudta, hogy ez a szakma létezik, és mellesleg a helyszín megtervezése a feladata. Nolan sajnos addig dédelgette és alakítgatta a történetet, amíg elvesztette a perspektívát.

Ami viszont nagyon jó ötlet volt, az a különbözõ szintek eltérõ idõ sebessége (most a lent említett matematikai hibákat felejtsük el), illetve a szállodában a gravitáció változása miatti jelenet, a feljebb lévõ szinten az autó borulása miatt.

Más tekintetben érthetetlen, hogy mi ebben a zseniális, és mitõl 9,3 az IMDB-n 50 e szavazat felett. 7-est vagy 8-ast megértenék.

Az, hogy a látvány veri az Avatart a legnagyobb hülyeség, amit évek óta hallottam. Az, hogy 'A' film jobb mint 'B' nem jelenti azt, hogy minden tekintetben az.

Az "eldõlt vagy nem" kérdéshez. Valaki írta lejjebb, hogy ami meginog az eldõl. Itt jön ki a film legnagyobb problémája, ugyanis ha álomban van, akkor mint láthattuk, a szabályok szabadon alakulhatnak, nem biztos, hogy ami meginog az tényleg el is dõl. Sajnos a film közben nem figyeltem eléggé arra, hogy hogyan fogalmaznak ezzel kapcsolatban. Gyanítom, hogy Nolan szándéka az volt, hogy kérdõjel maradjon a végén a nézõk fejében, vagy internetes fórumokon ezen vitatkozzanak. Viszont, mivel a gyerekek Cobb álmodozásai során majdnem mindig ugyanott a kertben vannak, nagyjából ugyanabban a pózban, és a végén is, ez arra enged következtetni, hogy Cobb a saját tudatalattijában elnyerte a megbocsátást saját magával szemben, amiért manipulálta a feleségét.

Hónapok óta várok erre a filmre, és nekem egy kicsit csalódás volt, pláne úgy, hogy azt látom, hogy mindenki dicséri agyba-fõbe. Nem értem, hogy miért, akinek van kedve magyarázza meg.
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 22:53:10 7/10
(155/2206)
Engem is idegesítettek az idegen szavak magyarosítása. Nem csak incepció volt ugye, hanem projekció is. Nem éreztem, hogy a környezetbe illettek.

Szal így ránézek a feleségemre és: á nem, te csak a projekcióm vagy, vágod?
10/10
rollerpig 2010 júl. 22. - 22:48:09 10/10
(154/2206)
Zene is tényleg fantasztikus volt!
Amikor kijöttem a mozibol és lenéztem a Mammut tetejérõl nekem is az jutott eszembe, hogy ha most leugranék, akkor simán felébrednék?:D
Az ilyen filmekért érdemes még moziba járni!
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 22:47:33 7/10
(153/2206)
Nem tom, miért lett kimoderálva, de elolvastam. Szerintem túl megengedõ vagy a filmmel. Kritikához képest pedig túl lelkesedõ. (Ez nem azt jelenti, hogy mindent le kell húzni.) Egyébként olvasmányos.

Igazából ezt nem szerettem az "Avatar kritikákban" sem. Hogy mindenki leírta, hogy ez is szar, meg az is szar, meg igazából erõltetett és gyenge az egész, aztán egy varázslatos fordulattal lezárja, hogy DE egyébként zseniális, és 10/10.

Mondjuk a legnagyobb gyökér egyértelmûen az Index kritikusa, aki máris az évtized popcornfilmjének kiáltotta ki az Eredetet. Én már csak arra vagyok kíváncsi, hogy az elkövetkezendõ kilenc és fél évben honnan fog jelzõket szedni. Elképesztõ, hogy ezeknek az embereknek még fizetnek is, hogy hülyét csináljanak magukból.

Írtam egy levelet neki, persze baszott visszaválaszolni.
8/10
Randal Graves 2010 júl. 22. - 22:30:25 8/10
(151/2206)
Sztem meg attól függ, hogy eldõl-e vagy nem, hogy mekkora lesz a bevétel, és írnak-e 2. részt :D Ha igen, akkor az úgy kezdõdik, hogy nem dõlt el xDD

Amúgy pedig, az elsõ hozzászólásom lehet túl kritikusra sikerült így utólag visszaolvasva, azért tényleg nagyon ott van a film, ne hagyjátok ki!:) Én elõtérbe helyeztem a számomra negatív dolgokat...jó magyarhoz méltón :D
10/10
Andrew-R 2010 júl. 22. - 22:29:31 10/10
(150/2206)
Sziasztok!

Mivel én is jócskán promóztam itt a filmet, írok pár sort.
SPOILER

A szinkronnal kapcsolatos félelmeim nem igazolódtak be, egész elviselhetõ - kivéve ha már egyszer Eredetnek fordították a filmet akkor miért tértek rá az "incepció" kifejezés használatára.
A látványvilág zseniális, szerintem kult jelenetté fog válni Cobb és Ariadne elsõ közös álma, valamint Arthur folyosós akciójelenete. A Cobb-Mal szálat feleslegesnek érzem.
A szabályok tisztázása kicsit tényleg szájbarágós volt de ezt nem lehet igazán felróni hiszen a nagy tömegeknek is érthetõnek kell válnia. Nem derül ki viszont álmot idõzítõ és az alanyokat összekötõ gép mûködése.

Különösen tetszik az, hogy egyszerre 5 szint (Alaphelyzet; 1;2;3; Váró) mûködik és mindegyiknek egyszerre tudjuk követni a cselekményét. Az akciójelenetek jól sikerültek, és kerültek bele humoros részek is hiszen Eames fapoénjain, valamint Arthur és Ariadne csókos jelenetén is mosolyoghatunk. Az is remekül van felépítve hogy Robert Fisher fokról-fokra bekajálja hogy fel kell darabolni a vállalatot.
A zene szintén kifogástalan, Hans Zimmer megint hozta a formáját. A színészek mindegyike a legjobbat nyújtotta.
Aki kíváncsi hogy ki az a Cobol az olvassa el a The Cobol Job címû kis képregényt amit kiadtak a filmhez.

A búgócsigán pedig látni a végén hogy meginog.

SPOILER VÉGE

Megjegyz.: szerintem belefér még egy 2. rész már ha látnak is benne további lehetõségeket, sokat fogunk várni rá a Batman 3 miatt.

Az ötletesség miatt megelõlegezve: 10/10.
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 22:25:58 7/10
(149/2206)
Hát nem megmondtam, hogy ez lesz... :D Hihetetlen.
gugli 2010 júl. 22. - 22:18:19
(148/2206)
mert ebbe a filmbe aztán tényleg úgy van h ami inog az el is dõl :D:D
Nem láttuk h eldõl nem egyértelmû.. utána gondolni bármit lehet..
7/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 júl. 22. - 21:57:30 7/10
(147/2206)
Ha valami meginog, az elõbb-utóbb eldõl. Fogadd el.